powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Spisek smoleński" Raczaka w Klubie Pod Minogą

Spektakl "Spisek smoleński" w reżyserii Lecha Raczaka będzie można zobaczyć w najbliższą środę w Klubie Pod Minogą w Poznaniu. Zaprezentowanych w nim zostanie kilka teorii nt. przyczyn katastrofy samolotu TU-154 M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Spektakl jest współfinansowany przez miasto Poznań, które przekazało Fundacji Orbis Tertius grant na przygotowanie sześciu przedstawień w okresie trzech lat. "Spisek smoleński" jest pierwszym z nich.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej Lech Raczak tekst przedstawienia powstawał od kwietnia 2010 roku do maja 2011 roku, a do wystawienia na jego podstawie spektaklu zachęciły go działania Antoniego Macierewicza, który w kierowanym przez siebie zespole "odprawiał - jak mówił

Raczak - smoleńskie rytuały".

- Trudno było mi znieść sytuację, w której klęska i katastrofa zaczęły przetwarzać się w rodzaj walki starć. Pisanie tego tekstu było dla mnie prywatnym egzorcyzmem, okazją do przeprowadzenia katharsis - przyznał reżyser.

Spektakl jest próbą prezentacji teorii dotyczących przyczyn katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, przedstawionych z punktu widzenia zwolenników teorii wskazujących na współudział w katastrofie osób trzecich. Autor scenariusza zdradził, że jedną z nich będzie teoria dotycząca wybuchu.

- Trudno powiedzie, jak ten projekt odbiorą widzowie. W moim zamyśle ma on być zarówno śmieszny jak i przerażający. Nie da się jednak zaplanować reakcji widzów - zaznaczył Raczak.

Formuła spektaklu zakłada możliwość spędzenia czasu przez widzów przy klubowych stolikach z napojami. - To nie jest tradycyjny teatr. Zresztą o polityce rozmawia się właśnie w takich miejscach - zauważył. Widzowie będą mogli rejestrować spektakl.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Lech Raczak. Muzykę do przedstawienia napisał Paweł Paluch, a wystąpią w nim Halina Chmielarz, Małgorzata Walas-Antoniello, Wojciech Siedlecki, Janusz Stolarski oraz Paweł Stachowczyk.

Kolejne przedstawienia odbędą się 27 lutego oraz 4 i 5 marca.

Zdjęcie z próby przedstawienia.