powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Naukowy Baj Pomorski, teatralny Młyn Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Teatr Baj Pomorski chcą wspólnie rozwijać działania edukacyjno-kulturalne w Toruniu.

Porozumienie między instytucjami ma promować edukację przez całe życie oraz aktywować społeczność lokalną, poprzez wspólne udostępnianie oferty skierowanej do dzieci, uczniów, studentów i osób dorosłych.

- Cieszymy się z nawiązania współpracy. Chcemy połączyć naszą działalność ze światem teatru. Mamy pierwsze pomysły, które nasi goście będą mogli zobaczyć już w najbliższym czasie - mówi Monika Wiśniewska, dyrektor toruńskiego centrum nauki. - W ostatni weekend maja zapraszamy na warsztaty teatralne do naszego Centrum, a w Dzień Dziecka do Teatru Baj Pomorski, gdzie będzie można przeprowadzić różnorodne doświadczenia przygotowane przez naszych pracowników - dodaje.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wraz z Bajem Pomorskim pracuje także nad mobilnym stanowiskiem związanym z iluzjami optycznymi. W tej chwili trwają prace, z efektów których będą mogli skorzystać, nie tylko mieszkańcy Torunia i regionu, ale także turyści. Instytucje nie zdradzają jeszcze szczegółów przedsięwzięcia. - Nasz teatr bardzo chętnie korzysta z nowoczesnych rozwiązań technicznych, multimedialnych, łączymy świat teatralny z multimedialną przestrzenią komputerową. Dlatego też nawiązanie współpracy z Młynem Wiedzy może przynieść bardzo dużo ciekawych pomysłów, które wzbogacą oferty naszych dwóch instytucji - wyjaśnia Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski.

Pierwsze centrum nauki na Kujawach i Pomorzu wspólnie z Bajem Pomorskim będą wspierać się w bieżącej działalności, ale myślą także o dużych projektach. - Już teraz zaczynamy pracować nad dużym projektem, który wspólnie chcemy złożyć do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi dyrektor Teatr Baj Pomorski. - A wszystko po to, aby oferta kulturalna naszego miasta była jeszcze bardziej atrakcyjna, a nasza wspólna działalność służyła społeczności lokalnej - dodaje Monika Wiśniewska.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza w sobotę 31 maja na warsztaty "Scenariusze wyobraźni", które poprowadzi Magdalena Jasińska. Warsztaty łączące pedagogikę teatru z zajęciami plastycznymi pomogą dzieciom w tworzeniu autorskich opowieści teatralnych według zasad komponowania scenariusza teatralnego oraz uruchamianiu niczym niekrępowanej twórczości i kreatywności. Zajęcia są adresowane do dzieci w wieku od 7 do 10 lat i odbędą się o godz. 12.00 i 15.00. Ze względu na charakter warsztatów może w nich wziąć udział 15 osób. Bilety na zajęcia można kupić w kasie CNMW lub na tydzień przed wydarzeniem na stronie: http://bilety.mlynwiedzy.org.pl/.

Ale to nie koniec wspólnych imprez organizowanych przez centrum nauki i Baj Pomorski. 1 czerwca animatorzy CNMW pojawią się w Teatrze Baj Pomorski. Będzie można dowiedzieć się m.in. dlaczego znika styropian, jak drobiny tłuszczu wchodzą w reakcję z detergentami i dlaczego mydło ma dość szerokie zastosowanie. Uczestnicy pikniku zmierzą się z siłą obwodu elektrycznego, a także poznają niesamowite królestwo baniek. Piknik w teatrze zaplanowano w godz. 13.30-17.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.