Festiwal Solidarności 2009

22-08-2009
05-09-2009
Podsumowanie Festiwalu Solidarności i Solidarity of Arts
Jeśli dziś wtorek - jesteśmy w Belgii, a jeśli sierpień - to w Gdańsku. Gdyby Mel Stuart nakręcił sequela swej zabawnej komedii o zwiedzaniu Europy w 18 dni, film mógłby pewnie nosić taki tytuł. Sierpień to w Gdańsku odbywające się dzień po dniu koncerty, wystawy, projekcje i premiery. Zwłaszcza ten rok był urodzajny, za sprawą skrzyżowania się dwóch festiwalowych imprez, obu kłaniających się jednej solidarnościowej tradycji - Festiwalu Solidarności oraz Festiwalu Solidarity of Arts - pisze Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
04-09-2009
Gdańsk. Dłoń Możdżera na Promenadzie Gwiazd
- Nigdy nie robiłem niczego głupszego - tak pianista Leszek Możdżer [na zdjęciu] skomentował odciśnięcie dłoni na Promenadzie Gwiazd przez gdańską Filharmonią Bałtycką.
01-09-2009
Gdańsk. Koncert Michaela Nymana na Ołowiance
Wymyślił, zagrał, a potem rozsławił muzykę minimalistyczną na całym świecie. Już w środę Michael Nyman [na zdjęciu] zagra swoje największe muzyczne hity dla fanów zgromadzonych w Filharmonii Bałtyckiej.
01-09-2009
Gdańsk. Wystawa Mariana Kołodzieja "Labirynty pamięci"
Wystawa "Labirynty pamięci", prezentująca ok. 70 reprodukcji cyfrowych grafik wybitnego plastyka i scenografa Mariana Kołodzieja oraz dwa tryptyki jego autorstwa, otwarta zostanie w środę w Gdańsku.
31-08-2009
Gdańsk. Koncert muzyki Ennio Morricone w Stoczni
Koncert muzyki Ennio Morricone [na zdjęciu] na terenie Stoczni Gdańsk na finał Festiwalu Solidarności rozpoczął się wczoraj od wjazdu na scenę wielkiego urodzinowego tortu z okazji 29 rocznicy założenia Solidarności.
31-08-2009
Gdańsk. Koniec Festiwalu Solidarności
Przez dwa tygodnie, tyle ile trwał historyczny strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, mogliśmy cieszyć się mnóstwem imprez zorganizowanych w ramach Festiwalu Solidarności. - Bo w założeniu jest to festiwal radości, ale w trakcie którego rozmawiamy też o poważnych sprawach - mówi Maciej Zięba OP dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, organizatora Festiwalu.
29-08-2009
Gdańsk. Ostatnie dni Festiwalu Solidarności
Festiwal Solidarności zakończy się mocnym akcentem - niedzielnym koncertem Ennio Morricone. W weekend czeka nas jednak jeszcze kilka festiwalowych imprez, a w poniedziałek oficjalne obchody rocznicy Sierpnia '80.
28-08-2009
Gdańsk. Ennio Morricone na Festiwalu Solidarności
Ennio Morricone [na zdjęciu], 81-letni włoski tytan muzyki filmowej, to z wyglądu niepozorny, nierzucający się w oczy, uśmiechnięty okularnik z zaczeską na łysince.
25-08-2009
Gdańsk. Prapremiera "Zmierzchu bogów" w Wybrzeżu
W najbliższą sobotę o godzinie 19 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się prapremiera "Zmierzchu bogów" Luchino Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.
25-08-2009
Raport przed premierą - krwawy jarosz
Viscontiego intrygowało to, co w społeczeństwach zgubne, chore. W sprężynach destrukcji dłubał od zarania swej twórczości. Źródeł rozkładu upatrywał w złej miłości, w dewiacjach seksualnych. "Zmierzch bogów" nie jest kroniką. Tryby nazizmu miażdżyły przecież inaczej. Tylko czy dużo inaczej w istocie? - przed premierą "Zmierzchu bogów" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku pisze Henryk Tronowicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
24-08-2009
Polska dla początkujących
Polsko-holenderski spektakl "Stołówka", który pokazywany jest w ramach Festiwalu Solidarności, to raczej prosty bryk z historii, niż interesujące przedstawienie teatralne. A wcale nie musiało tak być, gdyż realizacja niezależnego Teatru Muzycznego Polly Magoo z Amsterdamu zbudowana jest na świetnym pomyśle - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
22-08-2009
Barszcz, gołąbki i wódka, czyli smak komuny
Nie pisałem jeszcze nigdy recenzji kulinarnej, więc mam tremę. A opisując wrażenia po przedstawieniu "Stołówki" holenderskiego teatru Polly Maggoo, trudno od tego uciec. Co miałbym powiedzieć? - po premierze spektaklu w reżyserii Mathijsa Verbooma, granego w Stoczni Gdańskiej, w ramach Festiwalu Solidarności, pisze Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
22-08-2009
Lekcja historii przy stoczniowym stole
W hali 49 A gdańskiej Stoczni przez kilka dni działa niecodzienna jadłodajnia. Oprócz barszczu i gołąbków oferowana jest tam lekcja historii Solidarności i peerelowskiej Polski, opowiedziana z perspektywy stoczniowców - o spektaklu "Stołówka" holenderskiego teatru Polly Maggoo pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
20-08-2009
Gdańsk. Premiera spektaklu "De Kantine" na terenie Stoczni
Polska premiera spektaklu "De Kantine" (Stołówka), amsterdamskiego teatru Polly Magoo, odbędzie się w piątek wieczorem w jednej z hal produkcyjnych na terenie Stoczni Gdańsk. Sztuka przedstawia historię wydarzeń w tym zakładzie od lat 70. do dziś.
13-08-2009
Gdańsk. Festiwal Solidarności od jutra
Jutro rusza Festiwal Solidarności. Będzie trwał tyle, ile strajki w 1980 roku, czyli 18 dni. Ukoronowaniem imprezy będzie koncert Ennio Morricone z orkiestrą.
28-07-2009
Gdańsk. Premiera "Stołówki" w stoczniowej stołówce
21 sierpnia na terenie stoczniowej stołówki w Gdańsku odbędzie się premiera polsko-holenderskiego przestawienia "Stołówka" Teatru Muzycznego Polly Maggoo.
27-07-2009
Gdańsk. Premiera "Zmierzchu bogów" w Wybrzeżu
W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu "Zmierzch bogów" Luchino Viscontiego, Enrico Medioli i Nicola Badalucco. Reżyseruje Grzegorz Wiśniewski, scenografię do spektaklu przygotowuje Barbara Hanicka. Prapremiera - 29 sierpnia na Dużej Scenie.
09-07-2009
Gdańsk. Koncert Ennio Morricone na Festiwalu Solidarności
Ruszyła przedsprzedaż biletów na koncert Ennio Morricone [na zdjęciu], który odbędzie się 30 sierpnia w na terenie Stoczni Gdańskiej, w ramach Festiwalu Solidarności.
16-06-2009
Gdańsk. Solidarity of Arts zamiast Festiwalu Gwiazd
- Chcemy stworzyć w Gdańsku cykliczny festiwal, prezentujący sztukę wysoką, który będzie znany nie tylko w Polsce, ale też za granicą - deklarują jednym głosem organizatorzy "Solidarity of Arts". Czy im się to uda? Pierwszy sprawdzian już od połowy sierpnia.
15-06-2009
Gdańsk. Festiwal Solidarity of Arts
Koncert z udziałem m.in. b. wokalisty Deep Purple i Black Sabbath Iana Gillana oraz niemieckiej artystki Niny Hagen to jedno z głównych wydarzeń festiwalu Solidarity of Arts 2009, który rozpocznie się w Gdańsku 15 sierpnia i potrwa do 20 września.
10-06-2009
Gdańsk. Widowisko Roberta Wilsona na 30-lecie Solidarności
Przypadająca w przyszłym roku 30. rocznica powstania Solidarności i podpisania porozumień sierpniowych będzie miała wyjątkową oprawę. Taką gwarancję ma dać Robert Wilson [na zdjęciu], amerykański artysta, znany z aranżacji wielkich widowisk, który wczoraj przyleciał w tajemnicy do Polski.