powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Transmisja HD LIVE "Klejnotów" z Teatru Bolszoj

W najbliższą niedzielę (19.01) w wybranych kinach transmisja HD LIVE "Klejnotów" Balanchine'a z moskiewskiego Teatru Bolszoj.

Afabularne, a za to maksymalnie skupione na wirtuozerii tancerzy "Klejnoty" - za sprawą przekazu satelitarnego - zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy. Balet ten w ogóle rzadko wystawiany jest poza granicami USA, ponieważ THE GEORGE BALANCHINE TRUST pilnie strzeże praw autorskich do niego. Moskiewski Teatr Bolszoj jest jedną z nielicznych scen świata posiadającą "Klejnoty" w repertuarze.

George Balanchine (1904-1983) to jeden z najważniejszych choreografów XX wieku. Uważa się go za ojca baletu amerykańskiego. Urodził się w Petersburgu, od 1934 roku stale przebywał w Nowym Jorku. Założyciel słynnego zespołu New York City Ballet. Wypracował własną odmianę tańca klasycznego i widowiska baletowego bez treści literackich, opartego na ścisłej relacji między tańcem a muzyką.

Powstałe w 1967 roku "Klejnoty" (muzyka: Fauré, Strawiński, Czajkowski) to sztandarowy przykład baletu neoklasycznego. Balanchine stworzył przedstawienie, w którym zaprezentował różne style tańca, przyrównując je do różnych kamieni szlachetnych. Szmaragdy symbolizują pełną romantyzmu szkołę francuską, rubiny - przesiąkniętą tradycją musicalową szkołę amerykańską, brylanty - skupiającą się na czystej wirtuozerii wykonania klasyczną szkołę rosyjską. Balanchine na pomysł przygotowania "Klejnotów" wpadł podobno podczas oglądania pełnych przepychu wystaw sklepów jubilerskich przy nowojorskiej Piątej Alei. Dodatkowym atutem przedstawienia są niezwykłe, przypominające drogie kamienie, kostiumy autorstwa Barbary Karinskiej, laureatki Oscara.

Gdzie w Polsce można obejrzeć "Klejnoty":

Gliwice kino Amok

Katowice kinoteatr Rialto

Kraków kino Kijów.Centrum

retransmisja 20.01.2014

Łódź kino Wytwórnia

retransmisja 16.03.2014

Wrocław kino Nowe Horyzonty

***

LIVE | 19.01.2014 | niedziela | 16:00 Fauré, Strawiński, Czajkowski /Balanchine Klejnoty

LIVE | 02.02.2014 | niedziela | 16:00 Desiatnikow / Ratmanski Stracone złudzenia

LIVE | 30.03.2014 | niedziela | 17:00 Szostakowicz / Grigorowicz Złoty Wiek

Wykonawcami wszystkich przedstawień są pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, a także orkiestra Teatru Bolszoj.

UWAGA: W niektórych ośrodkach przedstawienia są retransmitowane do trzech miesięcy od ww. dat.

O zespole

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych w jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround nie tylko do ważniejszych ośrodków kulturalnych, ale i do mniejszych miejscowości. Dziś transmisje te oglądają widzowie zgromadzeni w kilkuset salach kinowych, teatralnych i filharmonicznych całego świata.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

Więcej informacji na: http://www.nazywowkinach.pl/