Wrocław. Więcej pieniędzy na kulturę

W 2014 r. Wrocław z miejskich pieniędzy przeznaczy na kulturę ponad 40 mln zł więcej niż w roku minionym. Największym wydarzeniem będzie wystawa prac Pabla Picassa i Salvadora Dalego.

«- Do 2016 r. wydatki na kulturę będą we Wrocławiu rosły. O ile dokładnie, tego dzisiaj jeszcze nie wiem. Zajmą się tym radni następnej kadencji -zaznacza Jerzy Skoczylas, szef komisji kultury we wrocławskiej radzie miejskiej.

Skoczylas jest zadowolony z wydarzeń kulturalnych zaplanowanych we Wrocławiu na cały rok. Imprezy będą zabezpieczone z miejskich pieniędzy. I tak 3 mln zł zostanie przekazane na organizację wystawy prac Pabla Picassa, Salvadora Dalego i Francisca Goi w Muzeum Architektury. Ekspozycja potrwa od końca lipca do polowy listopada i już dzisiaj przewiduje się, że wystawę zobaczy więcej zwiedzających niż "Rodzinę Brueglów" pokazywaną w 2013 r. w Pałacu Królewskim. Interesująco zapowiadają się planowane na październik Światowe Dni Muzyki. Atrakcją wrocławskiej edycji

imprezy będzie konkurs w nowej kategorii - instalacje muzyczne na wolnym powietrzu, związane np. z fontanną przy Pergoli, w Rynku, fosą lub innym obiektem w mieście. Budżet Wrocławia dołoży do tej kulturalnej atrakcji 2,5 mln zł.

Znacznie mniej, bo 600 tys. zł, zapisano na organizację Międzynarodowej Olimpiady Teatralnej. Mówi się o niej, że jest festiwalem najwybitniejszych twórców i spektakli z całego świata. Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za wyborem Wrocławia na gospodarza Olimpiady była twórczość Jerzego Grotowskiego oraz działalność instytutu jego imienia. Decyzja o wyborze stolicy Dolnego Śląska jako organizatora Olimpiady zapadła w 2010 r., czyli wtedy, gdy nie było jeszcze wiadomo, że Wrocław w 2016 r. zostanie Europejską Stolicą Kultury.

Do imprez w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław przygotowuje Biuro Festiwalowe Impart 2016.

W 2014 r. dostanie ono ponad 8,7 mln zł i zorganizuje m.in. kolejną edycję Festiwalu "Jazz nad Odrą" (gmina wyłoży na to 850 rys. zł) i Wrocławskie Lato Organowe (123 tys. zł).

Prowadzić będzie także Teatr Piosenki (ponad 248 tys. zł) oraz Wrocławski Sound (ponad 93 tys. zł) oraz własną scenę teatralną i warsztaty. W ramach tworzonej oferty programowej pojawią się też Dni Baskijskie (100 tys. zł), Społeczna Akademia Jacka Żakowskiego (121 tys. zł), Projekt Wrocław-Lwów (70 rys. zł), Neony kultury (100 tys. zł) oraz Dom dla Sztuki - Sztuka dla domu (100 tys. zł).

W budżecie zapisano 3 mln zł na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Nowe Horyzonty". Dofinansowanie otrzyma też Międzynarodowy Festiwal "Brave", prezentujący nieznane lub ginące kultury i tradycje z najodleglejszych zakątków świata.

Dotację otrzymają organizatorzy Przeglądu Piosenki Aktorskiej oraz Festiwal obchodów Święta Wrocławia. Nie zabraknie pieniędzy na spektakle i premiery teatralne. Teatr Współczesny planuje organizację ok. 250 przedstawień oraz 10 spotkań i imprez w ramach cyklu "Strefa kontaktu". Do nowych pozycji repertuarowych należeć mają m.in.: "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett w reżyserii Katarzyny Szyngiery i "Paternoster" Helmuta Kajzera w reżyserii Marka Fiedora.

Nie wszystkim jednak pomysł na takie promowanie kultury się podoba. Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS podczas ostatniej sesji budżetowej mówiła: - Europejska Stolica Kultury to dla Wrocławia szansa i wyzwanie. Ale dzisiaj trudno uchwycić jej ideę. Cały ten projekt trzeba jeszcze dopracować.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego