powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wymysłowo. Wesprzyj projekt "Teatr w szczerym polu"

Agata Urbańska-Krasowska wystartowała w programie "Polak Potrafi" z projektem "Teatr w szczerym polu". - Chcemy ściągnąć tutaj, do Wymysłowa grupę teatralną i zorganizować spektakl na łące wśród pól, dla mieszkańców i nie tylko. Dla wszystkich i za darmo - mówi.

Nasz pomysł - to teatr w szczerym polu. Sceneria bardzo prosta: szczere pole. Jedyne rekwizyty to bele słomy i deski do zbudowania sceny i siedzisk dla publiczności.

Spróbujcie sobie to wyobrazić - teatr gdzie w zasadzie równoważne z grą aktora, scenografią jest natura - pola i łąki. Gdzie do tekstów wypowiadanych przez aktorów dochodzą jeszcze efekty specjalne takie jak - śpiew ptaków, szum wiatru.

Miejsce - Wymysłowo, to maleńka wieś w województwie kujawsko-pomorskim położona między Więcborkiem a Złotowem. Liczy zaledwie 90-ciu mieszkańców. Poza polami i domami nie ma tu nic - nawet sklepu. Stąd jest daleko do teatru. Stad jest daleko do kultury. Charakter pracy na wsi jest taki, że popołudniowy wyjazd do teatru jest niestety niemożliwy. Nie wszystkich też na to stać, żeby w ogóle pojechać do dużego miasta po to by liznąć trochę sztuki. Jest wiele osób, które nigdy w życiu nie było w teatrze. Dlatego nasz pomysł, by to tym ludziom umożliwić i zrobić to tu na miejscu.

A konkretnie - miejsce już mamy załatwione - spora łąka z wydzielonym polem na parking, bo tu sąsiad do sąsiada ma daleko, słoma też jest, generator prądu też. Potrzebne tylko pieniążki na wynagrodzenie grupy teatralnej i drobne wydatki związane z przedsięwzięciem. Myślę że projekt jest bardzo ciekawy i warty zachodu. Dlatego pomóż nam spełnić nasze marzenie.

Kim jesteśmy?

Jest nas dwie:

Agata Urbańska-Krasowska - przeniosłam się tu jakieś trzy lata temu z miasta na wieś

Marzena Ptak - która mieszka tu już od dawna, urodzona na wsi.

Ja. Mieszkając wcześniej w mieście wszelka sztuka była dla mnie na wyciągnięcie ręki, obcowałam z nią na co dzień. Jestem z zawodu artystą plastykiem, dlatego tak kuje mnie w oczy zupełny brak wydarzeń kulturalnych w życiu mieszkańców Wymysłowa i okolicznych wsi. Moim marzeniem jest zaszczepić wśród moich sąsiadów zamiłowanie do sztuki.

Od zawsze odkąd pamiętam pociągała mnie szeroko rozumiana sztuka, a przede wszystkim tworzenie samemu. Dlatego całe moje życie polega na robieniu czegoś z niczego. Maluję, rysuję, rzeźbię, lepię, uczę. Aktualnie przeprowadziłam się na wieś wraz z moją rodzinką - mężem, synkiem i psem. Właśnie do Wymysłowa. I wreszcie jestem przekonana że znalazłam swój dom. I właśnie tu ludziom chciałabym pokazać kawałek innego świata.

Marzena. Jest pełna zapału i chęci, znając specyfikę miejsca wie że może być trudno, ale przede wszystkim chcemy to zrobić.

Zapraszamy też wszystkich na sam spektakl!

Przewidywany czas - początek czerwca, aby nie zakłócać rytmu pracy gospodarzowi, który zaoferował nam łąkę.

Wstępnie rozmawiałyśmy już z Teatrem "Wiczy" z Torunia, który podobne akcje - typu gra w warunkach ekstremalnych ma na swoim kącie sporo. Teatr Wiczy od 2007 roku prezentował spektakle w małych miejscowościach; w woj. kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Chciałybyśmy żeby to oni u nas zagrali.

Mamy niewiele czasu - 30 dni na zebranie kwoty. Każda złotówka się liczy. Projekt zostanie ufundowany jeśli do 9.04.2014 (do godz. 18:00) otrzyma co najmniej 6000 zł wsparcia.