Szamocin. II Festiwal Konstelacje Teatralne pojutrze

Już 19 czerwca teatry alternatywne z całej Polski spotkają się na Stacji Szamocin, by uroczyście rozpocząć tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Konstelacje Teatralne.

W tym roku gościmy osiem grup konkursowych z całej Polski. Na Stację zawitają zespoły z Wągrowca, Rzeszowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Słupska, Piły oraz Chojnic.

Dodatkowo podczas Festiwalu będzie można zobaczyć aż trzy spektakle gościnne. Wystąpią gospodarze: Teatr Planeta M ze spektaklem "Dziadowanie" reż. Magdalena Płaneta oraz Teatr Stacja Szamocin ze spektaklem "Co to jest wiosna?" reż. Luba Zarembińska. Do Szamocina przybędzie też teatr Stacja Główna ze spektaklem "Pan Kot" reż. Ida Bocian.

W jury zasiądą zawodowi aktorzy: Magdalena Płaneta, Artur Paczesny, Kamil Mrożek oraz językoznawca Agnieszka Motyl. Dodatkowo piąty członek jury zostanie wybrany spośród uczestników.

Konstelacje Teatralne to...

- ogólnopolski festiwal teatralny, skupiający młode oraz doświadczone teatry alternatywne,

- profesjonalne jury, składające się z uznanych reżyserów, aktorów, pedagogów teatralnych i językoznawców,

- profesjonalne występy gościnne znanych w środowisku offowym teatrów i artystów indywidualnych,

- wysoki walor kulturowy i artystyczny, nawiązujący w szczególności do arcydzieł literackich,

- propagowanie kultury żywego słowa.

***

Ośrodek "Stacja Szamocin" - to miejsce pracy, prezentacji artystycznych, organizacji imprez, realizator projektów. Powstał w 1996 roku. W tym czasie Lubę Zarembińską zainteresowała nieczynna stacja kolejowa w Szamocinie. Zrujnowany budynek inspirował do tworzenia nowych spektakli teatralnych, ale przede wszystkim do podjęcia kroków w celu uniezależnienia swoich działań. Narodziła się idea utworzenia Ośrodka, w którym byłoby miejsce na pracę artystyczną, prezentacje, próby, warsztaty, wystawy, koncerty, a także bazę noclegową dla gości. Zdewastowane, opuszczone i zaniedbane miejsce, po adaptacji stało się miejscem dla każdego: dla mieszkańców miasta oraz dla przybyszy - artystów. Również dla tych, którzy nie mają swojego miejsca, dla niespokojnych duchem i wytrwałych w poszukiwaniu niknących śladów historii. Dla każdego sensownego działania twórczego i społecznego.

***

Teatr Planeta M powstał w roku 2007 z inicjatywy Magdaleny Płanety. Pierwotna nazwa zespołu to Teatr Na Fundamentach. W ciągu kilku lat swojej działalności stworzył wiele spektakli, bywał na festiwalach, a także zrealizował projekty kulturalno - społeczne. Od czerwca 2012 roku grupa została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie Teatru Planeta M. Misja Teatru Planeta M skupia się wokół propagowania uniwersalnych wartości, a także kształtowania tożsamości i świadomości, związanej z tradycjami kulturowymi. Przyczynia się do rozwoju ruchu teatralnego i artystycznego w Polsce. Teatr Planeta M dociera także do obszarów wiejskich, czyli miejsc często odległych od placówek kultury, by dzielić się sztuką z ich mieszkańcami.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego