Tylko jeden sezon dyrektora Brzozy w łódzkim Teatrze Nowym

12-07-2009
11-06-2010
Łódź. Teatr Nowy nie wznowi "Brygady szlifierza Karhana"
Sławna i nagradzana "Brygada szlifierza Karhana" [na zdjęciu], najlepsze, co się zdarzyło w Teatrze Nowym w ostatnich latach, zniknęła wraz z sierpniowym odwołaniem szefa artystycznego Zbigniewa Brzozy. Po licznych pytaniach została wpisana do repertuaru na 12 i 13 czerwca. W czwartek znów zniknęła...
10-06-2010
"Brygada" wraca na dwa wieczory
Realizacja "Brygady szlifierza Karhana" była jedynym w ciągu paru lat głośnym wydarzeniem artystycznym w Teatrze Nowym, który w Łodzi i w Polsce kojarzy się głównie z awanturami decyzyjnymi o podłożu politycznym. Ale spektakl, nagrodzony m.in. "Złotą Maską", zniknął z repertuaru w ramach sprzątania po dyrektorze Zbigniewie Brzozie (odwołanym w sierpniu 2009 r. po żenującym referendum zarządzonym przez Kropiwnickiego). Dwa spektakle wracają w sobotę i niedzielę - pisze Renata Sas w Expressie Ilustrowanym.
09-06-2010
Łódź. Kto wygra konkurs na dyrektora Nowego?
To przesądzone. Będzie konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Faworyci? Zdzisław Jaskuła i Ireneusz Janiszewski. Były dyrektor artystyczny sceny Zbigniew Brzoza nie stanie do rywalizacji - pisze Jakub Wiewiórski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
02-06-2010
Łódź. Radni chcą przywrócić Brzozę na dyrektora Teatru Nowego
Komisja kultury Rady Miejskiej Łodzi pozytywnie wczoraj zaopiniowała projekt uchwały Agnieszki Nowak, aby powierzyć Zbigniewowi Brzozie stanowisko dyrektora Teatru Nowego.
01-06-2010
Łódź. Artyści Teatru Nowego chcą powrotu Brzozy
- Kiedy politycy zabierają się za kulturę, to wychodzą albo Dziady, albo dziadostwo - tak rozpoczął konferencję radnych PO przewodniczący klubu Mateusz Walasek. Wspólnie z Agnieszką Nowak, wiceprzewodniczącą komisji kultury rady miasta, oddali na konferencji głos aktorom Teatru Nowego.
19-05-2010
Łódź. PO chce Brzozy, PiS żąda konkursu
Krzysztof Piątkowski i Michał Król, łódzcy radni miejscy z klubu PiS, skrytykowali przygotowany przez kolegów z PO projekt uchwały powierzającej urząd dyrektora naczelnego Teatru Nowego w Łodzi Zbigniewowi Brzozie.
18-05-2010
Łódź. Marsz Żałobny "Śp. Łódzka Kultura"
Na portalu społecznościowym Facebook ukazała się informacja o wydarzeniu.
17-05-2010
Łódź. Janusz Michaluk odpowiada Grzegorzowi Małeckiemu
14-05-2010
Łódź. List Joanny Szczepkowskiej w sprawie Teatru Nowego
14-05-2010
Łódź. Scenograf Grzegorz Małecki odpowiada Stanisławowi Brejdygantowi
Odpowiedź na list pana Brejdyganta
13-05-2010
Łódź. List otwarty dyrektora Janusza Michaluka
List otwarty dyrektora Teatru Nowego Janusza Michaluka skierowane do redakcji Gazety Wyborczej - Łódź.
13-05-2010
Łódź. List Stanisława Brejdyganta
12-05-2010
Łódź. Brzoza nie wystartuje w konkursie na dyrektora Teatru Nowego
Wiesława Zewald, wiceprezydent Łodzi ds. kultury, zamierza ogłosić konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Nowego. Odwołany przez poprzedniego prezydenta miasta, Jerzego Kropiwnickiego, dyrektor artystyczny - Zbigniew Brzoza, twierdzi, że w konkursie nie weźmie udziału.
12-05-2010
Wrze w Teatrze Nowym
- Zespół jest głęboko podzielony. Tracimy wiarę, że władza cokolwiek widzi. To są koalicyjne gry. Czy to będzie popis PO, bo boją się, że przegrają z SLD? Nie wiem. Dyrekcja nie zajmuje się tym, co na scenie, tylko tym z kim trzeba teraz zawrzeć układ. Niepokoi mnie to, że nikt z tym nic nie robi - aktor Marek Cichucki o sytuacji w łódzkim Teatrze Nowym.
11-05-2010
Łódź. Będzie konkurs na dyrektora Teatru Nowego
Odwołany przez byłego prezydenta miasta dyrektor Teatru Nowego Zbigniew Brzoza do Łodzi nie wróci. Dlaczego? Bo będzie konkurs - piszą Joanna Rybus i Jakub Wiewiórski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
26-04-2010
Łódź. List związkowców Teatru Nowego do prezydenta miasta
23-04-2010
Łódź. Brzoza zamiast Michaluka w Nowym?
- Rozpoczęliśmy procedurę odwołania Janusza Michaluka, dyrektora naczelnego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka - poinformowała na konferencji prasowej wiceprezydent miasta Wiesława Zewald. Politycy z PO i SLD nie wykluczają powrotu Zbigniewa Brzozy na stanowisko dyrektora.
23-04-2010
Łódź. Oświadczenie dyr. Janusza Michaluka
22-04-2010
Łódź. Władze miasta odwołują dyrektora Teatru Nowego
Władze Łodzi rozpoczęły procedurę zmierzającą do odwołania Janusza Michaluka ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Zarzucają mu niezadowalające wyniki ekonomiczne placówki. Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi.
15-03-2010
Łódź. Dyrektor Brzoza wróci?
Czy jest realna szansa na powrót Zbigniewa Brzozy [na zdjęciu] do Teatru Nowego w Łodzi?
13-03-2010
Łódź. Kontrola w Teatrze Nowym
W piątek w Teatrze Nowym zaczęła się kontrola finansowa. - Do magistratu docierały sygnały o nieprawidłowościach i postanowiliśmy je sprawdzić - wyjaśnia Magdalena Sosnowska z biura prasowego UMŁ.
12-03-2010
Łódź. Priorytety nowej dyrektor wydziału kultury
Monika Głowacka, nowa dyrektor miejskiego wydziału kultury w Łodzi, dotychczasowa komisarz filmowa Łódź Film Commission, działającej w strukturach urzędu miejskiego, twierdzi, że nie będzie faworyzowała filmu, choć rozwój tej branży jest wpisany w strategię miasta.
11-03-2010
Łódź. Teatr Nowy wyjaśnia porządki w repertuarze
W poniedziałek w artykule "Gdzie jest Karhan?" pytałam, co stało się z inscenizacjami powstałymi w Teatrze Nowym za dyrekcji Zbigniewa Brzozy - nieobecnymi w repertuarze w 2010 roku, zwłaszcza że głośno było o "sprzątaniu po byłym szefie"... - pisze Renata Sas.
08-03-2010
Łódź. List z Teatru Nowego ws. dyr. Brzozy
08-03-2010
Łódź. "Brygada szlifierza Karhana" zeszła z afisza
05-03-2010
Łódź. Czy Brzoza wróci do Nowego?
Czy dyrektor Zbigniew Brzoza, zwolniony przez byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, wróci do Teatru Nowego? Jest duża szansa, choć na przeszkodzie stoi umowa z jego następczynią Mirosławą Marcheluk. Jeśli miasto ją zwolni, zapłaci odszkodowanie sięgające kilkuset tysięcy złotych.
23-02-2010
Łódź. "Berek Joselewicz" nie w Nowym, a we wrocławskim Polskim
"Berek Joselewicz" to świetny spektakl o żydowskim pułkowniku walczącym w powstaniu kościuszkowskim i o micie Polski wielokulturowej. Są w nim znakomite pomysły reżyserskie, zaskakujące kostiumy, oryginalna scenografia. Tylko że widowisko Remigiusza Brzyka i Tomasza Śpiewaka, którego idea narodziła się w łódzkim Teatrze Nowym za kadencji Zbigniewa Brzozy, zrealizowano we Wrocławiu.
18-01-2010
Łódź. Kropiwnicki odwołany
Mieszkańcy Łodzi w referendum odwołali z funkcji prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego. Według oficjalnych wyników przekazanych w poniedziałek rano przez Miejską Komisję Wyborczą frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 22,2 procent. Za odwołaniem prezydenta było 127 874 łodzian, czyli ponad 95 procent.
15-01-2010
Dla pani? Pięć lat
Gdy szefem łodzkiego Nowego był artysta, który nie cieszył się poparciem prezydenta, wszelkimi sposobami próbował doprowadzić do jego odwołania. Kiedy stanowisko zajęła osoba Kropiwnickiemu dogodna, dawne deklaracje mogły pójść w zapomnienie. Prezydent miasta najpierw rozbił Nowy, a teraz po raz kolejny potraktował go jak własny folwark - pisze Jacek Wakar o nominacji dyr. Marcheluk z pięcioletnim kontraktem.
12-01-2010
Łódź. Dyr. Marcheluk podpisała kontrakt na pięć lat
07-01-2010
Teatralna Łódź nie tonie
Miniony rok to dowód, że pomimo kryzysu depczącego wszystkim po piętach łódzkie teatry i festiwale dobrze sobie radzą. Coraz wyraźniej widać też podział gatunkowo-repertuarowy, w którym specjalizują się łódzkie sceny - pisze Joanna Rybus w Gazecie Wyborczej - Łódź.
06-01-2010
Atuty i gra pozorów
Nie do pobicia jest referendum w Teatrze Nowym, zorganizowane przez prezydenta miasta. Wynik miał zdecydować o (wcześniej i tak przesądzonym) odwołaniu dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy (bo za awangardowy, dla wąskiej elity, nie gra lektur szkolnych). Nawet kartki do głosowania miały pieczątkę UMŁ. Podczas Kongresu Kultury Polskiej sprawa Nowego służyła za najdobitniejszy przykład mieszania polityki ze sztuką - Renata Sas w Expressie Ilustrowanym o łódzkich wydarzeniach kulturalnych 2009 roku.
31-12-2009
Pochwała teatru 2009
Gdyby miniony rok zakończył się wraz z poprzednim sezonem, skwitowalibyśmy go litanią zachwytów. Ostatnie miesiące aż tylu olśnień nie przyniosły, ale poczucie, ze polski teatr ma się nad wyraz dobrze pozostało - pisze Jacek Wakar w Dziennku Gazecie Prawnej.
31-12-2009
Polski teatr czasu transformacji
XX-lecie wolności to był czas dynamiczny, co znalazło odzwierciedlenie również w teatrze. Podjął się on opisać po swojemu ustrojowe przemiany. Czy się udało? Ten okres ciągle jeszcze wymyka się jednoznacznej ocenie. Dyskusję o polskim teatrze po 89 roku rozpoczyna Jacek Wakar w Dzienniku Gazecie Prawnej online.
22-12-2009
Owacje na stojąco
Kolejki do teatralnych kas. Dyskusje młodych i starych o przyszłości teatru. Polskie sztuki podróżujące po świecie. Niezwykłe aktorskie i reżyserskie odkrycia. Mamy się czym pochwalić - tak dobrze z polskim teatrem nie było od dziesiątek lat - Paweł Sztarbowski podsumowuje w Metrze rok 2009 w teatrze.
03-11-2009
Łódź. Sześciu kandydatów na dyrektora Teatru Nowego
12 listopada w łódzkim Teatrze Nowym odbędzie się koncert Marka Dyjaka, znanego barda i twórcy muzyki do spektakli Nowego, będący pierwszym akordem świętowania 60. urodzin teatru.
27-10-2009
Łódź. Piotr Dejmek współpracuje z Nowym
Piotr Dejmek, syn patronującego Teatrowi Nowemu Kazimierza Dejmka, który w sierpniu w liście otwartym do prezydenta Kropiwnickiego żądał wykreślenia nazwiska ojca z nazwy teatru po zwolnieniu dyrektora Brzozy, teraz współpracuje z teatrem.
26-10-2009
Łódź. Kandydaci na dyrektora Nowego jeszcze tajni
Chętni do objęcia funkcji dyrektora artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka mieli termin składania zgłoszeń do 19 bm. Wpłynęło kilka, usłyszałam w Wydziale Kultury UMŁ, ale trzeba poczekać na ewentualne oferty wysłane pocztą.
25-09-2009
Łódź. Dyrektorzy na trzy lata?
Dyektorzy miejskich teatrów mają być powoływani na co najmniej trzy lata, a nie jak dotychczas - według uznania władz miasta.
14-09-2009
Nowy teatr Nowy?
Po doświadczeniach Zbigniewa Brzozy żaden rozsądny twórca teatru z wyższej niż niska półka, myślący bardziej o teatrze, niż polityce, tu nie przyjdzie - komentarz Dariusza Pawłowskiego do sytuacji Teatru Nowego w Łodzi.
09-09-2009
Łódź. Konkurs na dyrektora Nowego
Prezydent Łodzi ogłosił konkurs na dyrektora artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Oferty kandydatów będą przyjmowane do 19 października. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu, obowiązki zastępcy dyrektora ds. artystycznych pełni aktorka Mirosława Marcheluk.
08-09-2009
Łódź. Prezydent Kropiwnicki ogłosił konkurs na dyrektora artystycznego Nowego
Prezydent Łodzi ogłosił konkurs na dyrektora artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Nowy szef artystyczny sceny mógłby rozpocząć pracę od 1 grudnia. Oferty od kandydatów będą przyjmowane do 19 października.
05-09-2009
Łódź. Referendum ws. odwołania Kropiwnickiego - cd.
SLD zaczyna zbiórkę podpisów w sprawie referendum za odwołaniem prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Musi ich zdobyć co najmniej 62 tysiące.
04-09-2009
Łódź. Chcą odwołać Kropiwnickiego także za sprawę dyr. Brzozy
Dziś rano SLD poinformuje Jerzego Kropiwnickiego, że zaczyna zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie usunięcia go ze stanowiska prezydenta Łodzi.
03-09-2009
Chwilowy dyrektor do spraw porządkowania
- Ja tu jestem na chwilę. Nie mogę robić ruchów, które mogłyby utrudnić życie przyszłemu dyrektorowi. Wkrótce przecież będzie ogłoszony konkurs na dyrektora artystycznego - mówi Mirosława Marcheluk, p.o. dyrektora artystycznego w łódzkim Teatrze Nowym.
03-09-2009
Łódź. W sejmie o sprawie dyrektora Brzozy
Konflikt w łódzkim Teatrze Nowym dotarł już do sejmu. Zespół artystyczny napisał list do sejmowej komisji kultury z prośbą o interwencję. Tymczasem łódzcy radni Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt uchwały ograniczającej wpływ prezydenta na decyzje artystyczne w teatrach miejskich.
02-09-2009
Warszawa. Śledzińska-Katarasińska: wzmocnić pozycję dyrektorów teatrów
Szefowa sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, łódzka posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska uważa, że należy ustawowo wzmocnić pozycję dyrektorów instytucji artystycznych, zwłaszcza teatrów.
01-09-2009
Łódź. List Katarasińskiej ws. "dodatkowej szansy" dla Teatru Nowego
O zweryfikowanie decyzji w sprawie odwołania dyrektora artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi Zbigniewa Brzozy i danie tej scenie "jeszcze jednej szansy" zwróciła się w liście do prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, łódzka posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.
27-08-2009
Wycinanie Brzozy
Pech Teatru Nowego w Łodzi polega na tym, że obecny I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Jerzy Kropiwnicki lubi teatr. Co gorsza - uważa, że się na nim zna. Ceni teatr prosty, respektujący wartości i szanujący gusta masowej widowni. Co prawda musiał zgodzić się na zatrudnienie jako dyrektora artystycznego bezpartyjnego reżysera, ale to nie znaczy, że pogodził się z jego niesłusznymi poglądami na sztukę. Na szczęście partia ma jeszcze coś do powiedzenia - pisze Jacek Sieradzki w Przekroju.
27-08-2009
Łódź. Studenci "filmówki" w obronie Nowego
Powstał kolejny list otwarty w sprawie Teatru Nowego i Zbigniewa Brzozy. Po dramaturgach i kierownikach literackich, byłych aktorach Teatru Nowego, liderach teatrów alternatywnych czy Piotrze Dejmku głos zabrali studenci aktorstwa łódzkiej Szkoły Filmowej.
26-08-2009
I po Brzozie. I po Teatrze Nowym
Być może najbardziej przerażającą sprawą w tragedii Nowego jest zrównanie w postawie prezydenta statusu "teatr miejski" z myśleniem "teatr mój". To zresztą charakterystyczne dla Jerzego Kropiwnickiego, że traktuje miasto jak prywatny folwark - pisze Dariusz Pawłowski w Polsce Dzienniku Łódzkim.
26-08-2009
Łódź. Buta Kropiwnickiego u radnych
Nie cichnie konflikt wokół Teatru Nowego i decyzji odwołania przez prezydenta Jerzego Kropiwnickiego dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy. Dziś przeniósł się na pierwszą po wakacjach sesję rady miejskiej.
25-08-2009
Łódź. Komentarz rzecznika prezydenta do listu Piotra Dejmka
Syn zmarłego przed siedmioma laty reżysera Kazimierza Dejmka - Piotr domaga się od władz Łodzi wykreślenia nazwiska jego ojca z nazwy łódzkiego Teatru Nowego. List otwarty w tej sprawie wysłał do prezydenta Łodzi, Jerzego Kropiwnickiego.
25-08-2009
Łódź. Radni przepytają Kropiwnickiego
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta radni będą przepytywać prezydenta Łodzi w sprawie odwołania Zbigniewa Brzozy. Chcą poznać prawdziwe powody tej decyzji, bo zdaniem radnych merytorycznych nie ma.
25-08-2009
Łódź. Teatr Nowy bez imienia Dejmka?
Czy imię Kazimierza Dejmka zniknie z nazwy Teatru Nowego? Żąda tego Piotr Dejmek, syn słynnego reżysera, w proteście przeciw decyzji prezydenta Jerzego Kropiwnickiego o zwolnieniu Zbigniewa Brzozy, dyrektora artystycznego Nowego.
25-08-2009
Łódź-Warszawa. Będzie zapis o kontrakcie dyrektorskim w ustawie o prowadzeniu działalności kulturalnej?
Piotr Dejmek zwrócił się do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego "ze stanowczym życzeniem wykreślenia nazwiska mego Ojca Kazimierza Dejmka z nazwy Teatru Nowego".
25-08-2009
Łódź. Radni dyskutują o Zbigniewie Brzozie
Nie cichnie konflikt wokół Teatru Nowego i decyzji odwołania przez prezydenta Jerzego Kropiwnickiego dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy. Dziś przeniósł się na pierwszą po wakacjach sesję rady miejskiej.
24-08-2009
A może Kropiwnicki na szefa Teatru Nowego? I to od zaraz!
Zbigniew Brzoza, który nie był z jego nadania i wygrał z prezydenckim faworytem Jerzym Łukaszewiczem, właśnie został skreślony. Co dalej? Ma być konkurs na dyrektora. Ale na razie... Zbliża się chyba pora zmiany patrona Teatru Nowego. Mistrz Dejmek z pewnością nie byłby dotknięty, bo skoro rządzi duch i siła Jerzego Kropiwnickiego, więc to jego imię należy się teatrowi - albo temu czemuś, co na tym miejscu zostanie - pisze Renata Sas w Expressie Ilustrowanym.
24-08-2009
Łódź. Syn Dejmka apeluje do Kropiwnickiego
Piotr Dejmek, syn legendarnego reżysera teatralnego Kazimierza Dejmka napisał list do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Domaga się w nim aby nazwisko jego ojca zniknęło z nazwy Teatru Nowego w Łodzi.
24-08-2009
Sprawa Brzozy, czyli Łódź sztuce nierada
- Wiem, że to niepopularne, ale uważam, że aktorzy powinni czuć, że ich sukcesy, ich los związany jest z osobą i wizją dyrektora. To mit, że zespoły powinno się budować przez dziesięciolecia. Ktoś, kto przez 30 lat tkwi w tej samej placówce, staje się urzędnikiem na stanowisku aktora - mówi Zbigniew Brzoza w rozmowie z Joanną Derkaczew z Gazety Wyborczej.
24-08-2009
Łódź. Syn Dejmka: nazwisko ojca nie dla Nowego
W związku z wydarzeniami w Teatrze Nowym i decyzji o usunięciu ze stanowiska dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy, Piotr Dejmek, syn legendarnego reżysera Kazimierza Dejmka, napisał list otwarty do prezydenta Łodzi.
24-08-2009
Teatr dla ludzi czy wbrew ludziom
Odwołanie Zbigniewa Brzozy ze stanowiska dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi ma wymiar nie tylko lokalny. Dowodzi bowiem niebezpiecznych związków między światami kultury i polityki. Pokazuje wszechwładzę urzędników i i przekonuje, że obiecywana niezależność i decentralizacja to nic niewarte mity - pisze Jacek Wakar w Dzienniku.
22-08-2009
Łódź. Radni odbiorą Kropiwnickiemu Teatr Nowy?
Aktorka Mirosława Marcheluk [na zdjęciu] została p.o. dyrektora do spraw artystycznych Teatru Nowego. Tak zdecydował prezydent Jerzy Kropiwnicki. Radni PO chcą ograniczyć wpływ prezydenta na teatr.
21-08-2009
Ludzie kultury o Teatrze Nowym
Do zabiegów rodem z chińskiej rewolucji kulturalnej, praktyki pierwszego sekretarza i wrzucania granatu do teatru porównują referendum w Teatrze Nowym ludzie kultury - piszą: Jędrzej Słodkowski i Monika Wasilewska w Gazecie Wyborczej - Łódź.
21-08-2009
Łódź. Mirosława Marcheluk p.o. dyrektora ds art. Nowego
Aktorka Mirosława Marcheluk od piątku pełni obowiązki dyrektora ds. artystycznych Teatru Nowego w Łodzi. Funkcję tę powierzył jej prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki - poinformował PAP rzecznik prezydenta Kajus Augustyniak.
21-08-2009
Łódź. Pracownicy Teatru Nowego odwołali dyrektora Brzozę
Pracownicy Teatru Nowego w Łodzi zdecydowali wczoraj w referendum o zwolnieniu dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy. W głosowaniu wzięło udział zaledwie 58 ze 107 osób.
21-08-2009
Radni bronią teatru
Nie służą dobrze rozwojowi ciągłe zmiany na stanowisku dyrektorskim, nie ułatwia to integracji zespołu i jego dobrej współpracy z dyrekcją. Jako Komisja Kultury RM przyjęliśmy stanowisko, w którym apelujemy do Pana o przedłużenie umowy pracy dla Zbigniewa Brzozy na stanowisku dyrektora artystycznego Teatru Nowego na kolejne pięć lat. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi... Odwołując dyrektora Brzozę, wyrządzi Pan krzywdę instytucji kultury - Teatrowi Nowemu i sprawi Pan, ze placówka ta szybko nie podniesie się z upadku - Radni Rady Miejskiej w Łodzi Klub Platformy Obywatelskiej RP: Agnieszka Nowak, Bartosz Domaszewicz i Mateusz Walasek piszą w liście do redakcji Polski Dziennika Łódzkiego.
21-08-2009
Teatr Nowy jest Kropiwnickiego
Prezydent Łodzi tak długo szukał sposobu, by zwolnić dyrektora artystycznego Teatru Nowego, aż go znalazł. W czwartek zwołał kuriozalne referendum, w którym przeciwko Zbigniewowi Brzozie głosowali bufetowe, kasjerki i pracownicy techniczni. W referendum uczestniczyła tylko nieco ponad połowa zespołu teatru, a zdecydowana większość aktorów je zbojkotowała - piszą Jędrzej Słodkowski, Monika Wasilewska i Jakub Wiewiórski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
20-08-2009
Łódź. Sprawa dyrektora Brzozy dzieli również polityków
W czwartek o godz. 8.30 pracownicy Teatru Nowego zdecydują w tajnym głosowaniu o dalszym losie dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy.
20-08-2009
Łódź. Będzie zmiana dyrektora artystycznego w Nowym
Zbigniew Brzoza zostanie odwołany z funkcji dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi. Taką decyzję podjął prezydent miasta po zapoznaniu się z wynikami referendum, jakie w czwartek przeprowadzono wśród pracowników placówki.
20-08-2009
Łódź. Zbigniew Brzoza zostanie zwolniony
Dyrektor artystyczny Teatru Nowego zostanie odwołany ze stanowiska. Tak zdecydowali pracownicy teatru podczas referendum w czwartek rano. Głosowanie zbojkotowała większość aktorów i zespołu artystycznego.
19-08-2009
Bronią dyrektora przed prezydentem
Wczoraj rano przed Teatrem Nowym pojawili się przedstawiciele klubu radnych Platformy Obywatelskiej. Protestowali przeciw formie, w jakiej decyduje się o przyszłości dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy - pisze mowa w Gazecie Wyborczej - Łódź.
19-08-2009
Łódź wzięta
Zbigniew Brzoza straci posadę dyrektora w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Tak zadecydował prezydent miasta po wczorajszym referendum. Teatr, który właśnie zaczął się podnosić z artystycznej zapaści, ponownie został bez kierownictwa i bez planów na przyszły sezon - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
19-08-2009
Teatr Nowy po staremu folwarkiem
Nie ma szczęścia łódzki Teatr Nowy im. Kazimierz Dejmka do spokoju. Na czwartek jest zaplanowane referendum, w którym mogą wziąć udział wszyscy pracownicy teatru (jest ich 107.), a które ma zadecydować o losach obecnego dyrektora artystycznego "Nowego", Zbigniewa Brzozy. Choć są głosy, że karty już zostały rozdane... - pisze Dariusz Pawłowski w Polsce Dzienniku Łódzkim.
19-08-2009
Cyrk zwany Teatrem Nowym
Teatr Nowy od lat jest w światłach reflektorów. Nie dlatego, że powstają tam wybitne dzieła. Na łódzkiej scenie rozgrywa się spektakl "Władza absolutna". W rolach głównych występują tu urzędnicy miejscy, którzy sterują losami placówki tak, by regularnie rozbijała się i tonęła - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
19-08-2009
Łódź. Oświadczenie zespołu artystycznego Teatru Nowego w sprawie referendum
Do Pracowników Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka
18-08-2009
List otwarty byłych aktorów Teatru Nowego
Jako aktorzy, którzy byli do 2003 roku aktorami Teatru Nowego w Łodzi, ze smutkiem stwierdzamy, że władza miasta nie wyciąga żadnych wniosków z popełnionych błędów i nadal cechuje się ignorancją w traktowaniu instytucji artystycznych. Zapewne nasz list nie zmieni postępowania obecnych władz Miasta Łodzi, ale może skłoni do refleksji ich następców, że w teatrze powinien rządzić niezależny artysta, a nie człowiek z politycznego rozdania - piszą w liście otwartym byli aktorzy Teatru Nowego w Łodzi.
18-08-2009
Łódź. Raperka Lilu broni Zbigniewa Brzozy
- Nie występuję przeciwko prezydentowi Kropiwnickiemu. Nasza petycja to prośba, by dać Teatrowi Nowemu szansę ewoluowania w kierunku, który nadał mu Brzoza - tłumaczy łódzka raperka Lilu. Pod wystosowaną przez nią petycją widnieje prawie 1,3 tys. podpisów.
18-08-2009
Łódź. Referendum ws. Brzozy będzie tajne
Referendum w sprawie ewentualnego odwołania obecnego dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi Zbigniewa Brzozy (na zdjęciu) odbędzie się w czwartek w teatrze. Mają wziąć w nim udział wszyscy pracownicy placówki.
17-08-2009
Łódź. Prezydenckie referendum w Nowym
Prawdopodobnie już w czwartek rozstrzygnie się los Zbigniewa Brzozy [na zdjęciu], dyrektora artystycznego Teatru Nowego. O tym, czy zostanie odwołany, przesądzi głosowanie pracowników. W referendum wezmą udział nie tylko aktorzy, ale też księgowe, kasjerki czy stolarze.
14-08-2009
Przedzawałowy stan teatru
- W tej chwili się nie pracuje. To nie są warunki. Nie można pracować twórczo bez jakiejś perspektywy, bez poczucia bezpieczeństwa. Ten sezon się nam wyjątkowo udał, ponieważ wiedzieliśmy, do czego zmierzamy i jaka jest perspektywa. Wyglądało na to, że to będzie perspektywa pięcioletnia - mówi dyrektor artystyczny Teatru Nowego Zbigniew Brzoza w rozmowie z Anną Pawłowską z Polski Dziennika Łódzkiego.
12-08-2009
Łódź. Bożenna Jędrzejczak odpowiada dyrektorowi Brzozie
11-08-2009
Dyrektor Brzoza odpowiada na zarzuty
- Pozycje bulwarowo-lekturowe są po to, by na siebie zarabiać, i nie ma żadnego powodu, by przeznaczać na nie publiczne pieniądze. Te przeznacza się na sztukę. Teatr jest po to, by budować wyobraźnię - rozmowa z dyrektorem Teatru Nowego Zbigniewem Brzozą o liście kierowniczki literackiej Bożeny Jędrzejczak.
10-08-2009
Nowa dyscyplina sportowa
Władze lokalne miast i miasteczek ścigają się w kategorii "kto szybciej zwolni dyrektora teatru i ściągnie w zamian ciekawostkę z zagranicy". Warunek - dyrektor ma być możliwie jak najlepszy, a "zagranica" jak najdalsza - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej - dodatku Wysokie Obcasy.
07-08-2009
Łódź. Odpowiedź- sprostowanie na list otwarty w obronie dyrektora Brzozy
01-08-2009
Łódź. Przyjaciele Nowego na chodniku
Na chodniku przed łódzkim Teatrem Nowym, przy ul. Zachodniej pojawiły się tajemnicze napisy. Sprayowe szablony głoszą: "Elita pyta: Brzoza czy lipa?" oraz "Przyjaciele Nowego wyrzuceni na ulicę".
01-08-2009
Łódź. List otwarty w obronie dyrektora Brzozy
List otwarty dramaturgów i kierowników literackich w sprawie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka: Zostawcie w spokoju Brzozę.
31-07-2009
Łódź. Czy Kropiwnicki zmieni dyrektora Teatru Nowego?
- Decyzja w sprawie ewentualnego zwolnienia dyrektora artystycznego Teatru Nowego nie zapadnie przez powrotem z urlopu prezydenta Kropiwnickiego - dowiadujemy się w urzędzie miasta. Kiedy prezydent przyjdzie 3 sierpnia do pracy, będą na niego czekać listy w obronie Zbigniewa Brzozy.
