Kraj. "Coriolanus" z londyńskiego National Theatre w kinach

Wystawiony w londyńskim National Theatre spektakl "Coriolanus" na podstawie sztuki Szekspira, z Tomem Hiddlestonem i Markiem Gatissem w obsadzie, dzisiaj można będzie obejrzeć - dzięki retransmisji - w 13 kinach w Polsce, m.in. w Gdańsku, Krakowie i Warszawie.

«Koriolan (Cnaeus Marcius Coriolanus), legendarny wódz rzymski, żył na przeł. VI i V w. p.n.e. W 493 r. p.n.e. pokonał Wolsków i zdobył ich miasto Corioli (stąd jego przydomek). Na motywach legendy o Koriolanie William Szekspir napisał tragedię "Koriolan" (1607 r.). Spektakl na podstawie tej sztuki w National Theatre w Londynie wyreżyserowała Josie Rourke.

- Opowieść rozgrywa się w Rzymie. Obywatelom rzymskim zostają odebrane zapasy zboża, co prowadzi do zamieszek. Winą za taki stan rzeczy zostaje obarczony wielki generał Kajus Marcjusz, który ma pogardliwe nastawienie do ludu. Tymczasem do bram Rzymu zbliża się groźna armia Wolsków. Marcjusz wyrusza na bitwę. W końcu udaje mu się zdobyć miasto Koriole. Za niesłychaną odwagę generał otrzymuje zaszczytny przydomek Koriolan - opisują przedstawienie w reżyserii Rourke organizatorzy polskich pokazów.

- Po powrocie do Rzymu bohater ubiega się o stanowisko konsula. Udaje mu się zdobyć przychylność Senatu, lecz lud go nie popiera. Koriolan, nie mogąc się z tym pogodzić, po raz kolejny głośno narzeka na lud. Wkrótce zostaje uznany za zdrajcę i wygnany z Wiecznego Miasta. Po tym zdarzeniu postanawia przyłączyć się do Wolsków i razem z ich armią uderzyć na Rzym - czytamy dalej.

Przedstawienie, którego retransmisję widzowie obejrzą w kinach, wystawione zostało na londyńskiej scenie 30 stycznia tego roku. W obsadzie spektaklu "Coriolanus" są cenieni brytyjscy aktorzy teatralni i filmowi, Tom Hiddleston (w roli Kajusa Marcjusza, nazwanego później Koriolanem ) oraz Mark Gatiss (jako przyjaciel Koriolana, patrycjusz Meneniusz Agryppa).

Hiddleston (ur. 1981 w Londynie) znany jest szerszej publiczności m.in. z ról w filmach "Thor", "Avengers", "Czas wojny", "O północy w Paryżu", "Tylko kochankowie przeżyją". Gatiss (ur. 1966 w Sedgefield) w dorobku ma m.in. rolę Mycrofta Holmesa w serialu telewizyjnym "Sherlock", gdzie gra razem z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem.

Prezentacja "Coriolanusa" odbędzie się w ramach cyklu "Brytyjskie teatry w Multikinie". Przedstawienie pokazane zostanie w czwartek o godz. 18.00 jednocześnie w 13 kinach sieci Multikino, w: Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi (Silver Screen), Poznaniu (Stary Browar), Rzeszowie, Sopocie, Szczecinie, Warszawie (Ursynów i Złote Tarasy) i Wrocławiu (Arkady Wrocławskie). Szczegółowe informacje o wydarzeniu, współorganizowanym przez British Council, dostępne są na stronie internetowej www.multikino.pl.

Kolejną prezentacją w ramach cyklu "Brytyjskie teatry w Multikinie" będą, 27 marca, pokazy "Frankensteina" w reżyserii Danny'ego Boyle'a - zapowiedziała specjalistka ds. PR w Multikinie Natalia Kaleta-Nguyen.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego