Finansowanie kultury w 2010 roku

30-09-2009
04-10-2012
TVP. Straty, kredyty, zmiany
Prezes TVP Juliusz Braun powiedział w środę, że strata finansowa spółki może być większa niż planowane na ten rok 60 mln zł. Telewizja publiczna stara się o kredyt obrotowy na 70 mln zł. Niedługo zarząd TVP wybierze formę sprzedaży siedziby redakcji informacyjnych.
25-06-2011
Pomorskie. Instytucje kultury straty liczą w milionach
Gdyby Teatr Wybrzeże działał na normalnych zasadach rynkowych, za bilet na spektakl musielibyśmy płacić nie jak teraz średnio 25 zł, lecz 206 zł. Drogie bilety udaje się jednak sprzedawać tylko w Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie zapowiada się kolejny hit kasowy, jakim ma być wystawienie "Shreka".
30-05-2011
Gdańsk. ECS: nie naruszyliśmy przepisów ustawy o zamówieniach publicznych
Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku nie zgadza się z zarzutami Urzędu Miasta, dotyczącymi naruszenia przepisów ustawy o zamówieniach publicznych podczas organizacji obchodów 30-lecia Sierpnia '80. W piątek ECS przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie.
27-05-2011
Gdańsk. Kontrola w ECS
Kontrola w Europejskim Centrum Solidarności wykazała nieprawidłowości przy organizacji ubiegłorocznego widowiska plenerowego w reżyserii Roberta Wilsona.
30-03-2011
Warszawa. Pieniądze dla festiwali
248 festiwali artystycznych na łączną kwotę ponad 33 mln 700 tys. zł dofinansowało w minionym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dane zaprezentowano dziś podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
05-01-2011
Gdynia. Nowa Scena Kameralna w Muzycznym
Pod bokiem wielkiego remontu za, bagatela, 71 milionów złotych Teatr Muzyczny zakończył mniejszy - Sceny Kameralnej.
05-01-2011
Siedlce. Otwarto nową scenę CKiS
Takiej sceny mogą pozazdrościć warszawskie teatry - nowoczesna, przestronna, z profesjonalnym zapleczem i doskonałym nagłośnieniem. A powstała w zaledwie 80-tysięcznym mieście.
29-12-2010
Liczenie kultury
- Kultura jest prawdziwym liderem w korzystaniu ze środków europejskich w Polsce - uważa Monika Smoleń, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Rozmowa w Dzienniku Gazecie Prawnej.
29-12-2010
List. Czytelnicy piszą o budżecie miasta
- Przykro jest stwierdzić, że włodarze miasta tak mało uwagi poświęcają rozwojowi kultury w Radomiu. Czym innym jest sprowadzenie paru popularnych artystów na koncerty do miasta, a zupełnie czymś ważniejszym i cenniejszym tworzenie warunków do powstawania świadomości kulturalnej mieszkańców Radomia. - pisze Zbigniew Wieczorek
17-12-2010
TVP. Koniec Teatru TV?
Jeszcze w październiku zdawało się, że poniedziałkowa scena odbije się od dna. Dziś nie wiadomo, czy przetrwa.
27-11-2010
Miasto daje miliony na kulturę. Wydatków nie kontroluje
Miasto tylko w tym roku wydało ponad 10 milionów na festiwale i imprezy. A na starania o Europejską Stolicę Kultury 2,5 miliona. I nie żąda udokumentowania wydatków - pisze Jakub Wiewiórski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
10-11-2010
Kraków. Zaporowe ceny na Boską Komedię
Bilety na Boską Komedię w tym roku są w cenach zaporowych nie tylko dla studentów, ale nawet dla normalnie zarabiających ludzi.
04-11-2010
Łódź. 90 mln zł na kulturę
Ponad 90 mln zł przeznaczy samorząd województwa łódzkiego na inwestycje kulturalne realizowane w regionie. Ponad 36 mln zł z tej kwoty pochodzi z Unii Europejskiej. W czwartek urząd marszałkowski przedstawił listę 12 projektów zakwalifikowanych do dofinansowania.
03-11-2010
Koszalin. Unia Europejska dofinansowała modernizację BTD
3,18 mln zł z unijnych funduszy otrzymał Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (Zachodniopomorskie) na dokończenie przebudowy siedziby oraz nowe zagospodarowanie terenów wokół budynku.
30-10-2010
Kraków. Premiera "Requiem" i protest muzyków
Wczoraj, przy okazji premiery "Requiem" Verdiego, artyści Opery Krakowskiej wywiesili na budynku swej siedziby napis "AKCJA PROTESTACYJNA", a w budynku rozłożyli ulotki opisujące swą sytuację i płynące z niej żądania.
27-10-2010
Gdynia. Rusza rozbudowa Teatru Muzycznego
26 października w Teatrze Muzycznym została podpisana umowa z wyłonionym w przetargu generalnym wykonawcą robót budowlanych - firmą Mostostal Warszawa SA.
26-10-2010
Środki UE to był przełom w realizacji inwestycji kulturalnych
Determinacja Polski opłaciła się: w ciągu ostatnich lat nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu wśród krajów UE pod względem wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na kulturę - podkreślił w rozmowie z PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.
25-10-2010
Kraków. Spór o zagrożone emerytury w Operze Krakowskiej
Krakowska Opera jest jedynym teatrem etatowym w Polsce, w którym wynagrodzenia za spektakle nie pracują na emerytury artystów. Grożą im głodowe świadczenia.
21-10-2010
Czy bilety do teatru muszą być takie drogie?
Od 120 do 170 zł musimy zapłacić, jeśli chcemy mieć dobre miejsca na przedstawieniach pokazywanych podczas festiwalu teatralnego Warszawa Centralna. Czy bilety do teatru muszą być takie drogie? - pyta Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
13-10-2010
Teatr Szekspirowski - to będzie nowa wizytówka Gdańska
To będzie najnowocześniejsza scena teatralna w Polsce. Budowa Teatru Szekspirowskiego ruszy na początku przyszłego roku, a na jej realizację jest aż 15 chętnych. Pierwsze przedstawienia za niewiele ponad dwa lata - piszą Katarzyna Włodkowska i Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
12-10-2010
Gdańsk. 15 firm chce zbudować Teatr Szekspirowski
15 firm chce zbudować Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Do kolejnego etapu przetargu przejdzie osiem z nich. Jeżeli nie będzie kolejnych odwołań - które już opóźniły budowę teatru o ponad miesiąc - wykonawcę poznamy do końca listopada.
12-10-2010
Lublin. 26 mln na renowację Teatru Starego
Gmach Teatru Starego, jeden z najcenniejszych zabytków na Starym Mieście, odzyskuje swój dawny blask. Koszt renowacji oceniany jest na 26 mln zł.
12-10-2010
Wrocław. Więcej pieniędzy na uczelnie artystyczne
- Wszyscy jesteśmy podekscytowani przyszłością - powiedział wczoraj podczas wykładu inaugurującego rok akademicki wrocławskich uczelni artystycznych w Auli Leopoldyńskiej Zbigniew Rybczyński, laureat Oscara, znany artysta multimedialny. Artystyczna przyszłość Wrocławia zapowiada się i optymistycznie.
28-09-2010
Łódź. Teatr Powszechny najbardziej dochodowy
Teatr Nowy zarobił w pierwszym półroczu na sprzedaży biletów ponad 282 tys. zł, Teatr Powszechny 1,5 mln zł, Teatr Muzyczny 461 tys. zł, Arlekin 325 tys. zł, a Pinokio 288 tys. zł - wynika z opracowania łódzkiego magistratu.
23-09-2010
Ministerstwo drobnych kroków
Kongres Kultury zwołany rok temu z inicjatywy ministra Bogdana Zdrojewskiego rozbudził wielkie nadzieje na systemową zmianę w polskiej kulturze. Co z tych oczekiwań i entuzjazmu pozostało po roku? - zastanawia się Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
22-09-2010
Lublin. 300 tys. zł dla Muzycznego
Blisko 300 tys. złotych dostanie Teatr Muzyczny. Władze województwa zdecydowały się też dofinansować m.in. Muzeum Lubelskie i Filharmonię. Zarząd województwa podjął we wtorek decyzję o przeznaczeniu pieniędzy z rezerwy budżetowej na kulturę.
22-09-2010
Warszawa. Rząd da pół mld zł na "orliki kultury"
Jak dowiedziała się "Gazeta", w poniedziałek wieczorem Komitet Stały Rady Ministrów przyjął Wieloletni Program Rządowy Kultura +, który zakłada realizację w latach 2011-2015 dwóch modułów programowych: Digitalizacji i Biblioteki +
17-09-2010
Białystok. Brakuje pieniędzy na dokończenie opery
Minister kultury w Białymstoku. "Nie mogę obiecać operze dodatkowego wsparcia" 40 milionów złotych brakuje na dokończenie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej - przyznał dziś marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.
17-09-2010
Łódź. Radna PO o sytuacji Teatru Nowego
O finansowaniu Teatru Nowego i konkursie na dyrektora tej sceny wypowiada się radna Agnieszka Nowak z PO.
17-09-2010
Teraz ma swój teatr dzięki wsparciu z Unii
Aleksandra Deka, 33-letnia aktorka, zdobyła unijną dotację na rozkręcenie własnej firmy. - Gdyby nie te pieniądze, to trudno byłoby wystartować. Zachęcam wszystkich, by zrobili to samo. To proste - mówi dziś. Pisze o niej Przemysław Jedlecki w Gazecie Wyborczej - Katowice.
17-09-2010
Oszczędny sezon w Wybrzeżu
Bardzo możliwe, że w rozpoczynającym się właśnie sezonie artystycznym w Teatrze Wybrzeże zobaczymy tylko pięć premier, w tym m. in. "Pana Tadeusza". Powód? - Wymuszone oszczędności - przyznaje dyrektor Adam Orzechowski. O planach teatru pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
16-09-2010
Koncert był kroplą goryczy
- Roberta Wilsona rekomendowali Jerzy Limon i Waldemar Dąbrowski, dostałem od nich listy, w których zapewniali, że to wyjątkowa postać, która przygotuje wybitne przedstawienie. W ten sposób wywierano na nas nacisk, abyśmy się nie wtrącali i nie oponowali. To, co mogliśmy zrobić jako Rada ECS-u, zrobiliśmy, ja głosowałem nawet przeciwko tak dużej dotacji, ale byłem sam. Potem projekt poszedł do zaopiniowania do Narodowego Centrum Kultury. I został przyjęty - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
16-09-2010
Kultura Tuska
Z obawy przed konsekwencjami szefowie instytucji kulturalnych nie chcieli wypowiadać się dla "Rzeczpospolitej" pod nazwiskiem. Nikt nie zamierzał sprawdzić na własnej skórze, czy jest prawdą, że po tym jak Michał Zadara skrytykował premiera, jego kancelaria kontaktowała się z MKiDN, żądając zwolnienia reżysera, jeśli jest szefem teatru - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej Plus Minus.
10-09-2010
Rzeszów. Trwa remont Teatru im. Siemaszkowej
236 tys. zł wyniesie koszt kolejnego etapu remontu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
04-09-2010
Opole. Co z przebudową teatru lalek?
Planowana przebudowa teatru lalek może się przesunąć. Miasta nie stać na realizowanie kilku inwestycji kulturalnych jednocześnie. A musi wyłożyć pieniądze na Galerię Sztuki Współczesnej.
01-09-2010
Kraków. Łaźnia Nowa w nowej siedzibie
Pięć lat trwał remont nowej siedziby Teatru Łaźnia Nową który zawędrował do Nowej Huty z krakowskiego Kazimierza. W październiku pierwsza odsłona wielkich zmian. Na początek na scenie z widownią dla tysiąca osób wystąpi Maria Peszek (16 października). Można już kupić bilety.
01-09-2010
Kultura buduje!
Droga do nowoczesnej gospodarki, o której mówi się u nas tak wiele, prowadzi przez kulturę. Kultura to społeczna kreatywność, a bez niej nie zbudujemy nawet namiastki Krzemowej Doliny - pisze Edwin Bendyk w Polityce.
31-08-2010
Radom. Pieniądze dla kultury
Wykonawcy remontów zabytków zażądali mniej pieniędzy, niż zakładano, dlatego gmina zaoszczędziła przeszło 400 tys. zł. Pieniądze te zasilą budżet kultury.
26-08-2010
Nadrabiamy kulturalne zaległości
- W ostatnich ośmiu latach, chodzi o dwie ostatnie kadencje, jeżeli chodzi o samorządy lokalne Gdańska, Gdyni i Sopotu, chociaż też np. Wejherowa, Słupska i innych miast województwa, ale również samorządu wojewódzkiego, kultura stała się rzeczywistym priorytetem. Wystarczy, że powiem, że budżet kultury województwa pomorskiego wzrósł w ciągu tych lat o 270 procent, czyli prawie 4 razy tyle, co 8 lat temu - mówi Gazecie Świętojańskiej online Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury UM.
19-08-2010
Poznań. Miejskie lokale na cele kulturalne jak kurniki
Miejskie lokale na cele kulturalne za złotówkę miesięcznego czynszu - Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych właśnie ogłosił drugą edycję konkursu. Do wynajęcia: "kawałek kurnika na końcu osiedla", stan: "gorzej niż po Powstaniu Warszawskim". - Taniej zwalić to na nas niż wyburzyć. Ta propozycja jest poniżająca - komentują poznańscy artyści.
13-08-2010
Gdynia. Remont Muzycznego pochłonie 71 mln
Jesienią ruszy rozbudowa Teatru Muzycznego w Gdyni. W ciągu trzech lat kosztem 71 mln zł zostanie powiększona Duża Scena, przebudowana Kameralna i powstanie Nowa Scena na 300 osób.
11-08-2010
Rzeszów. Trwaja prace remontowe u Siemaszkowej
W rzeszowskiej "Siemaszce" trwają wakacyjne prace remontowe. Oprócz odnowionej elewacji teatr zyska stylowy Salonik Wandy Siemaszkowej, a w przyszłym roku nową Scenę Letnią.
10-08-2010
Szczecin. Teatr Polski w rozbudowie
Trzy nowe sale teatralne powstaną na terenie Teatru Polskiego w Szczecinie. Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej.
09-08-2010
Zakopane. 40 mln zł dla Teatru Witkacego
Blisko 40 mln zł otrzymał teatr Witkacego w Zakopanem na gruntowną przebudowę swojej siedziby. W niedzielę dyrektor placówki Andrzej Dziuk podpisał umowę w tej sprawie z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdanem Zdrojewskim.
04-08-2010
Gardzienice. 20 mln na remont siedziby OPT
Prawie 20 mln zł, w tym blisko 17 mln w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej, przeznaczonych zostanie na renowację i adaptację do celów kulturalnych - na potrzeby Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach k. Lublina - zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego (na zdęciu).
04-08-2010
Kraków. Koniec remontu w Rydlówce
Po pracach konserwatorskich została wczoraj oddana do użytku słynna Rydlówka, w której 110 lat temu odbyło się wesele poety Lucjana Rydla, uwiecznione w dramacie Stanisława Wyspiańskiego. Dziś znajduje się tam Muzeum Młodej Polski.
03-08-2010
Gardzienice. Minister Zdrojewski dofinansuje teatr
W najbliższą środę (4 sierpnia) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Włodzimierz Staniewski, dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" podpiszą umowę na dofinansowanie ze środków unijnych budowy Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.
23-07-2010
Katowice. Śląska "filmówka" szykuje nową siedzibę za 20 mln zł
Będzie tam prawdziwe studio filmowe i pracownia fotograficzna, miejsce na organizowanie projekcji i spotkań z twórcami. No i w końcu nie trzeba będzie wstydzić się przed gośćmi ze świata. Ogłoszono międzynarodowy konkurs na projekt nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
20-07-2010
Białystok. Opera dofinansowana z funduszy norweskich
Opera otrzymała dofinansowanie z funduszy norweskich
13-07-2010
Warszawa. Manifest Kulturalny Konfederacji Pracodawców Prywatnych
O przekazywanie 1 proc. z budżetu państwa na kulturę oraz zapisanie w polskim prawie możliwości ofiarowywania darowizn na rzecz instytucji kultury przez podmioty gospodarcze apeluje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w swoim Manifeście kulturalnym.
12-07-2010
Szczecin. 60 tys. zł na remont Kany
Ośrodek Teatralny Kana otrzymał dodatkowe 60 tys. zł na remont budynku. Dzięki temu teatr będzie mógł przeprowadzić gruntowną modernizację swojej siedziby.
10-07-2010
Białystok. BTL i Opera dofinansowane z Funduszy Norweskich
Ponad 800 tys. zł trafi łącznie do dwóch instytucji kultury w Białymstoku z tzw. Funduszy Norweskich. Za te pieniądze odbędą się spektakle, koncerty, warsztaty - w Polsce i Norwegii.
10-07-2010
Warszawa. Minister kultury chce wesprzeć dwie premiery w Polskim
Artysta, który od września ma kierować Teatrem Polskim w Warszawie, wystosował list otwarty do władz województwa.
07-07-2010
List Andrzeja Seweryna do opinii publicznej
W dniu 7.06.2010 skierowałem do Pana Marszałka Województwa Mazowieckiego list, w którym poprosiłem o spowodowanie zawieszenia mojego powołania na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego do czasu, kiedy zostaną zapewnione warunki finansowe do realizacji powierzonych mi zadań. Do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi na mój list - pisze Andrzej Seweryn.
05-07-2010
Opole. Minister Zdrojewski odwiedził Kochanowskiego i Lalki
Minister kultury podpisał umowę o dofinansowaniu rozbudowy opolskiej filharmonii. Do sfinalizowania umowy o wartości 20 min zł doszło wczoraj w Opolu.
03-07-2010
Bezpłatny dojazd do sztuki?
Lidia Bogaczówna dowiedziała się, że bilety wstępu do miejskich instytucji kultury, czyli opery, filharmonii, teatru uprawniają do darmowego korzystania z miejskiej komunikacji, w tym z metra, na dwie godziny przed i sześć godzin po przedstawieniu. Zatem od razu - "w imieniu środowiska i naszej Publiczności" - wystosowała do Józefa Pilcha, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa pismo z prośbą, by podobną praktykę wprowadzić w Krakowie - choćby tylko w weekendy, choćby na dwie godziny przed i trzy po spektaklu - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
02-07-2010
Wrocław. Brakuje pieniędzy na Brave Festival
Dwa dni przed rozpoczęciem szóstej edycji Brave Festival Grzegorz Bral - dyrektor międzynarodowej imprezy dowiedział się, ze nie dostał dotacji, o którą ubiegał się w Urzędzie Marszałkowskim.
01-07-2010
Wrocław. Brave Festiwal w ostatniej chwili niedofinansowany
Zaczynający się w piątek 6. Międzynarodowy Festiwal Brave nie dostał dotacji od samorządu wojewódzkiego. Organizatorzy dowiedzieli się o tym w środę.
30-06-2010
Białystok. Brakuje 50 mln na dokończenie Opery
Województwo liczy na ministra kultury. Rzeźby, instrumenty, multimedia. Na to brakuje pieniędzy, żeby opera zaczęła działać. Dlatego urząd marszałkowski poprosił ministerstwo kultury o dodatkowe 50 mln zł.
30-06-2010
Bydgoszcz. Dwa mln zł na Camerimage
Dwa miliony złotych przyznali dziś bydgoscy radni na zorganizowanie w tym mieście tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Dodatkowe pół miliona organizatorzy dostaną, jeśli zagwarantują, że impreza pozostanie w mieście na dłużej.
28-06-2010
Opole. W kulturze czas zaciskania pasa
Nie ma mowy o żadnych inwestycjach, kosztownych przedsięwzięciach ani spontanicznych pomysłach. Instytucje kultury - jak zapowiedział ich dyrektorom marszałek - mają oszczędzać. Bo dodatkowych pieniędzy na kulturę nie będzie.
24-06-2010
Lusławice. Budowa Centrum Muzyki ruszy jesienią
Już w przyszłym roku, 1 października, zabrzmi pierwszy akord koncertu w nowej sali, która zostanie wybudowana w Lusławicach koło Zakliczyna. Aula na 550 miejsc będzie jednym z głównych obiektów Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
09-06-2010
Kalisz-Warszawa. Poseł Rogacki pyta o bilety na KST
Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przewiduje zwiększenie dotacji dla Kaliskich Spotkań Teatralnych w budżecie na rok 2011, by umożliwić dostęp do spektakli osobom mniej zamożnym? - pyta ministra kultury w interpelacji poseł PiS Adam Rogacki.
08-06-2010
Olsztyn. Rozpoczyna się rewitalizacja Teatru im. Jaracza
42 mln złotych kosztować będzie modernizacja i rozbudowa Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Będzie to pierwszy remont placówki od czasu jej powstania w 1925 roku. Aktorzy na dwa lata przeniosą się na sceny gościnne.
02-06-2010
Elbląg. Nadużycia przy remoncie sceny u Sewruka
Trzy osoby zasiadają na ławie oskarżonych w sprawie nadużyć, do jakich - zdaniem prokuratury - doszło podczas remontu dużej sceny elbląskiego teatru w 2004 roku.
02-06-2010
Warszawa. 50 mln zł na centrum Pendereckiego w Lusławicach
Umowę o dofinansowaniu ze środków europejskich budowy Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach podpisali wczoraj Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Adrianna Poniecka-Piekutowska, dyrektor centrum.
01-06-2010
Warszawa. Podpisano umowę dotyczącą budowy centrum muzyki Pendereckiego
W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie podpisano we wtorek umowę o dofinansowaniu ze środków unijnych kwotą 50 mln zł projektu budowy gmachu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (małopolskie).
01-06-2010
Wrocław. 44 mln zł na rozbudowę Akademii Muzycznej
Nowoczesna sala koncertowa, profesjonalne studio nagrań, podziemny parking - tak za dwa lata będzie wyglądał nowy budynek wrocławskiej Akademii Muzycznej. W poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał umowę o przekazaniu uczelni 44 mln zł.
27-05-2010
Warszawa. Debata "Komu opłaca się finansowanie kultury?"
Finansowanie kultury to dobry interes, fantastyczna inwestycja, sponsorzy muszą być jednak pewni, że wspieranie kultury opłaci się też ich firmom - mówili uczestnicy czwartkowej debaty w Warszawie "Komu opłaca się finansowanie kultury?".
26-05-2010
To ewidencja, a nie strategia rozwoju kultury - opinie
"Zbiór pobożnych życzeń" - tak oceniliśmy wczoraj projekt Strategii Rozwoju Kultury w Krakowie na lata 2010-2015. Dziś pytamy o opinie członków tworzącego ją konwentu: to "zbiór ważnych zadań" czy "wszystkoizm i zaurzędniczenie"? - pisze Tomasz Handzlik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
25-05-2010
Krakowska strategia kultury
Miał być przełom i nowa wizja rozwoju kultury, powstał zbiór pobożnych życzeń i zwykłe sprawozdanie ze stanu krakowskiej kultury - to efekt rocznej pracy Konwentu ds. Strategii Rozwoju Kultury w Krakowie, który właśnie kończy prace nad swym projektem - pisze Tomasz Handzlik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
22-05-2010
Teatr jako przemysł. Po kaliskim proteście
Miarka się przebrała. Dla kaliszan 1300 złotych za tygodniową przygodę z teatrem okazało się być zbyt wygórowaną ceną. Co rzadsze i zarazem bardziej istotne - znalazła się grupa ludzi, która potrafiła głośno przeciwko niej zaprotestować. Teatr nie jest dostępny dla wszystkich. Dobrze, że wreszcie ktoś to powiedział, bo przecież Kalisz nie jest jedynym miastem polskiej prowincji, gdzie zjeżdżająca z "wielkiego miasta" kultura każe za siebie słono płacić - pisze Witold Mrozek w Krytyce Politycznej.
