Szczecin. Ambitne plany rozbudowy Teatru Polskiego

Umowy na dofinansowanie rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie podpisali we wtorek marszałek województwa i dyrektor teatru Teatr Polski do końca 2016 r. ma być powiększony i unowocześniony za 54 mln zł.

«Teatr w skarpie

Projekt zakłada wybudowanie nowej części teatru pod ziemią, w skarpie od strony Jana z Kolna. To oznacza, że bryła starego budynku się nie zmieni. Ciekawym dopełnieniem mają być przeszklenia nad ziemią, które znajdą się w dachu podziemnego budynku. Ich podświetlenie wieczorami ma dać wspaniałe efekty.

- Sala, w której dziś się spotykamy [kabaretowa scena Czarny Kot Rudy - red.], będzie prawdopodobnie jedynym miejscem, w którym nic się nie zmieni. To ukłon w stronę tradycji - mówił dyrektor teatru Adam Opatowicz.

- Nie chcieliśmy ulegać modzie na gigantomanię, która panuje w wielu miastach - mówił marszałek Olgierd Geblewicz. - Długo debatowaliśmy nad koncepcją budynku, chcieliśmy, aby był skrojony na miarę naszych potrzeb.

Monumentalne schody

Romuald Loegler z krakowskiego biura architektonicznego Atelier Loegler, które wygrało konkurs na koncepcję rozbudowy teatru, wyjaśniał: - Kierowaliśmy się przede wszystkim ochroną krajobrazu oraz zachowaniem swojego rodzaju ikony, jaką jest budynek teatru. Możemy mówić o zerowej ingerencji w elewację istniejącego budynku. W fazie pokonkursowej jeszcze bardziej zminimalizowaliśmy obszar ingerencji.

Loegler zachwalał m.in. pomysł zbudowania monumentalnych schodów, które mają połączyć starą i nową część teatru.

- To będzie efektowne i wyeksponowane miejsce, gdzie spotykać się będą widzowie spektakli w salach na trzech poziomach nowego teatru.

Ile to kosztuje?

Koszt przygotowania dokumentacji rozbudowy Teatru Polskiego to blisko 3 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WZ na lata 2007-2013 wyniosło prawie 1,6 mln zł. Pozostała część wydatków zostanie pokryta z dotacji z budżetu województwa. - Projekt koncepcyjny kosztował 435 tys. zł, projekt budowlany 1,3 mln zł. Projekt wykonawczy, na który umowę podpisaliśmy w tym roku, kosztował 1,15 mln zł - wyjaśniała wicedyrektor teatru Aleksandra Kopińska-Szykuć.

Po zatwierdzeniu gotowego już projektu wykonawczego będzie można ogłosić przetargi. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane ruszą już pod koniec tego roku.

Nowe możliwości

Dyrektor teatru Adam Opatowicz zapewniał, że rozbudowa teatru zwiększy możliwości jego zespołu.

- Do tej pory infrastruktura tego miejsca oraz ograniczone możliwości techniczne nie pozwalały nam na to, co chcielibyśmy robić. Nie ma przecież u nas żadnych programów kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Przebudowa teatru pozwoli na otwarcie się także na te rejony. Ten projekt pozwala na realizację pomysłów, które się wręcz w głowie nie mieszczą.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego