powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Warsztaty dla seniorów i improwizatorów w MCK

W Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy trwa "Projekt Lato". Wśród propozycji - "Lato z Teatrem Tańca 60+" - warsztaty dla seniorów z zakresu pracy z ciałem, improwizacji ruchu i symboliki ciała oraz Letnia Szkółka Impro - warsztaty z podstaw improwizacji teatralnej.

Projekt Lato trwa. W tym tygodniu polecamy Bydgoszczanom warsztaty teatralne, koncerty, filmy i Zielone Lato w Ostromecku.

Tydzień otwiera w środę 9 lipca "Lato z Teatrem Tańca 60+" - warsztaty dla seniorów z zakresu pracy z ciałem, improwizacji ruchu i symboliki ciała dla seniorów.

12 i 13 lipca zapraszamy do Letniej Szkółki Impro (na zdjęciu) - dwudniowych warsztatów z podstaw improwizacji teatralnej. 13 lipca warsztaty podsumuje w MCK występ Teatru Improwizowanego wymyWammy w nowym cyklu - Letni Mikser vol. 1.

W sobotę 12 lipca rusza Zielone Lato w Ostromecku - warsztaty dla rodzin z dziećmi organizowane w ramach Ostromeckiej Akademii Edukacji. W okresie wakacyjnym, możecie brać w nich udział w każdą sobotę o godzinie 11.30. program obejmuje warsztaty m.in. historyczne, fotograficzne, ceramiczne, botaniczne, a nawet mydlarskie. Pierwszy warsztat w ostromeckim Pałacu Nowym: "Sceny Leonarda Da Vinci - czyli antydepresyjne spotkanie ze sztuką i z samym sobą" - warsztaty artystyczne dla rodzin z dziećmi, które prowadzi artysta Grzegorz Pleszyński.

Dla dzieci przygotowaliśmy też w niedzielę 13 lipca w Amfiteatrze przy ulicy Mostowej spektakl z cyklu Przystanek Teatr: "Pan Baj i zaczarowana katarynka" w wykonaniu Teatru Planeta M.

Także w niedzielę, ale na Wyspie Młyńskiej odbywa się Letnia Akademia Ruchu. W tym odcinku uczymy się wraz ze Szkołą Tańca Joanny Ossowskiej orientalnego tańca brzucha (raqs sharqi)

Muzyczne akcenty tygodnia to sobotni (12.07.) Letni Koncert Promenadowy przy barce Lemara oraz niedzielny (13.07) ostromecki koncert z cyklu Muzyczne tarasy: Krzysztof Filasiński (baryton). Uwaga! Koncert połączony z Piknikiem (nie tylko) dla seniorów.

Muzyka innego typu zabrzmi w sobotę (12.07.) w Myślęcineku (Wakepark). Zagra "Protoplasta". Będzie to koncert z cyklu Pierwsze DEMO + Tony Clifton Presents, prezentujący wykonawców debiutujących na muzycznej scenie, którzy swoje pierwsze nagrania zarejestrowali w ramach projektu Pierwsze DEMO Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Dla fanów kina sobotnia premiera (12.07.) w Kinie Orzeł: "Frank", reż. Leonard Abrahamson z niesamowitą rolą Michaela Fassbendera (bieżący program Kina Orzeł i Kina Jeremi na stronie www.kino-orzel.pl).

Zapraszamy!

***

Program szczegółowy 9-15.07

11.07.2014, piątek, godz. 10.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny

Lato z Teatrem Tańca 60+ warsztaty dla seniorów

LATO z Teatrem Tańca 60+ to warsztaty z zakresu pracy z ciałem, improwizacji ruchu i symboliki ciała dla seniorów. Na zajęcia składa się praca nad rozwojem osobistym, poprawą sprawności fizycznej, budowaniem świadomości własnego ciała, poznawaniem nowych form ekspresji, nowych jakości ruchu, improwizacją tańca płynącego z naturalnych predyspozycji i możliwości ciała, posługiwaniem się językiem gestów, a więc językiem symbolicznym, działaniem w nowym obszarze sztuki, jakim jest teatr tańca. Jednak największą wartością projektu jest SPOTKANIE, wspólna twórcza aktywność, integracja, budowanie nowych relacji, więzi, przyjaźni, przekraczanie własnych ograniczeń fizycznych i psychicznych, poczucie bycia potrzebnym i ważnym, łamanie niekorzystnych stereotypów dotyczących starości.

Po wakacjach możliwość dołączenia do całorocznej grupy Teatru Tańca 60+.

12-13 lipca 2014, godz. 10.00-14.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, koszt kursu 20 zł, ilość miejsc ograniczona! decyduje kolejność zgłoszeń, rezerwacje miejsc na: alicja.dobrowolna@mck-bydgoszcz.pl

Letnia Szkółka Impro - dwudniowe warsztaty z podstaw improwizacji teatralnej

Warsztaty obejmować będą podstawowy trening aktora/improwizatora. Przede wszystkim skupimy się na takich hasłach jak: słuchanie/czujność, ofertowanie/akceptacja/rozwijanie ofert, spontaniczność, wyobraźnia, zaangażowanie i energia, praca z partnerem i praca w zespole, emocje, platforma (kto, gdzie, co), status, elementarne zadania aktorskie.

Warsztaty te to przede wszystkim lekcja wyobraźni, akceptacji, praca nad uwolnieniem swojej spontaniczności, wzmocnieniem pewności siebie, wyzwolenie się z samokrytyki, terapia śmiechem i porządne doładowanie energetyczne!

12.07.2014, sobota, godz. 18.00, Barka Lemara

Letnie Koncerty Promenadowe: Orkiestra Dęta Inowrocławskich kopalni soli SOLINO S.A., kapelmistrz - Piotr Barczak

12.07.2014, sobota, godz. 19.00, Myślęcinek - Wakepark

Protoplasta - koncert z cyklu Pierwsze DEMO + Tony Clifton Presents

Prezentacja wykonawców i zespołów debiutujących na muzycznej scenie, które swoje pierwsze nagrania zarejestrowały w ramach projektu Pierwsze DEMO Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Natomiast Agencja Tony Clifton prezentuje nietuzinkowe zjawiska muzyczne z Bydgoszczy i regionu.

Prostoplasta jeszcze niedawno działał pod szyldem Isme, pod którym to dał się poznać bydgoskiej publiczności podczas Muszla Fest w 2012 roku. Muzyki tercetu nie można zakwalifikować do konkretnego gatunku. Łączy ona w sobie elementy między innymi: progresywnego rocka, metalu i grunge'u. Ekspresyjny, wynikający z osobowości muzyków, sposób prezentowania swojej twórczości na scenie oraz ich pełne zaangażowanie w tworzenie muzycznego przekazu dają publiczności niezapomniane wrażenia i satysfakcję z uczestnictwa w koncertach.

Zielone lato w Ostromecku warsztaty dla rodzin z dziećmi

Zapraszamy wszystkich, małych i dużych, na organizowane w ramach Ostromeckiej Akademii Edukacji warsztaty dla rodzin z dziećmi pn. "Zielone lato w Ostromecku". W okresie wakacyjnym, lipcu i sierpniu, w każdą sobotę o godzinie 11.30 na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku odbędą się różnorodne, tematyczne warsztaty m.in. historyczne, fotograficzne, ceramiczne, botaniczne, a nawet mydlarskie. Wiele z zajęć będzie miało miejsce na świeżym powietrzu, w pięknej ostromeckiej scenerii, w ogrodach w stylu angielskim i włoskim. Ponadto wakacje rozpoczniemy i zakończymy tanecznie na balu przebierańców. Czas trwania zajęć to ok. półtorej godziny, wstęp wolny, jednak na większość obowiązuje wcześniejsza e-mailowa rezerwacja miejsc zwiedzanie@palacwostromecku (ew. tel. 52 364 64 41, w godz. 11.00-13.00), do trzech dni wcześniej, ilość miejsc ograniczona. Z Ronda Fordońskiego do Ostromecka jedzie bezpośredni autobus miejski nr 75 (bilety 3, 1,5 zł) - najlepsze połączenie dla rodzin nie posiadających samochodu. Współpraca medialna: magazyn Mama i dziecko w mieście, portal Kujawsko-Pomorskich Mam, www.mamywsieci.pl

12.07.2014, sobota, godz. 11.30, Pałac Nowy (pracownia na strychu), wstęp wolny, zgłoszenia: zwiedzanie@palacwostromecku.pl

"Sceny Leonarda Da Vinci - antydepresyjne spotkanie ze sztuką i z samym sobą" - warsztaty artystyczne dla rodzin z dziećmi. Prowadzi artysta malarz, muzyk, performer Grzegorz Pleszyński, twórca Antydepresyjnej Szkoły. Zrozumiemy, że wszyscy jesteśmy piękni, dobrzy i zdumiewający A sztuka przemienia smutek w radość, brzydotę w piękno, zło w dobro.

12.07.2014

Premiera w Kinie Orzeł: Frank, reż. Leonard Abrahamson

13.07.2014, niedziela, godz. 16.00, ZPP w Ostromecku, wstęp wolny

Muzyczne tarasy: Krzysztof Filasiński (baryton)

- koncert połączony z Piknikiem (nie tylko) dla seniorów

Krzysztof Filasiński - konferansjer, wokalista. Śpiewak bydgoski obdarzony aksamitnym barytonem, który w swoim repertuarze nie tylko posiada muzykę klasyczną, musicalowo-operetkową, ale także rozrywkową.

13.07.2014, niedziela, godz. 9.30, Wyspa Młyńska, Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie: dagmara.wroblewska@mck-bydgoszcz.pl

Letnia Akademia Ruchu. Orientalny taniec brzucha (raqs sharqi)

Wydarzenie współorganizowane ze Szkołą Tańca Joanny Ossowskiej.

Cykl plenerowych zajęć, na których poznawać będziemy różne aktywności ruchowe związane z kulturą innych zakątków świata. Będziemy praktykować jogę, spróbujemy zmierzyć się z Krav-Maga, będziemy uprawiać Tai chi i trochę potańczymy: orientalny taniec brzucha (raqs sharqi) i bulerias de herez. Warsztaty odbywać się będą w niedzielne przedpołudnia na Wyspie Młyńskiej o godz. 9.30: 13, 27 lipca i 10, 24 i 31 sierpnia. Zapraszamy każdego kto ma chęci i czas bez ograniczeń wiekowych. W razie deszczu zajęcia odbędą się w budynku MCK. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie: dagmara.wroblewska@mck-bydgoszcz.pl

Orientalny taniec brzucha wywodzi się z krajów arabskich i jest jednym z najstarszych tańców świata. Charakterystyczne są tutaj różnego rodzaju ruchy bioder, brzucha i ramion. To taniec bardzo kobiecy, pełen gracji i elegancji. Wyróżnia się wiele stylów tańca orientalnego, m.in. klasyczny raqs sharqi, drum solo, shaaby czy beledi. Zajęcia są skierowane do wszystkich kobiet (bez względu na wiek), które chcą poznać podstawy tańca orientalnego. Zajęcia poprowadzi Joanna Ossowska - właścicielka bydgoskiej szkoły tańca, którą sygnuje własnym nazwiskiem. Instruktor tańca sportowego i fitness.

13.07.2014, niedziela, godz. 17.00,

Amfiteatr ulica Mostowa, wstęp wolny

Przystanek Teatr: Pan Baj i zaczarowana katarynka. Iwo Bochat - Teatr Planeta M

Pan Baj i zaczarowana katarynka to piękna, delikatna opowieść o zagubieniu w pośpiechu współczesnego świata. Swoisty moralitet podany w subtelny, urokliwy sposób, zamknięty w małej, teatralnej formie.

"Czy widzieliście kiedyś zegar? Taki prawdziwy, z pyzatym wąsatym obliczem? Wisi na wieży ratusza albo na ścianie w domu u babci, albo stoi gdzieś zakurzony, na najwyższej półce. Taki zegar ma tarczę okrągłą i dużą, a na tej tarczy 12 cyferek, a każda z nich odlicza kolejną godzinę. Godziny wskazują wskazówki, które wyglądają jak wspaniałe wąsy czarodzieja, a w środku, w brzuszku starego zegara to dopiero są wspaniałości: sprężyny, sprężynki, koła, zębatki, korbki, trybiki, śrubki, śrubeczki i dusza. Bo nie wiem czy Wam wiadomo, ale stare zegary mają duszę. ()"

13.07.2014, niedziela, godz. 19.00,

Kawiarnia Szpulka MCK, wstęp 5 zł

Teatr Improwizowany wymyWammy - Letni Mikser vol. 1 - pokaz krótkich form impro

Garść pomysłów, marynowanych w inspiracjach publiczności, łączymy z błyskotliwym skojarzeniem w sieć powiązań i nawiązań. Mieszamy z pokładami podświadomości i polewamy masą energii. Miksujemy krótkie i długie formy. Przelewamy do przyprawionej słońcem Szpulki. Częstujemy Was i wspólnie kosztujemy smakowite, nieopowiedziane nigdy wcześniej historie, orzeźwiając się salwami śmiechu i chwilami zaskoczenia. Tak powstaje dobra komedia. Tak smakuje impro latem.