powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Wykład o architekturze i teatrze

Dziś w cyklu "Czytanie budynku. Antropologia architektury teatralnej" Arkadiusz Rogoziński wygłosi wykład "Między tekstem, a przestrzenią - architektura a dramat". Bałucki Ośrodek Kultury "Na Żubardzkiej" zaprasza na g. 18.

Lotniska, centra handlowe, multikina a nawet domy i mieszkania. Coraz częściej okazuje się, że wyglądają wszędzie tak samo. Jako budynki i wnętrza spełniają kilka prostych funkcji, sprawiają wrażenie jakby nam "mówiły", aby nie oczekiwać od nich niczego więcej. Podobnie jest z teatrami, które, jak powiedział T. Suzuki, można by odwrócić do góry nogami i wiele by to nie zmieniło.

Skoro wszystko powoli tak wygląda, to czemu poświęcać teatrowi szczególną uwagę? Z powodu natury sztuki, jaką jest teatr, który występując w licznych gatunkach i odmianach zawsze posiada kilka podstawowych elementów. Musi być scena i widownia, chociaż mogą wyglądać bardzo dziwnie, a nawet na pierwszy rzut oka stanowić jedną przestrzeń. Wszystko zależy od tego, co dany teatr chce nam o świecie powiedzieć. Przestrzeń teatralna, nawet pusta, zanim jeszcze przyjdą aktorzy i widzowie, zanim pojawi się dramat, lub cokolwiek innego, ona już "mówi i pokazuje". Kieruje uwagę. Sugeruje, co jest ważne, a co nie. Daje pewien potencjał, który ma swoje prawa, ograniczenia i preferencje.

W spotkaniach ważniejszy jest teatr niż architektura. Chodzi o spojrzenie z wielu różnych perspektyw na sztukę teatru, a w szczególności na to w jakich przestrzeniach obecnie występuje. Wcale wszędzie nie wyglądają tak samo, ani nie były takie same zawsze. Dlaczego tak, a nie inaczej? O czym jest.

Arkadiusz Rogoziński.

 ***

Bałucki Ośrodek Kultury "Na Żubardzkiej" , ul. Żubardzka 3,

16.01.2014 godz. 18.00

Prowadzenie: Arkadiusz Rogoziński, kulturoznawca, doktorant w Katedrze Socjologii Kultury w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Cykl spotkań/wykładów skierowany do osób zainteresowanych historią architektury, historią i teorią teatru, reżyserią teatralną oraz antropologią kultury.

Spotkania adresowane są do młodzieży licealnej, studentów, osób dorosłych, które czują potrzebę dowiedzenia się czegoś o świecie, czego nie piszą żadne turystyczne przewodniki.

Koszt jednego spotkania: 10 zł/od osoby