21-07-2009
Wyniszczający konflikt w łódzkim Teatrze Nowym
W Nowym wrze. Jeden wyrok może na powrót pogrążyć teatr w niebycie. Nie sądzę, by Łukaszewicz chciał wejść w szyte mu buty. Ale obawiam się, że i to nie powstrzyma prezydenta Kropiwnickiego. Byłby to groźny precedens - dowód, że ręcznym sterowaniem można poważnie zaszkodzić nie tylko lokalnej kulturze - o sytuacji w Teatrze Nowym pisze Jacek Wakar w Dzienniku.
16-07-2009
Łódź. Teatry niezależne obronie dyrektora Brzozy. List otwarty
List otwarty w sprawie Dyrektora Zbigniewa Brzozy
14-07-2009
Nie przesadzać Brzozy
Próba odwołania Zbigniewa Brzozy ze stanowiska dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi to kolejny przykład, jak lokalne władze niezrozumiałymi decyzjami mogą niszczyć teatr w momencie, gdy wreszcie zaczyna się rozwijać i odnosić sukcesy - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
14-07-2009
Łódź. Brzoza czy Łukaszewicz w Nowym?
Znów w oku cyklonu jest Teatr Nowy. Prezydent Jerzy Kropiwnicki, rządzący scenami miejskimi, wrócił do swojej koncepcji. Po wstrząsach, jakie przeżył Nowy za rządów Grzegorza Królikiewicza, i marazmie za Jerzego Zelnika, postanowił obsadzić stanowisko szefa artystycznego bliskim mu ideowo Olgierdem Łukaszewiczem (ostatnio oglądaliśmy go w pięknej roli generała Nila). Aktor zaczął się pojawiać na spektaklach. Ale gdy doszło do komisyjnego wyboru, wygrał reżyser Zbigniew Brzoza. Minął sezon.
11-07-2009
Naści, piesku, kiełbaski
- To, co wydarzyło się w Jeleniej, dziś dzieje się w innych miejscach w Polsce. Takie miasta jak Koszalin czy Łódź pozbywają się dyrektorów artystycznych, używając argumentu, że ich program jest zbyt elitarny Znaczy to tyle, że lokalnym politykom zależy na ogłupianiu swoich wyborców - żądają więc od teatru rozrywki. Chleb i igrzyska to skuteczne narzędzie kontroli. Bezmyślność jest bezpieczna - z reżyserem Wojciechem Klemmem rozmawia Joanna Wichowska w portalu dwutygodnik.strona kultury.
11-07-2009
Łódź. List senatora Grubskiego w sprawie Teatru Nowego
"Szanowny Panie Prezydencie, proszę nie doprowadzić do zniszczenia odrodzonej sceny Teatru Nowego w Łodzi" - tak zaczyna się list otwarty senatora Macieja Grubskiego do prezydenta Łodzi, Jerzego Kropiwnickiego.
10-07-2009
Łódź. Czy Brzoza będzie szefem Nowego?
W Teatrze Nowym w Łodzi znowu wrze. Wydawało się, że po objęciu w minionym sezonie dyrekcji artystycznej w tym doświadczonym i zmęczonym teatrze przez Zbigniewa Brzozę [na zdjęciu] na dłużej uspokoi nastroje i odmieni jego los. Okazuje się, że spokoju już wystarczy.
10-07-2009
Łódź. Teatr prezydenta Jerzego Kropiwnickiego
- Nie wiem, czy wezmę pod uwagę opinię komisji, która oceniała dyrektora Teatru Nowego - mówi Jerzy Kropiwnicki, prezydent miasta, pytany o dalsze losy Zbigniewa Brzozy. Na razie miejsce najbliższego współpracownika Brzozy ma zająć popierająca Kropiwnickiego radna PiS-u.
08-07-2009
Łódź. Nie zwalniajcie dyrektora Teatru Nowego
Zbigniew Brzoza w ciągu roku postawił na nogi najsłabszą łódzką scenę, ale grozi mu zwolnienie. Dyrektor Teatru Nowego nie podoba się prezydentowi Kropiwnickiemu.
24-06-2009
Łódź. Urzędnicy dyskutowali o umowie dla dyrektora Brzozy
Przedłużyć umowę z dyrektorem Teatru Nowego Zbigniewem Brzozą [na zdjęciu]na następny sezon czy nie? Burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat odbyła się wczoraj w wydziale kultury Urzędu Miasta Łodzi. Spotkanie miało charakter zamknięty.