powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Balet "Marco Spada albo Córka rozbójnika" live

W niedzielę (30 marca, godz. 17) kolejna transmisja na żywo z Teatru Bolszoj - balet spod znaku płaszcza i szpady "Marco Spada albo Córka rozbójnika". W partii Spady David Hallberg, pierwszy w historii Amerykanin, który został solistą słynnego moskiewskiego zespołu.

Rozbójnik Marco Spada - oczywiście zręcznie władając szpadą - radośnie grabi okolice, ku wściekłości gubernatora Rzymu, który bezskutecznie usiłuje go złapać. Jednak wesoły bandyta, skrzętnie skrywający przed wszystkimi swoją prawdziwą tożsamość, nie tylko zajmuje się graniem władzy na nosie; w równej mierze zaprząta go opieka nad córką Angelą, która spokojnie dorasta sobie w zamkowych murach. Młoda panna, kompletnie nie mając pojęcia o tym, że jej ojciec prowadzi podwójne życie, zamartwia się tylko jednym - swoimi nie do końca dobrze ulokowanymi uczuciami. Obiektem jej westchnień jest książę Frederici, ale ten okazuje się być już zaręczony. Angela jest zdruzgotana... Tak pokrótce przedstawia się treść baletu do muzyki Daniela-François-Esprita Aubera, który pierwotnie był operą komiczną (sic!). "Marco Spada" całkiem niedawno (listopad 2013) zagościł w repertuarze Teatru Bolszoj. Francuz Pierre Lacotte, specjalista od rekonstrukcji XIX-wiecznych baletów, opierając się na oryginalnej choreografii Josepha Maziliera (1857), stworzył swoją wersję tego dzieła na początku lat 80. ubiegłego stulecia, a zrobił to dla jednego z najsłynniejszych tancerzy XX wieku - nieżyjącego już Rudolfa Nuriejewa.

W Polsce transmitować na żywo to pełne wdzięku przedstawienie będą: warszawskie kino Praha, katowicki kinoteatr Rialto, wrocławskie kino Nowe Horyzonty i gliwickie kino Amok. Retransmisje zaś odbędą się w: krakowskim kinie Kijów.Centrum, łódzkim kinie Wytwórnia i słupskim kinie Rejs.