powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Był sobie bobok" na otwarcie Sceny STA

17 lutego na nowej Scenie STA w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu "Był sobie bobok" w reż. Grigorija Lifanova wg opowiadań Fiodora Dostojewskiego.

Wszystkiemu się dziwić jest oczywiście głupotą. Niczemu się zaś nie dziwić jest znacznie ładniej i nie wiadomo czemu uważa się, że to dobry ton. Ale chyba w istocie tak nie jest. Moim zdanie nie dziwić się niczemu jest znacznie głupiej, niż dziwić się wszystkiemu. No i poza tym nie dziwić się niczemu, to prawie to samo, co niczego nie szanować. Zresztą głupi człowiek w ogóle nie potrafi niczego szanować.

"Był sobie bobok" to kontynuacja sukcesu spektaklu Grigorija Lifanova w jego reżyserii i adaptacji "Opowiadań fantastycznych" Fiodora Dostojewskiego. Literatura rosyjska zaserwowana z klasą i dużą dawką humoru. Jest to historia literata podczas zmagań z jego własnymi słabościami. Nie jest w stanie przełamać swojej twórczej niemocy, bo co chwila przeszkadza mu bobok. Bobok? Co za bobok? Przychodzą mu do głowy zdumiewające myśli i zaczyna też słyszeć jakieś dźwięki. Tracąc poczucie realności zaczyna kreować swój własny świat. Rozdwaja się i wychodzi z własnej skóry, żeby wygrać tę odwieczną walkę artysty z brakiem weny. Ale czy ten schizofreniczny szaleńczy szał twórczy może być jednym lekiem na życie towarzyskie i zawodowe?

Grigorij Lifanov - rosyjski reżyser, pedagog moskiewskiej szkoły teatralnej VGiK, aktor. Współpracuje z teatrami w Rosji, na Ukrainie, w Szwajcarii, w Niemczech. W Polsce zrealizował spektakle w Łodzi, w tamtejszym Teatrze Studyjnym: "Ożenek" M. Gogola, "Gąska" N. Kolady. Poznańskiej publiczności zaprezentował przedstawienia "Mistrz i Małgorzata" M. Bułhakova czy "Samobójca" N. Erdmana. W Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu: "Zbrodnia i Kara" F. Dostojewskiego, "Anna Karenina" L. Tołstoja. "Był sobie bobok" na podstawie opowiadań fantastycznych Fiodora Dostojewskiego to trzecia realizacja w Polsce. Po dwuaktowym dyplomie w Teatrze Studyjnym w Łodzi i po spektaklu w Teatrze Polskim w Poznaniu, Bobok ponownie zawita na deski teatralne, tym razem na Scenie STA w Poznaniu.

***

Scena STA to nowa scena teatralna na mapie kulturalnej Poznania. To ośrodek pracy twórczej powstały w konsekwencji i z potrzeby powstałego niespełna 2 lata temu Studia Aktorskiego STA, założonego przez Łukasza Chrzuszcza - aktora, który przybył i związał się z Poznaniem od samego początku swojej kariery aktorskiej, zaraz po skończeniu studiów na Wydziale Aktorskim łódzkiej Filmówki. Scena STA będzie miejscem spotkań widza z propozycjami zawodowych aktorów, którzy będą mieli miejsce i możliwość realizowania swoich wizji przedstawień teatralnych. Zarazem Scena STA będzie dawała możliwość dla adeptów Studia Aktorskiego STA, którzy będą mogli spotkać się z prawdziwym odbiorcą, będą mogli szlifować swoje umiejętności. Celem Sceny STA jest tworzenie miejsca otwartego dla ludzi zainteresowanych teatrem. Scena STA otwiera swoje przestworza w lutym 2014 roku.

Na dobry początek przygotowujemy spektakl "Był sobie bobok" na podstawie opowiadań Fiodora Dostojewskiego, w adaptacji znakomitego rosyjskiego reżysera Grigorija Lifanova. Drugą planowaną premierą jest "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy przygotowywana przez Waldemara Szczepaniaka wraz ze studentami Studia Aktorskiego STA.