19-05-2010
Urodzinowy remont
Od sierpnia 2007 r. trwa budowa Teatru Muzycznego, który w tym roku obchodzi swoje 65. urodziny. Na stronie internetowej teatru dyrekcja zapewnia, że po skończeniu remontu swoimi produkcjami będzie walczyć o miano najlepszej sceny muzycznej w Polsce Dotychczasowe złe warunki techniczne uniemożliwiały realizatorom w pełni rozwinięcie skrzydeł. Remont potrwa jeszcze ponad rok. W Gazecie Wyborczej - Łódź rozmowa z Grażyną Posmykiewicz p.o. dyrektorką naczelną Teatru Muzycznego w Łodzi.
18-05-2010
Teatr elitarny
W moim odczuciu na kaliskim festiwalu mało jest imprez towarzyszących, zwłaszcza takich, z których mogliby korzystać zwykli mieszkańcy. Brakuje chyba takiej inicjatywy, która czyniłaby ten festiwal świętem, dorocznym artystycznym karnawałem kaliszan, a przecież bywało tak kiedyś. Jeszcze parę lat temu była też praktyka spotkań z jurorami, pamiętam wiele takich inspirujących spotkań z wybitnymi osobowościami polskiego teatru - mówi Hubert Michalak w rozmowie z Igorem Strapko Krytyce Politycznej.
17-05-2010
Po ile ten spektakl
Teatr jest jedną z najdroższych dziedzin sztuki, wymaga pracy wielu osób, często też wykorzystania drogiego sprzętu technicznego. W przypadku festiwalu jest to przedsięwzięcie jeszcze droższe. Teatr jest drogi, to fakt. Ale skoro działalność kulturalna jest dotowana ze środków publicznych, to powinna być też publicznie dostępna, a nie skierowana jedynie do-odpowiednio uposażonych-wybranych - pisze w Krytyce Politycznej Magda Grudzińska, dyrektor Krakowskich Reminiscencji Teatralnych.
15-05-2010
Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Polityka bez kultury
Czy nieprawidłowości finansowe w zarządzaniu Festiwalem Dialogu Czterech Kultur są warte tego, by doprowadzić do jego likwidacji? Czy warto dla nominacji "swojego człowieka" niszczyć wizerunek miasta, w którym w kulturze dzieje się dużo dobrego? Apelujemy o opamiętanie i kompromis - piszą Jędrzej Słodkowski i Jakub Wiewiórski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
14-05-2010
Po co komu teatr
Jakieś dwadzieścia lat temu zaraziłam się teatrem u Bogusławskiego nad Prosną i wystawałam długie godziny w kolejkach po wejściówki na coroczne Kaliskie Spotkania Teatralne. Kontakt z tym Teatrem i Festiwalem zadecydował w o mojej zawodowej, a także do pewnego stopnia osobistej, drodze. I choć w Kaliszu nie mieszkam od dawna, alarmująca wydaje mi się sytuacja, w której wielu kaliszanom odmawia się dostępu do Teatru podczas KST - pisze Justyna Drobnik-Rogers w Krytyce Politycznej.
11-05-2010
Żałują na sztukę
- Ministerstwo wspiera nasz festiwal właśnie dlatego, że to jest międzynarodowa impreza. Gdybyśmy organizowali lokalny festiwal, to nie mielibyśmy szans na dotację - mówi Jadwiga Oleradzka, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt.
08-05-2010
Kalisz. Protest przeciwko drogim biletom na spektakle KST
Pod hasłem "Sztuka za wysoka" grupa młodych osób protestowała w sobotę przed Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu przeciwko "zaporowym" cenom biletów na spektakle rozpoczętych w tym dniu 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych.
05-05-2010
Gdańsk. Granty na kulturę
Ponad 1 mln zł rozdał prezydent Gdańska w drugiej turze miejskich grantów na kulturę. Najwięcej otrzymała na swą działalność Świetlica Krytyki Politycznej.
05-05-2010
Teatr nasz drogi
Za publiczne pieniądze zafundowano teatralny festiwal finansowym elitom miasta. Będą miały okazję nawiązywać nowe kontakty we własnym gronie, w którym nie będzie zwykłych zjadaczy chleba, użytkowników fiatów punto, rowerów i komunikacji miejskiej - pisze Igor Strapko w Krytyce Politycznej.
15-04-2010
Kraków. 50 mln zł dla kuźni talentów Pendereckiego
Minister kultury przyznał taką sumę na budowę Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. To będzie pierwszy taki ośrodek w Europie.
14-04-2010
Białystok. Bezdomni aktorzy i seniorzy tancerze z miejskimi grantami
Bezdomni wystawią spektakl ze specjalnie napisanym dla nich scenariuszem na deskach dawnego kina Syrena, osoby po pięćdziesiątce od wiosny do jesieni będą tańczyć na Plantach. Oba projekty dofinansował magistrat.
12-04-2010
Radom. Pieniądze na rozbudowę "Elektrowni"
W drugiej połowie tego roku rozpocznie się modernizacja i rozbudowa XIX-wiecznego budynku elektrowni w Radomiu, gdzie mieści się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel 29 mln zł.
10-04-2010
Poznań. Pieniądze na asfalt czy na kulturę?
Co z 32 milionami, które Poznań chciał przeznaczyć na festiwal Rock in Rio? Część radnych chce wpompować je w poznańską kulturę. Inni wolą wylać za nie nowy asfalt.
08-04-2010
Białystok. Druga tura podziału pieniędzy na kulturę
Mamy dość niecodzienny pomysł przeniesienia na chwilę teatru do muzeum - mówi Ryszard Saciuk z Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku. - Zaprezentujemy tu nietypową ekspozycję poświęconą Krzysztofowi Rauowi. Obok fotografii i dokumentów pokazane będą także nagrania najważniejszych jego przedstawień.
08-04-2010
Łódź. W lipcu powstanie biuro festiwalowe
Rewolucja w biurze promocji: od lipca dzieleniem pieniędzy na dofinansowanie festiwali zajmie się biuro festiwalowe.
30-03-2010
Poznań. 1 proc. podatku dla Loży Patronów Teatru?
Możliwość odliczenia 1 proc podatku dia organizacji pożytku publicznego, to ukłon wobec instytucji; które na co dzień pomagają innym, krzewią wiedzę lub popularyzują pozytywne wartości i idee. Dobrze pamiętać, że wspomóc można także organizacje animujące różne kierunki kultury, np. teatr.
29-03-2010
Wskrzeszenie Teatru Nowego to za mało
Bardzo mało brakowało, a pogrzeb Teatru Nowego, a więc dzieło grupki zapaleńców, którzy poświęcali od kilku lat swoją energię i prywatne pieniądze na deficytową działalność kulturalną, stałby się faktem. Śmierć kolejnej społecznej inicjatywy w Krakowie czaiła się tuż za rogiem. Korzystając z medialnego szumu i upublicznienia dramatycznej walki o byt teatru, pracownicy magistratu postanowili go ratować - pisze Mariusz Wiatrak w Gazecie Wyborczej - Kraków.
18-03-2010
TVP Kultura. Ratunkowe środki na emisję programów
Zarząd TVP przyznał dodatkowe fundusze stacji TVP Kultura, dzięki czemu tymczasowo przywrócono produkcję jej kilku stałych programów - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
17-03-2010
Lublin. Mniejsza dotacja na kulturę
- Nawet dobre projekty musiały polec - przyznają urzędnicy. Magistrat rozdzielił dotacje na działalność kulturalną. Twórcy wnioskowali o kilka milionów złotych. Dostali jedną czwartą.
17-03-2010
Pupa i trupa
Goły tyłek, jak to często bywa, rozpalił emocje. Tymczasem obnażając pośladki na premierze "Persony. Ciała Simone" w warszawskim Teatrze Dramatycznym, Joanna Szczepkowska obnażyła podziały tkwiące w środowisku teatralnym od lat - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
15-03-2010
Ile zarabiają lubelscy artyści?
Kto wykonuje wolny zawód? Ten podział jest wyjątkowo nieprecyzyjny. Według niektórych teorii wolny zawód to na przykład mechanik samochodowy, inne wymieniają jako przedstawicieli tej grupy adwokatów, dziennikarzy, architektów czy artystów. Uznaliśmy, że niezbędnym warunkiem bycia wolnym strzelcem jest samodzielne prowadzenie działalności, niezależność i brak limitowanego czasu pracy - o płacach m.in. ludzi kultury piszą dziennikarze Polski Kuriera Lubelskiego.
15-03-2010
Sopot. Trwa remont Opery Leśnej
Nowa - z podziemnymi garderobami oraz dachem wreszcie osłaniającym widzów przed wiatrem i deszczem - będzie gotowa w styczniu.
13-03-2010
Kraków. Rozdzielono dotacje kulturalne
Wiemy już, jak w tym roku zostaną podzielone miejskie środki na dofinansowanie wydarzeń kulturalnych. Największy sukces? Ich łączna suma nie będzie mniejsza niż przed rokiem.
12-03-2010
Za cudzymi pośladkami
W kulturze zbyt często znaczenie mają układy polityczne, a nie względy merytoryczne. To one, a nie koterie artystyczne - jak twierdzi Mariusz Cieślik - wpływają na to, kto zostaje dyrektorem teatru czy muzeum - pisze publicysta - pisze Piotr Kosiewski w Rzeczpospolitej.
09-03-2010
Częstochowa. Minister daje pieniądze na kulturę
Tylko dwa przedsięwzięcia kulturalne z naszego regionu mogą liczyć w tym roku na dofinansowanie z ministerstwa kultury: festiwal Gaude Mater i książka prof. Barbary Bazelich "Sztuka i rękodzieło ludowe w Europie" wydana przez zespół Śląsk.
08-03-2010
Suwałki. Zbudują salę teatralno-widowiskową na 700 miejsc
Za 49 mln zł powstanie w Suwałkach nowoczesna sala teatralno-widowiskowa. Koszt inwestycji będzie sfinansowany m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego.
06-03-2010
Podlasie. Kulturalne dwa miliony z ministerstwa
Już wiadomo: w tym roku na Podlasie z Ministerstwa Kultury spłynie ponad 2 mln zł. Za tę kwotę uda się zorganizować 30 najróżniejszych inicjatyw kulturalnych. Wyjątkowo szybko uwinął się Białostocki Teatr Lalek i z ministerialnej dotacji zdołał już nabyć fortepian elektroniczny.
04-03-2010
Olsztyn. Dodatkowe miejskie pieniądze dla Teatru Jaracza
Miasto znalazło dodatkowe 250 tys. zł na organizację letnich imprez i 50 tys. zł dla "Jaracza".- W lutym wnioskowaliśmy o zwiększenie dofinansowania "Demoludów", festiwalu organizowanego przez olsztyński teatr - mówi Konrad Lenkiewicz, przewodniczący komisji kultury i promocji rady miasta. - Cieszymy się, że nasza prośba została spełniona.
03-03-2010
Gardzienice. Teatr przed remontem
Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach [na zdjęciu] jest już gotowy do podjęcia wielkiego remontu i modernizacji swych obiektów za 17 milionów złotych pozyskanych z dotacji unijnych.
03-03-2010
TVP. Czy będą pieniądze na misję?
TVP Kultura i TVP Historia nie mają pieniędzy. O przyszłości i finansowaniu stacji zdecyduje wkrótce zarząd.
01-03-2010
Gdańsk. Teatr Szekspirowski za 81 mln
Dwie sceny, otwierany dach i miejsce nawet dla 450 widzów. Takie zadanie czeka zwycięzcę przetargu.
01-03-2010
Szczecin. Większe wydatki na kulturę
O 6 milionów złotych zwiększą się bieżące wydatki szczecińskiej kultury. Wkrótce zacznie się budowa nowej filharmonii, coraz więcej na artystów wydaje Urząd Marszałkowski.
27-02-2010
Kalisz. Minister Zdrojewski o 50. Spotkaniach Teatralnych
Nie podlega dyskusji, że Kaliskie Spotkania Teatralne są w Polsce festiwalem absolutnie pierwszej jakości - powiedział w sobotę w Kaliszu minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski. W maju przypada 50. rocznica KST.
23-02-2010
Białystok. Studium Wokalno-Aktorskie już w październiku
Radni zajmowali się powołaniem tej szkoły policealnej już po raz trzeci, tym razem większość z nich była za jej utworzeniem.
23-02-2010
Kleszczele. Minister dofinansuje Festiwal "Wertep"
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje drugą edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego 'Wertep" oraz edukacyjny projekt zgłoszony przez organizatora festiwalu - Stowarzyszenie "Pocztówka" z Policznej.
23-02-2010
Wsola. Inwestycje w Muzeum Witolda Gombrowicza
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli dostało 4 mln zł na inwestycje. Chce postawić dwa budynki - pawilon na wystawy czasowe i stróżówkę.
22-02-2010
Elbląg. Przebudowa Teatru i Światowida
Elbląskie Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" [na zdjęciu] wraz z Teatrem im. Aleksandra Sewruka ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz studium wykonalności dla przedsięwzięcia pod nazwą "Rozbudowa, przebudowa i remont Teatru im. A. Sewruka i CSE "Światowid" w Elblągu".
20-02-2010
Kraków. Dodatkowe dotacje nie dla wszystkich
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, kto w tym roku otrzyma dofinansowanie. Dla jednych krakowian to informacja dobra, dla innych - jak najgorsza.
20-02-2010
Kraków. Teatr Nowy zaprasza na swój pogrzeb
W drugiej połowie marca Teatr Nowy zaprasza przyjaciół i sympatyków na swój uroczysty pogrzeb - z powodu braku dotacji będzie zmuszony zawiesić działalność. Żeby zobaczyć spektakle Nowego, trzeba pojechać w maju do Rzymu - pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
19-02-2010
Radom. Kultura bez funduszy z Unii Europejskiej
Przepadają radomskie projekty zgłoszone do programów operacyjnych ministra kultury. Z kilkudziesięciu pozytywnie rozpatrzono zaledwie kilka, i to na małe kwoty.
18-02-2010
Podlaskie. 1,2 mln od ministra na kulturę
Na Podlasie spłynie z Ministerstwa Kultury ponad 1,2 mln zł. Pieniędzy może być więcej, bo nie wszystkie wnioski o dotacje zostały rozpatrzone. Jest też zła wiadomość - wiele z instytucji proszących o dofinansowanie odejdzie z kwitkiem.
16-02-2010
Białystok. Konkurs magistratu "Białystok - miasto sztuki"
Na dziesięć tysięcy złotych magistrat wycenia koncepcję promocji festiwalu lalkarskiego oraz działań pod wspólnym hasłem "Białystok - miasto sztuki".
11-02-2010
Dolny Śląsk. Są pieniądze dla kultury
Właśnie rozstrzygany jest pierwszy nabór wniosków na programy ministra kultury i dziedzictwa narodowego na ten rok.
10-02-2010
Łódź. Radni podzielili środki na tegoroczne festiwale
Komisja promocji Rady Miejskiej w Łodzi rozdzieliła pieniądze zapisane w budżecie miasta na tegoroczne festiwale.
10-02-2010
Poznań. Nowe obiekty kulturalne w 2012?
W 2012 roku Poznań nie tylko będzie miał wspaniałe tereny sportowe, ale także wzbogaci się przynajmniej o kilka placówek kulturalnych.
10-02-2010
Śląsk. Chude czasy dla kultury
Nastały chude czasy dla śląskich teatrów i muzeów. W budżecie województwa brakuje dla nich pieniędzy. - Czasami żartuję, że mógłbym zatrudnić tylko dozorców do pilnowania budynku - mówi jeden z dyrektorów.
05-02-2010
Kraków. Małopolski Ogród Sztuki przy Teatrze Słowackiego
Krakowskiemu Teatrowi im. J. Słowackiego przybędzie scena z 250-osobową widownią.
05-02-2010
Kraków. Budowa Małopolskiego Ogrodu Sztuki rozpoczęta
Za dwa lata w Krakowie wybudowany zostanie Małopolski Ogród Sztuki - nowoczesny budynek, w którym odbywać się będą spektakle teatralne, koncerty, wystawy, pokazy multimedialne oraz zajęcia edukacyjne i terapia przez sztukę.
04-02-2010
Kielce. Żeromski i Kubuś bez wsparcia ministra
Minister ratuje instytucje, które znalazły się nad finansową przepaścią. Wsparcie dostaną Muzeum Okręgowe i Biuro Wystaw Artystycznych w Sandomierzu.
04-02-2010
Radom. Dofinansowanie teatru przepadło u ministra
Miejska Biblioteka Publiczna dostanie pieniądze z programu Mecenatu Ministra Kultury. Mniej szczęścia miał radomski teatr.
03-02-2010
Białystok. Prezydent nie skąpi na kulturę
Będzie festiwal szkół lalkarskich, dni hiszpańskie, trochę wystaw i spektakli, przewodniki wirtualne. W organizacji inicjatyw kulturalnych pomogą pieniądze od prezydenta. Przyznał sporo, bo prawie 1,5 mln zł.
03-02-2010
Dyskusja o stanie kultury: Olsztyn niekulturalny
Dyrektor Teatru Jaracza Janusz Kijowski w liście opublikowanym w "Gazecie" 26 stycznia zwrócił uwagę na kiepski stan olsztyńskiej kultury. Od tego zaczęła się dyskusja o stanie kultury w Olsztynie. Dialog z urzędnikami o kulturze nie jest łatwy. Ale winne jest temu także środowisko artystyczne - pisze Marta Bełza w Gazecie Wyborczej - Olsztyn.
03-02-2010
Kraków. Klub Aktora Loża nie pójdzie na bruk
Klub Aktora Loża w Rynku Głównym będzie działał dalej, choć po przeprowadzonej przez miasto akcji urynkowienia czynszów komunalnych wydawało się, że dni popularnego lokalu są policzone.
02-02-2010
Białystok. Błąd urzędników. Placówki kultury nie dostaną dotacji
Brak pieczątki i podpisu skarbnika województwa na wnioskach o mecenat resortu kultury pozbawił Podlaskie co najmniej 100 tysięcy złotych
28-01-2010
Lublin. 20 mln dla Teatru Starego od ministra Zdrojewskiego
Aż 20 milionów złotych dostanie Lublin na renowację Teatru Starego [na zdjęciu] z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
27-01-2010
Olsztyn. Dyr. Kijowski walczy o Demoludy
Czy Olsztyn może poszczycić się innym festiwalem niż Demoludy, który sprowadza tu wybitnych europejskich artystów i krytyków teatralnych? - pyta w liście otwartym Janusz Kijowski [na zdjęciu], dyrektor olsztyńskiego Teatru im. Jaracza, organizatora festiwalu.
27-01-2010
Olsztyn. Ratusz odpowiada dyr. Kijowskimu
- Jesteśmy przygotowani na krytykę merytoryczną, a nie emocjonalną - odpowiada szef olsztyńskiej promocji na zarzuty dyrektora Teatru Jaracza.
27-01-2010
Reżyser łatwo wybaczył swojemu marszałkowi
Chcemy mieć w Olsztynie interesujące spektakle i festiwale teatralne. Pełna zgoda. Miasto dało na prestiżowy festiwal Demoludy tylko 70 tys. zł. Zdaniem dyrektora teatru Janusza Kijowskiego to za mało. Artysta ma prawo krytykować władzę. Skorzystał z tego przywileju, bo pieniędzy trzeba więcej. O ile jednak rozumiem niezadowolenie i irytację dyrektora, że miasto tnie fundusze na kulturę, znacznie trudniej pojąć, dlaczego list Janusza Kijowskiego przybrał postać laurki - Tomasz Kurs komentuje list dyr. Janusza Kijowskiego w sprawie olsztyńskiego festiwalu "Demoludy".
22-01-2010
Czarnolas. 5,5 mln zł z UE dla Muzeum Jana Kochanowskiego
Blisko 5,5 mln zł z funduszy unijnych otrzymało Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie k. Zwolenia (Mazowieckie), w którym zgromadzone są pamiątki po "ojcu poezji polskiej". W piątek dyrektor placówki podpisał w tej sprawie umowę z wicemarszałkiem województwa mazowieckiego.
21-01-2010
Warszawa. 5 mln ministra Zdrojewskiego dla TVP Kultura
Opozycja była krytyczna. Minister Bogdan Zdrojewski pełen optymizmu. Zapowiedział, że kwotą 10 mln zł wesprze projekty związane z mediami publicznymi. 5 mln trafi do TVP Kultura.
19-01-2010
Elbląg. Są pieniądze na modernizację Teatru Sewruka i Światowida
Budynek [na zdjęciu], w którym mieszczą się dwie, prężnie działające instytucje kultury w Elblągu - Teatr im. Aleksandra Sewruka i Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", wciąż przypomina relikt rodem z PRL-u. Jest szansa, żeby to zmienić i pięćdziesięcioletni obiekt, znajdujący się w centrum Elbląga, stał się nie tylko wizytówką miasta, ale i całego województwa.
19-01-2010
Łódź. Samorządowe wsparcie dla kultury
600 tys. zł na wsparcie inicjatyw z zakresu rozwoju kultury, sztuki, promocji twórczości, edukacji i oświaty kulturalnej, realizowanych przez organizacje pozarządowe przeznaczy w tym roku samorząd województwa łódzkiego. Kolejne 950 tys. zł samorząd regionalny chce wydać na organizację festiwali.
19-01-2010
Zielona wyspa Zdrojewskiego
Pakiet ustaw deregulacyjnych do połowy roku i nową konstytucję dla kultury w latach 2011-12 zapowiedział wczoraj w Sejmie minister kultury Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu] na pierwszej od lat parlamentarnej debacie o kulturze - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
15-01-2010
Białystok. Prezydent dofinansował młodych i kreatywnych
Filmy, spektakle teatralne i inne oryginalne pomysły zrealizuje 17 młodych twórców, którzy otrzymali dziś stypendia prezydenta dla młodych twórców.
11-01-2010
Podlaskie. Teatr dofinansowany przez marszałka
Marszałek dofinansował przedsięwzięcia kulturalne regionu.
06-01-2010
Lubuskie. Dyrektorzy o swoich budżetach w 2010
Dyrektorzy lubuskich placówek kulturalnych ujawniają, ile pieniędzy wydadzą w 2010 r. O przyszłoroczny budżet zapytaliśmy Jana Tomaszewicza, dyrektora gorzowskiego Teatru im. Osterwy, Roberta Czechowskiego, dyrektora Teatru Lubuskiego, i Czesława Grabowskiego, który szefuje Filharmonii Zielonogórskiej.
06-01-2010
Pat nad Wigrami
Wigry tracą szansę na rozwój, północno-wschodnia Polska traci nowoczesny ośrodek kultury, a artyści - miejsce, w którym mogli tworzyć. Nie zyskuje nikt. Wszystko przez klincz między państwem a Kościołem w sprawie Domu Pracy Twórczej - pisze Roman Pawłowski w Gazecie wyborczej.
04-01-2010
Ludzie kultury a Platforma Obywatelska
Trzeba z naszej strony wyraźnej deklaracji, że państwo pod naszymi rządami będzie brało na siebie istotny ciężar finansowania kultury, nawet jeśli jest potrzebna nam do tego nowa formuła podziału tych finansów. To oznacza zgodę na szczególny rodzaj uprzywilejowania ludzi kultury wobec innych grup społecznych i w jakimś sensie nie jest myśleniem do końca demokratycznym, ale niezbędnym - felieton posła Janusza Palikota o sytuacji kultury pod rządem PO.
04-01-2010
Olsztyn. Dodatkowe pieniądze dla Teatru Jaracza
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie dostał od samorządu województwa 850 tysięcy złotych.
30-12-2009
Białystok. Marszałek sypnął groszem na kulturę
Ostatnim rzutem na taśmę - jeszcze w starym roku - marszałek przyznał dotacje na kulturę. W 2010 roku z budżetu województwa organizatorzy przedsięwzięć dostaną łącznie prawie 1,3 mln zł. Na festiwale, spektakle, publikacje, koncerty, płyty, warsztaty. Ciekawych projektów jest sporo.
23-12-2009
Szczecin. Magistrat dofinansuje bilety do teatrów
Szczeciński magistrat nie planuje dofinansowywania biletów do filharmonii i teatrów, w ramach edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Mimo iż taką propozycję wysunięto na jednym z posiedzeń Komisji ds. Edukacji i Kultury. O takiej formie edukacji entuzjastycznie wypowiadali się wtedy dyrektorzy instytucji kulturalnych.
22-12-2009
Sopot. Miasto dołoży 4 mln do budowy Sceny Kameralnej
4 mln zł dołoży Sopot do budowy nowej siedziby Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże [na zdjęciu projekt]. Władze miasta podpisały w tej sprawie umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, który prowadzi wartą około 9 mln zł inwestycję.
22-12-2009
Kielce. Bój o pieniądze ministra rozpoczęty
Udział w megaoperze, festiwal kultury małych miasteczek, festiwal teatralny to przedsięwzięcia, które chcą realizować świętokrzyskie placówki kultury przy wsparciu ministra kultury. Właśnie minął termin składania wniosków do programu "Mecenat".
21-12-2009
Szczecin. Coraz więcej pieniędzy na kulturę
Samorząd województwa zachodniopomorskiego planuje wydać w 2010 roku ok. 58 mln zł na kulturę (10 proc. budżetu). To dwa razy więcej niż dwa lata temu.
21-12-2009
Wałbrzych. Jest kasa na remont Teatru im. Szaniawskiego
Dobra wiadomość do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego i dla wszystkich miłośników tej instytucji. Zarząd województwa zatwierdził pieniądze na remont obiektu przy Placu Teatralnym.
17-12-2009
Kraków. Drastycznie obcięte wydatki na kulturę w 2010 r.
Zamknięte muzea, odwołane teatralne premiery i spektakle, mniej zajęć dla dzieci i młodzieży w domach kultury. Czy w przyszłym roku krakowskie instytucje kultury czeka zastój i nijakość? Gorzej! Część placówek może w ogóle zniknąć z mapy naszego miasta.
14-12-2009
Tarnów. Teatr im. Solskiego w kolejce do dotacji
W tym tygodniu upływa termin składania wniosków o dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego imprez kulturalnych i "edukacji dla kultury", ochrony zbiorów muzealnych i bibliotecznych itp. Wszystkie niemal tarnowskie instytucje kulturalne wiążą z programem spore nadzieje.
11-12-2009
Dotacje unijne dla artystów
Mam jednak zastrzeżenia, że FWK wspiera tylko publiczne instytucje kultury, a eliminuje komercyjne ośrodki, co jest sprzeczne z ideami integracji europejskiej. Uważam, że wiele publicznych teatrów, które są dotowane z budżetów miast, przegrywa z teatrami komercyjnymi - mają gorszy repertuar, a wystawiane przedstawienia są deficytowe. Dlatego warto się przyjrzeć czy pieniądze podatników trafiają we właściwe ręce - o pozyskiwaniu funduszy z Funduszu Wymiany Kulturalnej pisze Wojciech Wojnowski w Gazecie Wyborczej online.
11-12-2009
Jak pozyskiwać fundusze z Funduszu Wymiany Kulturalnej
- Z mojego doświadczenia w rozliczaniu projektów i pisaniu sprawozdań wynika, że sama aplikacja konkursowa jest stosunkowo mało skomplikowana. Natomiast duże wymagania stawiane są realizacji projektów i w związku z tym pojawiają się problemy - rozmowa z Wojciechem Golemanem, zastępcą dyrektora ds. administracyjnych w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzenice.
11-12-2009
Niezależna kultura wychodzi z cienia
W samej Warszawie działa aż 1400 fundacji i stowarzyszeń, które wskazują kulturę i sztukę jako główne pole działalności. W kraju jest ich ponad osiem tysięcy. To olbrzymia sieć animatorów kultury, artystów, kuratorów i menedżerów napędzanych entuzjazmem - pisze Roman Pawłowski (na zdjęciu) w Gazecie Wyborczej.
05-12-2009
Warszawa. Kulturalny tydzień w stolicy
Przełom grudnia to w Warszawie czas kulturalnych debat. Od soboty, 5 grudnia, aż do niedzieli, 12 grudnia, wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w konferencjach poświęconych różnych aspektom życia kulturalnego Warszawy i Europy.
05-12-2009
Radom. Opozycja: na kulturę za mało. PiS: wystarczy
Radni opozycji chcą dołożyć na przyszły rok pieniędzy orkiestrze, teatrowi i resursie. Rządzący się przeciwni.
02-12-2009
Będzin. Bieda w Teatrze Dzieci Zagłębia
Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie może nie mieć w styczniu pieniędzy na wypłaty dla swoich 44 pracowników. Nie jest też pewne, czy w przyszłym roku odbędą się więcej niż dwie premiery (z zaplanowanych czterech). Wszystko przez niższe dotacje, jakie trafią do kasy teatru z miasta i powiatu. Z czterech planowanych premier na razie pewna jest tylko jedna.
28-11-2009
Kraków. 1,2 mln zł dla Teatru Ludowego
28-11-2009
Poznańska władza kulturalna
Nasi rządzący jeszcze swoich pomysłów i wizji nie ujawniają, jeszcze trzymają je w zanadrzu, ale to na pewno nie potrwa długo. Nie mam wątpliwości, że lada chwila powiedzą nam, na czym tak naprawdę to "zwiększanie wydatków na kulturę" ma polegać. Oby tylko nie okazało się wtedy, że urzędnicy co prawda mieli na myśli kulturę, tyle że fizyczną - pisze Michał Danielewski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
28-11-2009
Radni radzą
Czy koedukacyjna toaleta i brak szatni w teatrze nadają mu niepowtarzalny klimat? I gdzie jest meczet? - zastanawiali się nasi kulturalni radni. Jeśli ktoś gustuje w humoreskach z elementami makabreski, darmowych i w doborowej obsadzie, powinien zwrócić uwagę na posiedzenia komisji kultury i nauki rady miasta - pisze Michał Gradowski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
26-11-2009
Poznań. Polski dostanie mniej od Muzycznego?
Teatr Muzyczny dostanie 16 mln zł na nową siedzibę, Teatr Polski na remont starej - nic. Tak wyglądają nakłady na kulturę we wstępnej wersji Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Dziś na komisji kultury i nauki przyjrzą się mu radni.
26-11-2009
Szczecin. Więcej na kulturę z kasy miasta
O blisko pięć milionów mają w przyszłym roku wzrosnąć nakłady Szczecina na kulturę. O wydatkach zaplanowanych przez Wydział Kultury Urzędu Miasta informowała wczoraj radnych jego dyrektor Agata Stankiewicz.
26-11-2009
Wysoka kultura biednych ludzi
Pierwszym rezultatem wprowadzenia w Polsce zasady prywatnego sponsoringu będzie nagła zapaść większości instytucji kultury - pisze dyrektor Filharmonii Narodowej Antoni Wit (na zdjęciu) w Gazecie Wyborczej.
26-11-2009
Białystok. Minister Zdrojewski chwali wykorzystanie środków z UE
- Polska jest obecnie liderem pod względem wykorzystania środków z UE na kulturę - powiedział dziś dziennikarzom w Białymstoku minister kultury Bogdan Zdrojewski. Minister wizytował budowę gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki.
25-11-2009
Kraków. Kryzys podcina skrzydła stolicy kultury
W ciągu ostatnich lat Kraków stał się niekoronowaną stolicą kultury. Ale jego pozycja jest zagrożona. Przykład? Wielkiemu projektowi "6 zmysłów", gromadzącemu kilka wielkich festiwali z różnych dziedzin sztuki, obcięto 10 mln zł. W obliczu pierwszego kryzysu miejska strategia finansowania kultury wzięła w łeb
24-11-2009
Płock. Mniej pieniędzy dla Teatru Szaniawskiego
Minus 15 proc. O tyle mają się w przyszłym roku zmniejszyć budżety Muzeum Mazowieckiego i Teatru Dramatycznego należących do samorządu Mazowsza.
23-11-2009
Czas na Chopin show, czyli w kulturze bez zmian
Kto i ile powinien otrzymywać pieniędzy na organizowanie wystaw, koncertów czy spektakli, czyli mówiąc w skrócie, jak najlepiej za publiczne środki finansować kulturę? - pisze eb w Metrze.
23-11-2009
Radom. Po pieniądze na operę do ministra
Na digitalizację zbiorów, organizację imprez, wystawienie opery czy zakup obrazu. Radomskie instytucje kultury kończą pisanie wniosków o pieniądze z programów operacyjnych ministra kultury
20-11-2009
Lublin. Kryzysowy budżet kultury
Miejskie instytucje kultury otrzymają mniej pieniędzy niż przed rokiem. To bardzo niepokojący sygnał w czasie, kiedy kultura stawała się głównym narzędziem promocji miasta i tworzenia jego nowoczesnej tożsamości w konkurencyjnym otoczeniu miast starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
20-11-2009
Wrocław. Kryzysowe cięcia w kulturze
Ponad 20 mln zł mniej przeznaczy na kulturę w roku 2010 gmina Wrocław. Zacisnąć pasa będą musiały prowadzone przez miasto teatry, muzea i centra kultury. Będzie mniej pieniędzy do zdobycia w otwartym konkursie na dofinansowanie projektów kulturalnych.
18-11-2009
Kultura nie tylko dla bogatych
Jeśli biedni zostaną pozbawieni dostępu do kultury, staną się jeszcze tańszą i bardziej mobilną siłą roboczą, a bogaci będą mieli spokój w teatrze. I to na tym zależy ekonomistom nieuznającym nic oprócz wolnego rynku - Michał Zadara [na zdjęciu] polemizuje w Gazecie Wyborczej z prof. Leszkiem Balcerowiczem.
18-11-2009
Przemyśl. Karpacka Spółka Gazownicza mecenasem kultury
Centrum Kulturalne w Przemyślu podpisało umowę na objęcie "Mecenatem imprez artystycznych" organizowanych przez Centrum Kulturalne w sezonie 2009/2010 przez Karpacką Spółkę Gazowniczą Sp. z o.o. - reprezentowaną przez przedstawiciela tj. Oddział - Zakład Gazowniczy w Jarosławiu.
12-11-2009
Szczawno-Zdrój. Teatr Zdrojowy odzyska dawny blask
Prawie 2,3 mln zł będą kosztowały prace renowacyjno-konserwatorskie sali widowiskowej Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju [na zdjęciu].
10-11-2009
Kielce. Budżet Kubusia nie wzrośnie ani o grosz
Walkę o większą dotację dla Muzeum Zabawek i Zabawy zapowiadają kieleccy radni z komisji edukacji i kultury. - To nic nie da. Aby dać muzeum, trzeba komuś zabrać - nie pozostawia złudzeń Alicja Obara.
06-11-2009
Jelenia Góra. Nie będzie umowy o współfinansowaniu Teatru im. Norwida?
Jelenia Góra nie dogadała się z marszałkiem. W teatrze będzie mniej przedstawień. Do 10 listopada samorząd Jeleniej Góry ma czas, by zadecydować, czy podpisze z marszałkiem województwa dolnośląskiego umowę o współfinansowaniu Teatru im. C.K. Norwida i Filharmonii Dolnośląskiej.
05-11-2009
Poznań. Artyści przeciw nowej strategii promocyjnej miasta
- To cenzura i próba ubezwłasnowolnienia - tak poznańscy artyści nazywają najnowszy projekt miejskich urzędników. Zakłada on, że instytucje kultury mają przeznaczać 30 proc. budżetu imprez na ich reklamę. Obowiązkowe ma być też konsultowanie planów promocyjnych z miastem.
04-11-2009
Kraków. Groteska beneficjentem Funduszu Wymiany Kulturalnej
Ponad 1,1 mln zł dotacji z europejskiego Funduszu Wymiany Kulturalnej otrzymał krakowski Teatr Lalki, Maski i Aktora - Groteska. W ciągu dwóch lat teatr zamierza zrealizować za te pieniądze kilkadziesiąt imprez artystycznych i edukacyjnych w kraju i za granicą - podała w środę Agnieszka Więckowska z Groteski.
03-11-2009
Kraków. Są unijne dotacje na kulturę
Sześć z piętnastu pozytywnie rozpatrzonych wniosków z całej Polski i grubo ponad 4 miliony złotych - krakowskie instytucje kultury zgarnęły rekordową ilość dotacji unijnych z puli Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
29-10-2009
Warszawa. Zdrojewski obiecuje artystom więcej pieniędzy
Od 2010 roku dyrektorzy mogą liczyć na wieloletnie kontrakty i gwarancje stałego finansowania.
27-10-2009
Prowadzę teatr misyjny, nie komercyjny
- Sytuacja staje się absurdalna. Samorząd małopolski oczekuje coraz większego "urynkowienia" swoich instytucji, a my nie mamy na to szans bez zmian ustawowych, oczekiwanych od szeregu lat - mówi Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego w rozmowie z Magdą Huzarską w Polsce Gazecie Krakowskiej.
22-10-2009
Lublin. Azoty wspierają Teatr Muzyczny
Kryzys gospodarczy dotknął także kulturę. Dlatego z uznaniem trzeba odnotowywać przykłady mecenatu firm i przedsiębiorstw nad kulturą. Wielkiego i możnego mecenasa znalazł lubelski Teatr Muzyczny. Została uroczyście podpisana umowa sponsoringowa z Zakładami Azotowymi "Puławy" SA.
15-10-2009
Warszawa. Są środki dla TVP i Polskiego Radia
Premier Donald Tusk poinformował w środę, że zostaną przekazane środki budżetowe na funkcjonowanie TVP Kultura i Programu II Polskiego Radia. Zgodnie z uchwałą rządu, minister kultury otrzyma 4 mln zł z rezerwy budżetowej na dofinansowanie projektu "Audycje radiowe i telewizyjne - misja publiczna" realizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.
14-10-2009
Kraków. Kultura zaciska pasa
Krakowskie instytucje kultury poradziły sobie z tegorocznymi oszczędnościami. Nie odwoływano premier, wystaw i spektakli, bo cięto główne wydatki bieżące. Ale jeśli sprawdzą się zapowiedzi, że w przyszłym roku budżet kultury zostanie obcięty o 30-40 proc., "to będzie katastrofa" - ostrzegają dyrektorzy placówek. O problemie pisze Tomasz Handzlik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
14-10-2009
Kraków. Będzie dotacja unijna dla Łaźni Nowej?
Wojewoda małopolski Jerzy Miller zakwestionował decyzję urzędników departamentu funduszy europejskich urzędu marszałkowskiego, którzy odrzucili wniosek Łaźni Nowej z konkursu o dotacje unijne. Dzięki decyzji wojewody Łaźnia Nowa ma szanse na 4 mln. zł. z unijnej kasy.
09-10-2009
List: Co dalej z finansowaniem kultury?
Jeśli w roku 2010 nie będziemy mogli sobie pozwolić na kolejny znaczny krok w zwiększeniu budżetu na działania kultury, to być może będziemy musieli się z tym pogodzić. Ale broń nas Boże przed składaniem "Kryzysowi" w ofierze kultury - pisze radny PiS-u Jakub Bator w Gazecie wyborczej - Kraków.
08-10-2009
Sejm RP. Komisja kultury o środkach na szkolnictwo artystyczne
06-10-2009
Nie tylko gospodarka, głupcy!
Największą wadą myślenia ekonomicznego o kulturze jest skupienie na formach aktywności kulturowej obywatela samodzielnego finansowo. Błąd tkwi w przekonaniu, że dorosły człowiek wybiera - w pełni świadomie - tę formę kultury, która najbardziej odpowiada jego potrzebom i finansowym możliwościom - pisze Przemysław Czapliński [na zdjęciu] w Gazecie Wyborczej.
05-10-2009
Cięcia narodowe
Dla dotowanych przez ministerstwo scen i instytutów największym problemem jest uczucie niepewności. Dotacje są nadal w procesie negocjacji, tymczasem plany sezonów artystycznych dawno musiały być już gotowe, a umowy z artystami podpisane - piszą Dorota Jarecka i Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
30-09-2009
Szczecin. Są pieniądze na Akademię Sztuki
W przyjętym przez rząd budżecie na rok 2010 są pieniądze na uruchomienie pierwszej szczecińskiej uczelni artystycznej. To wielki dzień dla Szczecina i regionu