Projekt reformy instytucji kultury Jerzego Hausnera

16-06-2009
15-11-2011
Grozi nam ustrojowa rewolucja
- W przypadku kultury nie chodzi o to, by te instytucje zaorać, ale by je przeobrazić i jasno powiedzieć, że nie możemy polegać tylko na publicznych środkach. Potrzebne nam są instytucje i prywatne, i obywatelskie - niech one trochę ze sobą konkurują - mówi prof. Jerzy Hausner w rozmowie z Agatą Nowakowską i Dominiką Wielowieyską z Gazety Wyborczej.
02-02-2011
Kraków. Miasto w "Pakcie dla Kultury"
Kraków przystąpił do "Pakt dla kultury". W środę prezydent miasta Jacek Majchrowski podpisał dokument, w którym deklaruje wsparcie dla działań, które mają doprowadzić do zwiększenia nakładów państwa na kulturę.
22-12-2010
Prof. Hausner o "Pakcie dla kultury"
- Szanse są umiarkowane, ale są. Nie chodzi o to, żeby wszystko zrobić od razu, ale żeby zgodzić się na pewien sposób myślenia i postępowania - mówi o negocjacjach z rządem w sprawie nowego projektu umowy społecznej jego współtwórca prof. Jerzy Hausner.
23-09-2010
Ministerstwo drobnych kroków
Kongres Kultury zwołany rok temu z inicjatywy ministra Bogdana Zdrojewskiego rozbudził wielkie nadzieje na systemową zmianę w polskiej kulturze. Co z tych oczekiwań i entuzjazmu pozostało po roku? - zastanawia się Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-09-2010
Rok po Kongresie Kultury. Bilans
- Żadnej instytucji podległej ministerstwu nie dotyka problem spadku nakładów. Mogę natomiast sypać przykładami znacznych zwyżek, zwłaszcza w odniesieniu do instytucji poszerzających swoją aktywność. Innym problemem są tegoroczne ograniczenia nakładów na kulturę w trzech dużych miastach i jednym województwie - z ministrem Bogdanem Zdrojewskim rozmawia Jacek Cieślak.
22-04-2010
Apel ZASP ws. ustawy o działalności kulturalnej
17-03-2010
Pupa i trupa
Goły tyłek, jak to często bywa, rozpalił emocje. Tymczasem obnażając pośladki na premierze "Persony. Ciała Simone" w warszawskim Teatrze Dramatycznym, Joanna Szczepkowska obnażyła podziały tkwiące w środowisku teatralnym od lat - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
19-01-2010
Zielona wyspa Zdrojewskiego
Pakiet ustaw deregulacyjnych do połowy roku i nową konstytucję dla kultury w latach 2011-12 zapowiedział wczoraj w Sejmie minister kultury Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu] na pierwszej od lat parlamentarnej debacie o kulturze - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
04-01-2010
Ludzie kultury a Platforma Obywatelska
Trzeba z naszej strony wyraźnej deklaracji, że państwo pod naszymi rządami będzie brało na siebie istotny ciężar finansowania kultury, nawet jeśli jest potrzebna nam do tego nowa formuła podziału tych finansów. To oznacza zgodę na szczególny rodzaj uprzywilejowania ludzi kultury wobec innych grup społecznych i w jakimś sensie nie jest myśleniem do końca demokratycznym, ale niezbędnym - felieton posła Janusza Palikota o sytuacji kultury pod rządem PO.
28-12-2009
Rewolucja w kulturze
Rok 2009 ma szansę stać się tym dla polskiej kultury, czym dla polityki, gospodarki i życia społecznego był rok 1989: historyczną cezurą i przełomem. 20 lat temu Polska przechodziła od totalitaryzmu i centralnie sterowanej gospodarki do demokracji i wolnego rynku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
11-12-2009
Niezależna kultura wychodzi z cienia
W samej Warszawie działa aż 1400 fundacji i stowarzyszeń, które wskazują kulturę i sztukę jako główne pole działalności. W kraju jest ich ponad osiem tysięcy. To olbrzymia sieć animatorów kultury, artystów, kuratorów i menedżerów napędzanych entuzjazmem - pisze Roman Pawłowski (na zdjęciu) w Gazecie Wyborczej.
07-12-2009
Gorąca zima kultury
Mobilizacja po Kongresie Kultury Polskiej: kolejne środowiska twórcze zawiązują komitety i radzą nad reformą - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
27-11-2009
Kultura potrzebuje wsparcia
Państwo w kulturze jest niezwykle potrzebne. Nawet tak elitarne wydarzenia jak poznańska Malta wymagają wsparcia - mówi Bogdan Zdrojewski, ministr kultury i dziedzictwa narodowego
27-11-2009
Pozorny raj dla aktywistów
Warszawa to eldorado dla organizacji pozarządowych. Najwięcej pieniędzy trafia tu do fundacji i stowarzyszeń. Tu też trwa najwięcej dyskusji i kłótni o finansowaniu kultury. W klubokawiarni Chłodna 25 działacze kultury rozmawiali z prof. Jerzym Hausnerem i prof. Hubertem Izdebskim, autorami raportu o reformie kultury - piszą Edyta Błaszczak i Katarzyna Zacharska w Metrze.
26-11-2009
Wysoka kultura biednych ludzi
Pierwszym rezultatem wprowadzenia w Polsce zasady prywatnego sponsoringu będzie nagła zapaść większości instytucji kultury - pisze dyrektor Filharmonii Narodowej Antoni Wit (na zdjęciu) w Gazecie Wyborczej.
18-11-2009
Kultura nie tylko dla bogatych
Jeśli biedni zostaną pozbawieni dostępu do kultury, staną się jeszcze tańszą i bardziej mobilną siłą roboczą, a bogaci będą mieli spokój w teatrze. I to na tym zależy ekonomistom nieuznającym nic oprócz wolnego rynku - Michał Zadara [na zdjęciu] polemizuje w Gazecie Wyborczej z prof. Leszkiem Balcerowiczem.
28-10-2009
Warszawa. Minister Zdrojewski: nie zabronię aktorom teatralnym grania w serialach
Minister kultury Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu) zapewnił dziś, że nie chce i nie zamierza zabronić aktorom teatralnym grania w serialach i innych produkcjach telewizyjnych, ale aktywność aktora nie powinna burzyć programu repertuarowego teatru.
22-10-2009
Niezależna rewolucja kulturalna
Przedstawiciele środowisk niezależnej kultury wystąpili z manifestem "Rewolucja kulturalna". Apelują o radykalne zmiany: uspołecznienie zarządzania, ochronę socjalną dla twórców, zmiany w prawie autorskim - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
13-10-2009
Aktor ma wybierać: serial albo teatr
Ochrona instytucji kultury przed kaprysami i niekompetencją lokalnych polityków, ograniczenie aktorskich chałtur - minister Bogdan Zdrojewski chce jeszcze w tym roku znowelizować ustawę o działalności kulturalnej. To kosmetyka, czekamy na prawdziwą reformę - mówią twórcy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
06-10-2009
Nie tylko gospodarka, głupcy!
Największą wadą myślenia ekonomicznego o kulturze jest skupienie na formach aktywności kulturowej obywatela samodzielnego finansowo. Błąd tkwi w przekonaniu, że dorosły człowiek wybiera - w pełni świadomie - tę formę kultury, która najbardziej odpowiada jego potrzebom i finansowym możliwościom - pisze Przemysław Czapliński [na zdjęciu] w Gazecie Wyborczej.
28-09-2009
Popiół czy diament - co dalej z polską kulturą?
- Kultura powinna być nadal dotowana z budżetu państwa. Myślenie, że wszystko załatwi wolny rynek, doprowadziło do tego, że twórcy przypochlebiają się najniższym gustom, że ambitniejsze projekty nie mają racji bytu - mówiła na wczorajszym panelu w Warszawie Agnieszka Holland.
25-09-2009
Hausner: między ekonomistami a twórcami nie ma konfliktu
Były minister gospodarki Jerzy Hausner zapewnił w piątek na zakończenie Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie, że nie ma rzeczywistego konfliktu między ekonomistami a ludźmi kultury - podaje PAP.
17-09-2009
Kultura się nam opłaci
- Oddaję władzę nad całym kongresem środowisku, oczekuję uczciwej, rzetelnej i konstruktywnej dyskusji. Niczego nie narzucam - mówił na spotkaniu w Klubie "Goście Gazety" minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
17-09-2009
Łódź. Debata o raporcie Hausnera przed Kongresem Kultury Polskiej
W przyszłym tygodniu, między 23 a 25 września, w Krakowie odbędzie się Kongres Kultury Polskiej. Największe emocje wzbudza przygotowany na jego potrzeby przez zespół prof. Jerzego Hausnera "Raport o finansowaniu i zarządzaniu instytucjami kultury". Łódzkie Muzeum Sztuki wczoraj przeprowadziło debatę wokół tego raportu.
17-09-2009
Scenariusze dla kultury
Co zwycięży na Kongresie Kultury - deregulacja czy regulacja, rynek kultury czy mecenat publiczny? Pewne jest jedno - kultura chce się wybić na niepodległość. Potrzebna jest więc jej nowa konstytucja - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
20-07-2009
Gorzkie żale gwiazd z mianowania
Czyż w sztuce może być coś bardziej żałosnego niż widok artysty, który przy braku zainteresowania swoją działalnością w celu zapewnienia sobie widowni i dochodów ucieka się do przemocy państwa? - Jakub Woziński z Najwyższego Czasu włącza się w dyskusję o propozycji refory kultury Jerzego Hausnera.
17-07-2009
Kultura to konkurencja dla polityki
Podejście naszych polityków do kultury i jej twórców to przede wszystkim ignorancja. Politycy stali się swoistymi specjalistami (choć jakże dalelekimi od profesjonalizmu) coraz odleglejszymi od ogólnohumanistycznych terenów. Kulturę i ludzi kultury traktują nierzadko jako swoistą konkurencję w walce o miłość, uznanie czy choćby tylko uwagę społeczeństwa - mówi reżyser Krystian Lupa, w wywiadzie z Marcelim Sommerem z Dziennika.
17-07-2009
Warszawa. Raporty Hausnera jawne i tajne
Narodowe Centrum Kultury rozpoczęło publikację raportów powstałych na zamówienie Ministerstwa Kultury w związku z wrześniowym Kongresem Kultury w Krakowie. Jednak nie wszystkie zostaną ujawnione.
16-07-2009
Gdzie jest kultura?
Szczecin - jak w tytule pierwszego projektu Weroniki Fibich z Kany, ukryty jest pod powiekami. Trzeba go stamtąd mozolnie wydobywać na jawę. Trzeba go budzić i kształtować, jak mityczną Galateę. Tak jest właśnie z kulturą. Szczecin od nowa trzeba więc wydeptać, wychodzić, wymyślić. A kultura w Szczecinie - tym bardziej ona, tym bardziej - tu, wymaga empatii, dobrego słuchu na otaczające nas już od dawna, współbrzmiące z echem dawnego, dźwięki, na te podskórne szepty, na te donosy spod przymkniętych powiek - pisze Joanna Giza-Stepień, na marginesie dyskusji o projekcie prof. Hausnera.
14-07-2009
Warszawa. Raporty o stanie kultury w sieci
Od piątku, 10 lipca 2009 r., na stronie internetowej Kongresu Kultury Polskiej www.kongreskultury.pl, Narodowe Centrum Kultury rozpoczęło publikację poszczególnych raportów składających się na "Raport o stanie kultury". Do 23 lipca 2009 r. wszystkie raporty zostaną opublikowane na stronie Kongresu
09-07-2009
Pociąg do teatru
Teatr jest instytucją tak starą jak nasza cywilizacja. We wszystkich epokach pociąg do niej miała władza, artyści, twórcy spektakli, wreszcie widzowie. Jedni dla rozrywki, inni w poszukiwaniu głębokich przeżyć i sensu życia. Dlatego co pewien czas teatr potrzebuje reform, aby sprostać swoim zadaniom - projekt reformy instytucji kultury Jerzego Hausnera komentuje na łamach Angory Sławomir Pietras, były dyrektor m.in. Teatru Wielkiego w Poznaniu.
06-07-2009
Aluzje i iluzje
Ten plan wyrasta z błędnej lub wręcz księżycowej diagnozy nie tylko naszej sytuacji kulturalnej, ale i ogólnospołecznej. Nikt na przykład nie zauważył, aby 1-procentowy odpis z PIT, poza moralną satysfakcją podatnika, przynosił trwałe utrzymanie jakiejkolwiek dziedzinie życia społecznego i wiara w odpis z CIT, jako fundament kultury, wydaje się cokolwiek naiwna - Krzysztof T. Toeplitz ocenia w Polityce reformy kulturalne Jerzego Hausnera.
04-07-2009
Kultura wychodzi z okopów
Ministerstwo powinno jak najszybciej, nie czekając na Kongers Kultury, przedstawić wszystkie raporty, tak aby nie tylko pojedynczy eksperci, ale całe środowiska mogły uczestniczyć w przygotowaniu nowej konstytucji dla kultury. Inaczej powstanie wrażenie, że znów kulturze narzucany jest jedynie słuszny model, na który wszyscy muszą przystać - Roman Pawłowski [na zdjęciu] podsumowuje dyskusję nad projektem reformy kultury Jerzego Hausnera.
03-07-2009
Albo oszczędności, albo reforma
Lata 90. to utrata złudzeń o tym, że kulturę ureguluje niewidzialna ręka rynku, oraz dramatyczne osłabienie państwowych instytucji kultury. Nie wolno jeszcze bardziej ich osłabiać. Nikt nie wymaga samofinansowania się armii. Dlaczego mielibyśmy mówić o samofinansowaniu się kultury? - pisze Hanna Wróblewska, krytyk i historyk sztuki, wicedyrektor galerii Zachęta.
01-07-2009
Trzy drogi do reformy kultury
Nie tylko Polska ma problemy z reformą instytucji kultury i sztuki. Świadczą o tym przykłady z Czech, Francji i Niemiec. Jak dotąd nikt nie znalazł idealnej recepty na efektywne finansowanie kultury - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
29-06-2009
Zmowa pięknoduchów dźwiga gospodarkę
- Kultura to lokomotywa dziedziny ekonomii zwanej przemysłem kreatywnym. On już generuje 7 proc. PKB w strefie euro, więcej niż przemysł chemiczny. Polska dzięki erupcji artystycznych talentów na bezprecedensową skalę ma szansę, by stać się kreatywnym zagłębiem Europy - mówi Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
27-06-2009
Warszawa. Prezes Borys-Damięcka do dyrektorów teatrów w sprawie reformy Hausnera
26-06-2009
Polska kultura musi odnaleźć własną drogę w zakresie finansowania
W obliczu kontrowersyjnego projektu reformy kultury, właśnie ujawnionego przez byłego wicepremiera Jerzego Hausnera, aktualne staje się pytanie o to, czy nie mamy aby do czynienia z upadkiem idei muzeum. Supermarket czy skansen? Muzeum "do muzeum"? Na stronie Kultury Liberalnej głos zabierają: Piotr Piotrowski, Hanna Wróblewska, Jarosław Kuisz oraz Wojciech Przybylski.
25-06-2009
Powtórka z rozrywki
Jak w przypadku polskiej służby zdrowia, tak i w przypadku polskiej kultury nie jest za dobrze. Wszystkie poprzednie rządy po upadku komunizmu ws. opieki zdrowotnej przepychały jedynie sprawę dalej, starały się ubrać w nowe ciuchy rozkładające się już ciało, a kwestie kultury skrzętnie olewały (te komunistyczne interesowały się jedynie, czy nie przekazuje ona czasem "niebezpiecznych treści" dla systemu) - z planem reformy zarządzania kulturą prof. Jerzego Hausnera polemizuje Bartek Ślosarski na swoim blogu na stronie lewica.pl.
24-06-2009
Rewolucja kulturalna? Jestem za, byle z głową
- Rozmawiam z reżyserami o planach na rok 2015. Ale nie wiem, czy za sześć lat będę miał środki, więc nie mogę podpisywać wiążących kontraktów. Tymczasem kultura wymaga wieloletniego planowania, bo tylko działania długofalowe przynoszą efekty. To, co robimy teraz, to partyzantka - mówi Grzegorz Jarzyna, reżyser, dyrektor TR Warszawa.
22-06-2009
Marginalizacja
Czy teatr jest marginalizowany w życiu publicznym? - zastanawia się w felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
22-06-2009
Nie zarzynać teatru
Sztuka wysoka, w tym teatr, nigdy się nie samofinansowała, zawsze była zależna od mecenasa. Polski teatr ma mocną pozycję w świecie dzięki dokonaniom m.in. Lupy, Warlikowskiego, Jarzyny czy Klaty. Nasz system, podobny do niemieckiego, pozwala zatrudniać młodych, zdolnych reżyserów i czuwać nad ich rozwojem, co w systemie opartym na kryteriach rynkowych nie byłoby możliwe - projekt reformy kultury Hausnera ocenia Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
19-06-2009
Kultura to koło zamachowe gospodarki
- Mam poczucie, że jeżeli jakieś pieniądze na kulturę w Polsce były, to myśmy każdą złotówkę już dawno wytropili i wydali - mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w rozmowie z Dorotą Jarecką z Gazety Wyborczej.
19-06-2009
O potrzebie ideologii
O raporcie o stanie kultury pisze w felietonie dla e-teatru Michał Zadara
18-06-2009
Mamy strupieszałe struktury
Reforma instytucji kultury jest niezbędna, ale nie można liczyć na sponsoring prywatny czy odpisy od podatku, które proponuje Hausner. To wykluczone, bo prywatni sponsorzy wspierają w Polsce najchętniej rozrywkę, a nie teatr czy muzykę poważną - mówi Izabella Cywińska, reżyser, dyrektor Teatru Ateneum w Warszawie.
18-06-2009
Wyznania dramaturżnicy
Największa ściema - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
18-06-2009
Miejsce dla eksperymentu
- Boję się, że działając radykalnie zabijemy najbardziej kreatywny i niedający się łatwo skomercjalizować wymiar kultury. A to on decyduje, jaka jest kultura jako całość, a nie to, ile osób było na spektaklu czy na koncercie. Bez ryzyka i eksperymentu kultura nie będzie się rozwijać - mówi Aneta Szyłak, kuratorka, dyrektorka Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku o proponowanej przez prof. Hausnera reformie finansowania i zarządzania kultury.
17-06-2009
Kulturalna doktryna szoku
Instytucje kultury powinny stać się ahierarchiczne, mobilne, otwarte na widzów. Ale działanie według zasad rynkowych i gustów masowej publiczności to dla nich jakościowa śmierć - o proponowanej przez prof. Hausnera reformie finansowania i zarządzania kultury pisze Joanna Warsza w Gazecie Wyborczej.
16-06-2009
Kapitalne reformy
Ja osobiście jestem do reformy Hausnera świetnie przygotowany, bo ja już ładniejsze reformy w teatrze widziałem. Były to reformy artystów, konkretnie aktorów i aktorek spektaklu kostiumowego, w których to niezapomnianych reformach sponsor kazał im wychodzić na popremierowy bankiet, aby bawiły gości w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - reżyser Jan Klata [na zdjęciu] o planie Hausnera dla kultury.
14-06-2009
By balon nie stał się ciałem
Nie potrafię zrozumieć, jakim cudem Hausner może sobie wyobrazić teatry czy muzea działające dla dobra publicznego, podczas gdy nie znają dnia ani godziny czy raczej roku ani miesiąca, bo ich funkcjonowanie zależy od tego, czy zdobędą grant lub sponsora - Jacek Żakowski [na zdjęciu] o planie reformy systemu kulturalnego Jerzego Hausnera.
13-06-2009
Tłumaczenie z Hausnera
Kim jest Jerzy Hausner? To człowiek genialny, który dlatego jest genialny, że wymyśla genialnie proste rozwiązania. Gdyby go zrzucić na Saharę, wiedziałby, co zrobić. Zlikwidowałby oazy - z planami reformy systemu kulturalnego prof. Jerzego Hausnera polemizuje w Krytyce Politycznej, pisarz Tomasz Piątek.
11-06-2009
Kultura kwitnie, to ją podetnijmy
W ocenie Jerzego Hausnera polska kultura trwa w inercji, a twórcy cierpią na frustrację spowodowaną niskimi zarobkami. Ta diagnoza jest nie tylko nietrafna, ale i obraźliwa - pisze w Gazecie Wyborczej, Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
05-06-2009
Rewolucja kulturalna Hausnera
Instytucje kulturalne rządzą się regułami socjalistycznego zakładu pracy, strukturalnie wciąż tkwią w PRL. Królują w nich oportunizm, etatyzm i przerost zatrudnienia - uważa b. wicepremier Jerzy Hausner przygotowujący na zlecenie rządu radykalną reformę zarządzania kulturą.