powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. W kwietniu 34. WST

Warszawskie Spotkania Teatralne będą rozgrywały się w trzech nurtach: "duże WST", "małe WST" oraz imprezy towarzyszące. Kuratorem programowym głównego nurtu festiwalu został Zdzisław Pietrasik, natomiast doborem spektakli do Małych Spotkań zajął się Marek Waszkiel, który funkcję tę będzie pełnił po raz ostatni, ponieważ od nowego sezonu będzie dyrektorem Teatru Animacji w Poznaniu.

W tym roku budżet na WST będzie o 25% mniejszy od zeszłorocznego (Ministerstwo Kultury wesprze organizatorów sumą 250 tysięcy, a w 2013 roku było to 500 tysięcy).

Wszystkie spektakle wchodzące w skład WST powstały w 2013 roku i jeszcze nigdy nie były pokazywane warszawskiej publiczności. Czym kierowali się kuratorzy programowi przy wyborze przedstawień? Jak mówi Zdzisław Pietrasik: "Uznałem, że nie będę dokonywał wyboru sztuk pod względem kryterium "wybitności", ponieważ musiałbym mieć pewność co to jest teatr wybitny () Oglądając te spektakle czułem się jednym z widzów, który idzie do teatru i szuka tego, co najciekawsze i co można polecić". W głównym nurcie WST będzie można zobaczyć bardzo różnorodne spektakle m.in. "Antyhonę" z Teatru im. Węgierki w Białymstoku, w której akcja oscyluje między starożytnością a powojennymi Krynkami, "Carycę Katarzynę" z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, która zrobiła furorę na Boskiej Komedii w Krakowie, "Czarownice z Salem" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, a także spektakl Jana Klaty "Do Damaszku", który wywołał pełną kontrowersji debatę wokół Teatru Starego w Krakowie. Zdzisław Pietrasik sięgnął również po klasyczne "Wesele" z Teatru im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, "Kronosa" - oscylującego wokół jednego z największych wydarzeń literackich zeszłego roku Listę dopełnia "Lód" z Teatru Provisorium przenoszący widza do alternatywnej rzeczywistości 1924 roku oraz "Podróż zimowa" Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej, która ze względu na warunki techniczne będzie pokazywana w Łodzi, gdzie publiczność zostanie zawieziona autokarem. Mali widzowie również nie będą mogli narzekać. Czekają na nich klasyczne utwory, np. "Historia Śnieżki" na podstawie braci Grimm i "Brzydkie kaczątko" według Hansa Christiana Andersena, które przeniosą ich w świat iluzji i magii. Dla najmłodszych widzów szykowany jest spektakl "Jasno/Ciemno" z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, który rozwija dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość na dźwięk i słowo. Nie zabraknie również "Węża" z Wrocławskiego Teatru Lalek - pochwały "inności", "Bajek samograjek" - nowoczesnego odczytania Jana Brzechwy i przedstawienia Teatru Baj Pomorski "Dziób w dziób".

W programie 34. WST znalazły się również imprezy towarzyszące: warsztaty, wystawa plakatów, kiermasz książek, koncerty (m. in. Kolektywu dj-skiego Niewinni Czarodzieje" i zespołu Dagadana łączącego folk z muzyką elektroniczną). Będzie można również zobaczyć spektakl zrealizowany przez Centrum Nauki Kopernik w wykonaniu robotów. Tegoroczną edycję otworzy premiera "Nocy żywych Żydów" Igora Ostachowicza w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality, natomiast zamknie ją koncert "Jerzy Trela. Monologii" z muzyką Zbigniewa Preisnera w Kościele Pokamedulskim.