powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Bio/Formy w TR Warszawa

Punktem wyjścia kolejnego wykładu z cyklu BIO/FORMY będzie fragment książki Wojciecha Bruszewskiego "Fotograf". TR Warszawa zaprasza 4 czerwca.

BIO/FORMY - opowiadania o artystach

Wojciech Bruszewski /

Daniel Muzyczuk & Alessandro Bosetti

Kurator cyklu: Michał Libera

Wojciech Bruszewski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Warsztatu Formy Filmowej, traktował kino nie tyle jako dziedzinę sztuki współczesnej, ile jako narzędzie filozoficzne wzbogacające dyskusję na temat naszej percepcji. Przyglądając się zarówno ludzkim jak i technicznym mechanizmom kognitywnym, pokazywał jaką rolę odgrywają w nich takie procesy jak opóźnienie, desynchronizacja, subtelne relacje odklejające to, co widzialne od tego, co słyszalne. W efekcie, jego prace są eleganckimi i przejrzystymi w swej racjonalności wycieczkami na, czy wręcz poza, granice naszego rozumienia świata. Punktem wyjścia kolejnego wykładu z cyklu BIO/FORMY będzie fragment książki Bruszewskiego "Fotograf". Artysta omawia w niej sposoby opóźniania transmisji wydarzeń sportowych, które - w miarę ich trwania - niezauważalnie synchronizują się z transmitowanym wydarzeniem. Daniel Muzyczuk i Alessandro Bosetti zastosują tę oraz szereg innych metod wykorzystywanych przez Bruszewskiego do swojego wykładu - zgodnie z jego własnymi słowami "zastawiając pułapki na TO, CO ISTNIEJE".

ALESSANDRO BOSETTI

Kompozytor, wykonawca i twórca sound artu mieszkający i tworzący w Berlinie. Większość jego prac wykorzystuje muzyczne właściwości mowy ludzkiej i bada dźwiękowe właściwości komunikacji. Wychodząc od nieporozumień, błędów translatorskich i wywiadów, traktuje je jako metody artystyczne. Jego utwory rozmywając granice między muzyką elektroakustyczną, pismem dźwiękowym i performansem, zaprowadziły go do takich instytucji, jak GRM/Presences Electroniques w Paryżu, Roulette i Stone w Nowym Jorku czy Cafe OTO w Londynie.

DANIEL MUZYCZUK

Kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi, wcześniej w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Kurator m.in. projektów "Long Gone" Susan Philipsz, "Poszliśmy do Croatan" (wraz z Robertem Rumasem), "Fabryka" Mariusza Warasa i Krzysztofa Topolskiego, "MORE IS MORE" (wraz z Agnieszką Pinderą i Joanną Zielińską), "Melancholii sprzeciwu" (wraz z Agnieszką Pinderą), "Spojrzeń 2011" oraz "Dźwięków elektrycznego ciała" (wraz z Davidem Crowleyem). Kurator pawilonu polskiego na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Zwycięzca (z Agnieszką Pinderą) konkursu im. Igora Zabla w 2011 roku.

ŚRODA, 4 CZERWCA, GODZ. 19.00

Miejsce: sala warsztatowa TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Czas trwania: 40 min.

Bilety: normalny 20 zł/ulgowy 10 zł