Warszawa. Złota Kolekcja Aurora Films

Dzi¶ na DVD ukazał się wyj±tkowy zestaw dwóch filmów: "Cezar musi umrzeć" Paolo i Vittorio Tavianich oraz "Faust" Aleksandra Sokurowa.

Oba filmy zostały uhonorowane głównymi nagrodami na najważniejszych festiwalach filmowych: "Cezar musi umrzeć" w Berlinie, a "Faust" w Wenecji. Wydanie DVD, które trafi do sprzedaży, jest edycją kolekcjonerską, tzw. "Złotą kolekcją", dostępną zaledwie w 500 egzemplarzach. Film do nabycia wyłącznie na allegro.

***

"Cezar musi umrzeć" / "Cezare deve morire"

REŻYSERIA: Paolo i Vittorio Taviani

SCENARIUSZ: Paolo i Vittorio Taviani

OBSADA: Cosimo Rega, Salvatore Striano, Giovanni Arcuri, Antonio Franca, Juan Dario Bonetti

KRAJ: Włochy

ROK PRODUKCJI: 2012

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Grupa więźniów odsiadujących w rzymskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze wyroki za najcięższe przestępstwa bierze udział w przygotowaniach do wystawienia "Juliusza Cezara". Ich aktorskie umiejętności sprawdza Fabio Cavalli, słynny włoski reżyser teatralny. Próby odbywają się we wszystkich możliwych miejscach: w wąskich, klaustrofobicznych więziennych korytarzach, na spacerniaku, w sali wizyt. Dzięki sztuce Szekspira do skazanych mafiosów, morderców i rabusiów, których twarzy nie skaziła dotąd refleksja o wartości życia i śmierci, powoli zaczyna docierać prawda o ich czynach

Skromny film nestorów włoskiej kinematografii - Paola i Vittoria Tavianich - jest zarazem zabawny i przejmujący. Jego autentyzm i precyzja zachwyciły jury 62. Berlinale, skąd "Cezar musi umrzeć" wyjechał ze Złotym Niedźwiedziem.

***

"Faust" / "Faust"

REŻYSERIA: Aleksander Sokurow

SCENARIUSZ: Aleksander Sokurow, Marina Korenewa

OBSADA: Johannes Zeiler, Anton Adasiński, Izolda Dyszak, Georg Friedrich, Hanna Schygulla

KRAJ: Rosja

ROK PRODUKCJI: 2011

Zdobywca Złotego Lwa na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Swobodnie zainspirowany opowieścią Goethego Aleksander Sokurow radykalnie reinterpretuje dobrze znany mit. Faust jest u niego myślicielem, buntownikiem i pionierem, ale też anonimowym człowiekiem z krwi i kości, napędzanym przez wewnętrzne impulsy chciwości i żądzy. Jest myślicielem, wyrazicielem idei, przekazicielem słów, spiskowcem, marzycielem. Anonimowym człowiekiem, kierującym się prostymi instynktami: głodem, chciwością, pożądaniem. Nieszczęśliwą prześladowaną istotą, która rzuca wyzwanie Faustowi Goethego. Po co przystawać, kiedy można iść dalej? Dalej i dalej, coraz szybciej - nie zauważywszy, że czas się zatrzymał. A wy też przeminiecie.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego