Warszawa. Teatralne Nagrody Muzyczne

Uroczysta gala odbędzie się 22 maja w Otrębusach. O nagrody walczyli artyści z całej Polski.

«"Portret" Teatru Wielkiego w Poznaniu został uznany za najlepszy spektakl konkursu.

- W tym roku zaskoczyło nas, jak wielu jest cudzoziemców wśród nominowanych artystów. To cieszy, bo jest dowodem, że jesteśmy coraz bardziej otwarci na świat, a to zapewnia artystyczny rozwój. Sztuka i polska kultura są wzbogacane o trochę może inne widzenie rzeczywistości - wyjaśnia Włodzimierz Izban, przewodniczący kapituły konkursu.

W składzie jury Teatralnych Nagród Muzycznych znaleźli się również: prof. Zdzisława Donat, prof. Zofia Rudnicka, scenograf Tatiana Kwiatkowska, maestro Wiesław Ochman oraz maestro Kazimierz Kord. Kapituła spośród zgłoszeń nadesłanych przez teatry muzyczne z całej Polski wybrała najlepszych twórców. Kto znalazł się w gronie zwycięzców?

W kategorii "Najlepszy spektakl" statuetkę otrzymają twórcy "Portretu" w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu. W kategorii "Najlepszy śpiewak" nagroda została przyznana ex aequo Mariuszowi Godlewskiemu z Opery Wrocławskiej i Rafałowi Siwkowi z Warszawskiej Opery Kameralnej. Równorzędne nagrody dla najlepszej śpiewaczki otrzymają również Anna Wiśniewska-Shoppa nominowana przez Operę Śląską w Bytomiu i Karolina Sikora z Opery Bałtyckiej. Wśród zgłoszonych debiutantów statuetki odbiorą młodzi artyści z Opery Bałtyckiej w Gdańsku - Marcelina Beucher i Hubert Walawski.

Za najlepszych tancerzy mijającego sezonu uznani zostali Yuka Ebihara i Vladimir Yaroshenko. Para została nominowana przez Teatr Wielki - Operę Narodową. Statuetki dla najlepszego choreografa odbiorą Izadora Weiss z Opery Bałtyckiej oraz Robert Glumbek z Opery na Zamku. Najlepszym dyrygentem został Tadeusz Kozłowski nominowany przez Teatr Wielki w Poznaniu, a najlepszym scenografem - Justin C. Arienti, również z poznańskiego Teatru Wielkiego. Teatralna Nagroda Muzyczna w kategorii "Najlepszy reżyser" powędruje do Janusza Wiśniewskiego nominowanego przez Operę Bałtycką w Gdańsku.

Kapituła TNM poparła również wybór internautów w kategorii za całokształt pracy artystycznej. Laureatem został śpiewak operowy o wspaniałym glosie basowym Bernard Ładysz.

Gala wręczenia Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury odbędzie się 22 maja o godz. 19 w sali koncertowo-widowiskowej Matecznik Mazowsze w Otrębusach przy ul. Świerkowej 2.

Więcej informacji na: www.mtmteatr.eu»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego