Poznań. XV Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli

Po roku przerwy na Cytadelę wraca Misterium Męki Pańskiej. - W ubiegłym roku przeszkodziła nam zima. Teraz zapraszamy ponownie. To dobry sposób na przygotowanie się do Wielkanocy i kanonizacji Jana Pawła II - zachęca Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca przedstawienia.

«Niezwykłe misterium na Cytadeli wystawiane jest od 1998 r. Przerwy były tylko trzy: dwie z powodów finansowych, a w ubiegłym roku organizatorzy musieli ustąpić zimie.

- Wracamy i to jest najważniejsze. Wierni przyzwyczaili się, że tydzień przed świętami mogą przeżyć wydarzenia Męki Pańskiej i każdy rok przerwy to i dla nas wielki smutek - mówi Piotrowski.

Poszukiwany tłum żydowski

W przyszłą sobotę 12 kwietnia wierni po raz kolejny przeżyją ostatnią drogę Jezusa. Przy widowisku znów pracować będzie ok. 1000 osób, scena zostanie zbudowana z 50 ton rusztowań, a aktorzy założą kostiumy uszyte z pięciu kilometrów tkanin. Nastrój spektaklu budować będą światła reflektorów lotniczych oraz bogata oprawa muzyki klasycznej. A w rolę Jezusa po raz piętnasty wcieli się Ziemowit Howadek. - Historii nie zmienimy, dlatego wszystkie sceny będą takie same, ale zawsze można wynieść z misterium coś innego - zapewnia reżyser.

Twórcy przedstawienia zapraszają wszystkich nie tylko do oglądania, ale i czynnego uczestnictwa. Cały czas poszukiwani są aktorzy do tłumu żydowskiego. Można się zapisać za pośrednictwem strony www.misterium.eu, albo przyjść na próbę już w tę sobotę 5 kwietnia o godz. 17 na polanę przy Dzwonie Pokoju. - Oglądanie misterium i gra, choćby w tłumie, to dwa różne przeżycia. Mówią o tym wszyscy, którzy się na to zdecydowali - zachęca reżyser.

Misterium w Warszawie nie będzie

W tym roku organizatorzy zrezygnowali z wystawienia misterium w Warszawie. Poznaniacy przenieśli się tam w 2011 roku, bo u nas mieli problemy z miejską dotacją. Rok później wystawili mękę na pl. Piłsudskiego w centrum stolicy.

Dlaczego tym razem Warszawa tego nie obejrzy? - Powód podstawowy: po ubiegłorocznych zawirowaniach pogodowych chcemy w spokoju przygotować się do jednego misterium. Poza tym wydarzeń przed kanonizacją Jana Pawła II jest tyle, że nie będziemy robić niczego na siłę - tłumaczy Piotrowski. Jest też argument finansowy: przygotowanie dwóch spektakli to wydatek kilkuset tysięcy złotych.

XV Misterium Męki Pańskiej rozpocznie się 12 kwietnia o godz. 18 mszą św. w kościele księży Salezjanów na Winogradach, po czym wierni przejdą pod Dzwon Pokoju na Cytadeli. Początek przedstawienia zaplanowano na godz. 20, będzie też transmisja w internecie (www.misterium.eu).

Na zdjęciu: Misterium na Cytadeli, 2009 r.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego