Szczecin. Finał akcji "Pomorze Zachodnie pomaga Ukrainie"

Koncerty, marsz przeciwko łamaniu praw człowieka, zbiórki darów - w weekend mieszkańcy Zachodniopomorskiego mog± wesprzeć Ukraińców. Finał akcji w niedzielę na Zamku. Po co to? Organizatorzy: - Kiedy¶ Europa pomagała nam, dzi¶ my pomagamy innym. To naturalne, zwyczajnie ludzkie.

«- Mamy nadzieję, że niedziela będzie świętem solidarności z ludźmi z Ukrainy - mówi Daniel Jacewicz z Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej. Skupieni w niej artyści zainicjowali akcję Pomorze Zachodnie Ukrainie. Organizują ją wspólnie ze Związkiem Ukraińców w Polsce, Caritasem, lokalnymi samorządami. Partnerem jest Urząd Marszałkowski.

Gabriela Wiatr, rzeczniczka marszałka, mówi: - Nie sposób być obojętnym na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Nie sposób zignorować fakt, że ktoś jest w potrzebie. Kiedyś Europa pomagała nam, dzisiaj my pomagamy innym. To naturalne, zwyczajnie ludzkie.

Jacewicz, szef goleniowskiego Teatru Brama, opowiada, że najpierw z Teatrem Krzyk z Maszewa chcieli zorganizować coś w Goleniowie.

Niedziela na Zamku

- Mamy u siebie dwóch aktorów z Ukrainy. Występowaliśmy na Ukrainie wiele razy i mamy tam wielu przyjaciół. Śledzimy z niepokojem, co dzieje się na Majdanie - mówi. - Nie chcemy być bierni. Nie interesuje nas polityka. Interesuje nas to, co dzieje się tam z ludźmi.

Szybko okazało się, że zbiórkę zaczęły prowadzić goleniowskie szkoły, sołtysi, rada miasta. Przyłączali się kolejni artyści. Zainteresowali się członkowie Offensywy z innych miejscowości i projekt rozrastał się. Punkty zbiórek darów powstały także w Maszewie, Świnoujściu, Nowogardzie, Stepnicy, na Wolinie, Starej Dąbrowie, Osinie, Kaliszu Pomorskim, Dębnie, Gryfinie. W końcu zrodził się pomysł, by przygotować w niedzielę 2 lutego finał akcji na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Organizatorzy ogłosili, że poszukują wykonawców, którzy na Zamku występować będą od godz. 12 do 18. Jeszcze do piątkowego wieczora napływały zgłoszenia od wykonawców, którzy chcą zagrać dla Ukrainy. Niedzielny program dopinała Lesja Szulc, ukraińska wokalistka od kilku lat mieszkająca w Goleniowie.

- Nie wchodzimy w polityczne interakcje. Protestujemy przeciwko łamaniu podstawowych praw człowieka. To manifest przeciwko przemocy wobec każdego człowieka - mówi Szulc.

Oleh Nesterow, aktor na stażu w Goleniowie, opowiada, że z dala od domu bardzo przeżywają to, co się dzieje na Majdanie. Pozytywnie zaskoczyła go reakcja Polaków: - Ruszyła lawina szczerego, solidarnego zaangażowania. To dodaje nam energii - mówił w piątek "Wyborczej".

Marsz Amnesty International

W Szczecinie, także w sobotę, wyrazić można poparcie dla domagających się zmian Ukraińców. O godz. 12.30 Amnesty International organizuje marsz przeciwko łamaniu praw człowieka na Ukrainie.

- Pójdziemy z pl. Lotników w stronę pomnika Czynu Polaków - mówi Paweł Zacharzewski z Amnesty International. - Na miejscu przypomnimy ofiary z Majdanu. Uczcimy tych bohaterów minutą ciszy. To nie jest marsz polityczny, ale humanitarny.

Koncert w Słowianinie

Także w sobotę (o godz. 19) w Słowianinie odbędzie się koncert "Solidarni z Ukrainą". Gwiazdą będzie Ras Sean Mure, nigeryjski artysta (połączenie reggae i muzyki zachodnioafrykańskiej), który od lat mieszka i tworzy w Ghanie. Polskiej publiczności znany m.in. z ubiegłorocznego Przystanku Woodstock. W Słowianinie wystąpi też szczeciński zespół Electric Emerald, który wykona m.in. folkowe utwory irlandzkie.

Zbiórki odzieży I opatrunków

Do soboty w Słowianinie zbierane będą ciepłe ubrania, koce i śpiwory dla protestujących w Kijowie. Zbiórki darów (ciepłej odzieży, środków opatrunkowych, termosów, termokubków) w Szczecinie trwają od wielu dni. Prowadzi je Związek Ukraińców w Polsce (ul. Mickiewcza 45). Pierwszy transport z darami pojechał we wtorek, kolejny odjedzie w sobotę. W Stargardzie od grudnia prowadzone są zbiórki w ramach akcji "Stargard dla Kijowa". Mieszkańcy własnymi samochodami wożą zebrane rzeczy do protestujących na Majdanie.

Punkty zbiórek:

Goleniów - Siedziba Teatru Brama, ul. Zielona Droga 9, godz. 10-19, tel. 517 443 981;

Świnoujście - Sztuki 44, ul. Armii Krajowej 13, godz. 12-15 oraz 16-17.30, tel. 602 126 998;

Nowogard - Nowogardzki Dom Kultury (sekretariat), plac Wolności 7, godz. 8-21, tel. 91 392 62 83;

Stepnica - Gminny Ośrodek Kultury, ul. Portowa 7, godz. 12-20, tel. 512 032 455;

Maszewo - Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Szkolna 1a, godz. 8-16, tel. 665 085 685;

Wolin - Urząd Miejski w Wolinie, ul. Zamkowa 23 (Biblioteka), godz. 7-15 oraz 16-21 w Ostromicach 51, tel. 502 950 615;

Stara Dąbrowa - Gminne Centrum Kultury w Starej Dąbrowie 30c, w godz. 9-15.30, tel. 509 196 870;

Osina - Urząd Gminy w Osinie 62, w godz. 9-15, tel. 605 732 102;

Kalisz Pomorski - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, ul. Dworcowa 6, w godz. 8-18, tel. 94 361 6322

Dębno - Dębnowski Ośrodek Kultury, ul. Daszyńskiego 20, godz. 9-15, tel. 95 760 23 00;

Gryfino - Gryfiński Dom Kultury, ul. Szczecińska 17, w godz.8.00-18.00, tel. 91 416 25 20.

W niedzielę 2 stycznia dary zbierane będą też w Szczecinie na Zamku Książąt Pomorskich w godz. 12-18 - w czasie wielkiego finału akcji.

W czasie akcji Zachodnie Pomorze Ukrainie na terenie gmin prowadzona będzie zbiórka: pieniędzy (puszki Caritasu) oraz na konto Caritas Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej, pl. Nankiera 15a, 50-140 Wrocław nr: 43 1020 5242 0000 2202 0117 7948, z dopiskiem "ZACHODNIE POMORZE UKRAINIE". Poza środkami finansowymi zbierane będą również opatrunki medyczne, termosy oraz termokubki.

Gdzie znajdziemy więcej informacji:

Marsz przeciwko łamaniu praw człowieka na Ukrainie Amnesty International w Szczecinie

Zachodnie Pomorze Ukrainie

Koncert "solidarni z Ukrainą" w Słowianinie. Wystąpi Ras Sean Mure»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego