powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Komunikat artystów latynoamerykańskich przeciwko cenzurze

Dzisiaj atakuje się sztukę kwestionującą, z filozoficznej i poetyckiej perspektywy, myśl katolicką, a jutro atak może zostać skierowany przeciwko dowolnemu zagadnieniu, które nie ma poparcia grupy fanatyków - piszą w komunikacie artyści Idiomu "Ameryka Łacińska: Mieszańcy przeciwko cenzurze" XXIV Festiwalu Malta.

20 czerwca 2014 roku została ogłoszona przez dyrekcję Malta Festival Poznań decyzja o odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic", niezgodna z wolą Rodriga Garcii, reżysera sztuki. Powodem tego są groźby licznych grup radykalistów, którzy zapowiadają zamieszki w mieście. Pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że my, artyści, nie akceptujemy tego typu zastraszania, które jest zamachem na polską i europejską demokrację, oznaką zacofania, łamaniem praw ludzkich i pogwałceniem wolności słowa.

Dzisiaj atakuje się sztukę kwestionującą, z filozoficznej i poetyckiej perspektywy, myśl katolicką, a jutro atak może zostać skierowany przeciwko dowolnemu zagadnieniu, które nie ma poparcia grupy fanatyków.

W niecałe 72 godziny Europa cofnęła się do epoki jaskiń. Polska, kraj o jakże bolesnej historii, z którego wywodzą się pierwszorzędni intelektualiści, nie może dopuścić do tego, aby zadano jej kolejne rany.