Szkolnictwo artystyczne w Polsce

11-08-2009
15-02-2018
Olsztyn. Czego studenci nauczyli się od gwiazd?
Adepci aktorstwa biorą udział w warsztatach artystycznych, które w Teatrze Jaracza prowadzą Wojciech Pszoniak, Anna Serafińska i Urszula Wojtkowiak. Rezultaty ich pracy można będzie obejrzeć dzisiaj.
19-01-2018
Katowice. Studenci grają Fredrę
20 stycznia o godz. 16 na Scenie w Malarni w Teatrze Śląskim odbędzie się premiera spektaklu "Śluby Panieńskie" w wykonaniu studentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.
12-12-2017
Skończyłem szkołę, i co teraz? - część czwarta
Na początku sam musisz być swoim menedżerem, i to dobrym. Zapomnij o tym, że będzie Cię reprezentował jakiś prywatny agent, tak jest tylko na hollywoodzkich filmach - pisze Tomasz Owczarek na swoim blogu.
09-12-2017
Skończyłem szkołę i co teraz? - część druga i trzecia
Czy kelner to drugi zawód aktora? Jak znaleźć pracę z dyplomem szkoły teatralnej - grać w reklamach, prowadzić imprezy, podawać pizzę, a może założyć własny teatr? - podpowiada aktor Tomasz Owczarek na swoim blogu.
01-12-2017
Skończyłem szkołę i co teraz? - część pierwsza
- Jeżeli nie znajdziemy bezpiecznego etatu, to sami wymyślmy sobie pracę - pisze aktor Tomasz Owczarek na swoim blogu.
28-11-2017
Poznań. Od jutra Leadership Symposium
Obejrzą spektakl w Teatrze Nowym i miejsca oddane w ręce aktywistów kultury. Zjedzą też kolację w domach lokalnych artystów, kuratorów i badaczy. Od środy do piątku Poznań będzie gościł przedstawicieli wyższych szkół artystycznych z całego świata.
21-11-2017
Gdynia. Studenci zbierają na spektakl dyplomowy
Ambitni dyplomanci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zaprosili do współpracy twórców, którzy pomogą im zaprezentować się z jak najlepszej strony podczas spektaklu dyplomowego. Muszą jednak sami opłacić dodatkowo zaangażowanych twórców i próbują zebrać brakującą kwotę przez portal PolakPotrafi.pl.
25-10-2017
Warszawa. Wręczono stypendia MKiDN uczniom szkół artystycznych
W Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie 77 uczniów szkół muzycznych, plastycznych i baletowych z całej Polski odebrało w środę stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżnienia młodym artystom wręczyła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
19-10-2017
W Szkole Baletowej uczą nie tylko tańca klasycznego
- Szkoła jest trudna, wymaga bardzo dużego wysiłku fizycznego i intelektualnego, ale zawód tancerza - przepiękny - mówi Sławomir Gidel, nowy dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.
18-10-2017
Wanda Zwinogrodzka: szkolnictwo artystyczne należy dostosować do współczesnych potrzeb
System szkolnictwa artystycznego należy dostosowywać do wyzwań przyszłości i współczesnych potrzeb - powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej Szkolnictwa Artystycznego, które odbyły się w środę w Warszawie.
16-10-2017
Gdańsk. Oferta najmu lokali komunalnych dla artystów
Program wynajmu lokali dla artystów na preferencyjnych warunkach ogłosiły w poniedziałek władze Gdańska. Oferta skierowana jest zarówno dla absolwentów uczelni artystycznych lub członków organizacji twórczych, jak i autorów nieprofesjonalnych.
06-10-2017
Mariusz Grzegorzek: Wolność sztuki jest dziś w Polsce zagrożona
- Dziś w Polsce, naszej ojczyźnie, którą wszyscy kochamy ponad życie, wolność sztuki jest zagrożona - ocenił rektor Szkoły Filmowej w Łodzi Mariusz Grzegorzek w wystąpieniu inaugurującym rok akademicki na uczelni, zaliczanej do dziesięciu najlepszych szkół filmowych na świecie.
29-09-2017
Wrocław. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna staje się Akademią Sztuk Teatralnych
Wrocławska uczelnia teatralna, filia PWST w Krakowie, zmienia nazwę na Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.
27-09-2017
Kraków. Akademia Sztuk Teatralnych - Wyspiański zamiast Solskiego
Krakowska szkoła teatralna 72. rok akademicki rozpocznie pod nową nazwą, z nowym patronem i nowym logo. Przed nią także nowa ustawa o szkolnictwie wyższym.
19-09-2017
Droga dziś wytyczona jest już drogą wczorajszą
- Można powiedzieć, że szkoła - tak jak i teatr, jak literatura - jest jak rzeka: niesie wszystko. Trzeba natomiast zabezpieczyć brzegi, żeby nurt się nie rozlał i żeby koryto nie wyschło. A tworząc styl szkoły, tworząc jej metody, trzeba rozumieć, jaki jest kierunek spływania - ku morzu, jakim jest życie, jakim jest teatr - Tadeusza Łomnickiego, w latach 1970-1981 rektora PWST w Warszawie, o uczelnię, metodę, pracę ze studentem pytał (w roku 1975) Edward Wojtaszek.
19-09-2017
Uczelnie artystyczne do ministra Gowina: "Trzeba dostrzec naszą odmienność"
- Najdroższe uczelniane instytucje kultury powinny zostać objęte mecenatem państwa, a dotacja na działalność kulturalną powinna być inaczej dzielona. Ważne jest dostrzeżenie naszej odmienności - mówi Igor Duniewski, kanclerz Szkoły Filmowej w Łodzi.
15-09-2017
Wiesława Szymańska-Niemaszek: Lubię przytulać się do sceny
- Czy zachęca się do zawodu stolarza? Dziennikarza? Ja pokazuję, co jest w aktorstwie wartościowe i ciekawe. Zachęcam do hodowania pasji - mówi Wiesława Szymańska-Niemaszek, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
16-08-2017
Na walizkach
- Maja Komorowska powiedziała, że mamy rozwijać się jako ludzie, umieć czuć, kochać. Wtedy staniemy się lepszymi aktorami. Gorzej, że szkoła nie daje na to szans, bo zarzyna piłowaniem warsztatu - z absolwentami państwowych szkół artystycznych rozmawia Jacek Wakar w miesięczniku "Teatr".
13-07-2017
Teatr ma być jak z bajki
- Życzę sobie, aby mój teatr kojarzył się ludziom z atmosferą bajkowości. Na pewno nie chciałabym wystawiać w nim sztuk ciężkostrawnych i dramatycznych. Zawsze starałam się pokazywać spektakle dla widzów w każdym wieku, adresowane do całych rodzin - mówi Anna Niedźwiedź, założycielka i dyrektorka Teatru Cortiqué oraz pierwszej w Poznaniu prywatnej szkoły baletowej.
01-07-2017
Warszawa. List Akademii Teatralnej do Prezydenta Donalda Trumpa
W związku z wizytą Prezydenta Donalda Trumpa, musieliśmy wprowadzić pewne zmiany w repertuarze naszego Festiwalu ITSelF i dostosować się do jego wizyty. Postanowiliśmy zatem zaprosić Prezydenta na nasz Festiwal - piszą organizatorzy z AT.
19-06-2017
Wrocław. Nowa szkoła artystyczna
Na podstawie zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dniem 1 września 2017 rozpoczyna działalność Policealne Studium Animatorów Kultury "SKiBA" we Wrocławiu.
13-06-2017
Gdynia. Koncert dyplomowy SWA
Studium Wokalno-Aktorskie oraz Stowarzyszenie Baduszkowcy, działające przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, zapraszają na spektakl dyplomowy absolwentów SWA, który odbędzie się 19 czerwca o godzinie 19.
12-06-2017
Warszawa. 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSeLF
9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF - teatralne biennale, organizowane przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, rozpocznie się 30 czerwca.
09-06-2017
Kraków. Dziś Festiwal Młodych Reżyserów w Ludowym
Dziś w w Teatrze Ludowym odbędzie się Festiwal Młodych Reżyserów. Studenci Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST zaprezentują swoje egzaminacyjne etiudy. Laureat festiwalu wystawi spektakl w Teatrze Ludowym w następnym sezonie.
31-05-2017
Podkarpackie. Powat jarosławski kupi zabytkowy gmach ogniska baletowego
Powiat jarosławski kupi od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zabytkowy budynek w centrum miasta, w którym kiedyś mieściło się Powiatowe Ognisko Baletowe i biblioteka miejska. Wynegocjowana kwota to 550 tys. zł.
12-05-2017
Kraj. Pół miliarda zł na termomodernizację 139 szkół artystycznych
Ponad 500 mln zł pozwoli na modernizację energetyczną 139 publicznych szkół artystycznych w całej Polsce. Aneks do umowy w tej sprawie podpisali w piątek minister kultury prof. Piotr Gliński oraz prezes NFOŚiGW dr Kazimierz Kujda.
11-04-2017
Trening czyni mistrza
Od 11 kwietnia do kadry Drama Point dołączy Małgorzata Lipmann. Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka i wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie, propagatorka Method Acting, której uczyła się w Instytucie Lee Strasberga w Nowym Jorku. W rozmowie z Pauliną Fonferek opowiada, czym jest metoda i jak wiele może dać w pracy aktora.
31-03-2017
Wrocław. Uroczysta promocja doktoratów w uczelniach artystycznych
3 kwietnia o godz. 11.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej odbędzie się uroczysta promocja doktorów i doktorów habilitowanych sztuki uczelni artystycznych: Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego,Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu.
07-02-2017
Gdynia. Dyplomowy "Ostatni dzwonek" w Muzycznym
12 lutego na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni odbędzie się spektakl dyplomowy IV roku Studium Wokalno-Aktorskiego. "Ostatni dzwonek" w reż. Mirosława Baki i Anny Urbanowskiej, inspirowany jest filmem Magdaleny Łazarkiewicz o tym samym tytule.
05-12-2016
Musimy wykształcić aktora do wielu zadań
- Naszą kolejną misją jest, żeby polityka nie rozbiła tego, co jest w teatrze najpiękniejsze, czyli dialogu. Chodzi o to, żeby aktor czuł największą empatię do każdej postaci, którą gra, zaś reżyser nie kierował się swoimi doraźnymi poglądami, tylko problematyką ogólnoludzką - mówi Dorota Segda, nowa rektorka PWST w Krakowie, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w miesięczniku Teatr.
30-11-2016
Fundamentem jest nauka warsztatu
- Oczywiście, fajnie by było, żeby każdy miał etat, ale to również łączy się z zagrożeniem, że teatr zamienia się w fabrykę z regulowanym czasem pracy, łapaniem fuch na mieście oraz okienkiem na odbieranie dzieci ze szkół i przedszkola - mówi Wojciech Malajkat, nowy rektor Akademii Teatralnej, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w piśmie Teatr.
30-11-2016
Poznań. Zbierają fundusze na Scenę STA
Poznań nie ma profesjonalnej sceny dla młodych adeptów sztuki aktorskiej. Zmienić to chce studio aktorskie STA. Trwa zbiórka na "Projekt Scena".
25-11-2016
Jak zostać aktorem i nie zwariować?
Mamy obecnie do czynienia z próbą zmiany statusu aktorskiego zawodowstwa. Chyba nigdy wcześniej stan nauczania na wydziałach aktorskich nie wzbudzał tyle emocji co teraz. Głównym tego powodem jest krytyka kształcenia na stołecznym Wydziale Aktorskim, wyrażona wprost w werdykcie jurorów Festiwalu Szkół Aktorskich w Łodzi - pisze Jacek Cieślak w Teatrze.
25-10-2016
Szczecin. Taniec na Akademii Sztuki?
"Ruch na rzecz ruchu", to inicjatywa, która zakłada stworzenie w Szczecinie studiów dla tancerzy. Sprawę w poniedziałek omawiali przedstawiciele środowisk kultury i rządu.
24-10-2016
Toruń. Laureaci I Przygrywki
I Ogólnopolski Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dobiegł końca.
20-10-2016
Toruń. "Przygrywka" do scenicznej kariery
Sześć spektakli złoży się na I Ogólnopolski Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych "Przygrywka", który odbywać się będzie od 21 do 23 października w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu.
14-10-2016
Toruń. Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych "Przygrywka"
Koncert Artur Tuźnik Trio zainauguruje w piątek I Ogólnopolski Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych "Przygrywka" w Toruniu. Część konkursowa, w czasie której zaprezentowanych zostanie sześć spektakli, odbędzie się w następny weekend.
11-10-2016
Wrocław. Uczelnie artystyczne rozpoczęły nowy rok akademicki
Jeden jest dostojnym nestorem, teoretykiem muzyki i wykładowcą, drugi buntownikiem, który na emigracji zrobił karierę i osiągnął sukces. Wrocławskie uczelnie artystyczne, honorując ich uroczyście, zaczęły wczoraj rok akademicki.
11-10-2016
Toruń. Zbliża się I Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych
Od 14 do 23 października trwać będzie Przygrywka - przegląd, na którym zaprezentują się studenci i absolwenci wyższych szkół artystycznych. Na pierwszą tego typu imprezę zaprasza Teatr Muzyczny w Toruniu.
10-10-2016
Wrocław. Inauguracja roku akademickiego w uczelniach artystycznych
10 października o godz. 11 w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
05-10-2016
Białystok. Nowych studentów powitały nowe władze
Wczoraj 19 osób odebrało indeksy Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Na uroczystości obecny był rektor uczelni, znany aktor Wojciech Malajkat.
05-10-2016
Toruń. Teatr Muzyczny w dawnym Domu Żołnierza?
Trwają negocjacje w sprawie zakupu budynku dawnego wojskowego kinoteatru. Województwo chce nabyć obiekt od Budleksu i przeznaczyć na siedzibę Impresaryjnego Teatru Muzycznego.
04-10-2016
Akademia Teatralna - inauguracja roku
Dokładnie w dniu, w którym zaczyna się nowy rok akademicki, w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicz w Warszawie, odbyła się inauguracja kolejnego roku nauki - pisze Krzysztof Stopczyk na stronie kulturalnie.waw.pl.
04-10-2016
Koncertowe urodziny Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni
"Łoj dana, łoj dana, hop i raz dokoła, taka to ci nasza jest SWA szkoła" śpiewali Tomasz Więcek i Katarzyna Wojasińska w piosence przybliżającej belfrów Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wyreżyserowany przez Bernarda Szyca Koncert Jubileuszowy zamyka obchody 50-lecia SWA w Gdyni. Szkoły, która wychowała dla polskiego teatru i estrady już kilka pokoleń artystów - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
04-10-2016
Kraków. PWST czekają zmiany. Szkoła teatralna otrzyma nową nazwę
Wczoraj nowa rektor PWST - Dorota Segda - zainaugurowała rok akademicki. Ogłosiła m.in., że uczelnia będzie mieć nowego patrona w osobie Stanisława Wyspiańskiego.
29-09-2016
Toruń. Wkrótce I "Przygrywka"
Region kreuje nowe wydarzenie kulturalne - I Ogólnopolski Przegląd Egzaminów i Dyplomów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych "Przygrywka", który odbędzie się w dniach 14-23 października w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu. Adresowany jest do studentów szkół artystycznych, publicznych i niepublicznych.
21-09-2016
Toruń. Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych
W dniach 14-23 października na scenie na Żeglarskiej zaprezentują się młodzi artyści - studenci i absolwenci wyższych szkół artystycznych. Dyplomy i egzaminy muzyczne pokażą w ramach I Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych "Przygrywka". Można się jeszcze zgłaszać!
06-09-2016
Ta szkoła ma się dziś kim pochwalić
Na jubileusz Studium Aktorskiego przy Teatrze Stefana Jaracza przyjadą absolwenci. Będzie koncert galowy i przyjacielskie spotkanie. Jej absolwenci robią dziś kariery w filmie i w teatrach, których dyrektorzy chętnie ich zatrudniają.
05-09-2016
Olsztyn. Studium Aktorskie obchodzi jubileusz 25-lecia
Studium Aktorskie działające przy Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, jedyna tego typu szkoła publiczna w Polsce północno-wschodniej, obchodzi jubileusz 25-lecia. W ciągu ćwierćwiecza mury szkoły opuściło ponad 160 absolwentów.
03-09-2016
Olsztyn. 12 września obchody 25-lecia Studium Aktorskiego im. Sewruka
25 lat od tylu działa Policealne Studium Aktorskie przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Od 1991 roku ponad 100 wykładowców uczyło przeszło 300 utalentowanych pasjonatów aktorstwa. 167 absolwentów uzyskało uprawnienia aktorskie państwowy dyplom aktora dramatu. Wystawiono 52 spektakle dyplomowe.
12-07-2016
Białystok. Dodatkowa rekrutacja na Wydział Sztuki Lalkarskiej
Wydział Sztuki Lalkarskiej ogłasza dodatkowy nabór na kierunek aktorski. Egzaminy odbędą się w dniach 12-18 września 2016 r.
21-06-2016
Kraków. Oferta krakowskich szkół artystycznych
Zwykłe studia nie są dla ciebie? Jesteś utalentowany i chcesz ten talent rozwijać? Wszystko jest możliwe, a świat nie kończy się na ASP i PWST, gdzie dostanie się graniczy z cudem. Oferta krakowskich szkół artystycznych jest coraz szersza, a rekrutacja właśnie trwa.
14-04-2016
Łódź. Mariusz Grzegorzek ponownie rektorem Szkoły Filmowej
Prof. Mariusz Grzegorzek został w czwartek ponownie wybrany rektorem PWSFTViT im. Leona Schillera. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Będzie kierował uczelnią w latach 2016-2020.
14-04-2016
Warszawa. Tomasz Plata dziekanem Wydziału Wiedzy o Teatrze AT
Wczoraj wybrano dziekana Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej na lata 2016-2020.
26-06-2015
Muszą tańczyć, śpiewać, recytować i chodzić na siłownię
- My nie kształcimy aktora musicalowego, tylko aktora teatru muzycznego. Nasi absolwenci przede wszystkim muszą być wszechstronnie przygotowani do pracy na scenie. Dzisiaj to szczególnie trudne - rynek ma wobec aktorów inne oczekiwania - rozmowa z Markiem Kaczanowskim, dyrektorem Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz z Bernardem Szycem, absolwentem i pedagogiem Studium.
14-05-2015
Poznań. Ewa Wycichowska będzie uczyć na AWF
Od nowego roku akademickiego 2015/2016 profesor Ewa Wycichowska będzie prowadzić zajęcia na nowym kierunku "Taniec w kulturze fizycznej" w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - będzie to przedmiot pod nazwą Kompozycje tańca i Repertuar.
11-05-2015
Nie spełniamy marzeń
- Kiedyś pierwszy rok nie mógł wejść na scenę, a teraz zdarza się, że to "mistrz" stoi za studentem w trzecim rzędzie - o aktorstwie bez dyplomu, pokoleniowej zmianie i edukacyjnym ideale z Markiem Kaczanowskim, dyrektorem Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, rozmawia Piotr Sobierski w kwartalniku Bliza.
09-12-2014
Warszawa. Nagrody dla najlepszych studentów
86 studentów uczelni artystycznych zostało uhonorowanych Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości. Młodzi artyści odebrali dyplomy z rąk Podsekretarz Stanu w MKiDN dr Moniki Smoleń podczas uroczystości, która odbyła 5 grudnia br. w Zamku Królewskim.
30-10-2014
Poznań. Ministerstwo kupi szkołę baletową?
Jest przełom w sprawie: kuria zmienia zdanie i rozważa sprzedaż swojej części nieruchomości przy ul. Gołębiej. Możliwe, że ministerstwo kupi szkołę baletową w Poznaniu.
13-11-2013
Poznań. Kuria: szkoła baletowa jest jak skłot
- Budynek szkoły baletowej powinien zostać zwrócony Kościołowi już 20 lat temu - twierdzi poznańska kuria. Ale deklaruje: - Nie chcemy likwidacji szkoły, nie będzie eksmisji.
12-11-2013
Poznań. Szkoła baletowa prosi o pomoc papieża Franciszka
Szkoła baletowa nie poddaje się w sporze z poznańską kurią. Uczniowie i nauczyciele wysłali list do papieża Franciszka.
08-10-2013
Białystok. Inauguracja roku akademickiego w AT
Na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku w poniedziałek zainaugurowano po raz 39. nowy rok akademicki. Na uroczystości obecny był prof. Andrzej Strzelecki, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie.
08-10-2013
Filmówka ma 65 lat
Szkoła filmowa w Łodzi kończy 65 lat. Ale nie oznacza to, że przechodzi na emeryturę. Czuje się wciąż bardzo dobrze, młodo, rozwija i stanowi dumę naszego miasta. Na liście absolwentów tej uczelni znajdują się najwybitniejsi reżyserzy, aktorzy, operatorzy.
05-10-2013
Kraków. Inauguracja roku akademickiego w Akademii Muzycznej
236 studentów rozpoczęło I rok studiów stacjonarnych I i II stopnia na Akademii Muzycznej. - Niechaj czas spędzony w Akademii będzie dla Was szczęśliwy i twórczy, niech będzie czasem integracji z wielką sztuką i kreowaniem polskiej kultury - mówił prof. Zdzisław Łapiński, rektor AM.
13-09-2013
Poznań. Rusza Studio Aktorskie przy Teatrze Polskim
Studio Aktorskie w Teatrze Polskim w Poznaniu rozpoczyna swoją działalność 4 października. Są jeszcze wolne miejsca. W Studiu uczestnicy poznają tajniki pracy aktora, uczą się interpretacji tekstów literackich, improwizacji, emisji głosu, a także ćwiczą poprawną dykcję.
09-07-2013
Szkoła, strach, rany boskie!
Czy prywatne szkoły aktorskie naprawdę solidnie przygotowują swych podopiecznych do uprawiania tego zawodu? - pyta Grzegorz Benda w Uważam Rze.
29-06-2013
Czas magiczny
Szkoły artystyczne mają niepowtarzalny klimat. Nauka w nich niewiele ma wspólnego z normalnym studiowaniem, ale za to na zawsze zostaje w pamięci - pisze Katarzyna Burda w Newsweeku.
25-06-2013
Magister sztuki tylko dla artystów
Żeby spełniać swoje marzenia, potrzebny jest nie tylko talent, ale także lata wytężonej nauki pod okiem doświadczonych wykładowców. Wiedzą o tym studenci i absolwenci uczelni artystycznych - pisze Agnieszka Urazińska w Gazecie Wyborczej.
25-06-2013
Warszawa. Zdrojewski: powstaje coraz więcej szkół muzycznych
Prawie 40 nowych szkół muzycznych pierwszego stopnia powstało w Polsce w ostatnich latach. Zaskakujące jest to, że z jednej strony mamy niż demograficzny, a z drugiej - coraz większe zainteresowanie dzieci edukacją muzyczną - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
11-06-2013
Łódź. Tłum kandydatów do filmówki
680 kandydatów walczyć będzie o 20 miejsc na wydziale aktorskim PWSFTViT.
24-05-2013
Poznań. Będzie częściowy wyrok ws. Szkoły Baletowej?
W piątek druga rozprawa w procesie pomiędzy archidiecezją poznańską, a Skarbem Państwa ze Szkołą Baletową w tle. Archidiecezja domaga się dwóch rzeczy: wydania nieruchomości, po drugie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z niej za ostatnie 13 lat. Łącznie 12 mln 850 tys zł.
08-02-2013
Poznań. Sprawa szkoły baletowej w Prokuratorii Generalnej
Abp Stanisław Gądecki rozmawiał z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim o poznańskiej szkole baletowej. Nie doszli do porozumienia. Sprawa trafi do sądu.
14-12-2012
Łódź. Minister kultury nagrodził studentów PWSFTviT
Sześcioro studentów filmówkiotrzymało na Zamku Królewskim w Warszawie Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w twórczości artystycznej. Nagrody przyznano po raz pierwszy.
03-12-2012
Poznań. Minister odrzuca żądania kurii ws. szkoły baletowej
Resort kultury odrzuca finansowe żądania archidiecezji poznańskiej dotyczące budynku szkoły baletowej. - Rozmowy z abp. Gądeckim i jego pełnomocnikami odbywały się regularnie - rzecznik ministra nie kryje zdziwienia pozwem.
16-06-2012
Wrocław. Premiera "Wewnątrz Patty" w szpitalu
Teatr Muzyczny "Capitol" na kolejną premierę zaprasza do szpitala ginekologicznego przy ul. Dyrekcyjnej. Zobaczymy tam spektakl dyplomowy słuchaczy Studium Dyplomowego przy teatrze, inspirowany opowiadaniami Pedra Almódovara o Patty Diphusie.
11-06-2012
Gdynia. II zjazd absolwentów Studium Wokalno-Aktorskiego
Z okazji jubileuszu 45-lecia istnienia Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz zamknięcia budynku Teatru w związku z przebudową, w najbliższy poniedziałek odbędzie się II zjazd absolwentów Studium.
11-06-2012
Gwiazdy, które nauczyły się śpiewać w Gdyni
W poniedziałek Teatr Muzyczny w Gdyni organizuje II zjazd absolwentów Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej. Okazją do zjazdu jest jubileusz 45-lecia istnienia Studium oraz zamknięcie budynku teatru w związku z przebudową. Zobacz, kto z polskich gwiazd ukończył tę szkołę i odniósł sukces - pisze Katarzyna Fryc w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
30-12-2011
Nabór do Studia Aktorskiego Teatru Polskiego w Poznaniu
Nowo powstałe Studio Aktorskie Teatru Polskiego w Poznaniu ogłasza nabór na pierwszy semestr. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 stycznia, rozmowa z kandydatami i pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 9 stycznia 2012 roku.
20-12-2011
Poznań. Kursy aktorskie w Teatrze Polskim od stycznia
W styczniu rozpocznie działalność Studio Aktorskie przy Teatrze Polskim w Poznaniu. Półroczny kurs zakończy się pokazem dyplomowym z udziałem publiczności.
04-10-2011
Warszawa. Warszawska Szkoła Filmowa wyższą uczelnią filmową
Warszawska Szkoła Filmowa zainaugurowała w poniedziałek nowy rok akademicki jako wyższa niepubliczna uczelnia filmowa. Do tej pory była to szkoła policealna. - Na warszawskiej mapie kulturalnej powstał ważny adres - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski.
03-10-2011
Gdynia. Pierwsza rocznica Gdyńskiej Szkoły Filmowej
W sobotę Gdyńska Szkoła Filmowa w Orłowie obchodziła pierwszą rocznicę swego istnienia. Tego dnia zajęcia na pierwszym roku studiów rozpoczęło dziesięciu słuchaczy. Studia, które trwają dwa lata, są w gdyńskiej filmówce bezpłatne.
21-07-2011
Szczecin. Wokalistyka na Akademii Sztuki dopiero za rok
Szczecińska Akademia Sztuki nie uruchomi w tym roku, planowanej jako oddzielny kierunek, wokalistyki. Nie wiadomo także, co będzie z drugim planowanym przez artystyczną uczelnię kierunkiem - malarstwem.
16-07-2011
Kraj. Reżyseria i scenografia za darmo
Dyrygentura, kompozycja i teoria muzyki, reżyseria, scenografia oraz konserwacja i restauracja dzieł sztuki - to kierunki, które bezpłatnie można będzie studiować jako drugi kierunek. Minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
14-06-2011
Grać czy mieć
Aktorzy w XXI wieku zarabiają w serialach i reklamach, a artystami są w teatrze. - Zmieniła się ich rola społeczna - uważa prof. Wiesława Kozek, autorka publikacji "Polaktor. Aktorzy na rynku pracy". O publikacji czytamy w Rzeczpospolitej.
27-05-2011
Korytarze z Hamletami
Na początku był Bogusławski. Później Zelwerowicz, Łomnicki, Łapicki, Englert i Strzelecki. Wykładają tu Pszoniak, Komorowska, Budzisz-Krzyżanowska, Majchrzak. Bo tu się uczy aktorów. Od dwóch stuleci - piszą Jan Bończa-Szabłowski i Jolanta Gajda-Zadworna w Życiu Warszawy.
29-04-2011
Jak wspomóc aktorskie talenty
Tarnowska Akademia Teatralna - pomysł jest, brak pieniędzy i chyba... chęci - pisze Dorota Jucha w Temi.
06-07-2010
15 minut
W krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej rozpoczął się w czwartek [1 lipca] II etap egzaminu wstępnego. Dopuszczonych do niego zostało 129 osób z 1215. - Poszukujemy ludzi zdolnych i wyraźnie mówiących. Ludzi, którzy będą się także dobrze ruszać - podkreśla Jerzy Trela. - Pełnych seksu, czaru i aby umieli przekazać emocje - dodaje Anna Dymna. - Szukamy najlepszych - wtóruje Krzysztof Globisz.
16-06-2010
Wrocław. 1200 kandydatów na Wydział Aktorski PWST
Trwa rekrutacja na uczelnie wyższe. Ciągle na fali jest aktorstwo, psychologia, dziennikarstwo, weterynaria i architektura.
21-12-2009
Warszawa. Forum Polskiego Teatru: rektor Strzelecki o szkołach teatralnych
W drugim dniu obrad Forum Polskiego Teatru, rektor AT w Warszawie prof. Andrzej Strzelecki, omówił najważniejsze problemy szkolnictwa teatralnego. Relacja Katarzyny Urbaniak.
08-10-2009
Sejm RP. Komisja kultury o środkach na szkolnictwo artystyczne
28-09-2009
Kielce. Wyższa Szkoła Umiejętności chce kształcić aktorów
Przyszłych aktorów chce kształcić Wyższa Szkoła Umiejętności. Przeciwne jest Ministerstwo Nauki i dyrektor kieleckiej sceny. - Ci ludzie praktycznie nie będą mieli szans na pracę w zawodowym teatrze - nie pozostawia złudzeń Piotr Szczerski.
11-08-2009
Wrocław. Pierwsza szkoła dla instruktorów pantomimy
Pomysł otwarcia nowej specjalizacji w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, czyli popularnej SKiB-ie, to wspólna inicjatywa szkoły i Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Henryka Tomaszewskiego, które działa przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy.
04-08-2009
Podyplomowe studia w zakresie reżyserii opery i innych form teatru muzycznego
PWST im. L. Solskiego w Krakowie - dwuletnie niestacjonarne studia podyplomowe w zakresie reżyserii opery i innych form teatru muzycznego.
31-07-2009
Szczecin. Akademia Sztuki tak. ESK raczej nie?
Obietnicę powołania Akademii złożył w Szczecinie, uderzając pałką w werbel, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Potem było już mniej mniej konkretnie.
30-07-2009
Szczecin. Minister Zdrojewski za powstaniem szkół artystycznych
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu) owiedział dziś w czwartek w Szczecinie, że popiera ideę stworzenia w tym mieście wyższej uczelni srtystycznej - Akademii Sztuki oraz szkoły baletowej.
14-07-2009
Warszawa. Raporty o stanie kultury w sieci
Od piątku, 10 lipca 2009 r., na stronie internetowej Kongresu Kultury Polskiej www.kongreskultury.pl, Narodowe Centrum Kultury rozpoczęło publikację poszczególnych raportów składających się na "Raport o stanie kultury". Do 23 lipca 2009 r. wszystkie raporty zostaną opublikowane na stronie Kongresu
07-07-2009
Kraków. Podyplomowa reżyseria opery
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna - Wydział Reżyserii Dramatu oraz Akademia Muzyczna w Krakowie - Wydział Wokalno-Aktorski ogłaszają nabór na międzyuczelniane, dwuletnie, niestacjonarne studia podyplomowe w zakresie reżyserii opery i innych form teatru muzycznego.
25-05-2009
Łódź. Wspólne projekty uczelni artystycznych
Uroczyste podpisanie listów intencyjnych gwarantujących trzem łódzkim uczelniom, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej i Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej środki na trzy projekty było jednym z punktów sobotniej konferencji rektorów uczelni artystycznych.
23-05-2009
Łódź. 100 mln zł dla uczelni artystycznych
Prawie 100 mln zł dofinansowania ze środków europejskich otrzymają trzy łódzkie uczelnie artystyczne na realizację inwestycji dydaktycznych. Dwa listy intencyjne i umowę w tej sprawie podpisano w sobotę w Łodzi.
29-04-2009
Łódź. Sukcesy uczniów szkoły baletowej
Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi błysnęli na konkursach tańca. Na prawdziwych popisach sztuki tańca, przy których "tańce z gwiazdami", to parodia raczkowania.
16-03-2009
Łódź. Gala uczniów Szkoły Baletowej
Po raz czwarty najmłodsi tancerze, uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella zaprezentują się na scenie Teatru Wielkiego.
12-02-2009
Szczecin. Powstanie Akademia Muzyki i Sztuk Wizualnych
Poznań odblokował powstanie akademii artystycznej w Szczecinie. Senat tamtejszej Akademii Muzycznej zgodził się na podział między dwa miasta swojej szczecińskiej filii.
04-02-2009
Warszawa. UE dofinansuje 28 projektów kulturalnych
28 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w wysokości 690 mln złotych z Unii Europejskiej w tym roku - poinformował w środę minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu).
08-10-2008
Łódź. Uczelnie artystyczne będą kształcić także fachowców
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi we współpracy ze szkołą filmową otworzyła w tym roku nową specjalizację - produkcję filmową, teatralną i telewizyjną. Łódzka Akademia Muzyczna w przyszłym roku zamierza otworzyć podyplomowe studia o specjalności muzyka filmowa i teatralna. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi uruchomiła kierunek organizacja sztuki filmowej. W przyszłym roku mają powstać studia scenariuszowe.
24-09-2008
Bytom. Powstał jedyny w Europie wydział teatru tańca
W Bytomiu rusza szkoła kształcąca aktorów teatru tańca. Będzie to zamiejscowy wydział krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jego koncepcję przygotowano za unijne pieniądze z programu "Leonardo da Vinci".
29-08-2008
Jesteśmy błędem statystycznym
- Mój uczelniany światopogląd da się zawrzeć w spostrzeżeniu - nauczyć można tego, co już było. Nie da się zrobić poprzez szkołę rewolucji, nie po to jest szkoła - mówi LECH ŚLIWONIK, kończący swoją kadencję rektor Akademii Teatralnej w Warszawie.
17-07-2008
Łódź. Techniki teatralne, filmowe i telewizyjne na ASP
Od przyszłego roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi będzie nowa specjalność o nazwie - techniki teatralne, filmowe i telewizyjne. "Inicjatywa wyszła od ministra Bogdana Zdrojewskiego i przyjęliśmy ją z wielkim entuzjazmem" - powiedział prof. Grzegorz Chojnacki - rektor ASP w Łodzi.
05-03-2008
Warszawa. Salon Szkolnictwa Artystycznego
Salon Szkół Artystycznych to miejsce wyjątkowe - spotykają się tu artyści reprezentujący wszystkie dziedziny sztuki, nauczyciele akademiccy, krytycy i publiczność - młodzi ludzie marzący o karierze aktora, reżysera, projektanta mody czy charakteryzatora i miłośnicy sztuki.
15-01-2008
Poznań. Co dalej ze szkołą baletową?
- Klamka zapadła, niestety. Teraz kuria może wejść do budynku, chociaż to przecież państwo odbudowało go po zniszczeniach wojennych, a ostatnio wyłożyło kilka milionów na remont. Niekorzystne dla nas postanowienie sądu uprawomocniło się - mówi Mirosław Różalski, dyrektor Szkoły Baletowej w Poznaniu [na zdjęciu]. - To najczarniejszy scenariusz, szkołę chyba trzeba będzie zamknąć, jeśli nie znajdzie się jeszcze jakieś rozwiązanie lub ok. 40 milionów w ministerstwie na nowy budynek...
23-08-2007
Szczecin. Szkoła baletowa w olejarni
Mineły dwa lata, odkąd Fundacja Balet otrzymała w zarządzanie kompleks budynków dawnej Olejarni [na zdjęciu]. Jak przebiegają prace nad stworzeniem szczecińskiej szkoły baletowej?
17-07-2007
Łódź. Dotacje dla kultury
10 instytucji z województwa łódzkiego dostało dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu operacyjnego "Rozwój infrastruktury kultury i szkół artystycznych"
16-06-2007
Bytom. Egzaminy przyszłych aktorów tańca
Etiuda taneczna na podstawie artykułu z "Gazety" była wczoraj jednym z zadań egzaminacyjnych dla pragnących zostać dyplomowanym aktorem teatru tańca na uczelni przy Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu. W piątek rozpoczęła się prawdziwa walka o 20 miejsc, bo chętnych jest pięć razy więcej.
14-10-2006
Gwiazdy, aktorzy czy amatorzy?
Czy szkoła aktorska jest jeszcze komukolwiek potrzebna, skoro można robić karierę filmową lub telewizyjną, nie mając zawodowego przygotowania? Seriale zaludniają amatorzy, jakiś owczy pęd sprawia, że ludzi tych niemal natychmiast nazywa się gwiazdami. Zmieniają się obyczaje, czy kształcenie nie nadąża za nowoczesnością? A może rzeczywiście szkoła nic nie daje? - zastanawia się Michał Lenarciński w Dzienniku Łódzkim.
19-09-2005
Mam słabość do Krakowa
Mam poczucie wielkiej satysfakcji z tego, co w ciągu zaledwie roku udało mi się zrobić - mówi AGNIESZKA ODOROWICZ, która złożyła rezygnację ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury.
30-09-2004
Warszawa. Najlepszy budżet kultury w historii III Rzeczypospolitej
Rozmowa z Waldemarem Dąbrowskim [na zdjęciu], ministrem kultury: najlepszy budżet kultury w historii III Rzeczypospolitej.