powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Letni Przegląd po angielsku

Na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego można zobaczyć pięć spektakli z angielskimi napisami. Zagranicznych widzów zapraszamy na przedstawienia w reżyserii Krystiana Lupy, Ondreja Spišaka, Moniki Strzępki i Jakuba Krofty.

Spektakle z angielskimi napisami:

Tadeusz Słobodzianek "Nasza klasa" - uhonorowana Literacką Nagrodą "Nike" opowieść o XX-wiecznej Polsce inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. Historia uczniów z jednej klasy, dla których narodowość, religia i ideologia okazały się ważniejsze niż przyjaźń. "Naszą klasę", która zdobyła między innymi Feliksa Warszawskiego, wyreżyserował Ondrej Spišak. Występują m.in.: Izabela Dąbrowska, Przemysław Sadowski, Marcin Sztabiński i Magdalena Czerwińska.

10 lipca, godzina 19:00, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

"Absolwent" (na zdjęciu) Terry'ego Johnsona - kultowa opowieść o dojrzewaniu i buncie Benjamina Braddocka. Ameryka. Burzliwe lata 60., w tle rewolucja seksualna, Beatlesi i zapach marihuany. Ben kończy prestiżową uczelnię i zupełnie nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Bunt przeciwko rodzicom, zauroczenie dojrzałą kobietą i inicjacja seksualna - oto jego pomysły na dorosłego siebie. Czy uda mu się żyć na własny rachunek? Spektakl wyreżyserował Jakub Krofta, występują m.in.: Agnieszka Warchulska, Krzysztof Brzazgoń, Krzysztof Dracz i Mariusz Drężek.

11, 12 lipca, godzina 19:00, Scena im. Gustawa Holoubka /PKiN/

Tadeusz Słobodzianek "Merlin. Inna historia" - rycerze "na świecie najlepsi", by stworzyć w Brytanii królestwo idealne, szukają Świętego Graala, walczą ze smokami, uwalniają dziewice "bezbronne i nagie". Spektakl jest nową wersją legendy o Merlinie i rycerzach Okrągłego Stołu, a zarazem opowieścią o ludziach, którzy budowali doskonałe państwo, lecz górę wzięły namiętności i słabości charakteru. Reżyseria Ondrej Spišak, na scenie m.in.: Janusz R. Nowicki, Anna Gajewska, Robert T. Majewski, Michał Czernecki.

13, 14 lipca, godzina 19:00 Scena Przodownik /Olesińska 21/

"W imię Jakuba S." duetu Demirski/Strzępka - głośny i bezkompromisowy rozrachunek z polską mentalnością. "Monika Strzępka i Paweł Demirski irytowali, gdy pokrzykiwali na warszawskie elity kulturalne ze sceny w Wałbrzychu. Budzą nieufność, gdy z wyżyn stołecznego Pałacu Kultury wytykają warszawiakom chłopskie korzenie." - pisała o spektaklu recenzentka "Wysokich obcasów". W przedstawieniu, które zdobyło Nagrodę Główną na gdyńskim R@porcie, zobaczymy Krzysztofa Dracza, Klarę Bielawkę i Sławomira Grzymkowskiego.

15, 16 lipca godzina 19:00 Scena im. Gustawa Holoubka /PKiN/

Krystian Lupa "Persona. Marilyn" - Analiza fenomenu Marilyn Monroe i fenomenu artyzmu. Opowiadanie o wyjątkowych bohaterach, "osobach", próba zrozumienia, na czym polegał ich "dar", to dalszy ciąg rozważań Lupy nad sobą." - pisał o spektaklu "Przekrój". Przedstawienie zdobyło Nagrodę dziennikarzy na XX. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Baltic House w Sankt Petersburgu. Na scenie m.in.: Sandra Korzeniak, Katarzyna Figura, Piotr Skiba i Władysław Kowalski.

23, 24 lipca godzina 19:00 Scena im. Gustawa Holoubka /PKiN/