powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bytom. "Tragedia w lumpeksie", czyli 59 HartOFFanie Teatrem

59 HartOFFanie Teatrem, to wieczór specjalny w ramach 6. Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów, czyli Festiwalu Dziwnie Fajne. Zobaczymy "Tragedię w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)" teatru Circus Ferus z Poznania.

Jacy jesteśmy? Polacy A.D. 2014? Oczywiście młodzi, modni, stylowi, bogaci, światowi, cool... Takich siebie oglądamy na bilboardach, w reklamach pomagających nam wydać nagromadzone w nadmiarze w wyniku eksplozji dobrobytu i przemian gospodarczych pieniądze. Jeśli nie odnajdujecie w tym opisie siebie - zapraszamy. Spotkajmy się w teatrze. Spotkajmy się w lumpeksie.

Spektakl młodych, niezależnych twórców teatralnych z Poznania rozpoczyna się niczym zabawny quasi kryminał, który przeradza się w opowieść o społeczeństwie. Głównym tematem projektu jest pojęcie tzw. statystycznego mieszkańca naszego kraju. Analiza bogatych materiałów źródłowych (raporty, sondaże, wyniki badań) w kontekście dynamiki przemian ostatnich lat pozwala na zbudowanie intrygującego, bolesnego, ale i zabawnego portretu przeciętnego Polaka (i Polki). W krzywym zwierciadle prostych danych dostrzeżemy być może wiele niepokojących prawd, a może przeciwnie - rozminiemy się z prawdą tak dalece, że trafimy na drugie dno? Po spektaklu zapraszamy na spotkanie i wymianę wrażeń z zespołem.

Circus Ferus to grupa osób, realizujących wymyślone przez siebie projekty. Grupa powstała w 2012 roku w Poznaniu. W jej skład wchodzą twórcy teatralni współpracujący m. in. z teatrami: Ósmego Dnia, Usta Usta Republika, Strefa Ciszy, Porywacze Ciał, Biuro Podróży, Polski Teatr Tańca. Członkowie grupy realizują również swoje autorskie projekty.

Circus Ferus to:

Agata Elsner, Grzegorz Ciemnoczołowski, Kuba Kapral, Kacper Lipiński, Łukasz Kowalski, Karolina Pawełska, Dominik Złotkowski. Grupa ma charakter otwarty.

(na podstawie materiałów zespołu)

"Trudno o lepszą metaforę kondycji Polek i Polaków niż lumpeks. Koncept znakomity. W lumpeksie można spotkać uczonego, artystę, panią sklepową z mięsnego i biedotę, która nie ma nawet pięciu złotych na kupno kilograma ciuchów. Jedni przychodzą do lumpeksu z powodów ideologicznych, bo taka jest moda w pewnych kręgach, inni z konieczności. Jedni odwiedziny w lumpeksie wieszają na sztandarze, inni się ich wstydzą. (...) Dawno w teatrze alternatywnym nie usłyszałem tak dobrze napisanego (literacko rzecz biorąc) tekstu scenariusza."

Człowieka wyprać nie można, Stefan Drajewski, Głos Wielkopolski

***

CYKL

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

Scenariusz i reżyseria: zespół

Występują: Agata Elsner, Kuba Kapral, Karolina Pawełska

Opracowanie dźwiękowe: Jacek Kolasa

Głosy: Jacek Kolasa, Marcin Kęszycki

Produkcja: Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej w Poznaniu

Premiera: 5 października 2013 roku w Poznaniu

**

CZAS: 25 kwietnia (piątek), godzina 19.00, spektakl- ok. 50 min, spotkanie z zespołem - ok. 30 minut

MIEJSCE: BECEK Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu

BILETY: 15 zł, 10 zł (ulgowy)