powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Teatr Polski z Ukrainą

17 marca w Teatrze Polskim aktorzy przeczytają sztukę Marzeny Sadochy "Ptaki które jem" - to wydarzenie specjalne zorganizowane w ramach solidarności z narodem ukraińskim. To protest przeciw bezradności Europy wobec dramatycznych wydarzeń u naszych sąsiadów.

Specjalnie na ten pokaz Marzena Sadocha napisała tekst o mechanizmach rewolucji, prawdziwych graczach wojen medialnych i jednym anonimowym zmarłym. "PTAKI KTÓRE JEM" to jak mówi autorka: "poemat o bezsilności, tych którzy walczą i tych którzy oglądają ich w telewizji. O bezradności Europy i wojennym tańcu, który urządzamy sobie co jakiś czas, prawdopodobnie dlatego, że tak samo jak boimy się wojny, pragniemy wygrywać. Ukraina to powtórka z historii, a teatr to miejsce, w którym można zaprotestować przeciwko takim powtórkom. To tekst-protest".

Czytanie/koncert reżyseruje Marcin Liber, który zaprosił do współpracy aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu: Agnieszkę Kwietniewską, Katarzynę Strączek, Andrzeja Kłak, Marcina Pempusia. Ale to nie będzie zwykłe czytanie, to będzie koncert z udziałem zaangażowanych w projekt muzyków: Krzysztofa Kaliskiego, Filipa Kanieckiego- MNSL, Patryka Zwolińskiego.

Publiczny teatr jest opłacany z publicznych pieniędzy jak wojsko, szpitale i system ochrony przeciwrakietowej. Teatr Polski od kilku lat jest zainteresowany żywym dialogiem społecznym. Czytanie tekstu Marzeny Sadochy PTAKI KTÓRE JEM w reżyserii Marcina Libera to reakcja na bieżące wydarzenie polityczne za naszymi granicami. Głos poparcia dla Ukrainy i nasz żywy lęk przed wojną. Kiedy w telewizji trwa medialny spektakl pod tytułem "Rosyjska inwazja", potrzebujemy miejsc, w których można zastanowić się nad mechanizmami rewolucji i zaprotestować przeciwko agresji. Takim miejscem powinien być teatr. Tekstowi PTAKI KTÓRE JEM towarzyszyć będą kompozycje zaproszonych muzyków.

***

CZYTANIE

Marzena Sadocha - PTAKI KTÓRE JEM

europoemat

reżyseria - Marcin Liber

czytają: Agnieszka Kwietniewska, Katarzyna Strączek, Andrzej Kłak, Marcin Pempuś

muzycy: Krzysztof Kaliski, Filip Kaniecki - MNSL, Patryk Zwoliński

Wstęp wolny! Zapraszamy!

PTAKI KTÓRE JEM

PODOBNO REWOLUCJA ZJADA SWOJE DZIECI

ALE TO NIEPRAWDA

ONA JE POŁYKA W CAŁOŚCI