Spór o Teatr Szekspirowski w Gdańsku

12-06-2009
19-09-2014
To będzie nowa wizytówka Gdańska
Sierpień i wrzesień upływają w Gdańsku pod znakiem wielkich inwestycji. 30 sierpnia otwarcia doczekało się Europejskie Centrum Solidarności, 19 września zostanie udostępniony mieszkańcom, turystom, gościom Gdański Teatr Szekspirowski. - Zrealizowany projekt odchodzi od sztampy, to nie jest rekonstrukcja, ale architektura wchodząca w XXI wiek. Cały obiekt jest echem dawnego miasta, które w środku, w centrum ma rzecz najważniejszą - teatr, sztukę - mówi Prof. Jerzy Limon, dyrektor GTS.
14-01-2013
Dwa wielkie gmachy i dużo małych grantów - budżet Gdańska na kulturę
Mniej dotacji, więcej grantów, ogromne środki na dwie kluczowe inwestycje - to najważniejsze zmiany związane z tegorocznym budżetem Gdańska na kulturę. Opowiada o nich Anna Czekanowicz, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury, w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
13-03-2010
Wajda wraca do Gdańska
Andrzej Wajda kończy właśnie montować swój dokument poświęcony Gdańskowi i... Williamowi Szekspirowi. "Aktorzy przyjechali!" będą pierwszą produkcją filmową Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, premiera odbędzie się kwietniu, podczas urodzin Szekspira - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
16-09-2009
Mleko się rozlało, a kiedyś wykipi
Środowisko gdańskich architektów zorganizowało w ub. tygodniu gorącą debatę o Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Przybyli na nią przeciwnicy i zwolennicy tego projektu - pisze Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
15-09-2009
To nie był teatr
- Profesor Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, bardzo mocno podkreśla, że istniała tradycja przedstawień szekspirowskich. Co to oznacza dokładnie, nie precyzuje. Natomiast z jego książki wynika jasno, że nie ma na to dowodów, żadnych zachowanych w dokumentach przekazów. Również w publikacjach innych ekspertów, znawców tematu stan wiedzy jest taki sam. Nie zachowały się żadne przekazy historyczne podające nam konkretną sztukę Szekspira, którą rzeczywiście zagrano w XVII-wiecznym Gdańsku - mówi Tomasz Korzeniowski, prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
12-09-2009
Gdańsk. Rusza budowa Teatru Szekspirowskiego
Rusza budowa najnowocześniejszej sceny teatralnej w Polsce. W poniedziałek wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [projekt na zdjęciu].
10-09-2009
Czy Teatr Szekspirowski to teatr dla Gdańska
Projekt Teatru Szekspirowskiego ciągle budzi emocje. Zeszpeci panoramę miasta czy wprost przeciwnie? Gdański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza w czwartek na otwartą dyskusję nad projektem. Zapraszamy na rozmowę o idei budowy i formie architektonicznej Teatru Szekspirowskiego, gdyż wokół tej sprawy narosło wiele emocji, a tak naprawdę niewielu gdańszczan wie, jak projekt ostatecznie wygląda i dlaczego budzi tak gorące sprzeciwy - mówi Maria Sołtysik, wiceprezes SARP, adiunkt Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
01-07-2009
Teatr Szekspirowski pomaga - nie szkodzi
- Architektoniczna forma teatru sama w sobie jest bardzo dobrej jakości. Ja wysoko oceniam ten projekt. Powstanie podobnej formy w zabytkowym sąsiedztwie ma ten walor, że tworzymy coś ładnego obok czegoś ładnego. Nie obniżamy jakości miejsca. Znamy wiele takich przypadków, kiedy nowoczesna forma, ale wysokiej jakości, sąsiadowała z jakimś bardzo dużej wagi obiektem historycznym, i nic złego się nie działo - mówi prof. Aleksander Böhm, architekt z Politechniki Krakowskiej.
22-06-2009
O Teatrze Szekspirowskim z mieszanymi uczuciami
Od razu powiem wprost: nie podzielam ani entuzjazmu zwolenników budowy teatru, ani katastrofizmu jego przeciwników, choć przyznam, że zarówno sam pomysł, jak i sposób w jaki jest on lansowany budzą moje wątpliwości. I od tego właśnie chciałbym zacząć, zwłaszcza, że kwestia teatru, jest tylko jedną z wielu podobnych, fakt, że szczególnie jaskrawą - do dyskusji na temat Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego włącza się dr Jacek Friedrich, historyk sztuki, na łamach Polski Dziennika Bałtyckiego.
13-06-2009
Kontrowersje wokół projektu "teatru szekspirowskiego" prof. Renato Rizziego
Obserwujemy coś, co można nazwać degradowaniem historycznego wizerunku gdańskiej starówki. W ten nurt dynamicznych przemian urbanistycznych wpisuje się, niestety, w sposób niekorzystny monumentalny projekt "teatru szekspirowskiego", który został zaproponowany i stworzony przez włoskiego architekta Renato Rizziego - mówi Tomasz Korzeniowski, dyrektor zbiorów i główny konserwator zabytków bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
12-06-2009
Piękna idea Teatru Szekspirowskiego została wynaturzona
Z wielkim zainteresowaniem zabrałem się do czytania wypowiedzi profesora Jerzego Limona w "Polsce Dzienniku Bałtyckim", ale po lekturze nie można jej określić inaczej niż jako rozczarowującą. Profesor nie podejmuje dyskusji, nie próbuje ustosunkować się do przedstawionych w artykule p. Korzeniowskiego wątpliwości. Merytoryczną naukową dyskusję zastępują emocje i inwektywy, proszę wybaczyć, ale niekiedy poniżej pasa - pisze Andrzej Januszajtis w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
04-06-2009
Odbudujmy mury, a teatr gdzie indziej
Owszem, na pewno warto w Gdańsku kontynuować tradycje szekspirowskie. Warto stworzyć nowe centrum kulturalne światowej miary. Ale czy koniecznie kosztem wizerunku starego Gdańska? Sądzę, że zamiast zacietrzewienia czy wręcz niepotrzebnych insynuacji warto spokojnie rzecz raz jeszcze przedyskutować - głos w debacie na temat Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zabiera, na łamach Polski Dziennika Bałtyckiego, Waldemar Rekść, członek zarządu gdańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
01-06-2009
Nie, bo nie! Czyli spory wokół Teatru Szekspirowskiego
Spór wokół budowy Teatru Szekspirowskiego wywołuje we mnie poczucie pewnego zażenowania. Mam wrażenie, że wśród osób zaangażowanych w tę ideę krąży jakaś mucha uprzykrzona, która za wszelką cenę, bzycząc donośnie, chce zwrócić na siebie uwagę, dokuczyć, zamęczyć, ukąsić - pisze Beata Jaworowska, członek Rady Programowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
29-05-2009
Czekam niecierpliwie na Teatr Szekspirowski
Mam nadzieję, że już wkrótce teatr Rizziego, pozostając w dialogu z przeszłością miejsca i osiągnięciami gdańskiego gotyku ceglanego, stworzy nową jakość, godną Europejskiej Stolicy Kultury. Ale niech go już budują, i to w samym centrum, tu jest jego miejsce - pisze Marek Bumblis, radny miasta Gdańska i przewodniczący miejskiej Komisji Kultury i Sportu.
28-05-2009
Teatr Szekspirowski: fakty, donosy i przekłamania
Projekt teatru szekspirowskiego w Gdańsku stał się przedmiotem bezpardonowych ataków ze strony niewielkiej grupy ludzi. Poziom tych ataków nie pozwalał na podjęcie merytorycznej dyskusji, a podjęte przeze mnie próby porozumienia spełzły na niczym, gdyż zostały niecnie wykorzystane jako okazja do kolejnego pokazania się w mediach - na tekst Tomasza Korzeniowskiego, prezesa gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, w sprawie budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, odpowiada jego dyrektor, prof. Jerzy Limon.
25-05-2009
Szekspirowska fikcja za 80 mln
Ogromna inwestycja budowlana za 80 mln zł, o nazwie Gdański Teatr Szekspirowski, po prostu nie ma uzasadnienia historycznego, nie mówiąc już o miejscu tej budowy - pisze w Polsce Dzienniku Bałtyckim, Tomasz Korzeniowski, prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, konserwator zabytków w bazylice Mariackiej w Gdańsku.
22-05-2009
Gdańsk. Oddalono skargę dotyczącą budowy GTS
Gdański Teatr Szekspirowski uprzejmie informuje że dnia 22 maja 2009 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok oddalający skargę Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku.
20-03-2009
Prawda o teatrze "elżbietańskim"
Jedynym sposobem usunięcia kontrowersji [wokół budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego] będzie zbudowanie tego gmaszyska gdzie indziej. Nie na cyplu Wyspy Spichrzów, bo tam nie ma miejsca, a poza tym nie powinno się rezygnować z odbudowy spichlerzy (przystosowanych do nowych funkcji). Najlepsze byłyby Długie Ogrody, np. działka dawnego Teatru Wilhelma (o ile jest wolna). Dalsze wzbogacanie oferty kulturalnej w tym rejonie, blisko Akademii Muzycznej i Filharmonii byłoby logiczne i korzystne dla miasta - pisze prof. Andrzej Januszajtis w Naszym Gdańsku, miesięczniku Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk".
12-03-2009
Teatr elżbietański w Gdańsku mistyfikacją?
Spór dotyczący budowy wielkiego, nowoczesnego budynku, tzw. teatru elżbietańskiego w Gdańsku, nabrał nowych barw. Okazuje się, że w świetle najnowszych badań istnienie teatru szekspirowskiego w mieście nad Motławą jest zwykłą mistyfikacją. Czy w takim razie władze miejskie i samorządowe będą upierać się przy dotychczasowej lokalizacji teatru, która degraduje zabytkową przestrzeń gdańskiej Starówki? - pyta Waldemar Rekść w Naszym Dzienniku.
28-02-2009
Towarzystwo z pasją do protestów
Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego: - Działania pana Korzeniowskiego mogą mieć tylko jeden cel. Najwyraźniej nie chce on, by w Gdańsku powstał teatr Szekspirowski, a miasto straciło 50 mln zł dotacji z Unii Europejskiej. Teatr Szekspirowski nie jest jedyną inwestycją oprotestowaną przez Korzeniowskiego - piszą Jowita Kiwnik i Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
20-02-2009
Gdańsk. Konflikt wokół lokalizacji Teatru Szekspirowskiego
Spór dotyczący lokalizacji i kształtu architektonicznego Gdańskiego Teatry Szekspirowskiego miał się w czwartek zakończyć. - Nie wycofujemy zastrzeżeń - stwierdził nieoczekiwanie prezes gdańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Tomasz Korzeniowski, który od miesięcy protestuje przeciwko budowie przy ul. Bogusławskiego.
11-02-2009
Krucjata kustosza przeciw Teatrowi Elżbietańskiemu
Jest taki stary dowcip o Bogu i Hiobie. Bóg razi Hioba kolejnymi nieszczęściami, gdy Hiob pyta: Za co? Wszechmogący uśmiecha się tajemniczo. W końcu, gdy Hiob traci dosłownie wszystko, na pytanie: Dlaczego? Bóg odpowiada: A bo ja ciebie Hiobie nie lubię. Mam wrażenie, że na podobnej logice opiera się krucjata kustosza Bazyliki Mariackiej Tomasza Korzeniowskiego przeciw budowie Teatru Elżbietańskiego na parkingu między ulicami Za Murami i Podwalem Przedmiejskim - pisze Bożena Aksamit w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
07-02-2009
Gdańsk. Nowa lokalizacja dla Teatru Szekspirowskiego?
Przeniesienie budynku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Wyspę Spichrzów proponuje konserwator Tomasz Korzeniowski. - A może przenieść na Wyspę Spichrzów Bazylikę Mariacką? - ironizuje Krzysztof Król, odpowiedzialny za inwestycję.