powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Rusza portal Multimikser

Dlaczego nie ma jednego portalu internetowego, na którym znaleźć by można informacje o poznańskich twórcach kultury wraz odnośnikami do ich najważniejszych dokonań? To już pytanie nieaktualne. W tym właśnie celu powstał Multimikser! Dziś oficjalne otwarcie. To nie żart!

Ambicją twórców portalu jest uczynienie z niego podręcznej/poręcznej encyklopedii, albo rodzaju "who is who", albo pierwszej poznańskiej "kulturalnej" wikipedii. Miejsca, w którym Czytelnik znajdzie informacje najważniejsze i te mniej ważne - ale zawsze ciekawe. Portal już działa, a jednocześnie wciąż się rozwija i będzie się rozwijał...

Serwis Multimikser redagowany jest przez użytkowników oraz współredagowany przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.

1 kwietnia 2014 (to nie żart) jest symbolicznym dniem oficjalnego otwarcia portalu. Zapraszamy do czytania! Zapraszamy do współredagowania!

***

Multimikser jest portalem prezentującym sylwetki i wybrany dorobek twórców związanych z Poznaniem. A związek z miastem rozumiemy bardzo szeroko. Poznań może być więc dla twórcy miejscem urodzenia, nauki, pracy, bądź zamieszkania (albo wszystko naraz!). A twórca to - według naszego rozumienia - osoba, która może podzielić się swym dorobkiem w jakiejś dziedzinie sztuki. Prezentowane przez Multimikser dziedziny to: literatura, muzyka, teatr i film, sztuki wizualne. Twórcy multidyscyplinarni reprezentowani są przez dziedzinę dominującą w ich twórczości.

Pomysłodawcą i twórcą Multimiksera jest Cezary Ostrowski - dobrze znany w Poznaniu plastyk, grafik, kompozytor, pamiętany m.in. z muzycznych dokonań jego autorskiego zespołu Bexa Lala oraz współpracy z Marcinem Świetlickim czy Mikołajem Trzaską. Swą obecność na portalu tłumaczy: "od dawna uważam, że kultura jest tą dziedziną życia, gdzie dzielenie się jest rzeczą zupełnie naturalną, pożądaną i słuszną. Historia kultury jest historią dzielenia się i wzajemnego korzystania ze swych dokonań".

Sylwetki twórców na portalu Multimikser mogą pochodzić z dwóch źródeł. Niektóre są owocem naszej pracy redakcyjnej, inne zaś to własne wpisy twórców. Oczywiście w przypadku tych pierwszych każdy twórca może w dowolnym momencie przejąć całkowitą kontrolę nad dokonanym przez nas wpisem i prowadzić swoje konto samodzielnie, kształtując je zgodnie z własnymi przekonaniami. Zakładamy, że docelowo większość sylwetek twórców będzie wypełniana informacjami podawanymi przez nich samych.

O charakterystyce portalu opowiada Ostrowski: "Twórca może umieszczać w swym profilu nie tylko wiadomości o własnym dorobku oraz linki, którymi pragnie się podzielić, ale również pliki: tekstowe, muzyczne, graficzne i multimedialne, które obrazują jego dokonania. A pliki umieszczane są na wybranej licencji Creative Commons".

Użytkownicy Multimiksera będący obserwatorami mogą przeglądać, pobierać i komentować wspomniane pliki, co pozwala im na zapoznanie się z dorobkiem twórców i nawiązanie z nimi dialogu.

www.multimikser.pl