Rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina

22-09-2009
10-10-2011
Poznań. Dyplom od ministra kultury dla PTT
W związku z uroczystym podsumowaniem 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przyznał Polskiemu Teatrowi Tańca dyplom "za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa wielkiego kompozytora, którego dzieło stanowi fundament polskiej kultury".
28-03-2011
Sztuka, kołtunie!
- W Polsce nie ma problemu finansowej niedostępności kultury. To mit, że kultura jest droga, że ludzie nie chodzą do filharmonii, nie czytają, nie chodzą do teatru, bo ich na to nie stać - uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski. Rozmowa z Piotrem Najsztubem we Wprost.
02-03-2011
Warszawa. Rok Chopina oficjalnie zakończony
Koncertem w Filharmonii Narodowej zakończono oficjalnie Rok Fryderyka Chopina. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister kultury Bogdan Zdrojewski.
28-02-2011
Warszawa. Jutro zamknięcie Roku Chopina
Tysiące wydarzeń artystycznych w Polsce i na świecie, wielomilionowa frekwencja i entuzjastyczne recenzje w najważniejszych mediach - tak Rok Chopina podsumował w poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski. We wtorek odbędzie się jego uroczyste zamknięcie.
26-02-2011
Warszawa. Trzy dni z Chopinem kończy Rok Chopinowski
Recital Janusza Olejniczaka na Zamku Królewskim rozpocznie w niedzielę trzydniowe obchody 201. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Warszawskie imprezy zakończą Rok Chopinowski, który przyniósł w sumie ponad 4 tysiące wydarzeń związanych z życiem i twórczością genialnego kompozytora.
25-02-2011
Powalisz o kontrowersyjnym komiksie o Chopinie
- Jeśli na przykład jakieś ministerstwo będzie wspierać lub finansować wystawę znanego malarza X, a jakaś organizacja napisze list protestacyjny, że malarz X krowim łajnem wymalował, dajmy na to, wizerunek polskiego huzara, a na wystawę mogą przyjść dzieci, to czy obraz namalowany niewłaściwym materiałem należy zniszczyć? A może spalić? - pyta Monika Powalisz, reżyserka, współautorka antologii "Chopin New Romantic".
24-02-2011
Kraj. Komiks o Chopinie można kupić na Allegro?
"Chopin: New Romantic - komiks wycofany przez MSZ" - tak opisany jest przedmiot wystawiony na serwisie aukcyjnym Allegro. Według sprzedającego za 150 złotych możemy nabyć od niego egzemplarz, który miał zostać zniszczony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych
24-02-2011
Warszawa. Koncerty i spektakle dla Chopina
Recitale chopinowskie Janusza Olejniczaka, Kevina Kennera i Daniła Trifonowa oraz cykl pieśni Krzysztofa Pendereckiego znalazły się m.in. w programie obchodów 201. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Obchody odbędą się w dniach 27 lutego-1 marca.
22-02-2011
Warszawa. Komiks o Chopinie z wulgaryzmami
"Na ch...j tam stoi? Ściągnijcie go ze sceny", "Jeb...ny cweloholokaust", "Przecież to ta ci...a, co tu kiedyś siedziała" - tak wypowiadają się bohaterowie komiksu, który w założeniu miał przybliżyć sylwetkę wielkiego kompozytora młodzieży.
03-02-2011
Warszawa. Rok Chopinowski - setki tysięcy wydarzeń i widzów
Kilkaset tysięcy osób wzięło udział we wszystkich imprezach chopinowskich organizowanych w 2010 r. przez m.st. Warszawa; same miejskie koncerty obejrzało ponad 240 tys ludzi. - Rok Chopina w Warszawie wcale się nie skończył - zapewniła dyrektor biura promocji miasta Katarzyna Ratajczyk.
24-01-2011
Warszawa. Zamachowski czyta listy Fryderyka Chopina
Płyta zawierająca wybór listów Fryderyka Chopina pisanych przez kompozytora w różnych okresach jego życia ukaże się w marcu. Listy czyta Zbigniew Zamachowski. Wydawnictwo wzbogacone będzie rysunkami Józefa Wilkonia i opatrzone wstępem Ernesta Brylla.
17-01-2011
O Chopinie bez Chopina
U wielu artystów wątek chopinowski w sztuce budzi strach. Chyba słusznie, bo kolejne próby przeniesienia go na grunt współczesnej sztuki zazwyczaj kończą się fiaskiem - pisze Daniel Cichy w Tygodniku Powszechnym.
14-01-2011
Warszawa. Zakończenie Roku Chopina
Prawykonanie cyklu pieśni Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Narodowej zakończy w piątek wieczorem obchody Roku Chopinowskiego. Najnowsze dzieło "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii" artysta skomponował do wierszy polskich poetów.
10-01-2011
Warszawa. Zakończenie Roku Chopina
Prawykonanie cyklu pieśni Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Narodowej 14 stycznia zakończy obchody Roku Chopinowskiego. Najnowsze dzieło "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii" muzyk skomponował do wierszy polskich poetów.
31-12-2010
Rok z Chopinem
Niestety, najciekawiej zapowiadające się łódzkie inicjatywy - zamówiona przez Teatr Wielki opera "Kochankowie z klasztoru Valldemosa" Marty Ptaszyńskiej czy wystawa "Cóż po Chopinie..." w Ośrodku Propagandy Sztuki - mocno rozczarowały - podsumowanie roku w muzyce poważnej.
24-12-2010
Lublin. Chopin na Toy Piano
Za nami koncert utworów Chopina zagranych na kilkudziesięciu małych pianinach, fortepianach i klawesynach. Za tą muzyczną ekstrawagancję odpowiada grupa Małe Instrumenty z Wrocławia.
22-12-2010
Żegnamy Chopina, witamy Skłodowską
W klubokawiarni Chłodna 25 żegnamy Rok Chopinowski. Michał Jońca, jeden z twórców słynnego polskiego gadżetu - Szopieżwała - narysował płaczącego Fryderyka z napisem "koniec". Plakat zawisł na Chłodnej, natychmiast zdobył też swoich fanów w internecie - pisze Agnieszka Kowalska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
21-12-2010
Lublin. Chopin na Toy Piano w Andersenie
W piątek na Muzycznej Scenie Andersena posłuchamy utworów Chopina zagranych na kilkudziesięciu małych pianinach, fortepianach i klawesynach. Za tą muzyczną ekstrawagancję odpowiada grupa Małe Instrumenty z Wrocławia.
17-12-2010
Łódź. Prapremiera opery o Chopinie w Wielkim
Na zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi Marta Ptaszyńska napisała poświęconą wielkiej miłości między Fryderykiem Chopinem a George Sand operę "Kochankowie z klasztoru Valldemosa". Jej światowa premiera uświetni finał obchodów kończącego się właśnie Roku Chopinowskiego.
11-12-2010
Warszawa. Chopinowskie przedstawienie muzyczne na Jezuickiej
Wraz z nadchodzącym końcem bieżącego roku, nadszedł czas na zakończenie warszawskich działań edukacyjnych w ramach projektu "Koncert Życia Fryderyka Chopina". Oficjalne podsumowanie będzie stanowiło przedstawienie muzyczne wystawiane przez uczniów szkół warszawskich.
09-12-2010
Madryt. Zakończono obchody Roku Chopina
Dwunastogodzinny festyn muzyczno-artystyczny "Chopinissimo", zorganizowany w środę przez Instytut Polski w Madrycie oraz Teatros del Canal, zakończył w Hiszpanii obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
08-12-2010
Łódź. Wkrótce prapremiera opery o Chopinie
Prapremierę opery poświęconej Fryderykowi Chopinowi "Kochankowie z klasztoru Valldemosa" w reż. Tomasza Konina przygotował Teatr Wielki w Łodzi. Pierwszy spektakl zaplanowano na sobotę 18 grudnia.
06-12-2010
Wrocław. Chopin razy 12
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza 13 grudnia na uroczysty finał II Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Festiwal odbywa się pod hasłem "Fryderyk Chopin". Widzowie finału zobaczą 12 przedstawień zainspirowanych muzyką Szopena w ciągu jednego dnia.
02-12-2010
Tokio. Podsumowanie Roku Chopinowskiego w Japonii
2 grudnia odbędzie się uroczyste podsumowanie Roku Chopinowskiego w Japonii. Paszporty Chopina otrzymają:aktor Kanze Tetsunojo - za znakomitą kreację aktorską w spektaklu "Stroiciel fortepianu" oraz dyrygent Michiyoshi Inoue - za zaangażowanie w pokaz przedpremierowy spektaklu "Stroiciel fortepianu" na La Folle Journée w Kanazawa.
16-11-2010
Nowy Jork. Festiwal Chopin i Przyjaciele
Listopadowa impreza, która ma już 12-letnią tradycję kończy się w najbliższą w sobotę. Tego dnia odbędzie się galowy koncert z okazji 200. urodzin Chopina.
09-11-2010
Ostatni dzwonek na Chopina
Można by się spodziewać, że na zakończenie Roku Chopinowskiego, który kosztował budżet państwa ponad 170 mln złotych wydarzy się coś szczególnego. Ale w Biurze Obchodów dowiedzieliśmy się, że konkretnych planów jeszcze nie ma - pisze Edyta Błaszczak.
03-11-2010
Kraków. VI Festiwal Muzyki Polskiej
Brytyjscy specjaliści od muzyki współczesnej i dawnej, romantyczna opera i oczywiście Chopin, choć nieoczywisty - w piątek w Krakowie zaczyna się 6. Festiwal Muzyki Polskiej.
19-10-2010
Warszawa. Parada gigantów w stolicy
Stowarzyszenie Scena 96 zaprasza 21 października w g. 17-20 na Paradę gigantów. Trasa parady: ulica Ordynacka/Okólnik, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy, finał: Plac Teatralny (przed wejściem do Teatru Wielkiego).
23-09-2010
Barcelona. Chopin wśród gigantów
Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w barcelońskim hotelu odbyła się w środę uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt polskiego kompozytora w tym mieście w latach 1838-39. Polski kompozytor znalazł się w poczcie tzw. Gigantów katalońskich i barcelońskich.
30-08-2010
Hit: Grotowski/kit: Chopin
"Grotowski - próba odwrotu" w reż. Tomasza Rodowicza Stowarzyszenia Teatralnego Chorea w Łodzi. Pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej - Wysokich Obcasach.
20-08-2010
Bellini jak bel canto
Sensacją Festiwalu "Chopin i Jego Europa" było pierwsze w Polsce wykonanie opery "Norma" Vincenza Belliniego na instrumentach z epoki, a także według krytycznego opracowania Maurizia Biondiego, które jest właśnie przygotowywane do publikacji przez austriackie wydawnictwo Barenreiter. Zrealizował je w Warszawie wybitny włoski dyrygent Fabio Biondi wraz ze swym zespołem Europa Galante i specjalnie zaproszonymi do tego unikalnego wykonania solistami - pisze Bronisław Tumilowicz w Przeglądzie.
09-08-2010
Warszawa. Wydarzenia na festiwalu "Chopin i jego Europa"
"Chopin i jego Europa" nie osiągnął jeszcze półmetka, ale już przyniósł tyle wydarzeń, że można by było nimi obdzielić kilka różnych imprez. A szykują się kolejne.
07-08-2010
Warszawa. Chopin w ogrodach BUWu
"Fryderyk Chopin. Ciennik osobisty" to przygotowana przez młodych twórców instalacja w altanie w dolnym ogrodzie BUW-u. Codziennie w godzinach 9-20 można usiąść w niej i wsłuchać się w Chopina.
06-08-2010
Fabio Biondi o wyjątkowości historycznego wykonania "Normy"
Premiera oryginalnej wersji opery jest bodźcem do podejmowania innych muzycznych rekonstrukcji dzieł z minionych epok - przekonywał Fabio Biondi na konferencji prasowej poprzedzającej pierwsze w Polsce wykonanie "Normy" Belliniego na instrumentach historycznych.
06-08-2010
Warszawa. "Norma" w Filharmonii Narodowej
W piątek w Filharmonii Narodowej na Festiwalu Chopin i Jego Europa ożywczy zastrzyk włoskiego temperamentu. Bel canto, opera "Norma" Vincenzo Belliniego w estradowym wykonaniu Fabia Biondiego i Europa Galante, których sława przekroczyła już granice terytorium muzyki klasycznej, w roli tytułowej Katia Pellegrino.
05-08-2010
Warszawa. "Norma" na festiwalu "Chopin i jego Europa"
Pierwsze w Polsce koncertowe wykonanie "Normy" Belliniego na instrumentach z epoki zabrzmi w piątek w Filharmonii Narodowej na 6. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa".
02-08-2010
Gorzów. Wlkp. Chopin na zakończenie Sceny Letniej u Osterwy
W sobotę na zakończenie teatralnej Sceny Letniej odbył się koncert jazzowy "Mazurki Chopina". Artur Dutkiewicz zagrał na fortepianie ustawionym na środku skrzyżowania pod katedrą, pomiędzy torami tramwajowymi.
30-07-2010
Szczecin. Spektakl na Różance
29-07-2010
Gorzów Wielkopolski. Finał Sceny Letniej
31 lipca o godz. 22.00 w Gorzowie odbędzie się wyjątkowy koncert fortepianowy zamykający tegoroczną Scenę Letnią z ENEA - CHOPIN-GARTEN, festiwal organizowany przez Teatr im. Juliusza Osterwy.
22-07-2010
Warszawa. Festiwal "Chopin i jego Europa"
Przed nami drugi potężny akord Roku Chopinowskiego - 1 sierpnia rozpocznie się VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" z programem pełnym gwiazd. Mają wystąpić m.in. Martha Argerich, Misha Maisky, Joshua Bell, ale też Bobby McFerrin czy Paco Pena.
17-07-2010
Szlezwik-Holsztyn. Polska wiodącym tematem festiwalu muzycznego
Koncert orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Urbańskiego zainauguruje w sobotę wieczorem w Kilonii polski program 25. Festiwalu Muzycznego Szlezwika-Holsztynu. Polska muzyka i kultura są wiodącym motywem tegorocznego festiwalu.
14-07-2010
Kraków. Kontrowersyjne plakaty z Chopinem
W ramach akcji "Chopin w mieście" na ulicach Krakowa i Warszawy pojawiły się billboardy z nieco odmienionym Fryderykiem Chopinem. Plakaty wzbudzają kontrowersje, zapytaliśmy więc mieszkańców Krakowa, co sądzą o nowym wizerunku polskiego kompozytora.
05-07-2010
Warszawa. Waldemar Dąbrowski p.o. dyrektorem Instytutu Chopina
Minister kultury Bogdan Zdrojewski powierzył obowiązki dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Waldemarowi Dąbrowskiemu (na zdjęciu). Dąbrowski zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Sułka.
01-07-2010
Gorzów Wlkp. Lipiec z Chopinem u Osterwy
Pierwsze spotkanie na "Scenie Letniej z Eneą" już za nami. Niedzielny program znakomitego pianisty Waldemara Malickiego zgromadził tłumy widzów. Aż do końca lipca czekają nas letnie weekendy z teatrem, muzyką, poezją i oczywiście z Chopinem.
26-06-2010
Gorzów Wlkp. Scena Letnia z Chopinem
Już 27 czerwca o godz. 20.30 odbędzie się koncert w wykonaniu Waldemara Malickiego, inaugurujący Scenę Letnią 2010. Tegoroczny gorzowski festiwal teatrów ogródkowych organizowany przez Teatr im. Osterwy, będzie muzycznym hołdem poświęconym twórczości Fryderyka Chopina.
14-06-2010
Warszawa. Zakończył się Festiwal Chopin Open
Koncert znakomitego rosyjskiego pianisty Borisa Berezovskiego oraz Sinfonii Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego zakończył w niedzielę pierwszą edycję festiwalu Chopin Open.
10-06-2010
Warszawa. Chopin Open, czyli Szalone Dni z muzyką
Chopinowskie szaleństwo zaplanowano w budynkach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Teatru Narodowego oraz w namiocie, który stanie przy placu Teatralnym. Oficjalna inauguracja w czwartek wieczorem, maraton rozpocznie się w piątek 11 czerwca koncertami o godzinie 12
09-06-2010
Warszawa. Spotkanie z Chopinem w Dolinie Szwajcarskiej
W sobotę 12 czerwca Warszawskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza warszawiaków na "Spotkanie z Chopinem w Dolinie Szwajcarskiej". Przez cały dzień będzie tu rozbrzmiewała muzyka wielkiego kompozytora.
07-06-2010
Warszawa. Prawykonanie utworów Krauzego i Campo na Festiwalu Chopin Open
Światowa premiera dwóch współczesnych utworów na chór i instrumenty ku czci Fryderyka Chopina autorstwa Polaka Zygmunta Krauzego i Francuza Regis Campo, zamówionych przez polską Fundację Orange, francuską Fondation Orange i Instytut Polski w Paryżu przy udziale Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu.
19-05-2010
Chiny. Chopin na początek Dni Kultury Polskiej
"Różne oblicza Chopina" to tytuł koncertu, który w środę otworzy tegoroczne Dni Kultury Polskiej w Chinach. W koncercie, który poprowadzi pianista Paweł Lis, wystąpi m.in. chór Camerata Silesia, jazzowe Trio Andrzeja Jagodzińskiego i folkowy Zespół Polski Marii Pomianowskiej.
17-05-2010
Zielona Góra. Chopin wiecznie żywy w Lubuskim
"Chopin wiecznie żywy" - to tytuł spektaklu kabaretowego, za którym stoi gwiazdorska obsada. Mowa m.in. o Bohdanie Smoleniu, Cezarym Harasimowiczu i oczywiście zielonogórskich kabareciarzach.
14-05-2010
Warszawa. Cztery wieczory z Chopinem w Drugiej Strefie
Teatr Druga Strefa włączył się do obchodów roku Chopinowskiego. Hołdem dla wielkiego polskiego kompozytora i okolicznościową cegiełką jest najnowsza propozycja tego teatru, czyli sztuka "Chopin - cztery wieczory pisarskie".
16-04-2010
Kielce. "Fryderyk Chopin - Homo Artifex" na Świętokrzyskich Dniach Muzyki
Polskiego kompozytora jako artystę, ale też zwykłego człowieka będzie można poznać dzięki przedstawieniu "Fryderyk Chopin - Homo Artifex". Wypełnione XIX-wieczną muzyką i poezją jest kolejną propozycją XVIII Świętokrzyskich Dni Muzyki.
26-03-2010
Szczecin. Chopin zagości na scenach latem
Miejskie instytucje kultury włączą się w przygotowywanie urodzin Szczecina. Filharmonia zaprosi do "Dworku Chopina". Pleciuga do sceny dla "najnajmłodszych". Teatr Współczesny na premierę.
24-03-2010
Płock. Chopin i Iwaszkiewicz wg Skotnickiego
W niedzielę premiera w teatrze - "Lato w Nohant" Iwaszkiewicza w reżyserii Jana Skotnickiego. Czy to będzie dobry spektakl o geniuszu Chopina, po którym wszyscy rzucą się na muzykę mistrza? Czy może nudne, zrealizowane przy okazji Roku Chopinowskiego przedstawienie, na które prócz szkół i tak nikt nie przyjdzie?
24-03-2010
O Chopinie w Gazeta Café
- Jaki jest wymierny wkład dzieła Chopina w sens promocji Polski na przestrzeni dziejów. Wiadomo, że np. instalacje technologiczne Coca-Coli na całym świecie są warte około 20 mld dolarów. A ten znaczek biało-czerwony, który widzimy na butelkach, wart jest 60 mld dolarów. Więc ile jest warte dzieło Chopina jako świadectwo pierwszorzędności Polski, jako świadectwo naszych uprawnionych starań, przynależności do wiodących państw Europy i świata? - mówił Waldemar Dąbrowski na spotkaniu poświęconym Chopinowi w Gazeta Café. Relacja w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
22-03-2010
Chicago. Rocznicowy koncert w Teatrze Chopina
Z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w teatrze chopinowskim w Chicago odbył się w sobotę koncert muzyki polskiego kompozytora. Imprezie zatytułowanej "Chopin i poza" ("Chopin & Beyond") towarzyszyły prelekcje specjalistów.
20-03-2010
"Chopin - impresja". Przedpremierowe refleksje
- Lalka nie zagra, jeśli jej palce nie nabiorą oczekiwanej sprawności, nie utrzyma w dłoni partytury, jeśli z aptekarską dokładnością nie zostaną wykonane potrzebne rekwizyty. Tu wszystko musi być sprawdzone, każdy przypadek musi być przewidziany - O nowej premierze BTL-u mówi dyrektor teatru MAREK WASZKIEL.
10-03-2010
Warszawa. Festiwal Chopin Open w czerwcu
Francuski festiwal La Folle Journee (Szalone Dni Muzyki) zostanie zorganizowany w czerwcu w Warszawie. Jego motywem przewodnim będzie twórczość Fryderyka Chopina, dlatego polska edycja festiwalu odbywać się będzie pod hasłem "Chopin Open".
01-03-2010
Słupsk. Osik przeczyta wiersze o Chopinie
Właśnie dzisiaj przypada 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Pod słupskim pomnikiem kompozytora odbędzie się happening.
24-02-2010
Fryderyk Chopin - szkice do portretu
"Chopin - muzyka, miłość i śmierć" w reż. Krzysztofa Babickiego w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Pisze Andrzej Z. Kowalczyk w Polsce Kurierze Lubelskim.
23-02-2010
Olsztyn. Marszałkowskie dofinansowanie dla Teatru Jaracza.
W porządku obrad środowej sesji Rady Miasta znajdzie się projekt uchwały o udzieleniu pomocy finansowej instytucjom kulturalnym, którymi zarządza Samorząd Województwa. Kwota dofinansowania, jaka ma trafić z olsztyńskiego ratusza do tych instytucji, jest dwukrotnie mniejsza niż w ubiegłym roku.
22-02-2010
Lublin. Chopin do słuchania i oglądania
Cykl koncertów chopinowskich, projekt "Fryderyk Chopin - życie zapisane dźwiękiem" rozpoczyna się w poniedziałek o godzinie 18.00. Na estradzie Filharmonii pojawi się turecka pianistka, Idil Biret. Królowa! O godzinie 21.00 w Teatrze im. J. Osterwy, natomiast, odbędzie się premiera spektaklu słowno-muzycznego "Chopin - muzyka, miłość, śmierć" w reżyserii Krzysztofa Babickiego z udziałem Zbigniewa Raubo (fortepian), Szymona Sędrowskiego (Chopin), Jolanty Rychłowskiej (George Sand), Moniki Babickiej (Solange) i Romana Kruczkowskiego (Wodziński).
22-02-2010
Premiera - Anioł na mojej drodze
Na Zamku Książąt Pomorskich Anna Januszewska, aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, zaprezentowała monodram, którego podstawą jest list oczarowanej Fryderykiem Chopinem George Sand - jego przyszłej towarzyszki życia. Ich długoletni związek nadal spowija wiele tajemnic - pisze Julia Towpyha w portalu wSzczecinie.pl
20-02-2010
Poznań. Chopin w dziewięciu odsłonach
Dziewięć spojrzeń na twórcę i jego dzieło, dziewięć niepowtarzalnych kreacji. Klasyka, jazz, pop, multimedia, teatr i kabaret. Festiwal "Chopin nasz współczesny 2010" rozpoczyna się już w niedzielę. Na scenie pojawią się Aimi Kobayashi, Grażyna Auguścik i... Natalia Kukulska
19-02-2010
Lublin. Spektakl o Chopinie u Osterwy
W lubelskie obchody Roku Chopinowskiego 2010, ustanowionego dla uczczenia 200. rocznicy urodzin największego polskiego kompozytora, wpisał się również Teatr im. J. Osterwy. W nadchodzący poniedziałek na scenie przy ul. Narutowicza odbędzie się premiera spektaklu słowno-muzycznego "Chopin - muzyka, miłość, śmierć" według scenariusza Krzysztofa Babickiego i w jego reżyserii.
16-02-2010
Kraków. Uroczystości Roku Chopinowskiego na Wawelu
Odsłonięcie medalionu Fryderyka Chopina w Krypcie Wieszczów oraz pierwszy w historii koncert fortepianowy w Katedrze Wawelskiej - to główne punkty uroczystości, jakie z okazji Roku Chopinowskiego odbędą się 28 lutego w Krakowie.
04-02-2010
Chopin najcenniejszy
Rozpoczął się właśnie Rok Chopinowski. Zaplanowano mnóstwo koncertów w kraju i występów naszych pianistów za granicą. Przy okazji wypada stanowczo sprzeciwić się próbom "uwspółcześniania" twórczości Chopina poprzez aranżacje, transkrypcje, jazzowanie, rockowanie i jakiekolwiek inne przerabianie oryginałów. Przestrzegam również przed nadmiarem spektakli o Chopinie - pisze Sławomir Pietras w Angorze.
02-02-2010
Kosmos. Chopin zabrzmi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Endeavour, który wystartuje 7 lutego z przylądka Canaveral na Florydzie, dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną ostatnie elementy i paliwo oraz specjalny ładunek na życzenie dowódcy lotu George'a Zamki: kopię rękopisu Chopina i płytę z jego muzyką.
30-01-2010
Rzym. Zainaugurowano obchody Roku Chopinowskiego
W Rzymie uroczyście zainaugurowano w sobotę obchody Roku Chopinowskiego. Ceremonię w prestiżowym audytorium Parco della Musica z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego uświetnił koncert Rafała Blechacza.
28-01-2010
Lublin. Wydarzenia Roku Chopinowskiego
Dwusetlecie urodzin Chopina chcą obchodzić wszyscy: producenci wódki, raperzy, gwiazdki popu i gminy, obok których Fryderyk kiedyś podobno przejeżdżał. Lublin też planuje uczczenie urodzin genialnego kompozytora, ale raczej w lepszym stylu, niż wcześniej wymienieni.
28-01-2010
Nantes. Rozpoczęły się "szalone dni" chopinowskie
W Nantes na zachodzie Francji zaczął się w środę maraton dzieł Fryderyka Chopina w ramach niezwykle popularnego w tym kraju festiwalu muzyki klasycznej "La Folle Journee" ("Szalony Dzień"). Wkrótce potem festiwal zagości także w Japonii, Brazylii i Polsce.
28-01-2010
Wrocław. Włoska opera o Chopinie
W sobotę w Operze Wrocławskiej premiera mało znanego (nawet melomanom) dzieła Giacomo Orefice.
27-01-2010
Lublin. Inauguracja w Roku Chopina muzyce i w teatrze
Cztery występy wybitnych pianistów: Idil Biret, Marca Laforet, Ingolfa Wundera i Ewy Pobłockiej, a po koncertach - spektakl "Chopin-muzyka, miłość i śmierć" - to wspólny program Filharmonii i Teatru Osterwy na Rok Chopinowski.
27-01-2010
Wiedeń. Zatańczą Chopina w operze
Tegoroczny bal w Operze Państwowej w Wiedniu 11 lutego poświęcony będzie Fryderykowi Chopinowi w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora - poinformowali we wtorek organizatorzy słynnego balu.
22-01-2010
Sztokholm. Zainaugurowano Rok Chopinowski w Szwecji
W Filharmonii Sztokholmskiej zainaugurowano w czwartek szwedzkie obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. - Planujemy także wydarzenia odbiegające od standardów, takie jak np. koncert z polskimi i szwedzkimi DJ-ami samplującymi Chopina czy interdyscyplinarny spektakl "Klinika Fryderyk" przygotowany przez grupę Poste Restante, który swoją premierę będzie miał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i przeniesie się także do Sztokholmu - mówi Katarzyna Tubylewicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
22-01-2010
Wrocław. "Chopin" Giacomo Orefice w Operze
Opera włoskiego kompozytora Giacomo Orefice "Chopin" będzie najnowszą produkcją wrocławskiej Opery. Premierę spektaklu przygotowano z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
21-01-2010
Belgia. Cracovia Danza w programie obchodów Roku Chopinowskiego
Co najmniej kilkanaście dużych koncertów i recitali w wykonaniu najwybitniejszych pianistów, a także seminaria, wystawy i wieczory muzyczne złożą się na program Roku Chopinowskiego w Belgii.
20-01-2010
Poznań. "Chopin inaczej" Krystyny Mazurówny w PTT
Muzyka z pomnika kultury narodowej zagrana z rozmysłem źle i poddana obróbce elektronicznej. "Chopin inaczej" do choreografii Krystyny Mazurówny to punkt kulminacyjny zaczynającego się w środę [20 stycznia] III Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca. - Forma, w której podajemy Chopina, jest skostniała, tego się nie da przeżyć. A przeżywać trzeba - mówi Mazurówna.
19-01-2010
Fryderyk Chopin potraktowany aktorsko
Najjaśniejszym punktem koncertu Aleksandry Kurzak było filuterne wykonanie piosenki Fryderyka Chopina "Śliczny chłopiec". Najczarniejszym - wybór listów Fryderyka Chopina, które czytał Daniel Olbrychski - po koncercie w Filharmonii Poznańskiej pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
19-01-2010
Łódź. Samorządowe wsparcie dla kultury
600 tys. zł na wsparcie inicjatyw z zakresu rozwoju kultury, sztuki, promocji twórczości, edukacji i oświaty kulturalnej, realizowanych przez organizacje pozarządowe przeznaczy w tym roku samorząd województwa łódzkiego. Kolejne 950 tys. zł samorząd regionalny chce wydać na organizację festiwali.
19-01-2010
Muzyka lekka i zwiewna, przeżyć zabrakło
Interpretacja utworów kameralnych wymaga przeżyć, przemyśleń i ogromnej wyobraźni. Występ Aleksandry Kurzak i Daniela Wnukowskiego pozostawił niedosyt, od ich wykonań utworów Chopina i Schumanna można było oczekiwać więcej - o niedzielnym koncercie w Filharmonii Poznańskiej pisze Martyna Pietras w Gazecie Wyborczej - Poznań.
18-01-2010
Kraków. Uroczystości Chopinowskie wg Radwana
Główne uroczystości, które są pomysłem kompozytora Stanisława Radwana, zaplanowano na 28 lutego.
16-01-2010
Poznań. "Preludium (do) Chopina" w Filharmonii
Dyrygent Antoni Wit, wokalistka Aleksandra Kurzak i aktor Daniel Olbrychski [na zdjęciu] - to tylko kilka nazwisk wybitnych polskich artystów, którzy wystąpią w ten weekend w Filharmonii Poznańskiej, na dwóch koncertach zatytułowanych "Preludium (do) Chopina".
12-01-2010
Poznań. Chopin w tańcu i hip-hopie
Choreografie baletowe, tańca współczesnego, narodowego i hip-hop do muzyki Fryderyka Chopina - to najbliższa propozycja Centrum Kultury "Zamek", wpisująca się w obchody Roku Chopinowskiego.
12-01-2010
Wrocław. Amerykański tenor odtwórcą roli Chopina
Amerykański tenor liryczny Steven Harrison (na zdjęciu) będzie odtwórcą głównej roli w operze włoskiego kompozytora Giacomo Orefice "Chopin". Premierę spektaklu w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina przygotowuje Opera Wrocławska. Premiera 30 stycznia.
11-01-2010
Warszawa. Chopin wchodzi do szkół
Olimpiada o Chopinie, Chopin na polskim, historii, geografii, a nawet musicale o Chopinie - to plany ratusza na edukacyjny Rok Chopinowski z okazji 200. urodziny kompozytora.
11-01-2010
Wrocław. Opera "Chopin" na inaugurację roku kompozytora
30 stycznia Opera Wrocławska zaprasza na premierę opery "Chopin" Giacomo Orefice i jako pierwsza instytucja operowa w Polsce rozpoczyna obchody Międzynarodowego Roku Chopinowskiego.
08-01-2010
Warszawa. Zainaugurowano Rok Fryderyka Chopina
Koncert światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa (na zdjęciu podczas próby) w warszawskiej Filharmonii Narodowej uroczyście zainaugurował dziś obchody Roku Fryderyka Chopina 2010 w Polsce. Na koncert przybyli m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu, Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
28-12-2009
Łódź. Powstaje opera o Chopinie dla Teatru Wielkiego
Światową premierę opery "Zima na Majorce" przygotowuje łódzki Teatr Wielki. Dzieło poświęcone jest Fryderykowi Chopinowi. W ten sposób łódzka opera chce uczcić dwusetną rocznicę urodzin tego wielkiego pianisty, która przypada w marcu 2010 roku.
21-12-2009
Łódź. Opera, koncert i film na Rok Chopina
Co ma wspólnego Łódź z Chopinem? Jeszcze nic, ale to zmieni się w 2010 r. Powstaną dwa filmy i opera o kompozytorze, a filharmonia przygotowuje cykl koncertów sław pianistyki.
21-12-2009
TVP i TVP Kultura. Rok Chopinowski
Transmisje koncertów wybitnych pianistów z Chin i Polski: Lang Langa oraz Piotra Palecznego, projekcja filmu "Chopin. Pragnienie miłości" w reż. Jerzego Antczaka oraz portal poświęcony temu najsłynniejszemu polskiemu artyście - to najważniejsze wydarzenia inaugurujące Rok Chopinowski w telewizji publicznej.
27-11-2009
Kultura potrzebuje wsparcia
Państwo w kulturze jest niezwykle potrzebne. Nawet tak elitarne wydarzenia jak poznańska Malta wymagają wsparcia - mówi Bogdan Zdrojewski, ministr kultury i dziedzictwa narodowego
22-10-2009
Kraków. Premiera "Tanecznego świata Chopina"
Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", zaprasza na premierę "Tanecznego świata Chopina".
17-10-2009
Paryż. Obchodzy 160.rocznicy śmierci Fryderyka Chopina
Na paryskim cmentarzu Pere Lachaise kilkadziesiąt osób uczciło w sobotę 160. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Przy grobie genialnego kompozytora zabrzmiały słowa poświęconych mu utworów autorstwa wybitnych twórców epoki romantycznej.
15-10-2009
W Chinach każdy chce mieć zdjęcie ze śląskim muzykiem
Po dwóch bisach spektaklu "Poems of Chopin" w chińskim Taizhou dziesiątki fanów wbiegły na scenę, by prosić artystów, niczym gwiazdorów pop, o wspólne zdjęcia i autografy. Choć nie występowałem na scenie, też rozdałem kilkanaście. Jako prawie dwumetrowy brodacz byłem dla nich bardzo... egzotyczny - pisze z Chin Marcin Babko w Gazecie wyborczej - Katowice.
06-10-2009
Praga. Inauguracja obchodów 200-lecia urodzin Chopina
Czeskie obchody przypadającego w przyszłym roku 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina zainauguruje 17 października bieżącego roku koncert ku jego czci w katedrze św. Wita w Pradze - poinformował we wtorek dziennikarzy czeski minister kultury Vaclav Riedlbauch.
01-10-2009
Warszawa. Powstała strona internetowa "Chopin 2010 na Mazowszu"
Nową stronę internetową, na której znajdują się informacje o koncertach, festiwalach, spektaklach teatralnych i wystawach realizowanych na Mazowszu w ramach przyszłorocznego Roku Chopinowskiego uruchomiło Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.
24-09-2009
Paryż. Wydarzenia Roku Chopinowskiego
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w 2010 roku we Francji odbędzie się około 200 koncertów muzyki wybitnego kompozytora, a także poświęcone mu wystawy i pokazy filmowe - poinformowano dziś na konferencji prasowej w Ambasadzie RP w Paryżu.
22-09-2009
Warszawa. Uchwała Senatu ws. ogłoszenia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina
Senatorowie przedstawili projekt uchwały okolicznościowej "w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina". Za rok minie dwusetna rocznica urodzin wielkiego kompozytora.
14-09-2009
Z Szopenem do Chin
Polscy artyści lecą do Chin, by zaprezentować widowisko muzyczno-baletowe "The Poems of Chopin". Prapremiera odbyła się w sobotę w Chorzowie - pisze Marcin Babko w Gazecie Wyborczej.
08-09-2009
Chorzów. Premierowe "Poems of Chopin" - przed wylotem do Chin
Śląscy artyści - jazzmani, muzycy klasyczni i tancerze - lecą za miesiąc do Chin, by zaprezentować tam widowisko muzyczno-baletowe "The Poems of Chopin". Premiera spektaklu poświęconego wielkiemu kompozytorowi odbędzie się jednak w Chorzowie