Bydgoszcz. Zobacz Teatr Polski od kulis

W weekend zwiedzanie gmachu bydgoskiego teatru z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Zajrzymy m.in. do garderoby aktorów, pracowni fryzjerskiej.

«"Dotknij teatru" to ogólnopolski projekt, którego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. Teatry w całym kraju z tej okazji przygotowują dla swoich widzów różne atrakcje - są promocyjne bilety na spektakle, gościnne przedstawienia, spotkania z aktorami. W Bydgoszczy natomiast po raz kolejny będzie można poznać od kuchni funkcjonowanie miejskiej sceny. Co roku cieszy się ono ogromnym zainteresowaniem teatromanów.

- Zwiedzimy praktycznie wszystko: od podziemi po balkon - wyjaśniają organizatorzy. - Uczestnicy wejdą zarówno na dużą, jak i małą scenę, zwiedzą stanowisko inspicjenta, a także garderoby aktorów i foyer. Największą atrakcją będzie jednak wizyta w garderobie, pracowniach krawieckich i fryzjerskich, a także w przestronnym magazynie rekwizytów. To ostatnie miejsce zawsze robi ogromne wrażenie na zwiedzających, bo są tam przedmioty zgromadzone z kilkudziesięciu przedstawień - dodają. Zazwyczaj przewodnik opowiada też o historii bydgoskiego teatru i krok po kroku wyjaśnia, jak powstają spektakle.

Po raz pierwszy akcja "Dotknij teatru" odbyła się w Łodzi w 2010 roku. Inicjatorem projektu była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, a liderem i koordynatorem - Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. - W 2012 roku dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy, akcja rozszerzyła się pod wspólną nazwą, a łódzkie założenia ideologiczne i programowe wcielili w działanie partnerzy z kraju - przypominają organizatorzy.

Akcja odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca. Teatr Polski w Bydgoszczy zwiedzanie zaplanował na 5 i 6 kwietnia. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Możecie sprawdzić, czy sa jeszcze miejsca dzwoniąc do teatru pod nr. tel. 52 339 78 18. Zwiedzanie odbędzie się w sobotę (05.04) o godz. 10 i 12, oraz w niedzielę (06.04) w tym samym czasie.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego