powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. "Wąż" Guśniowskiej w Baju Pomorskim

W niedzielę w Teatrze Baj Pomorski premiera "Węża" Marty Guśniowskiej w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Przedstawienie jest bardzo barwne. Nic dziwnego, scenografia inspirowana była pełnymi ekspresji obrazami sławnych malarzy - Joana Miro i Paula Klee, związanych m.in. z surrealizmem.

To dla wielu kilku- i kilkunastolatków ważny problem: dlaczego nie mam takich włosów (figury, ubrań, zdolności, możliwości itd.) jak kolega czy koleżanka, która mi imponuje? To przecież niesprawiedliwe! Tak właśnie myśli tytułowy bohater spektaklu "Wąż", przygotowywanego w "Baju Pomorskim".

Czuje się pokrzywdzony - nie może skakać, klaskać ani nawet nosić niczego pod pachą. I żadna magia nie pomaga, nawet ta, którą opanowała Wróżka Zębuszka.

Przedstawienie jest bardzo barwne. Nic dziwnego, scenografia inspirowana była pełnymi ekspresji obrazami sławnych malarzy - Joana Miro i Paula Klee, związanych m.in. z surrealizmem.

Autorka "Węża", 35-letnia Marta Guśniowska, jest dramatopisarką z imponującym dorobkiem. Napisała ponad 50 sztuk, a także piosenki i inne teksty. Jej sztuki były wystawiane również za granicą. Kilkakrotnie wygrywała konkursy dramaturgiczne i została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Krytycy chwalą teksty Marty Guśniowskiej za ważne przesłania ujęte w zwięzłą, inteligentną i dowcipną formę. I - jak teatrolożka Halina Waszkiel - radzą doceniać dramatopisarkę, by nie "uprowadzono" jej do Hollywood, gdzie sprawdziłaby się jako autorka scenariuszy do animacji w stylu "Shreka"...

Widzowie "Baja Pomorskiego" oglądali inscenizację sztuki Marty Guśniowskiej "Pod-Grzybek". Jeszcze lepiej znają twórczość reżysera "Węża", Ireneusza Maciejewskiego, który z toruńskimi aktorami przygotował "Wschód i zachód słonia", "Dzień dobry, świnko" oraz "Kopciuszka".

Scenografię "Węża" zaprojektowała Barbara Guzik, choreografię Ewelina Ciszewska, a muzyka jest dziełem Mateusza Orłowskiego. W spektaklu grają: Anna Chudek, Dominika Miękus, Edyta Soboczyń-ska, Andrzej Korkuz, Krzysztof Parda, Jacek Pysiak, Andrzej Słowik i Mariusz Wojtowicz.

Premiera "Węża" - niedziela

23 marca, godz. 12, "Baj Pomorski"

Kolejne spektakle - we wtorek, środę i czwartek (25, 26 i 27 marca) o godz. 9.30 i 12