powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Projekt Fundacji Strefa WolnoSłowa w Paryżu

Po inauguracji projektu "The City Ghettos of Today" w Bolonii w październiku 2013 przez międzynarodową kadrę badawczo-artystyczną nadszedł czas na rozpoczęcie całorocznych warsztatów twórczych i instalacji artystycznych. Pierwsze spotkanie w Paryżu w dniach od 10 do 22 marca.

"The City Ghettos of Today" jest projektem badawczo-artystycznym angażującym twórców zajmujących się teatrem, muzyką i filmem oraz antropologów i socjologów z ponad 20 organizacji z całej Europy. Podstawowym tematem projektu są współczesne migranckie "getta" - ich obecność i specyfika w poszczególnych miastach projektu: w Warszawie, Paryżu, Berlinie, Bolonii, Mediolanie, Helsinkach i Antwerpii. Przez cały rok, co dwa miesiące, grupa zagranicznych artystów i badaczy spotykać się będzie w jednym z miast europejskich i przez 10 dni pracować z migrantami i społecznością lokalną nad interdyscyplinarną instalacją, którą poprzedzać będą twórcze warsztaty z różnych dziedzin sztuki.

Spotkanie w Paryżu w dniach od 10 do 22 marca, którego lokalnymi organizatorami są m.in. Stowarzyszenie Check Points i Muzeum Historii Imigracji, otwiera artystyczną część projektu. Do stolicy Francji przyjadą artyści z Włoch, Polski, Finlandii, którzy prowadzić będę warsztaty artystyczne (teatralne, wideo, dźwiękowe, literackie) z tamtejszą społecznością migrancką oraz uchodźcami. Zwieńczeniem działań warsztatowych będzie multimedialna instalacja "The Caliban's Voices" wyreżyserowana przez włoskiego artystę Pietra Floridię, która będzie prezentowana w Muzeum Historii Imigracji. Dramaturgicznym punktem wyjścia do stworzenia instalacji stanie się "Burza" Szekspira, a materiałami do stworzenia monologów, scen teatralnych, krótkich form filmowych i dźwiękowych - postaci z dramatu Szekspira oraz historie migrantów pierwszego i drugiego pokolenia zebrane w Paryżu na etapie przygotowawczym projektu.

Głównym budulcem instalacji staną się różnej wielkości rury, które przeobrażą się w tuby dla dźwięków i głosów, korytarze dla aktorów, ekrany wideo, a więc przestrzenie dla opowieści migrantów żyjących w Paryżu. Materiał do instalacji został zebrany przez kadrę projektu w dwóch dzielnicach: Goutte d'Or w Paryżu i Quartier du Parc w Nanterre. Po pokazie instalacji odbędzie się debata "In Search of Ghetto Inlets", w której udział weźmie kadra projektu.

Szczegółowy plan wydarzeń w Paryżu na stronie projektu: cityghettos.com/cities/paris/

Kalendarz projektu "The City Ghettos of Today":

 10-22 marca 2014 - Paryż

 7-17 maja 2014 - Warszawa

 22 czerwca 2014 - 6 lipca - Bolonia

 10-20 września 2014- Helsinki

 5-15 października 2014 - Mediolan

 listopad 2014 - Berlin

 1-11 grudnia 2014 - Warszawa

 styczeń 2015 - Antwerpia

 luty 2015 - zakończenie projektu w Paryżu

***

Organizator projektu: Fundacja Strefa WolnoSłowa

Projekt współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej - Programu Europa dla Obywateli oraz dzięki wsparciu Evens Foundation.

PARTNERZY:

Evens Foundation

Warszawa: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Fundacja Rozwoju "Oprócz Granic", Fundacja "Ocalenie", Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Adama Mickiewicza

Bolonia: Scuola Superiore di Studi Umanistici, University of Bologna, Teatro dell'Argine, Youth for the Development Alchemy YODA, Sopra i Ponti Association,

Mediolan:Teatro degli Incontri, Olinda Association ONLUS,

Berlin: European Alternatives Berlin, Onelf Theater Company

Helsinki: Helinä Rautavaara Ethnographic Museum, Ptarmigan rekisteröity yhdisty, ARTS PROMOTION CENTRE FINLAND - TAITEEN EDISTÄMISKESKUS, HUMAK University of Applied Sciences,

Paryż: University of Paris 8, Check Points Association, La Veilleuse de Belleville, Centre Social et Culturel "La maison", Museum of Immigration ,Centquatre, Mairie du 18me, Atouts Cours, Nanterre Town Hall, P'Arc-en-ciel social and cultural centre in Nanterre,

**

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.