Olsztyn. W wielkanocny poniedziałek "Operetka" w "Jaraczu"

- Jedni siedzą za suto zastawionymi stołami, inni latają do ciepłych krajów, a my zapraszamy do Teatru Jaracza - mówią przedstawiciele olsztyńskiej instytucji.

«- Nie widziałem jeszcze tak inteligentnej i tak dobrej interpretacji tego dzieła - mówił o "Operetce" na łamach "Gazety Wyborczej Olsztyn" Janusz Kijowski, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza.

Ten dramat Gombrowicza nie powinien być zupełnie obcy olsztyńskim teatromanom. "Jaracz" wystawiał go już w 1997 roku. Wówczas jego reżyserem był Zbigniew Marek Hass. Za obecną "Operetkę" odpowiedzialny jest Andrzej Majczak, znany widzom z "Pana Mautza".

Reżyser zderza ze sobą dwa światy: dojrzałości i niedojrzałości. Skupia się przede wszystkim na przemijaniu czasu, utracie piękna, tęsknocie za młodością oraz związanych z tym cierpieniem i bólem. Jest to mniej wystawna, a bardziej kameralna wersja dramatu niż dotychczasowe jego interpretacje.

Akcja przedstawienia rozgrywa się nie w księstwie Himalaj, lecz w "mauzoleum Gombrowicza". Pieczę nad nim sprawuje Kustosz - strażnik idei wielkiego pisarza, który roi sobie, że sam jest Gombrowiczem...

W obsadzie "Operetki" są m.in. Grzegorz Jurkiewicz, Grzegorz Gromek, Radosław Hebal, Marcin Kiszluk, Maciej Mydlak oraz Marian Czarkowski. Autorem muzyki jest Marcin Rumiński, a za scenografię odpowiada Urszula Czernicka.

Teatr im. Stefana Jaracza (ul. 1 Maja 4, scena kameralna), 21-23 kwietnia, godz. 19.15, 24 kwietnia, godz. 10.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego