powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Dziś premiera "Drugiej kobiety" w TR Warszawa

"Druga kobieta" to tytuł najnowszego spektaklu Grzegorza Jarzyny. Premiera odbędzie się w TR Warszawa 24 kwietnia.

Wszyscy chcą być kochani. Wszyscy muszą być kochani. Cały świat. Każdy chce być kochany. Gdy miałam 18 lat, mogłam wszystko. Było tak łatwo. Wszystkie moje emocje były na wierzchu. Teraz mi jest coraz trudniej i trudniej porozumiewać się z ludźmi.

***

Przedstawienie inspirowane scenariuszem filmu "Opening Night" Johna Cassavetesa to historia osobistej i zawodowej konfrontacji z problemem upływu czasu, a także relacji między sztuką a życiem.

"Opening Night" ("Premiera") Johna Cassavetesa, na którym oparty jest nowy spektakl Grzegorza Jarzyny "Druga kobieta" to dzieło wyjątkowe w światowej kinematografii. Nakręcony w 1977 roku, jest osobistą wypowiedzią niezależnego amerykańskiego filmowca na temat sztuki i jej relacji z rzeczywistością. Jest to historia starzejącej się aktorki, która nie chce się pogodzić z rolą wyznaczoną jej w życiu i na scenie. W roli głównej zobaczymy Danutę Stenkę, która wcieli się w rolę Wiktorii. Drugim istotnym tematem zarówno w filmie jaki i w przedstawieniu Jarzyny jest sztuka i jej znaczenie dla współczesnego człowieka. Cassavetes odświeża zbanalizowaną metaforę teatru jako zwierciadła rzeczywistości, pokazuje, że teatr może być rzeczywistym miejscem, w którym można poznać i zrozumieć siebie. W pozostałych rolach zobaczymy Romana Gancarczyka, Adama Woronowicza, Romę Gąsiorowską, Agnieszkę Podsiadlik, Justynę Wasilewską, Rafała Maćkowiaka, Dawida Ogrodnika, Marię Maj, Jana Dravnela, Lecha Łotockiego, Sebastiana Pawlaka.