powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Fiona Shaw otwiera drugą edycję United Solo Europe

Festiwal monodramu United Solo Europe inauguruje dziś swoją drugą edycję w warszawskim Teatrze Syrena. Festiwal otworzy Fiona Shaw, aktorka znana na świecie z filmów o Harrym Potterze, odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego i dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Laurence'a Oliviera.

Między 27 a 31 maja 2014 na scenie Syreny zagrają artyści z Finlandii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Włoch. W programie zaplanowano m. in. występ LynnMarie Rink, aktorki i wokalistki pięciokrotnie nominowanej do Grammy, a także przedstawienie współtworzone przez broadwayowego reżysera, Austina Pendletona. Program prezentowany w Warszawie jest wspólnym przedsięwzięciem stołecznego Teatru Syrena i największego festiwalu monodramu na świecie United Solo w Nowym Jorku.

***

Program fastiwalu:

LynnMarie Rink

"Wrap Your Heart Around It" (Stany Zjednoczone)

w wykonaniu aktorki i wokalistki pięciokrotnie nominowanej do Grammy

wtorek, 27 maja 2014 o 20.00

Prawdziwa historia LynnMarie Rink, przepełniona humorem i inspirującą muzyką. Aktorka i piosenkarka opowiada o dorastaniu jako dziecko alkoholika, a także o swoich rozterkach, jakim niespodziewanie musiała stawić czoła po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka. Jak sama mówi: "Mam nadzieję, że moja opowieść pomoże ludziom, którzy nieoczekiwanie znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Opowiadam swoją historię z nadzieją i optymizmem". Producentem przedstawienia jest Paul Miller, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy, przyznawanej przez amerykańską Akademię Telewizyjną.

Roger Westberg

"Hamlet, A Stand Up" (Szwecja)

dwadzieścia postaci szekspirowskiej sztuki w wykonaniu jednego aktora

środa, 28 maja 2014 o 20.00

Wyjątkowa inscenizacja "Hamleta" w brawurowym wykonaniu jednego aktora, który odgrywa role dwudziestu postaci dramatu Szekspira. Przy użyciu mistrzowskich środków aktorskich, pantomimy, stand-upu, śpiewu i tańca, szwedzki mim Roger Westberg wciela się w Klaudiusza mordującego własnego brata, neurotyczną Ofelię, a pod koniec sztuki odgrywa zapierający dech w piersiach pojedynek Laertesa z Hamletem. Całość spektaklu to nowatorska prezentacja klasyki szekspirowskiej z humorem i oryginalnymi efektami dźwiękowymi.

Monika Mariotti

"Moja Nina" (Polska/Włochy)

spektakl o Ninie Simone z piosenkami w tłumaczeniu Katarzyny Groniec

czwartek, 29 maja 2014 o 20.00

Wyraz uznania dla legendarnej amerykańskiej wokalistki Niny Simone w wykonaniu polskiej aktorki włoskiego pochodzenia, Moniki Mariotti. Prawdziwe historie z życia piosenkarki połączone ze standardami muzycznymi wykonywanymi na żywo do polskich tekstów w tłumaczeniu Katarzyny Groniec. Spektakl o dyskryminacji rasowej, politycznym zaangażowaniu Simone, a także zdradzie i nieuczciwości najbliższych. Mariotti wplata tu także wątki autobiograficzne: opowiada o własnych rozterkach i poszukiwaniu kulturowej tożsamości.

Robert Jägerhorn

"Waiting for Hitchcock" (Finlandia)

inscenizacja klasyki filmowej w wykonaniu światowej sławy iluzjonisty

sobota, 31 maja 2014 o 20.00

Fascynująca wiadomość: uznawany za zaginiony niemy film Alfreda Hitchcocka "Numer 8" właśnie się odnalazł! Odkrycia filmu dokonał iluzjonista Robert Jägerhorn. Jednak zamiast projekcji na ekranie, Jägerhorn zaprezentuje akcję filmu na scenie. Fabuła filmowa zostanie opowiedziana na żywo, w solowym wykonaniu i przy użyciu magicznych sztuczek. Przedstawienie dla widza w każdym wieku, dla miłośników kina i teatru, dla wszystkich tych, którzy cenią sobie rozrywkę pełną zachwycającej magii, humoru i niezapomnianych przeżyć!

*******************************************************************************************

United Solo Europe to program, który prezentuje wyselekcjonowane spektakle jednego aktora dla międzynarodowej publiczności Europy. Solowi artyści reprezentują kultury wielu narodów; ich spektakle inspirują wyjątkową treścią i różnorodną estetyką sceniczną. Europejski program jest realizacją aspiracji i działań nowojorskiej organizacji teatralnej United Solo.

W 2010 roku United Solo powstało jako największy festiwal monodramów na świecie, oferując rekordową liczbę przedstawień każdego roku w Theatre Row, w epicentrum światowej rozrywki przy 42 ulicy na Manhattanie. Każdego roku United Solo przedstawia spektakle renomowanych artystów, odkrywa wschodzące gwiazdy showbiznesu, rekomenduje i nagradza wybitne przedstawienia, wspiera charytatywnie środowisko teatralne i otwiera nowe perspektywy dla prezentacji solowej formy teatru.

Równolegle do bazowego festiwalu w Theatre Row w Nowym Jorku, United Solo deleguje wyselekcjonowaną grupę monodramów na specjalną prezentację w Europie. W 2013 roku United Solo zainaugurowało program w Europie, prezentując przedstawienia w wykonaniu uznanych na świecie twórców, w tym między innymi Reginy Advento, artystki Teatru Tańca Piny Bausch.