powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Nowy Jork. "Falstaff" pod batutą Jamesa Levine'a live

James Levine, dyrektor muzyczny nowojorskiej MET, po dłuższej przerwie spowodowanej chorobą, zagości na ekranach ponad 1.900 ośrodków na całym świecie. W sobotę poprowadzi "Falstaffa" Giuseppe Verdiego w ramach cyklu "The Metropolitan Opera: Live in HD".

W postać grubego i mało szlachetnego (choć pełnego swoistego uroku) szlachcica wcieli się AMBROGIO MAESTRI (na zdjęciu ze Stephanie Blythe). Przedstawienie przygotował jeden z najpopularniejszych reżyserów operowych ostatnich dekad - ROBERT CARSEN. Inscenizacja ta miała premierę w Met w zeszłym tygodniu (6 grudnia), a poprzednia blisko 50 lat temu.

***

Falstaff

Opera (komedia liryczna) w trzech aktach (1893)

Libretto: Arrigo Boito na podstawie dwóch części "Henryka IV" i "Wesołych kumoszek z Windsoru" Williama Shakespeare'a

Premiera niniejszej inscenizacji The Metropolitan Opera: 6 grudnia 2013 roku

PREMIERA SEZONU 2013-14

Transmisja przedstawienia:

14 grudnia 2013 | sobota | 18:55

Obsada:*

Carlo Bosi jako doktor Kajus

Ambrogio Maestri jako Sir John Falstaff

Keith Jameson jako Bardolf

Christian Van Horn jako Pistol

Jennifer Johnson Cano jako Mrs. Meg Page

Angela Meade jako Mrs. Alice Ford

Stephanie Blythe jako Mrs. Quickly

Lisette Oropesa jako Nannetta, córka Alice i Forda

Paolo Fanale jako Fenton

Franco Vassallo jako Ford, mąż Alice (ukrywający się później pod nazwiskiem Fontana)

Chór i orkiestra The Metropolitan Opera

James Levine dyrygent

Realizatorzy:

Robert Carsen reżyseria i światło

Paul Steinberg scenografia

Brigitte Reiffenstuel kostiumy

Peter Van Praet światło

Prowadzenie podczas transmisji:

Renée Fleming

Realizacja telewizyjna transmisji:

Gary Halvorson

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut (w tym 1 przerwa po drugim akcie). | Inscenizacja ta jest koprodukcją The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Teatro alla Scala w Mediolanie, Canadian Opera Company w Toronto i De Nederlandse Opera w Amsterdamie.

* W kolejności śpiewania.

***

AMBROGIO MAESTRI baryton

Sir John Falstaff

Włoch. Na świecie znany przede wszystkim jako świetny interpretator tytułowej roli w "Falstaffie" G. Verdiego, choć jak na wykonawcę tej partii jest dość młody (ma dziś 43 lata), ponieważ zwykle wykonują ją starsi śpiewacy. W postać bezczelnego, choć pełnego wdzięku łgarza wcielił się po raz pierwszy już w 2001 roku, kiedy cały muzyczny świat obchodził setną rocznicę śmierci kompozytora: wystąpił wtedy - na zaproszenie maestra Riccarda Mutiego - w Teatro Verdi w Busseto, w spektaklu przygotowanym przez zespół mediolańskiej La Scali. W nowojorskiej The Metropolitan Opera pojawił się po raz pierwszy w 2004 roku, śpiewając Amonasra w "Adzie" G. Verdiego. Na tej scenie występował także jako Alfio w "Rycerskości wieśniaczej" P. Mascagniego. Widzowie cyklu transmisji "The Met: Live in HD" mogą go pamiętać z przedstawienia "Napoju miłosnego" G. Donizettiego (2012). Wystąpił wtedy - jako zabawny szarlatan Dulcamara - u boku Anny Netrebko, Matthew Polenzaniego i Mariusza Kwietnia. W swoim repertuarze ma przede wszystkim partie z oper Włochów (G. Verdi, G. Donizetti, G. Puccini, R. Leoncavallo czy A. Catalani). Ściśle współpracuje z Arena di Verona. Jest częstym gościem słynnych teatrów operowych, między innymi londyńskiej Royal Opera House Covent Garden, Wiener Staatsoper, Opéra national de Paris, monachijskiej Bayerische Staatsoper, Teatro di San Carlo w Neapolu, rzymskiego Teatro dell'Opera i Deutsche Oper Berlin. Do współpracy zapraszają go dyrygenci tej miary, co Zubin Mehta, Daniele Gatti, Daniel Oren, Fabio Luisi, Antonio Pappano, Marco Armiliato, Gianandrea Noseda czy Daniel Harding.

JAMES LEVINE dyrygent

Amerykanin. Jeden z najbardziej znanych dyrygentów operowych świata. W swoim repertuarze ma ponad 80 oper ponad 30 kompozytorów. Od 42 lat ściśle związany z nowojorską The Metropolitan Opera, której jest wizytówką. W teatrze tym zadebiutował w roku 1971, dyrygując przedstawieniem "Toski" G. Pucciniego. W 1976 roku mianowano go dyrektorem muzycznym Met; tę funkcję sprawuje do dziś. Nowojorska scena zawdzięcza mu pojawienie się w jej repertuarze dzieł G. Gershwina, A. Schönberga, A. Berga, I. Strawińskiego czy K. Weilla. Uwielbiany przez śpiewaków. Dyrygował przedstawieniami, w których występowały gwiazdy tej miary, co Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Thomas Hampson, Mirella Freni, Marylin Horne, Leontyne Price, Teresa Stratas, Renata Tebaldi, Christa Ludwig czy Anna Natrebko i Mariusz Kwiecień. To między innymi dzięki jego charyzmie najlepsi śpiewacy chcą występować w Met. Pracę nad muzycznym przygotowaniem nowej inscenizacji Wagnerowskiej tetralogii "Pierścień Nibelunga" przerwała mu poważna choroba. Nie wiadomo było, czy artysta w ogóle wróci za dyrygencki pulpit, jednak po kilku latach, w tym sezonie, zadyrygował z ogromnym sukcesem "Cos fan tutte" W. A. Mozarta (widzowie cyklu transmisji "The Met: Live in HD" będą mogli oglądać tę operę, pod jego kierownictwem muzycznym, 26 kwietnia 2014 roku). Levine nie stroni też od repertuaru symfonicznego i współpracuje z wieloma zespołami filharmonicznymi na świecie. Nagrywa dla Sony Classical. Jest także wybitnym pianistą.

ROBERT CARSEN reżyser

Kanadyjczyk. Obecnie jeden z najpopularniejszych reżyserów operowych na świecie. Jego inscenizacje pokazują najwybitniejsze teatry. Ostatni sukcesem artysty było wystawienie "Don Giovanniego" W. A. Mozarta z Peterem Mattei i Anną Netrebko w mediolańskiej La Scali; spektaklem dyrygował Daniel Barenboim. Karierę rozpoczynał jako aktor i asystent reżysera. Przez kilka lat był związany z zespołem operowym w Glyndebourne. Międzynarodową popularność reżyser zdobył, kiedy na rynku pojawiło się DVD z nagraniem przedstawienia "Rusałki" A. Dvořáka w jego inscenizacji, przygotowanego przez zespół Opéra national de Paris (w tytułową rolę wcieliła się wtedy Renée Fleming). Wyreżyserował do tej pory kilkadziesiąt przedstawień operowych. Inscenizował dzieła G. Pucciniego, J. Offenbacha, F. Poulenca, G. Verdiego, R. Straussa, P. I. Czajkowskiego, L. Janáčka, R. Wagnera i in. Wraz z dyrygentem Kentem Nagano i piosenkarzem Stingiem przygotował "Historię żołnierza" I. Strawińskiego. Nie stroni od pracy w teatrze dramatycznym. W Nowym Jorku wyreżyserował spektakl na podstawie sztuki T. Stopparda "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją". Interesuje się również operetką i musicalem. Dla paryskiego Théâtre du Châtelet przygotował wyjątkowo kontrowersyjną inscenizację "Kandyda" L. Bernsteina, której później nie chciano pokazać w mediolańskiej La Scali, będącej współproducentem spektaklu. W Théâtre du Châtelet zrealizował także "My Fair Lady" F. Loewe; przedstawienie to zagościło następnie w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Jego inscenizacje cechuje przejrzystość i czystość formy. W 1996 roku otrzymał tytuł Chevalier des Artes et des Lettres.

***

Gdzie w Polsce można obejrzeć "Falstaffa":

Rzeszów LIVE kino Zorza

Warszawa LIVE Teatr Studio im St. I Witkiewicza

Wrocław LIVE kino Nowe Horyzonty

Elbląg LIVE kino Światowid

Katowice LIVE kino Kosmos

Kraków LIVE kino Kijów.Centrum

Gliwice RETRANSMISJA kino Amok

Kielce LIVE Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach

Olsztyn LIVE Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego http://www.filharmonia.olsztyn.pl/

Czechowice-Dziedzice LIVE kino Świt

Trzebinia LIVE kino Sokół

Łódź LIVE Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Na zdjęciu: