powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. "Werter" w cyklu The Metropolitan Opera Live in HD

Już w najbliższą sobotę (15.03) kolejna transmisja na żywo z The Metropolitan Opera do kin, teatrów i filharmonii na całym świecie. Tym razem nowojorski zespół pokaże "Wertera" Masseneta.

W postać tytułową wcieli się charyzmatyczny tenor niemiecki Jonas Kaufmann, a jego ukochaną Charlottą będzie wybitna francuska mezzosopranistka Sophie Koch. Przedstawienie wyreżyserował Richard Eyre, twórca filmu "Notatki o skandalu" z Judi Dench i Cate Blanchett, autor frapującej inscenizacji "Carmen" Bizeta w nowojorskiej Met.

***

THE MET: LIVE IN HD

"Werter" Jules'a Masseneta

Prowadzenie podczas transmisji: Patricia Racette

Jak wiele najlepszych dzieł światowej literatury, także powieść Johanna Wolfganga Goethego, niemieckiego pisarza okresu burzy i naporu oraz klasyki weimarskiej, doczekała się operowej adaptacji. Młody, uczuciowy, nadwrażliwy Werter zakochuje się w narzeczonej swojego przyjaciela (w roli Charlotty Sophie Koch). Beznadziejna miłość prowadzi go do samozniszczenia - odbiera sobie życie strzałem z pistoletu. W rolę Wertera wcieli się charyzmatyczny tenor niemiecki Jonas Kaufmann, którego w zeszłym sezonie widzowie całego świata mogli podziwiać podczas transmisji jako Wagnerowskiego Parsifala, a który niedawno został uhonorowany prestiżowym tytułem 'Kammersänger'. Przedtawienie wyreżyserował Richard Eyre, a od dyrygenckiego pulpitu poprowadzi je Alain Altinoglu.

Transmisja przedstawienia: 15 marca 2014 | sobota | 17:55

Obsada:

Sophie Koch jako Charlotta

Lisette Oropesa jako Zofia

Jonathan Summers jako baliw**

Philip Cokorinos jako Johann

Tony Stevenson jako Schmidt

Jonas Kaufmann jako Werter

Christopher Job jako Brühlmann

Maya Lahyani jako Kasia

David Bižić jako Albert

Chór, chór dziecięcy, balet i orkiestra The Metropolitan Opera

Alain Altinoglu dyrygent

*

Realizatorzy:

Richard Eyre reżyseria

Rob Howell scenografia i kostiumy

Peter Mumford światło

Wendall K. Harrington projekcje wideo

Sara Erde choreografia

Realizacja telewizyjna transmisji:

Gary Halvorson

Przedstawienie w języku oryginału (francuskim) z napisami w językach polskim i angielskim.

| Przedstawienie trwa około 3 godzin i 10 minut (w tym 1 przerwa).

***

JONAS KAUFMANN tenor

Werter

Niemiec. Obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych śpiewaków świata, choć - jak sam podkreśla - nic na to wskazywało, bo początki jego kariery nie były obiecujące. Barwę głosu i technikę Kaufmanna przyrównuje się walorów głosowych Plácida Dominga. Widzowie na całym świecie podziwiali go w zeszłym sezonie jako tytułowego Parsifala w monumentalnym dziele R. Wagnera; przedstawienie było transmitowane w ramach cyklu "The Metropolitan Opera: Live in HD" i w samej tylko Ameryce Północnej zarobiło 1,6 miliona USD. Wcześniej artysta występował na deskach nowojorskiej opery jako tytułowy Faust w operze Ch. Gounoda i Zygmunt w "Walkirii" R. Wagnera (te spektakle także były transmitowane). Często śpiewa w swoim rodzinnym Monachium (ostatnio Manrica w "Trubadurze" G. Verdiego). Od tamtejszej Bayerische Staatsoper otrzymał zaszczytny i prestiżowy tytuł 'Kammersänger'. Na co dzień występuje w mediolańskim Teatro alla Scala, Opéra national de Paris, londyńskiej Royal Opera House Covent Garden, Wiener Staatsoper czy na Salzburger Festspiele. Śpiewa też w przedstawieniach oper W. A. Mozarta, G. Pucciniego, E. Humperdincka czy F. Cili, ale szczególnie lubuje się w repertuarze francuskim; jego popisowe wykonania to Faust w "Potępieniu Fausta" H. Berlioza i tytułowy Werter w operze Masseneta. Interesuje się również kameralistyką. Ostatnio nagrał cykl pieśni F. Schuberta "Winterreise", a nagrywa głównie dla wytwórni SONY i DECCA.

*

SOPHIE KOCH mezzosopran

Charlotta

Francuzka. Rolą Charlotty debiutuje na deskach The Metropolitan Opera. To jej popisowa partia. Śpiewała ją w Opéra national de Paris, Wiener Staatsoper, madryckim Teatro Real, londyńskiej Royal Opera House Covent Garden i Lyric Opera of Chicago, często występując z Jonasem Kaufmannem. Ten sezon dla Sophie Koch to przede wszystkim tytułowa Alcesta w operze Ch. W. Glucka (Opéra national de Paris), Oktawian w "Kawalerze srebrnej róży" R. Straussa (Wiener Staatsoper i Salzburger Festspiele), Matka Maria w "Dialogach karmelitanek" F. Poulenca (paryski Théâtre des Champs Elysées i londyńska Royal Opera House Covent Garden) oraz Kompozytor w "Ariadnie na Naksos" R. Straussa (Wiener Staatsoper). Wcześniej odnosiła sukcesy, występując jako Cherubin w "Weselu Figara", Dorabella w "Cos fan tutte" i Zerlina w "Don Giovannim" W. A. Mozarta, Rozyna w "Cyruliku sewilskim" G. Rossiniego czy Concepcion w "Godzinie hiszpańskiej" M. Ravela. W monachijskiej Bayerische Staatsoper zaśpiewała Frickę w "Pierścieniu Nibelunga" - tetralogii R. Wagnera. Nagrywa głównie dla DECCA i EMI.

*

ALAIN ALTINOGLU dyrygent

Francuz. Urodzony w 1975 roku. W nowojorskiej The Metropolitan Opera do tej pory dyrygował "Otellem" G. Verdiego, "Faustem" Ch. Gounoda i "Carmen" G. Bizeta. Jako dyrygent operowy współpracuje również z Lyric Opera of Chicago, Teatro Colón w Buenos Aires, Wiener Staatsoper, Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, Opéra national de Paris czy monachijską Bayerische Staatsoper. Zapraszany jest także na prestiżowe festiwale muzyczne, w tym do Salzburga. Dyryguje najważniejszymi zespołami symfonicznymi na świecie. Interesuje się również kameralistyką. Często towarzyszy śpiewakom, jako pianista akompaniator, podczas recitali pieśni. W jego karierze jest też akcent polski: z Sinfonia Varsovia nagrał III symfonię H. M. Góreckiego. Współpracuje z wytwórniami Deutsche Grammophon i Nave.

*

RICHARD EYRE reżyser

Brytyjczyk. Inscenizacja "Carmen" G. Bizeta, którą przygotował dla nowojorskiej The Metropolitan Opera w 2009 roku, odniosła niebywały sukces. Przedstawienie transmitowano na cały świat w roku 2010, niespełna kilka tygodni po premierze (w rolę Carmen wcieliła się wtedy E. Garanča). W historii transmisji z cyklu "The Metropolitan Opera: Live in HD" (do tej pory pokazano tym sposobem 75 oper) był to najlepiej sprzedany spektakl. W sezonie 2014-15 tę "Carmen" znów obejrzą widzowie całego świata (01.11); w transmitowanym przedstawieniu w tytułową postać wcieli się A. Rachvelishvili, którą ostatnio podziwialiśmy jako Kończakównę w "Kniaziu Igorze" A. Borodina. Publiczności filmowej Eyre znany jest przede wszystkim jako twórca obrazów "Iris" (z J. Dench i z K. Winslet) oraz "Notatki o skandalu" (również z J. Dench i z C. Blanchett). Za film o wojnie na Falklandach ("Tumbledown" z C. Firthem) otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego reżysera. Pięciokrotny laureat Nagrody im. L. Oliviera. W 1997 roku otrzymał tytuł szlachecki. W latach 1988-97 etatowy reżyser londyńskiego National Theatre. Wyreżyserował tam sztuki m.in. W. Shakespeare'a, H. Ibsena, A. Bennetta, T. Stopparda. Jego pierwsza operowa realizacja to "La traviata" w londyńskiej Royal Opera House Covent Garden.