powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rzeszów. Maska w Internetowym Teatrze TVP dla Szkół

Już 2 czerwca widzowie Internetowego Teatru TVP dla Szkół będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie "Na pełnym morzu" przygotowane przez Teatr "Maska" w Rzeszowie.

Spektakl na scenie rzeszowskiego teatru, a zarazem transmisja, którą dzięki wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu obejrzą uczniowie z miejscowości położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych, rozpocznie się o godz. 11.00.

Do udziału w tym prestiżowym projekcie są zapraszane wyróżniające się poziomem artystycznym spektakle przygotowane przez najlepsze teatry z całej Polski - zarówno dramatyczne jak i lalkowe. W repertuarze na 2014 rok znalazły się realizacje, które rzeszowianie mieli okazję zobaczyć podczas kolejnych edycji festiwalu Maskarada (między innymi, "Historia całkiem zwyczajna" Olsztyńskiego Teatru Lalek, czyli najlepszy spektakl dla dorosłych zakończonej 9 maja Maskarady, przyjęty bardzo dobrze na tegorocznej edycji festiwalu "Fahrenheit" z Miejskiego Teatr Miniatura czy "Oskar i pani Róża" Teatru Pinokio), a także spektakle teatrów z Białegostoku (Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki i Białostockiego Teatru Lalek) Krakowa (Teatru im. Juliusza Słowackiego i Groteski) i Gliwic.

Internetowy Teatr TVP dla Szkół to realizowany przez Telewizję Polską od 29 października 2012 roku nowatorski, misyjny projekt, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Do współpracy zapraszane najlepsze teatry w całej Polsce. Repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych ale też adaptacje teatralne arcydzieł literatury polskiej i światowej spełniające funkcje edukacyjne.