powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Melanie Lomoff na Brave Festival

- Pozwoliłem sobie na wyłom w Brave Festival - mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival. - Melanie Lomoff nie należy do żadnej grupy etnicznej, nie reprezentuje dawnej kultury, jest tancerką klasyczną, która wychodzi ze szkoły moskiewskiej, ale twórczo i autorsko ją przeobraża.

Melanie Lomoff w "Trzech studiach ciała" zachwyca choreografią i budowaną podczas występu dramaturgią. Ten olśniewający wizualnie, choć oszczędny w środkach spektakl, został zainspirowany malarstwem Francisa Bacona. Widzowie Brave Festival będą go mogli obejrzeć jeszcze dzisiaj.

"Trzy studia ciała" to spektakl kameralny, nawet intymny. Inspirowany malarskimi tryptykami Francisa Bacona został odpowiednio podzielony na trzy części. Na scenie znajduje się jedynie Melanie Lomoff, która wykonuje niezwykłe ewolucje i układa ciało w zniekształcone figury - to wyraźne inspiracje zdeformowanymi postaciami z obrazów Bacona. Całość doskonale współgra z muzyką.

Mimo minimalistycznych środków, spektakl wywołuje bardzo silne emocje. Tancerka świetnie buduje dramaturgię i napięcie, doprowadzając swoje ciało do granic możliwości.

I zachwyca widownię, która po pierwszym spektaklu nagrodziła ją gromkimi brawami.

We wtorek uczestnicy Brave Festival będą mieli jeszcze jedną okazję, by zobaczyć ten niezwykły - również z punktu widzenia idei festiwalu - spektakl.

Melanie Lomoff jest tancerką baletu klasycznego i uznaną choreografką. Występowała m.in. w spektaklach "Paradis", "La Mitrailleuse en Etat de Grace" czy "Babel Heureuse". W 2000 roku zdobyła Grand Prix w Paryskim Międzynarodowym Konkursie Tańca, która w środowisku uchodzi za tanecznego Oscara. Wykształciła swój własny i niespotykany język, zabiegają o nią najwięksi choreografowie. "Trzy studia ciała" to jej premierowy spektakl.

Tegoroczny Brave Festival w większej części skupia się na formach teatralnych, a mniej na muzyce. Podczas 10. edycji można zobaczyć artystów zanurzonych we współczesnej kulturze, ale nie tylko. W programie znaleźli się artyści prezentujący dziedzictwo kulturowe sprzed wieków i tradycyjne rytuały. Do 17 lipca czeka nas jeszcze kilka niezwykłych przedstawień.