powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. "Romanca" w Centrum Kultury Katowice

Centrum Kultury Katowice zaprasza 17 lutego o godz. 19. na "Romancę".

Zaczyna się tradycyjnie - od miłosnej intrygi z udziałem trójki kochanków - Bianki i walczących o jej uznanie adoratorów Lorenza i Eusebia. Ale z kilku powodów fabuła sztuki rodem z wenezuelskiej telenoweli zaczyna zmierzać w zupełnie innym kierunku, niż spodziewałby się widz.

Stylizowana na XVIII-wieczną komedię dworską "Romanca" to spektakl o teatrze, aktorach i widzach, podczas którego wszystko może się zdarzyć.

W "Romancy" chodzi przede wszystkim o jedno - o dobrą zabawę. Mniejsza o historię, którą przedstawia. Spektakl aż kipi od konwencji teatralnych, bawi się formą, zadając przy okazji widzom pytanie, gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda.

Ta nieprzewidywalna w skutkach komedia może sprawić, że niektórzy widzowie jeszcze raz zapragną wziąć udział w ekscytującej teatralnej przygodzie.

Autorem "Romancy" jest nieżyjący już Jacek Chmielnik, aktor znany przede wszystkim z roli Ola w "Kingsajzie". Kiedy pisał tę sztukę w latach 80. ubiegłego wieku, pewnie nie spodziewał się, że stanie się ona jedną z najpopularniejszych polskich komedii współczesnych.

Publiczność pokochała tę sztukę za nieprzewidywalność, pomysłowe rozwiązania sceniczne i zaangażowanie, jakiego wymaga się od widzów podczas spektaklu.

Reżyserem przedstawienia, które zostanie zaprezentowane na deskach Centrum Kultury Katowice, jest Marcin Wiercichowski, aktor teatru Groteska w Krakowie, wcielający się także w postać Lorenzo.

Przyznaje, że uwielbia tekst tej sztuki z powodu wielu zaskoczeń, jakie serwuje widzom, oraz z racji niezwykle atrakcyjnej formuły teatru w teatrze, pomagającej w budowaniu i burzeniu kolejnych fikcyjnych światów.

Na scenie Wiercichowskiemu partnerują Małgorzata Walach jako piękna Bianka i Paweł Okraska w roli "tego trzeciego", popularni aktorzy znani z filmów i seriali telewizyjnych.

Niespodziewane zwroty akcji, mieszanie się fikcji z rzeczywistością, odsłanianie teatralnej magii, a do tego świetne kreacje aktorskie i pomysłowa reżyseria - to wszystko znajdziemy w "Romancy".

Szalona komedia romantyczna w gwiazdorskiej obsadzie wzbogacona została o dynamiczną choreografię Jarosława Stańka i zmysłową oprawę muzyczną. Spektakl w poniedziałek 17 lutego o godz. 19. Bilety: 25-40 zł.