powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Premiera sztuki "Zabić nie zabić" w MCK

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza 28 grudnia na premierę "Zabić nie zabić" Ryszarda Częstochowskiego w reżyserii Pavla Zbożila. Kontrowersyjna sztuka oparta o wieloletnie doświadczenia autora jako terapeuty uzależnień przeznaczona jest tylko dla widzów dorosłych.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w MCK autor uchylił rąbka tajemnicy na temat oczekiwanej inscenizacji jego dramatu. - To nie jest sztuka efekciarska - zapewniał - tekst momentami jest thrillerem, nurza się w mrokach duszy ludzkiej, z którymi mam styczność jako terapeuta od 30 lat. Częstochowski podkreślał też swoje inspiracje teatrem Strindberga. Pełen zapis dramatu ukazał się we właśnie wydanej książce Częstochowskiego "Stare i młode" uhonorowanej nagrodą im. Klemensa Janickiego.

Producentem sztuki jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. - Pracowaliśmy nad sztuką wspólnie z Ryszardem, ostro dyskutowaliśmy i często nie były to łatwe dyskusje - mówił Andrzej Stróż z MCK-owej Pracowni Teatru.

Główne role zagra trójka warszawskich aktorów - Michalina Olszańska, Wojciech Chmielowski i Stefan Krzysztofiak. Muzykę skomponował Sławomir Ciecierski. Olszańska - prywatnie córka aktorki Agnieszki Fatygi - jest studentką warszawskiej szkoły teatralnej. Mimo młodego wieku ma już na koncie kilka ról filmowych i telewizyjnych. W przyszłym roku zobaczymy ją w "Jack Strong" Pasikowskiego, a obecnie gra główną rolę w czeskim filmie o ostatniej ofierze systemu komunistycznego Oldze Hepnerovej. Drugim reżyserem tego filmu jest właśnie reżyser bydgoskiej inscenizacji Pavel Zbożil.

Spektakl sfinansowano ze środków Miasta Bydgoszczy oraz MCK Bydgoszcz. Bilety na spektakl kosztują 10 zł. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego warto je wcześniej zarezerwować. Premiera odbędzie się 28 grudnia 203 o godzinie 17:00 w Sali widowiskowej MCK.