powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. "Home Sweet Home" rozpoczął Spoiwa

Ruszył Festiwal Spoiwa Kultury - od godziny wspólnie z mieszkańcami i naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii (Subject to_change) budujemy wielką makietę wymarzonego Szczecina w Starej Kotłowni w DB Porcie - informują organizatorzy.

Wstęp jest bezpłatny, a bawić się świetnie mogą mali i duzi. Dziś między 11 a 19, podobnie jutro. W poniedziałek makieta zostanie przeniesiona w formie wystawy do Książnicy Pomorskiej i będzie udostępniona do oglądania do 4 lipca.

HOME SWEET HOME - SUBJECT TO_CHANGE (Wielka Brytania)

Subject to_change to artystyczny duet Abigail Conway i Lucy Hayhoe, absolwentek Wydziału Dramatu i Teatru na Goldsmith College w Londynie. Są one szczególnie zainteresowane zjawiskiem przesunięcia i zmieniania rzeczywistości w ramach tzw. durational performance. Publiczność realizowanego wydarzenia uzyskuje tu możliwość, a wręcz jest zachęcana do udziału w jego transformacji. Performance zabiera widzów w podróż, która skupiona jest wokół określonej czynności. Czynność ta "prosi ich", żeby pozostawili po sobie ślad - po to, aby dzieło sztuki mogło żyć. W ten sposób stwarzają się tymczasowe, dynamiczne i społecznie zaangażowane społeczności. Instalacje zapraszają widzów do wspólnego świętowania ich indywidualnego współudziału.

"Home Sweet Home" to zaproszenie do budowy utopijnego Szczecina. Tutaj Szczecin zostanie wynaleziony od nowa. Z kreatywnych pomysłów widzów/uczestników i z kartonowych zestawów powstaje nowe miasto w miniaturze. Projekt to pokaźnych rozmiarów makieta, na której każdy może puścić wodze fantazji. Wreszcie jest możliwość, żeby zbudować sobie własną willę nad Odrą, zrealizować pomysł na mały biznes w Śródmieściu lub zrekonstruować własną kamieniczkę na Starówce. Właściciele stawianych budynków otrzymują klucze. Kreują własny wkład w miasto, a za parę godzin lub na drugi dzień mogą wrócić i zobaczyć jak to na miasto wpłynęło, jak powstają nie tylko nowe domy, ale i nowe środowiska: aktualne wiadomości znajdują się na tablicy ogłoszeń lub są wygłaszane przez radio, listonosz rozdaje listy od nowych sąsiadów, a całe miasteczko obchodzi festyn uliczny.

"Home Sweet Home" to zaproszenie (dla każdego, w każdym wieku), żeby wspólnie wypróbować, w jaki sposób chcielibyśmy żyć w przyszłości, w jaki sposób nasze marzenia mogą współistnieć z rzeczywistością, w jaki sposób mogą ją zmieniać.

Realizacja tego działania zaplanowana jest na 28-29 czerwca w sali DB Portu. Efekty - w formie wystawy - przeniesione zostaną do Książnicy Pomorskiej i będą do 4 lipca.

http://www.subjecttochange.org.uk