powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Capella Cracoviensis intensywnie i pasyjnie

"Siedem słów Chrystusa" Haydna w Wielki Piątek, "Pasja" Bacha w Niedzielę Palmową, koncerty i chorały - to kwietniowe plany zespołu.

Tradycyjnie wielkopiątkowe "Siedem słów Chrystusa" Josepha Haydna (na zdjęciu) w kwartetowej odsłonie usłyszymy w bazylice Bożego Ciała, muzyków CC poprowadzi od pulpitu Jorge Jimenez, wytrawny skrzypek o iście południowym temperamencie. Tymczasem w Niedzielę Palmową w krakowskiej filharmonii zabrzmi "Pasja"" - tym razem czas na Janową. W projekt zaangażowany jest, obok CC, kontratenor Kai Wessel, tym razem w roli dyrygenta. Ponadto CC udział w koncercie i wykonaniu chorałów zaproponowała także dwóm chórom: Uniwersytetu Ekonomicznego oraz I Liceum Ogólnokształcącego, którym tym samym stwarza możliwość pracy z profesjonalnymi artystami.

Kwiecień zamkną dwa występy CAPELLI CRACOVIENSIS z Le Pome Harmonique i Vincentem Dumestrem. Dzień po dniu chór kameralny CC wystąpi w filharmonii w Kolonii oraz na festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Po zeszłorocznych Requiem Mozarta i wspólnych koncertach w Wersalu, których owocem jest album Te Deum wydany dla francuskiej wytwórni Alpha, czas na wielkotygodniowe medytacje Marca-Antoine'a Charpentiera.

***

CC kwiecień 2014

9 IV środa 11:00

aula bł. Jakuba, Franciszkańska 4

matinée koncert edukacyjny dla juniorów i seniorów

HAYDN muzyka na zamówienie

CAPELLA CRACOVIENSIS

bilety 5 zł

10 IV czwartek 20:00

bazylika Bożego Ciała, Bożego Ciała 26

sacrum HAYDN Siedem słów Chrystusa

CAPELLA CRACOVIENSIS

Jorge Jimenez

bilety 30 / 20 zł

Wielki Piątek. O tym, że pamiątka Męki Pańskiej wymaga specjalnej oprawy doskonale zdają sobie sprawę kompozytorzy, kontemplacyjne ciemne jutrznie Charpentiera z subtelną teatralną oprawą czy przejmujące lamentacje Delalande'a są tego pięknymi przykładami. Podobnie mowy Jezusa na krzyżu, medytacje w obliczu śmierci Zbawiciela, przynajmniej od początku XVI wieku obecne były w muzycznej tradycji. Także Joseph Haydn, na zamówienie dla katedry w hiszpańskim Kadyksie, najpewniej w 1787 roku napisał własną, instrumentalną wersję rozważań. Dziewięcioczęściowa kompozycja, cykl siedmiu sonat z wprowadzeniem i zwieńczony boską interwencją - zagranym con tutta la forza "trzęsieniem ziemi" (Il Terremoto), skomponowana w oddającym ogromną boleść powolnym tempie puentuje siedem mów cierpiącego na krzyżu Zbawiciela, znana jest także w wersji oratoryjnej i transkrypcji na kwartet smyczkowy.

Po ponad 200 latach nastał czas, by medytować na Męką Pańską w Krakowie, w miejscu nader adekwatnym - bazylice Bożego Ciała, gdzie Siedem słów Chrystusa Haydna zagra kwartet smyczkowy Capelli Cracoviensis.

13 IV niedziela 18:00

Filharmonia Krakowska, Zwierzyniecka 1

BACH Pasja według św. Jana

CAPELLA CRACOVIENSIS

Kai Wessel

bilety 50 / 30 zł

Jan Sebastian Bach w Niedzielę Palmową. Każdego roku, zawsze z Capellą Cracoviensis, prowadzoną przez najwybitniejszych dyrygentów. W tym roku na zaproszenie CC przyjeżdża do Krakowa Kai Wessel, by przedstawić swoją wizję pełnej napięć i dramatyzmu Pasji wg św. Jana. Pasji odpowiadającej muzycznie nowotestamentowej Janowej wizji, pełnej ekspresyjnych arii i potarganych recytatywów, nieco niepoukładanej, szalonej, zdawałoby się - niedopracowanej, przez co genialnie oddającej niepokój, mękę i lament. Rozbudowanej o komentujące pełną patosu akcję chorały, tym mocniejsze, że interpretowane przez dwa chóry: Uniwersytetu Ekonomicznego oraz I Liceum Ogólnokształcącego, którym stwarzamy możliwość pracy z profesjonalnymi artystami. Tymczasem Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach budować będzie muzyczną tkankę pieczołowicie, rozjaśniając ją brzmieniem obojów i rozdzierając jakże człowieczo brzmiącą violą da gamba. W Niedzielę Męki Pańskiej, równe siedem dni przed Zmartwychwstaniem.

17 IV czwartek 21:00

Kölner Philharmonie, Kolonia

CHARPENTIER In vocem hominis

Reinoud Van Mechelen Jeffrey Thompson Geoffroy Buffire

chór CAPELLI CRACOVIENSIS

LE POME HARMONIQUE

Vincent Dumestre

18 IV piątek 20:00

Filharmonia Krakowska, Zwierzyniecka 1

misteria paschalia CHARPENTIER In vocem hominis

Reinoud Van Mechelen Jeffrey Thompson Geoffroy Buffire

chór CAPELLI CRACOVIENSIS

LE POME HARMONIQUE

Vincent Dumestre