Lato 2009 w teatrze

01-06-2009
28-08-2009
Warszawa. Teatr Praski i Druga Strefa żegnają lato na Bemowie
Teatr Praski i mokotowski Teatr Druga Strefa pożegnają lato na Bemowie. W amfiteatrze pokażą "Wariactwa według Czechowa" [na zdjęciu] i "Seksoterapię".
26-08-2009
Lądek Zdrój. Rozpoczął sie Festiwal Krystyny Jandy
Dziś [25.08] rozpoczyna się wielki festiwal w Lądku-Zdroju. Uzdrowisko w Kotlinie Kłodzkiej odwiedzi Krystyna Janda. Właśnie imieniem tej artystki nazwano spotkania ze sztuką.
26-08-2009
Lidzbark Warmiński. Jubileuszowe Wieczory Humoru i Satyry
30 lat w życiu człowieka, to niewiele, ale w życiu wydarzeń artystycznych, to całe wieki. Do nich w tym roku dołączyły Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry - mówi Jolanta Adamczyk, dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury.
26-08-2009
Lidzbark Warmiński. Powstaje aleja sław polskiego kabaretu
W Toruniu są pierniki z autografami znanych mieszkańców, we Władysławowie gwiazdy z podpisami sportowców. Od dziś Lidzbark Warmiński będzie miał swoją aleję, która upamiętni najlepszych satyryków.
26-08-2009
Wrocław. Letnia premiera Ad Spectatores
Gdyby szef i twórca grupy teatralnej Ad Spectatores Maciej Masztalski nie spędził wakacji we francuskim Bordeaux i hiszpańskim San Sebastian, nie mielibyśmy zapewne do czynienia z wakacyjną premierą teatru.
21-08-2009
Lublin. IV Spotkania Teatrów Ulicznych
Mała dziewczynka, zatopiona w świecie własnej wyobraźni i marzeń, poprosi w sobotę przechodniów świdnickich ulic o pomoc w odnalezieniu ulubionej lalki.
21-08-2009
Toruń. Weekendowe spektakle w piwnicach zamku
Dwa spektakle muzyczne będzie można zobaczyć w ten weekend w piwnicach zamku krzyżackiego.
20-08-2009
Białystok. Pierwsza odsłona Festiwalu Wertep
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Słowo "wertep" brzmi na Podlasiu swojsko. Jego mieszkańcy nie raz brnęli przez wertepy i bezdroża - tak dosłownie rzecz ujmując i w przenośni.
20-08-2009
Gliwice. Pracowity sierpień Teatru Muzycznego
W Gliwickim Teatrze Muzycznym praca wre. Jego zespół podróżuje po Polsce z przedstawieniami gościnnymi, a jednocześnie na jego scenie uwija się jak w ukropie castingowa obsada wrześniowej premiery "High School Musical".
19-08-2009
Gdańsk. Mozart w Parku Oliwskim
Mozart klasycznie, na jazzowo, po góralsku, japońsku - w środę 19 sierpnia rusza Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana". - Nie boimy się konfrontować Mozarta z innymi rodzajami muzyki, bo on sam się tego nie bał, sięgając w swojej twórczości po egzotyczne tematy - mówi Jan Łukaszewski, dyrektor festiwalu.
19-08-2009
Szczecin. "Burza" na dziedzińcu
Od czwartku do soboty na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich obejrzeć można będzie szczecińską adaptację "Burzy" przygotowaną przez aktorów Teatru Polskiego.
18-08-2009
Pstrążna. Nowy amfiteatr dla "Strasznego dworu"
Ponad stu artystów zobaczymy podczas realizacji czteroaktowej opery "Straszny Dwór" na deskach przygotowanego specjalnie na ten cel amfiteatru w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Na plenerowe widowisko w sobotę 22 sierpnia o godz. 20.30 zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
17-08-2009
Chorzów. Pół tysiąca ludzi chciało oglądać Grabowskich i Peszka
Prawdziwe tłumy wybrały się na piątkowy spektakl Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Nic dziwnego, skoro w repertuarze był kultowy krakowski spektakl "Scenariusz dla trzech aktorów".
17-08-2009
Szczecin. Teatr Mały znowu gra
"Dzień świra" Marka Koterskiego jest jednym z najważniejszych tekstów dramatycznych, napisanych ostatnio w Polsce. Z jednej strony historia Adasia Miauczyńskiego może być odczytywana jako żywot nieudacznika. Z drugiej - jako groteska i satyra na współczesnego Polaka.
17-08-2009
Szczecin. Trwa Letni Sezon Artysyczny w Polskim
Kiedy, jeśli nie w cieple sierpniowe wieczory, oglądać sztukę o powikłanych losach zakochanych par, w malowniczej scenerii platanów na zamkowym dziedzińcu?
14-08-2009
Gdańsk. Festiwal Solidarności 81
Czy dobrze jest wybrać się do teatru, będąc głodnym? Na pewno warto nad tym się zastanowić, wybierając się na polską premierę spektaklu "Stołówka" Teatru Muzycznego Polly Maggoo z Amsterdamu.
14-08-2009
Teremiski. Piąte urodziny Teatru w Stodole
Jedni pojadą do Wigier, a inni może się skuszą na wyprawę do Puszczy Białowieskiej? W piątek warto sprawdzić jak wygląda Święto Teatru w Teremiskach.
13-08-2009
Białystok."Wyprawa" na finał warsztatów teatralnych
13-08-2009
Gdańsk. Festiwal Solidarności od jutra
Jutro rusza Festiwal Solidarności. Będzie trwał tyle, ile strajki w 1980 roku, czyli 18 dni. Ukoronowaniem imprezy będzie koncert Ennio Morricone z orkiestrą.
13-08-2009
Olsztyn. Rusza Trzydniówka Teatralna
Już po raz dziewiąty olsztynianie i wakacyjni goście będą mogli spotkać się ze sztuką teatralną w plenerze. Dziś rusza Olsztyńska Trzydniówka Teatralna, impreza organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury.
13-08-2009
Psrtrążna. "Straszny dwór" w skansenie
"Straszny dwór" Opery Wrocławskiej zobaczymy w skansenie.
12-08-2009
Białystok. "Odyseja" na finał wakacyjnych warsztatów u Węgierki
Choć wakacje w pełni, w Teatrze Dramatycznym praca wre. Tym razem jednak za sprawą prawie 40-osobowej grupy młodzieży, która od tygodnia uczestniczy w warsztatach. Kto wie, może to przyszli recenzenci, aktorzy, tancerze, scenografowie?
12-08-2009
Cisna. Rozpoczął się Festiwal Sztuk Różnych "Bieszczadzkie Anioły"
Koncertem "Anioł Daleki" w środę po południu w Cisnej w Bieszczadach rozpoczął się 9. Festiwal Sztuk Różnych "Bieszczadzkie Anioły".
12-08-2009
Książ. Wakacje z Moniuszką i Monarchą
Śpiewał na całym świecie teraz zaśpiewa w Wałbrzychu. Już w najbliższy piątek w Zamku Książ Janusz Monarcha, zaprezentuje swoje "Wakacje z Moniuszką".
12-08-2009
Sopot. Osiecka i "Anty-szanty" w Atelier
Agnieszka Osiecka (1936-1997) w ostatnich latach życia była ściśle związana z sopockim Teatrem Atelier. Późna twórczość wybitnej poetki i dramatopisarki miała swoje prapremiery właśnie na deskach tej sceny, a jej pamięć jako genialnej autorki tekstów piosenek trwa w postaci dorocznego konkursu na ich interpretację. W tym roku konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej" odbywa się po raz dziesiąty, więc obecna edycja jest szczególnie ważna, bo jubileuszowa.
12-08-2009
Warszawa. "Opera dla najmłodszych" w Teatrze Wariacja
W ramach projektu "Opera dla najmłodszych" twórcy z Teatru Wariacja zaprezentują dzieciom uproszczoną wersję dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta.
12-08-2009
Kraków. Wkrótce II Lato Teatralne STeN
Tegoroczne Lato Teatralne STeN jest drugą edycją imprezy prezentującej dorobek krakowskich teatrów profesjonalnych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Teatrów Nieinstytucjonalnych STeN - działających poza instytucjami kultury jako organizacje pozarządowe.
11-08-2009
Olsztyn. Trzydniówka Teatralna w plenerze
Już po raz dziewiąty olsztynianie i wakacyjni goście będą mogli spotkać się ze sztuką teatralną w plenerze. W czwartek rusza Olsztyńska Trzydniówka Teatralna, impreza organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury.
11-08-2009
Wrocław. Teatr na wakacje
Większość teatrów w wakacje odpoczywa, są jednak i takie, które przygotowały dla teatromanów ofertę w sezonie ogórkowym.
08-08-2009
Szczecin. Performerzy w Willi Lentza
Muzyka, taniec, malowanie ciała, ruch w przestrzeni i oryginalne projekcje wideoart - w weekend w Willi Lentza, w ramach międzynarodowego projektu "Borderland".
07-08-2009
Dynów. "Alicja..." na finał Festiwalu Pogórze Express
Dzieci, młodzież i dorośli z okolic Dynowa, grupa studentów szkół artystycznych z Polski i z zagranicy, a także zawodowi aktorzy wystąpią wspólnie w plenerowym spektaklu "Dynowska Alicja w Krainie Czarów". Premiera przygotowywana była w ramach kończącego się w ten weekend Festiwalu Pogórze Ekspress
07-08-2009
Frombork. Elbląskie spektakle w Teatrze na Wodzie
W ten weekend aktorzy elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka ze swoimi spektaklami, prezentowanymi w ramach IV Warmińsko-Mazurskich Spotkań z Teatrem.., na Wodzie, dotrą do Fromborka, gdzie będą się właśnie odbywały dni tego miasta.
07-08-2009
Lubin. Art Festiwal - Sztuka na bruku 2009
Lubin Art Festiwal - Sztuka na bruku 2009 tym razem zagości na dwóch osiedlach: Polnym i Przylesiu. W sobotę impreza zacznie się przy ul. Wierzbowej o godz. 13. Orkiestra Rivendell poprowadzi warsztaty gry na instrumentach etnicznych.
07-08-2009
Skarżysko Kamienna. Wystąpiły uliczne teatry
Trzy świetne spektakle można było obejrzeć na skarżyskich ulicach w piątek i sobotę. Mieszkańcy dobrze przyjęli sztuki, gromadziły one po kilkuset widzów. Były też warsztaty malowania ciała i chodzenia na szczudłach. A wiceprezydent Skarżyska przeszedł ostrą tresurę.
07-08-2009
Warszawa. Obchody 65. rocznicy Powstania Warszawskiego
Władze miasta i dzielnic oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zadbały o to, by obchody 65. rocznicy Powstania nie zakończyły się wraz z godziną "W". W Parku Wolności będzie można zobaczyć widowisko literackie "Czego szukać, jak jest". Spektakl powstał na podstawie wybranych utworów Mirona Białoszewskiego.
07-08-2009
Warszawa. "Stworzenie świata" na festiwalu "Chopin i jego Europa"
"Stworzenie świata", 23 sierpnia. Słynne dzieło Josepha Haydna zostanie uzupełnione słownymi utarczkami między Szatanem a Stwórcą. Szatanem podczas koncertu będzie Krzysztof Gosztyła. W Stwórcę wcieli się zaś sam Frans Brüggen.
07-08-2009
Warszawa. Widowiska artystyczne z okazji rocznicy Powstania
Wzniesieniem symbolicznych barykad zaopatrzonych w kuchnię i pocztę powstańczą, punkt sanitarny oraz warsztat rusznikarski - Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Zgrupowanie Radosław" uczciła w piątek na stołecznej Starówce obchody 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
07-08-2009
Żelazowa Wola. Plenerowe widowisko "Czekamy na Chopina"
Plenerowe widowisko "Czekamy na Chopina" przeniesie widzów w klimat XIX wieku i czasy młodości Fryderyka Chopina.
07-08-2009
Krynica. Festiwal z Kiepurą w herbie
W sobotę w Krynicy rozpoczyna się Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. Na inaugurację przygotowano koncert o wdzięcznej nazwie "Zaczarowany świat operetki".
07-08-2009
Szczecin. Letni Sezon Artystyczny Polskiego
Liryka, poezja, nastrój i wyciszenie - tego wszystkiego z pewnością nie zabraknie na muzealnym dziedzińcu. Do niedzieli potrwają tu bowiem koncerty artystów, dla których słowo jest w piosence fundamentem, na którym opiera się muzyka.
06-08-2009
Elbląg. Good Artcountries Festival
Spektaklem "Sergiusz Jesienin... Strony śmierci" w wykonaniu Teatru Dramatu Plastycznego Eliksir z rosyjskiego Sovietska zainaugurowana zostanie 22 sierpnia w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" w Elblągu druga edycja Good Artcountries Festival - wydarzenia kulturalnego o charakterze transgranicznym. Festiwal potrwa do końca września.
06-08-2009
Kazimierz Dolny. Monodram Leo Leszka Kantora na Festiwalu Dwa Brzegi
"Wyjechać ze skrzypcami", monodram Leo Leszka Kantora, miał prapremierę na Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.
06-08-2009
Kraków. Białoprądnicki Teatr Ogrodowy
Do 24 sierpnia 2009 roku w Dworku Białoprądnickim w Krakowie potrwa Białoprądnicki Teatr Ogrodowy, nawiązujący do idei teatru ogrodowego powstałego w okresie baroku.
06-08-2009
Kraków. "Chatskele, Chatskele!" w Operze Kameralnej
9 sierpnia 2009, o godz. 19.00 w Krakowskiej Operze Kameralnej w Krakowe podziwiać będzie można widowisko muzyczne - Chatskele, Chatskele! Będzie to koncert dawnych pieśni żydowskich. Widowisko to czerpie inspiracje z bogatej kolekcji pieśni ludowych w Jidisz.
06-08-2009
Olsztyn. Wkrótce Trzydniówka Teatralna
Od 13 sierpnia d 18 sierpnia 2009 roku w Olsztynie odbywać się będzie Olsztyńska Trzydniówka Teatralna.
06-08-2009
Rudka. Zaczyna się Wyżyna Teatralna
W czasie urlopu można poleżeć pod gruszą, można też skoczyć do Rudki, w gminie Ruda Huta. Nie tylko dla malowniczych wiejskich widoków. Dziś rozpoczyna się tam Wyżyna Teatralna - impreza plenerowa z teatrem amatorskim w roli głównej.
06-08-2009
Zgorzelec-Görlitz. Festiwal teatrów ulicznych Via Thea
W Zgorzelcu i Görlitz od 6 do 9 sierpnia trwać będzie Via Thea, czyli festiwal teatrów ulicznych.
05-08-2009
Warszawa. Imprezy w parku Frascati
W parku Frascati przez cały sierpień odbywa się festiwal ArtPark. Już dziś można tam zobaczyć spektakl oparty na tekstach Artura Andrusa, Magdy Umer, Magdy Czapińskiej i Marcina Wolskiego.
05-08-2009
Warszawa. Projekt "Odczytać powstanie - widowiska literackie"
Projekt "odczytać powstanie - widowiska literackie" przedstawia Powstanie Warszawskie jako uniwersalny tekst kultury, którego treść wykracza daleko poza fakty historyczne i świadectwa wojenne. Czytając powstanie dochodzimy do wniosku, że jego oryginalną gramatykę wartości odnaleźć można w licznych utworach literackich, powstałych przed lub po sierpniu 1944 roku.
04-08-2009
Jelenia Góra. Lato w Teatrze u Norwida
Rozpoczął się trzeci turnus "Lata w Teatrze". Tym razem pałeczkę nad projektem przejął Teatr im. C.K. Norwida. Dwudziestu pięciu licealistów, uczestników warsztatów, skupi się na przygotowaniu - pod kierunkiem instruktorów - spektaklu pod tytułem "Pamięć".Całość nawiąże do hasła tegorocznej edycji projektu Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego, patrona warsztatów - "Pamięć, tożsamość, tradycja".
04-08-2009
Lubin. Teatry uliczne na Art Festiwal
Do Lubina powracają latem teatry uliczne. Towarzyszą im muzycy z Polski, Ghany i Indii.
04-08-2009
Warmia-Mazury. Spotkania z Teatrem... na Wodzie
Muzyczne przedstawienie zatytułowane "A my ...róbmy swoje" z piosenkami Wojciecha Młynarskiego w reżyserii znanego i cenionego Andrzeja Ozgi, to wiodący spektakl tegorocznych, IV Warmińsko-Mazurskich Spotkań z Teatrem... na Wodzie.
03-08-2009
Łódź. Czas ogórkowy w kulturze
Artystyczne lato w Łodzi nie ma rozmachu Wrocławia czy Gdańska. Za nadzieję na wielkie wydarzenie miała służyć zapowiedź przyjazdu Schwarzeneggera...
01-08-2009
Węgajty. Ostatnie spektakle Wioski Teatralnej
Nie jest to zwykły festiwal, więc i jego atmosfera jest wyjątkowa. W Węgajtach k. Jonkowa dobiega końca Wioska Teatralna - przegląd spektakli alternatywnych, warsztaty i koncerty.
31-07-2009
Kraków. Kulturalny sierpień
Po atrakcyjnym lipcu, również drugi miesiąc wakacji przyniesie w Małopolsce wiele festiwali i przeglądów muzycznych, teatralnych oraz filmowych.
31-07-2009
Kraków. Letni Przegląd Małych Form Teatralnych Bagateli
W sobotę startuje letni festiwal Bagateli. Będą szlagiery sprzed lat i szalony pociąg.
31-07-2009
Krosno. "Jak to ze światłem bywało" dziś w Rynku
Dziś wieczorem pokazany zostanie spektakl będący efektem warsztatów teatralnych dla młodzieży "Teatr na bruku".
31-07-2009
Krosno. Spektakl o legendzie Anny i Stanisława Oświecimów z laserami
Dziś wieczorem Krosno pokaże, że jest świet(l)nym miastem. Zapłoną lampy i pochodnie. Niebo nad miastem rozjaśnią lasery, które razem z muzyką Mieczysława Karłowicza opowiedzą historię - Julii i Romea z Krosna.
31-07-2009
Lublin. Festiwal Sztukmistrzów od dziś
Dziesiątki artystów cyrkowych z całego świata do podziwiania w Lublinie od dzisiaj, a wszystko za darmo!
31-07-2009
Łódż. "Tuwimki" Pinokia na lato i zimę
Przedstawienie z założenia jest plenerowe, choć jesienią trafi także na teatralna scenę. Latem grane jest w Parku Staromiejskim dla wszystkich dzieci, które spędzają wakacje w Łodzi. Teatr Pinokio zaprasza ma "Tuwimki".
31-07-2009
Warszawa. "Królestwo Baltazar" dla dzieci w Parku Rydza-Śmigłego
Ostatniego dnia lipca rozpoczyna się cykl imprez, które przez miesiąc ożywiać będą jeden z najbardziej urokliwych fragmentów miasta. Mowa o ArtParku, codziennie do końca sierpnia oferującym warszawiakom artystyczne atrakcje w "pięknych okolicznościach przyrody".
31-07-2009
Warszawa. Rusza ArtPark na Frascati
Startuje kolejna letnia scena. Na Frascati przez cały sierpień niemal codziennie będzie się coś działo. Piątki wypełnią koncerty i widowiska muzyczne, soboty i niedziele - występy gwiazd, w środę zobaczymy spektakle teatralne i aktorskie recitale.
29-07-2009
Lublin. Parada rozpocznie festiwal Sztukmistrzów
Od placu Po Farze przez namiot na Błoniach po molo "Słonecznego Wrotkowa" - od najbliższego piątku cały Lublin opanują cyrkowcy. Wówczas zaczyna się druga edycja Festiwalu Sztukmistrzów, bezpłatnej imprezy na której artyści z Polski, Francji, Hiszpanii, Włoch, Finlandii i Argentyny będą czarować widzów sztuką cyrkową.
29-07-2009
Podlasie. Wertep czyli festiwal wędrujący
Zaraz po żniwach w kilku przygranicznych miejscowościach zapowiada się wielkie świętowanie. Do Hajnówki, Białowieży i Kleszczel zawita festiwal teatralny, jakiego współczesne Podlasie nie miało. Festiwal wędrujący, przywracający tradycję teatru na rubieżach, tzw. wertep.
29-07-2009
Rudka. Wakacje z teatrem zapaleńcow
Teatry Lubelszczyzny na start! Za kilkanaście dni, w Rudce w powiecie chełmskim, powstanie największa letnia scena teatralna po wschodniej części Wisły.
28-07-2009
Elbląg. Teatr Sewruka na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Ruszają IV Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie. Na przełomie lipca i sierpnia Elbląski Teatr im. A. Sewruka wystawi osiemnaście spektakli.
28-07-2009
Gdańsk. Premiera "Stołówki" w stoczniowej stołówce
21 sierpnia na terenie stoczniowej stołówki w Gdańsku odbędzie się premiera polsko-holenderskiego przestawienia "Stołówka" Teatru Muzycznego Polly Maggoo.
28-07-2009
Koszęcin. Letnia szkoła tańca
70 osób z Polski i Litwy, profesjonalistów i amatorów - tylu uczniów miała Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego zorganizowana przez zespół "Śląsk".
28-07-2009
Koszęcin. Letnia szkoła wokalna
Zajęcia w ramach letniej szkoły wokalnej rozpoczynają się jutro w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie. W organizowanych już po raz trzeci warsztatach wezmą udział 22 osoby, wśród nich studenci śpiewu z Turcji. Do 9 sierpnia będą m.in. szlifować swoją technikę wokalną.
28-07-2009
Rudka. "Wyżyna teatralna" w sierpniu
Druga edycja projektu "Wyżyna teatralna", który służy wsparciu i promocji lokalnego ruchu teatralnego odbędzie w Rudce koło Rudy-Hut.
27-07-2009
Chorzów. Wakacyjny Przegląd Przedstawień w Rozrywce
Niepoprawność polityczna, erotyczna niegrzeczność, awangardowe brzmienia, jazzowa improwizacja, psychologiczny monodram - Teatr Rozrywki w Chorzowie spełnia różnorodne artystyczne życzenia. Stwierdzenie, że w teatrze wszystko jest możliwe, to banał, ale na rozpoczętym wczoraj Wakacyjnym Przeglądzie Przedstawień zdarzy się naprawdę wiele.
27-07-2009
Lublin. Cykliczny Festiwal Sztukmistrzów
Władze Lublina chcą, aby ich miasto znane było z kulturalnych imprez łączących sztukę cyrkową z teatrem. W następny weekend odbędzie się tu Festiwal Sztukmistrzów, który od przyszłego roku ma przerodzić się cykliczny, międzynarodowy Carnaval Sztuk-Mistrzów, a w 2012 r. gościć będzie w Lublinie Europejska Konwencja Żonglerska.
24-07-2009
Warszawa. Finał Ogrodów Muzycznych
Mniej filmów, za to więcej muzyki proponują organizatorzy na finał tegorocznych Ogrodów Muzycznych.
23-07-2009
Kraków. W sierpniu VI Festiwal Małych Form Teatralnych
Już po raz szósty Teatr Bagatela zaprasza widzów na Letni Festiwal Małych Form Teatralnych. W trzy kolejne sierpniowe weekendowe wieczory, widzowie będą mogli obejrzeć osiem przedstawień z sześciu, nie licząc Krakowa, polskich ośrodków teatralnych.
23-07-2009
Łódź. Kończy się festiwal Flamenco
Ósma edycja festiwalu flamenco dobiega końca. Wielbiciele kultury hiszpańskojęzycznej jeszcze do niedzieli mogą uczestniczyć w imprezach przybliżających tamtejszy taniec, sztukę, kuchnię i zwyczaje.
23-07-2009
Łódź. Krystyna Tkacz na Letniej Scenie Forum
Mam jedno oko zielone, a drugie oko niebieskie, patrzę na drogę, którą nadchodzą, demony co nie śpią jeszcze - tak w "Prologu z demonami" (słowa: Jerzy Górzański, muzyka: Jerzy Satanowski) śpiewała Krystyna Tkacz w maju w klubie Wytwórnia, podczas koncertu poświęconego Jerzemu Satanowskiemu.
22-07-2009
Poronin. Prapremiera góralskiej opery
Mieszkańcy Poronina i turyści oklaskiwali we wtorek prapremierowe wykonanie góralskiej opery "Naski Świat", opowiadającej o miłości i dramatycznym rozstaniu dwojga ludzi - w wykonaniu zespołu regionalnego "Regle".
21-07-2009
Białystok. Intensywne lato w BTL-u
Trwa intensywne lato w Białostockim Teatrze Lalek.
21-07-2009
Kraków. Premiera Mumerusa w Muzeum Etnograficznym
Stowarzyszenie Teatr Mumerus wraz z Muzeum Etnograficznym w Krakowie zapraszają w sobote, 25 lipca o godz. 20 na premierę spektaklu "Święto głupców czyli Walka karnawału z postem"
21-07-2009
Krosno. Warsztaty - Teatr na Bruku
W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie rozpoczęły się warsztaty teatralne - Teatr na Bruku. Jednym z prowadzących jest Jacek Buczyński, aktor teatru KTO z Krakowa.
21-07-2009
Lublin. Ogrody Piosenek ze Stachurą i Chodakowską
Trudno sobie wyobrazić lipiec w Lublinie bez festiwalu Ogrody Piosenek. To święto piosenki autorskiej. Siódma już ich odsłona odbędzie się w nadchodzący weekend.
21-07-2009
Łańcut. Teatr Przedmieście zaprasza na Noce Teatralne
Teatr Przedmieście zaprasza na III edycję "Łańcuckich Nocy Teatralnych", która odbędzie się w dniach 31 lipca - 2 sierpnia 2009 r.
21-07-2009
Sopot. Projekt "Teatr Zajechał" sceny Off de Bicz
Głównym założeniem projektu "Teatr Zajechał" Sopockiej Sceny Off de Bicz oraz zaproszonych gości jest umożliwienie mieszkańcom województwa pomorskiego kontaktu ze sztuką teatralną.
21-07-2009
Szczawno-Zdrój. VI Sudecki Festiwal Muzyczny
VI Sudecki Festiwal Muzyczny z warsztatami wokalnymi dla młodych artystów-śpiewaków i dla młodych artystów estradowych odbędzie się w Szczawnie w dniach od 20 do 30 lipca.
20-07-2009
Deszczowe urodziny magicznego klauna Tereski
Mapa z zaznaczonym miejscem ukrycia skarbu, nietypowe urodzinowe przyjęcie, gumowe jajka i woda zamieniająca się w kaskadę srebrzystych serpentyn. Oto magiczny świat Teatru Pantomimy Dar, który w sobotni wieczór zaczarował bydgoszczan - pisze Marta Krygier w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
20-07-2009
Opole. Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży
Od poniedziałku w Klubie Osiedlowym na Metalchemie startują warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.
20-07-2009
Puńsk. Rozpoczął się Festiwal Litewskich Teatrów Stodolanych
Dziewięć teatrów z Polski i Litwy weźmie udział w 18. festiwalu Teatrów Stodolanych, który rozpoczął się w niedzielę w skansenie w Puńsku.
20-07-2009
Teatralne lato wieje pustką
W czasie wakacji tylko w kilku polskich miastach pokazywane są spektakle w teatrach repertuarowych - pisze Tomasz Gromadka w Rzeczpospolitej.
18-07-2009
Łódź. Teatr Mały gra przez całe lato
Najnowsza łódzka scena - Teatr Mały w Manufakturze (ul. Drewnowska 58) zamierza grać przez całe lato.
18-07-2009
Mielec. Finał akcji "M4 - Moje Miasto, Moje Miejsce"
Sztuka alternatywna w różnorodnych przejawach eksploduje w sobotę w Mielcu podczas finału niezwykłej akcji młodych mieszkańców miasta "M4 - Moje Miasto, Moje Miejsce"
18-07-2009
Świnoujscie. Ludzie z pasją życia na Karuzeli Cooltury
- Jestem tu, żeby zadać kłam, że Polacy nie czytają - mówi Katarzyna Grochola. W Świnoujściu na dobre zaczyna się kręcić sztuka elitarna z rozrywką. Na publiczność czekają "ludzie z pasją życia"
17-07-2009
Bydgoszcz. Kolorowa klownada w centrum miasta
Co wydarzy się, gdy ktoś nietypowe zaproszenie na urodziny potraktuje jak mapę prowadzącą do skarbu i włamie się do domu jubilatki? Okaże się w sobotę podczas barwnego przestawienia na ul. Długiej. Zaprasza na nie dzieci i dorosłych bydgoski Teatr Pantomimy DAR.
17-07-2009
Krynica Zdrój. Koncert laureatów konkursu im. Borowickiej
Jutro w sali balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy Zdroju odbędzie się koncert operetkowo-musicalowy zatytułowany "W krainie walca i czardasza". Na niezapomniany wieczór z muzyką i znakomitymi młodymi artystami zaprasza Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ.
17-07-2009
Świnoujście. Rusza Karuzela Cooltury
Zderzenia tzw. kultury wysokiej z niską, spotkania ludzi z "różnych bajek", połączonych pasją tworzenia i zadowoleniem z życia to - zdaniem organizatorów - Karuzela Cooltury. Trzydniowa impreza rozpoczęła się w piątek w Świnoujściu, ale przeniesie się także do przygranicznych niemieckich kurortów.
17-07-2009
Warszawa. Farsa o arabskim szejku w Bajce
Błyskotliwe dialogi, szybka akcja i happy end - ten spektakl to dobry pomysł na letni wieczór.
17-07-2009
Warszawa. Wagner hiphopowy na Zamku Królewskim
Na dwa wieczory Ogrody Muzyczne przeniosą widzów do Walencji. W sobotę i niedzielę obejrzymy "Złoto Renu" Richarda Wagnera zrealizowane w tamtejszej Operze przez Carlosa Padrissę oraz katalońską grupę La Fura dels Baus.
17-07-2009
Warszawa. Wakacje w świecie bajki
Choć w stołecznych teatrach panuje urlopowa cisza, mali miłośnicy Melpomeny nie dają za wygraną. Spotykają się w parkach i Ogrodach Jordanowskich, w bibliotekach i domach kultury, cieszą się kameralną atmosferą przedstawień podwórkowych.
16-07-2009
Koszęcin. Międzynarodowa szkoła tańca współczesnego w siedzibie "Śląska"
Zajęcia w ramach międzynarodowej letniej szkoły tańca współczesnego rozpoczęły się w czwartek w siedzibie zespołu pieśni i tańca "Śląsk" w Koszęcinie. Bierze w niej udział 70 osób, m.in. tancerze z Litwy.
15-07-2009
Białystok. Dzieci spędzają wakacje w teatrze
Spektakl "Łabędź" zakończy letnie półkolonie, które trwają w Białostockim Teatrze Lalek.
15-07-2009
Gdańsk. Projekty Festiwalu Szekspirowskiego
Choć do rozpoczęcia XIII Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego pozostały prawie trzy tygodnie, już od najbliższego piątku (17 lipca) można kupić bilet na spektakle. Pozostały także wolne miejsca na warsztatach towarzyszących imprezie.
15-07-2009
Łódź. "Nożyczki" kończą sezon w Powszechnym
Od czwartku do niedzieli o godz. 19 w Teatrze Powszechnym (ul. Legionów 21) można zobaczyć kończące sezon pokazy sztuki Paula Pörtnera "Szalone nożyczki" [na zdjęciu].
15-07-2009
Sopot. "Skrzypek..." na 100-lecie Opery Leśnej
Opowieść o przemijaniu, odchodzeniu w przeszłość jednego świata i konieczności pogodzenia się z nowym idealnie wpisuje się w klimat jubileuszu 100-lecia Opery Leśnej w Sopocie.
15-07-2009
Szczecin. Rodzi się letnie przedstawienie w Pleciudze
Teatr Lalek "Pleciuga" zapewnił wyśmienitą rozrywkę dla dzieci i młodzieży, przy której mogą się czegoś nauczyć. Już w przyszłym tygodniu będziemy mogli podziwiać efekty projektu "Lato w teatrze" czyli przedstawienie przygotowane w całości przez młodych.
15-07-2009
Chorzów. Wraca wakacyjny Teatr Ogrodowy
18 lipca, wśród zielonych terenów dawnej kopalni "Prezydent", swój trzeci letni sezon inauguruje Chorzowski Teatr Ogrodowy.
14-07-2009
Poznań. Wakacyjne propozycje CK Zamek
Trzy wydarzenia w ramach wakacyjnego cyklu poznańskiego Centrum Kultury Zamek trudno postawić pod jeden mianownik. Alternatywny teatr włoski, klezmerskie granie z Krakowa i poznański, wokalny pop połączą - miejmy nadzieję - ponadprzeciętne wrażenia widowni.
13-07-2009
Kraków. Teatr na ulicy, ulica w teatrze
I znów przetoczyli się przez krakowskie ulice, wprowadzając na nie kolorowy zamęt. Artyści z kraju i ze świata wzięli udział w zakończonym w niedzielę XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych.
13-07-2009
Białystok. Kolejne 'Lato w teatrze" w BTL-u
Tydzień już mordują się nad "Łabędziem", ale to mordęga bardzo przyjemna. Jeszcze siedem dni i "Łabędzia" zobaczymy na scenie. Będzie trochę Andersena, trochę Czajkowskiego, a nawet trochę hip-hopu.
13-07-2009
Kraków. Śledztwo w sprawie wypadku na Rynku
Śledczy zbadają przyczyny wypadku dorożki na krakowskim Rynku. Prokuratura wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny piątkowego wypadku.
11-07-2009
Bydgoszcz. Weekend z Latem Artystycznym
Wakacyjną sceną Starego Rynku przez weekend rządzić będą teatry. Wszystkie spektakle obejrzymy za darmo.
11-07-2009
Dynów. Pogórze Express na stacji kolejki
Festiwal Pogórze Express zatrzyma się na czas wakacji na stacji kolejki wąskotorowej w Dynowie. Młodzi pasjonaci sztuk różnych zadbają, aby okoliczni mieszkańcy oraz turyści odwiedzający dolinę Sanu twórczo spędzili tam letni czas.
11-07-2009
Jelenia Góra. Lato w teatrze z IT
Bojowymi okrzykami oraz monumentalnymi pieśniami brzmiało dziś Jeleniogórskie Centrum Kultury, gdzie już piąty dzień trwa pierwszy turnus warsztatów "Lato w teatrze".
11-07-2009
Toruń. Elvis z Różewiczem na zamku krzyżackim
Koncert Gaby Kulki zainauguruje w niedzielę Letnią Scenę na zamku krzyżackim. W kolejne weekendy będzie tam można usłyszeć folk, etno i poetyckie recitale.
10-07-2009
Busko Zdrój. "Cyrulik sewilski" na koniec festiwalu
Końca dobiega jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Organizatorzy na finał przygotowali coś specjalnego - zbierającą dobre recenzje krytyków operę "Cyrulik sewilski" [na zdjęciu] Gioacchino Rossiniego w wykonaniu Teatru Muzycznego w Lublinie.
10-07-2009
Dynów. Festiwal Pogórze Ekspress
Tegoroczna edycja Festiwalu będzie odbywała się w całości na stacji kolejki wąskotorowej w Dynowie.
10-07-2009
Dzieci i dzieciństwo na placach
- Już nie mam siły się skarżyć. Jesteśmy drugim - po jeleniogórskim - festiwalem teatrów ulicznych w środkowej Europie. I naprawdę, jeśli w przyszłym roku nie będę miał innych, zdecydowanie większych środków, to nie robię festiwalu. Przygotowywanie go w tak skromnym wymiarze już mnie ani bawi, ani interesuje... Od marca odwołałem przyjazd dziewięciu przedstawień, wielkich widowisk, takich, jakie, w moim odczuciu, powinny się na tym festiwalu znaleźć i na jakie Kraków zasługuje - mówi JERZY ZOŃ o XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych.
10-07-2009
Festiwal Teatrów Ulicznych przypomni dziecięce zabawy
- Pomyślałem sobie, że spektakle teatrów ulicznych przypominają trochę dziecięce zabawy na podwórzu. Poza tym przecież dziecięca wrażliwość charakteryzuje klaunów na całym świecie, a to właśnie oni zdominują festiwal - mówi JERZY ZOŃ, dyrektor Festiwalu Teatrów ulicznych w Krakowie.
10-07-2009
Gdańsk. Feta czterech żywiołów na Dolnym Mieście
W tym roku Festiwal Feta odkrywa nowe przestrzenie. Zapłoną XVII-wieczne gdańskie bastiony, podpalaczami będą francuscy aktorzy... Ogień widać będzie nawet na Oruni.
10-07-2009
Gdańsk. Ostatnie spektakle II Festiwalu Wybrzeże Sztuki
Druga edycja Festiwalu Wybrzeże Sztuki pomału dobiega końca. Ale czekają nas jeszcze trzy wspaniałe spektakle. Dziś o godzinie 19 na Dużej Scenie teatru Wybrzeże - "Brzydal" Mariusa von Mayenburga - propozycja Teatru im. Jaracza z Łodzi [na zdjęciu].
10-07-2009
Kraków. Deszcz nie wystraszył teatrów ulicznych
Punktualnie o godz. 15 miał się w czwartek rozpocząć XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. I... prawie się udało.
10-07-2009
Kraków. Huk petard sposzył konie: 2 osoby ranne
Wybuch petardy podczas spektaklu teatru ulicznego spłoszył konie dorożkarskie, stojące u wylotu ul. Szewskiej. Rozpędzone zwierzęta puściły się galopem. Jeden z nich przewrócił się i przygniótł jadącego ulicą rowerzystę. Ranny z podejrzeniem uszkodzenia kręgosłupa został przewieziony do szpitala.
10-07-2009
Kraków. Monodramiści na Małym Rynku
Przegląd Teatrów Jednego Aktora, przygotowany po raz dziewiąty przez Krakowski Teatr Faktu, proponuje na Scenie przy Małym Rynku (SOK, ul. Mikołajska 2) kolejne monodramy. Czwartek i wtorek, 9 i 14 lipca, godz. 19, Mały Rynek
10-07-2009
Kraków. Teatralne szaleństwa na Rynku i innych placach
Trzej artyści z ukraińskiej Grupy Komicznej Equivokee bawili wczoraj na płycie krakowskiego Rynku Głównego widzów, którzy przystanęli, by oglądać młodych adeptów słynnej Międzynarodowej Akademii Cyrkowej w Kijowie.
10-07-2009
Sejny. Lato w Pograniczu z muzyką i teatrem
Mamy wakacje, w Sejnach trwa więc Lato w Pograniczu. Wybrać się warto - bo to i dobre koncerty muzyki klezmerskiej, i spektakle, i jazzowe improwizacje.
10-07-2009
Siedem minut na ślub
Najwięcej ślubów w gdańskiej Świątyni Miłości udzielił do tej pory Elvis Presley. Sporą popularnością cieszy się Biały Miś, wzięcia nie ma za to Lech Wałęsa. Bezpośrednią transmisję z każdej uroczystości można oglądać na ścianie budynku Teatru Wybrzeże - o projekcie Roberta Rumasa i Piotra Wyrzykowskiego, przygotowanym w ramach gdańskiego Festiwalu Wybrzeże Sztuki, pisze Dorota Kraś w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
10-07-2009
Warszawa. Lalki dla dorosłych w Starej Prochoffni
W Starej Prochoffni w lipcowe weekendy oglądać można spektakle Unii Teatr Niemożliwy. To jedyny w Polsce teatr lalkowy adresowany do dorosłych.
10-07-2009
Węgajty. Wkrótce VII Festiwal Wioska Teatralna
W dniach 26 lipca - 2 sierpnia odbędzie się w Teatrze Węgajty siódma edycja Festiwalu Wioska Teatralna. Zapraszamy do udziału w cyklu różnorodnych warsztatow pn. Atelier Halle - Köln - Węgajty.
09-07-2009
Bydgoszcz. Trwa Buskers Festival
Ruszył Bydgoszcz Buskers Festival. Twórcy gigantycznych baniek mydlanych, wędrowne zespoły z dziwnymi instrumentami, dowcipni kuglarze i wysportowani akrobaci oczarowywali wczoraj przechodniów w centrum miasta.
09-07-2009
Gdzie się podziały letnie ogórki, czyli kto nie odpoczywa w wakacje
Sami tego chcieliśmy. Po latach narzekania na zamykanie na całe lato teatrów warszawskich coś drgnęło. Rozszalała się w tym roku Polonia, która najwyraźniej postanowiła wyrobić 300 procent normy i nie zna takiego pojęcia jak wakacje. Laboratorium Dramatu zaprasza na "Figura Fest" - przegląd spektakli Aldony Figury. Działa też Teatr Kamienica Emiliana Kamińskiego - pisze Agnieszka Rataj w Życiu Warszawy.
09-07-2009
Warszawa. Druga Strefa na Le Off w Awionionie
Zespół Druga Strefa próbuje sił na festiwalu Le Off w Awinionie, jednej z najważniejszych na świecie imprez promujących teatry niezależne. Wczoraj po raz pierwszy warszawiacy pokazali francuskiej publiczności swój premierowy spektakl "Fin de...".
09-07-2009
Warszawa. Komedie na lato
W warszawskich teatrach trwa sezon urlopowy. Ale najbardziej spragnieni kontaktu ze sztuką teatromani znajdą coś dla siebie. Tym bardziej że po trzytygodniowej przerwie otwiera swoje podwoje Syrena.
09-07-2009
Warszawa. Ogrody Muzyczne, Mozart i taniec w CBA
Zwykle uważa się, że wraz z wakacjami nastaje sezon ogórkowy także w kalendarzu imprez kulturalnych. Choć rzeczywiście większość instytucji robi sobie wolne, to warszawiacy nie mogą narzekać.
09-07-2009
Warszawa. Sasha Waltz, Culberg Ballet i koncert Björk
Zanim zacznie grać orkiestra, tancerze we współczesnych ubraniach wskakują do wielkiego szklanego basenu-akwarium. I trwa kilkunastominutowy wodny taniec, a zarazem walka z materią ciała i ducha.
08-07-2009
Elbląski amfiteatr świeci pustkami
W Pruszczu Gdańskim uruchomiona została Letnia Scena Teatru Wybrzeże. Tym samym w tamtejszym Parku Faktoria powstała tętniąca życiem przestrzeń artystyczna, gdzie przez całe lato w każdą sobotę prezentowane będą (za darmo) ciekawe spektakle. Ktoś zapyta - a co mnie obchodzi Pruszcz Gdański?... Może i nic - chciałem tylko powiedzieć, że jeśli się chce, to można... A jeśli można tam, to dlaczego nie w Elblągu?... - pyta Jarosław Grabarczyk w Dzienniku Elbląskim.
08-07-2009
Warszawa. Plenerowy spektakl na dziedzińcu Dziekanki
Stowarzyszenie Creo zaprasza na "Pragnienie" - spektakl inaugurujący działalności Teatru "Wiatrak"
07-07-2009
Awinion. 63. Festival d'Avignon z "(A)pollonią" Warlikowskiego
"(A)pollonia" [na zdjęciu] to szósta prezentacja Krzysztofa Warlikowskiego na Festiwalu w Awinionie, zarazem jedyny polski akcent w tegorocznym repertuarze.
07-07-2009
Elbląg. Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie
Mimo sezonu urlopowego Teatr im. Aleksandra Sewruka nie leniuchuje. Na Małej Scenie trwają prace związane z montażem systemu klimatyzacji i wentylacji, zaś Dużą czeka wymiana podłogi. Niebawem ruszą też działania artystyczne pn. IV Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie.
07-07-2009
Łódź. Teatr Pinokio gości dzieci
Czy lalka teatralna może nie mieć twarzy? Dlaczego w spektaklu o Misiu i Tygrysku tę samą postać grają różne lalki - czasem ładne, a czasem brzydkie? Jak scenografia i rekwizyty wyglądają na papierze? Odpowiedzi - w teatrze Pinokio.
07-07-2009
Pustka po Malcie
Lipiec i sierpień to w Poznaniu miesiące teatralnej bryndzy. Oba teatry - Nowy i Polski - zamknęły się na cztery spusty. Pozostaje czekać na jesień i głośno zastanawiać się, dlaczego w mieście, którego mieszkańcy rokrocznie przez 20 już lat tłumnie uczestniczą w Festiwalu Teatralnym Malta, nikt nie wpadł na pomysł, że latem ludzie też chcą teatru - pisze Iwona Torbicka w Gazecie Wyborczej Poznań.
07-07-2009
Teatr w mieście papieży
Po wybornym winie i serach obowiązkową pozycją dla ludzi spędzających wakacje na południu Francji stał się teatralny Festival d'Avignon. Nawet najbardziej oporni na sceniczne wzruszenia ulegną w Awinionie teatromanii. Festiwal w średniowiecznym mieście papieży od ponad 60 lat to nie tylko prezentacja spektakli. To święto, podczas którego teatr konfrontuje się z gastronomią, współczesność z historią, kultura z naturą. W tym roku od 7 lipca przez 22 dni - pisze Maciej Nowak w miesięczniku Forbes.
07-07-2009
Awinion. Wieczorem rusza 63. Międzynarodowy Festiwal Teatralny
Wieczorem rozpocznie się 63. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Awinionie. To jedna z największych na świecie imprez poświęconych teatrowi we wszystkich jego odmianach.
06-07-2009
Kraków. Wójcicki z balkonu
Z balkonu kamienicy Lamellich płynęły w sobotni wieczór arie i piosenki w wykonaniu Jacka Wójcickiego. Był repertuar Jana Kiepury i włoskie pieśni, była, na bis, ulubiona przez tego aktora ABBA, i jeszcze "Serce" Dunajewskiego (z filmu "Świat się śmieje"), i "Pejzaż horyzontalny". Brawom i owacjom nie było końca. Wreszcie aktor zapowiedział, że za rok powróci znowu.
06-07-2009
Szczecin. Warsztaty teatralne dla młodych w Operze na Zamku
Zapraszamy młodzież od 14 roku życia do Opery na Zamku na warsztaty teatralne odbywające się 7 lipca. Kierownictwo muzyczne objęli R. Gawlik, M. Beinemann, W. Kunc i F. Petzold.
06-07-2009
Warszawa. Materna będzie hipnotyzował w Polonii
Teatr Polonia zaprasza na zabawę teatralną - wakacyjny cykl hipnotyzerskich wieczorów z Krzysztofem Materną w roli głównej.
06-07-2009
Warszawa. W środę rusza Dziecięce Lato Teatralne
O smokach, klaunie Wasiu czy wyścigu w poziomkowym lesie - to tylko wybrane propozycje spektakli dla najmłodszych. W środę po raz dziewiąty rusza w Warszawie Dziecięce Lato Teatralne. W tym roku w nowej, piknikowej formule.
06-07-2009
Warszawa. Wakacyjna ofensywa tańca w mieście
Trzynaście spektakli tańca współczesnego, milongi pod gołym niebem, filmowe pokazy baletowe, warsztatowy festiwal tańca nowoczesnego - pierwszy raz Warszawa ma tak bogatą i zróżnicowaną ofertę taneczną na wakacje.
04-07-2009
Poznań. Wakacyjny cykl "Muzyka i teatr" w CK Zamek
Raz Dwa Trzy w najbliższy czwartek, Maria Peszek [na zdjęciu] następnego dnia, a później tydzień po tygodniu koncerty i spektakle na dziedzińcach zamkowych. Rusza organizowany przez CK Zamek wakacyjny cykl "Muzyka i teatr". W przewadze - muzyka.
03-07-2009
Lublin. Letnie Forum Tańca Współczesnego
W ten weekend w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego odbędzie się Letnie Forum Tańca Współczesnego.
03-07-2009
Sejny. "Kroniki..." w Białej Synagodze
W Sejnach zaczyna się właśnie Lato w Pograniczu. Ośrodek Pogranicze zaprasza na koncerty, spektakle, wystawy. W tym tygodniu koniecznie trzeba wpaść na "Kroniki sejneńskie" [na zdjęciu]. Młodzi z Sejn odgrywają pięknie historie ze swojego miasteczka. Wspaniałe z nich szczególnie ... dziady spod kościoła.
03-07-2009
Szczecin. Na Spoiwach Kultury projekt "Tkanka miasta"
- Każdy bohater jest dla nas tak samo ważny, ciekawy. To są ludzkie losy - mówi Weronika Fibich, autorka niezwykłego projektu przygotowanego na festiwal. Prezentacja dziś na Niebuszewie
03-07-2009
Warszawa. "Anioły w Ameryce" rozpoczynają wakacyjny sezon
Dawno ich nie było, ale znowu pojawią się nad Ursusem. "Anioły w Ameryce", podobnie jak rok temu, rozpoczynają wakacyjny sezon w Warszawie. Znowu będziemy się mogli zanurzyć w niezwykłej rzeczywistości tego przedstawienia wykreowanej przez Krzysztofa Warlikowskiego i jego zespół.
03-07-2009
Warszawa. Plenerowy happennig Prochoffnii Zawirowań
Teatralno-taneczna akcja, która przybliża historię miasta? Czemu nie. Na taki pomysł wpadli animatorzy ze Starej Prochoffni, gdzie działają Scena Współczesna i Teatr Tańca Zawirowania.
02-07-2009
Kraków. Lato na scenach
W miesiącach letnich prawie wszystkie teatry zamykają swoje podwoje. Jak wiadomo - prawie robi różnicę. Pomimo wakacyjnego "leniuchowania" do przybytku Melpomeny zapraszają teatry: Nowy, Zależny, Bagatela i kinoteatr Uciecha.
02-07-2009
Kraków. Operowe koncerty na Wawelu
Opera Krakowska serdecznie zaprasza na koncerty, które odbędą się na Dziedzińcu Wawelskim w najbliższy weekend w ramach XIII Letniego Festiwalu Opery.
02-07-2009
Pruszcz Gd. Rusza Letnia Scena Teatru Wybrzeże
W Pruszczu Gdańskim ruszyła Letnia Scena Teatru Wybrzeże. W lipcu odbędą się na niej aż dwie premiery.
02-07-2009
Słupsk. Niedziele z Tęczą w Zagrodzie Muzealnej w Swołowie
Teatr Lalki Tęcza i Zagroda Muzealna w Swołowie zapraszają wszystkie dzieci na wakacyjne spotkania niedzielne - we wszystkie niedziele lipca i sierpnia.
01-07-2009
Gliwice. Festiwal "Ulicznicy" po raz trzeci
Jutro startuje w Gliwicach III Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy "Ulicznicy". W programie - podobnie jak przed rokiem - znalazły się projekcje filmowe, występy żonglerów i bębniarzy, widowiska teatralne oraz inne atrakcje.
01-07-2009
Kraków. Nadszedł czas letnich festiwali
Lato w Krakowie i okolicach. Sezon festiwali i imprez artystycznych
01-07-2009
Kraków. Od dziś mistrzowie monodramów
Muzyczną podróżą w szalone lata 20., jaką będzie koncert Niny Repetowskiej i jej warszawskiego gościa - Jerzego Połomskiego, zainaugurowany zostanie dziś o godz. 20 na Małym Rynku Przegląd Teatrów Jednego Aktora.
01-07-2009
Lublin. Lipiec festiwali
Lipiec, który kiedyś był miesiącem kulturalnej pustki, staje się czasem letnich festiwali. Poniżej krótki przegląd części kulturalnej oferty do połowy lipca.
01-07-2009
Łódź. Festiwal śpiewu i śmiechu w Forum Kultury
Śródmiejskie Forum Kultury nie próżnuje w wakacje. W środę już po raz 11. zaprosi na letni przegląd teatralno-kabaretowy. Na afiszu 18 tytułów, m.in. "Dialogi penisa", "Syf i malaria" czy "Faceci to gady!"
01-07-2009
Toruń. "Nabucco" z Bydgoszczy w fosie zamkowej
Zamieszanie, ścisk i miejsca siedzące przeznaczone głównie dla VIP-ów - tak było w zeszłym roku. Organizatorzy zapewniają, że podczas plenerowego spektaklu "Nabucco", w niedzielę, 5 lipca, będzie zupełnie inaczej.
01-07-2009
Warszawa. Teatr z Katalonii pokonany przez deszcz
Fajerwerki i błyskawice były tłem spektaklu "Tombatossals" wczoraj późnym wieczorem na Polu Mokotowskim.
01-07-2009
Warszawa. Wraca "Lament na placu Konstytucji"
30-06-2009
Gdynia. "Proces" na Scenie Letniej w Orłowie
Rusza Scena Letnia. Tym razem na plaży w Orłowie odbędzie się proces Józefa K. , w tej roli Stefan Iżyłowski.
30-06-2009
Łódź. "Letnie Tuwimki" u Pinokia
Teatr Pinokio przgotował dal młodych widzów wakacyjną atrakcję. To "Letnie Tuwimki" (na zdjęciu) w reżyserii zespołu.
30-06-2009
Szczecin. Marius Manea z Rumunii wygrał Turniej Tenorów
W sobotni wieczór pokonał 12 przeciwników.
29-06-2009
11. festiwal Hasarapasa, czyli wszystkiego po trochu
Koncerty na trzech scenach i w różnych stylach. Spektakle, wystawy, warsztaty kuglarskie czy gry na bębnach, happeningi - każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Taka była tegoroczna Hasarapasa, czyli Świętojański Świętokrzyski Festiwal Flap Style Obecność pisze ada w Gazecie Wyborczej Kielce.
29-06-2009
Jedlina Zdrój. Teatry na ulicy
Coroczny festiwal teatrów ulicznych odbył się w czerwcu w Jedlinie Zdroju.
29-06-2009
Pranie. Znani aktorzy zjadą do leśniczówki Gałczyńskiego
Przez dwa wakacyjne miesiące wśród mazurskiej przyrody spotykać się będą wiersze i muzyka. W leśniczówce Gałczyńskiego rozpoczął się kolejny sezon artystyczny.
29-06-2009
Krystyna Janda o ulicznych teatrach
- Ostatnio nawet nasi parlamentarzyści, wychodząc z Sejmu, siadają sobie podczas naszych spektakli na ławeczkach wśród publiczności i w ten sposób odpoczywają, jednocześnie zbliżając się do "ludu" i sztuki - mówi KRYSTYNA JANDA, aktorka, dyrektor Teatru Polonia w Warszawie.
27-06-2009
Gorzów Wlkp. Zainaugurowano Scenę Letnią
Międzynarodowe Gorzowskie Spotkania Teatrów Ogródkowych, czyli Scenę Letnią Teatru im. Juliusza Osterwy, zainaugurowano w piątek w Teatrze im. Osterwy spektaklem dla dzieci "Dziwaczek". Do 26 lipca wystąpią w nich m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Machalica, Joanna Trzepiecińska. Odbędą się recitale i koncerty.
27-06-2009
Katowice. Przed LOTem
Choć wokół placu Sejmu Śląskiego króluje miejski beton a na horyzoncie ani jednej grządki trawy, niebawem poczujemy muzyczny powiew znad Morza Śródziemnego. A potem przez całe wakacje będziemy raczyć się teatralno-kabaretowym ogrodem.
27-06-2009
Sopot. Wagner w lipcu w Operze Leśnej
Stopniowo, rok po roku, Sopot przybliża się do swych świetnych przedwojennych tradycji "Bayreuth Północy", znanego w całej Europie miejsca inscenizacji oper Ryszarda Wagnera.
26-06-2009
Warszawa. Lato z tańcem
Rozpoczynają się jedne z największych wakacyjnych warsztatów w Warszawie. Taneczne Lato poprowadzi 17 instruktorów, którzy mają uczyć najmodniejszych technik - lyrical jazz, street jazz, samba brasil, tribal, locking, hip-hop new style, taniec brzucha.
25-06-2009
Bydgoszcz-Toruń. "Nabucco" z Opery Nova w fosie zamkowej
Po "Trubadurze" i ubiegłorocznej "Carmen" przyszedł czas na kolejne wybitne dzieło operowe: "Nabucco" Giuseppe Verdiego.
25-06-2009
Gdańsk. Gwiazdy teatru na Festiwalu Wybrzeże Sztuki
Druga edycja Wybrzeże Sztuki (4-12 lipca) upłynie pod znakiem teatru dramatycznego. Zobaczymy wybitne osobistości polskiego aktorstwa - ujrzymy m.in. Krystynę Jandę, Maję Komorowską, Jerzego Trelę, czy Zbigniewa Zapasiewicza.
25-06-2009
Gdynia. Nowy sezon Sceny Letniej w Orłowie
3 lipca zainauguruje swoją działalność ulubiona scena wakacyjna mieszkańców Trójmiasta. Na widzów Sceny Letniej czeka w tym roku kilka niespodzianek.
25-06-2009
Jedlina-Zdrój. Festiwal Teatrów Ulicznych
26 czerwca rozpocznie się XVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jedlinie-Zdroju.
25-06-2009
Kielce. Festiwal Sztuk Ulicznych i Alternatywnych
Warsztaty artystyczne, pokazy break dance, hip hopu i capoeiry, wielkie granie na śmieciach to niektóre atrakcje I Festiwalu Sztuk Ulicznych i Alternatywnych, który rozpocznie się w piątek w Kielcach.
25-06-2009
Koszalin. "Carmen" w amfiteatrze
Już 3 lipca w Koszalinie wielkie wydarzenie muzyczne, czyli "Carmen" Georgesa Bizeta z udziałem Małgorzaty i Janusza Ratajczaków, dawnych mieszkańców Szczecinka, dziś gwiazd Opery Nova w Bydgoszczy.
24-06-2009
Bydgoszcz. Spektakle i koncerty na Artystycznym Lecie
Występy teatrów ulicznych, popisy bluesmanów, koncerty jazzowe, spektakle dla dzieci i spotkania z gwiazdami - miejskie instytucje kulturalne zapraszają na Bydgoskie Artystyczne Lato.
24-06-2009
Kraków. 19. Festiwal Kultury Żydowskiej od soboty
Prawie 200 imprez składa się na tegoroczny 19. Festiwal Kultury Żydowskiej, który rozpocznie się w sobotę 27 czerwca w Krakowie i potrwa do 5 lipca.
24-06-2009
Malbork. Widowisko "Oblężenie Malborka" w lipcu
Przemarsz wojsk krzyżackich i polskich, ruchoma wieża oblężnicza, strzelające działa, blask płonących pochodni - to wszystko zobaczy publiczność 10. edycji "Oblężenia Malborka". Przygotowywana z dużym rozmachem plenerowa impreza potrwa od 24 do 26 lipca.
23-06-2009
Łódź. Zrób sobie lalkę u Pinokia
Czym tegoroczna wystawa lalek teatralnych będzie różniła się od poprzednich edycji? Choćby tym, że zobaczymy na niej nie tylko lalki z Teatru Lalek i Aktora "Pinokio" w Łodzi, ale także z Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie oraz dwóch warszawskich teatrów - "Guliwera" i "Lalki".
20-06-2009
Gdynia. CudaWianki z międzynarodową paradą teatralną
Stowarzyszenie A KuKu Sztuka inauguruje tegoroczny cykl imprez letnich pod hasłem "Lato zaczyna się w Gdyni" Nocą Świętojańską: CudaWianki. To wyjątkowe i wielobarwne wydarzenie, podczas którego w sobotę, 20 czerwca, w godz. 9-4 będzie prezentowanych wiele sztuk, interaktywnych gier, sztuki ulicznej, muzyki, show i parad.
20-06-2009
Sopot. "Tristan i Izolda" na 100-lecie Opery Leśnej
Przykryty dachem amfiteatr Opery Leśnej [na zdjęciu] to jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc w Europie i z najlepszą akustyką. W latach 20. odbywał się tu regularnie Festiwal Wagnerowski.
19-06-2009
Kraków. Kino letnie przy Pompie
Zachęceni sukcesami edycji lat ubiegłych, pragniemy po raz piaty zaprosić Państwa na cykl plenerowych prezentacji multimedialnych w ramach projektu Kino Letnie na Scenie przy Pompie.
19-06-2009
Lublin. Letnie zwiedzanie teatru
Donżon, Teatr w Budowie [na zdjęciu] czy kirkut - to tylko niektóre, niedostępne na co dzień miejsca, jakie w czasie wakacji chcemy pokazać naszym czytelnikom. Pierwsza wycieczka już w najbliższy poniedziałek .
19-06-2009
Łódź. Janda, Zapędowska i palmy na lato
Latem w Łodzi każdy znajdzie coś dla siebie. Spotkamy Krystynę Jandę, pośpiewamy z Elżbietą Zapendowską, a potem wypróbujemy zjeżdżalnie w Aquaparku Fala i odpoczniemy pod palmami w Manufakturze. O tym, że spędzanie wakacji w mieście może być fascynującą alternatywą dla wyjazdów.
19-06-2009
Łódź. Pinokio zaprasza na wakacje z lalkami
Niemal 120 lalek, fragmenty dekoracji praz kostiumy z przedstawień można będzie od piątku zobaczyć w Łodzi na wystawie plastyki teatralnej, czyli 11. Wakacjach z Lalkami w Teatrze Lalki i Aktora Pinokio.
19-06-2009
Sopot. Scena Off de Bicz ruszy w objazd
Po raz czwarty Sopocka Scena Off se Bicz realizuje projekt "Teatr Zajechał". Od lipca 2009 będzie odwiedzać miejscowości województwa pomorskiego, z przedstawieniami ze swojego repertuaru oraz zaproszonych gości.
19-06-2009
Szczecin. Skromne wakacje z teatrem
Teraz panować będzie lżejszy repertuar teatralny i przedstawienia w plenerze
19-06-2009
Zamość. Wkrótce 34. Lato Teatralne
Dużo muzyki, języki ognia i parę trupów - w niedzielę zaczyna się... 34. Zamojskie Lato Teatralne. Lato chyba inne niż dotychczas, chociaż - jak zwykle - z Szekspirem. Inne, bo bez Jana Machulskiego - człowieka, który odkrył Zamość dla teatru i teatr dla Zamościa. Święto potrwa od 21 czerwca do 5 lipca.
18-06-2009
Szczecin. Kana przygotowuje Festiwal Spoiwa Kultury
Egzotyczne obrzędy Tanzanii. Żywiołowa muzyka znad Morza Śródziemnego. Wielkie widowisko plenerowe z Niemiec. 2 lipca rusza w Szczecinie trzydniowy Festiwal Spoiwa Kultury.
18-06-2009
Sopot. "Złoto Renu" na 100-lecie Opery Leśnej
"Złoto Renu" Richarda Wagnera zainauguruje Sopot Wagner Festiwal. Światowej sławy śpiewacy i specjalnie powołana Wagner Festival Orchestra wykonają w Operze Leśnej [na zdjęciu] pod batutą Maestro Jana Lathama Koeniga pierwszą część tetralogii "Pierścień Nibelungów".
16-06-2009
Gdańsk. Solidarity of Arts zamiast Festiwalu Gwiazd
- Chcemy stworzyć w Gdańsku cykliczny festiwal, prezentujący sztukę wysoką, który będzie znany nie tylko w Polsce, ale też za granicą - deklarują jednym głosem organizatorzy "Solidarity of Arts". Czy im się to uda? Pierwszy sprawdzian już od połowy sierpnia.
16-06-2009
Gdynia. Półkolonie w Teatrze Muzycznym
Przełamywanie tremy ćwiczenie dykcji, nauka śpiewu i szlifowanie aktorskich umiejętności oraz spektakl przed prawdziwą publicznością. Tak będą wyglądać wakacyjne półkolonie w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pomysłodawcą zajęć dla dzieci jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
16-06-2009
Gorzów Wlkp. Propozycje letniej sceny
Właśnie kończy się sezon w Teatrze Osterwy. Ale od lat wiadomo, że to jeszcze nie czas na "ogórki". Już po raz siódmy gorzowianie będą zaproszeni na scenę letnią na spotkania z teatrem, poezją i piosenką.
16-06-2009
Łódź. Wakacje z Lalkami "Pinokio przyjmuje gości"
Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" zaprasza na XI odsłonę wystawy plastyki teatralnej - XI Wakacje z Lalkami "Pinokio przyjmuje gości".
15-06-2009
Gdańsk. Festiwal Solidarity of Arts
Koncert z udziałem m.in. b. wokalisty Deep Purple i Black Sabbath Iana Gillana oraz niemieckiej artystki Niny Hagen to jedno z głównych wydarzeń festiwalu Solidarity of Arts 2009, który rozpocznie się w Gdańsku 15 sierpnia i potrwa do 20 września.
15-06-2009
Sopot. "Złoto Renu" w Operze Leśnej
20 lipca w Operze Leśnej w Sopocie zostanie zaprezentowany, w formie koncertowej, dramat muzyczny Richarda Wagnera "Złoto Renu". Dzieło jest pierwszą częścią tetralogii Wagnera "Pierścień Nibelungów".
15-06-2009
Szczecin. Lato z Pleciugą
Trwają zapisy do wakacyjnego projektu stołecznego Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który zostanie poprowadzony w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga. Nasz teatr jako jedna z dziesięciu placówek w kraju otrzymał dofinansowanie na realizację programu pn. "Lato w teatrze".
12-06-2009
Białystok. Letnie warsztaty teatralne dla młodzieży
Wystawienie na deskach teatru tekstów literackich o podróżach ma być efektem warsztatów dla młodzieży "Lato w teatrze", które w wakacje zorganizują Teatr im. Węgierki i Stowarzyszenie Teatr Okno.
10-06-2009
Gdańsk. Piosenki Weilla na otwarcie sceny w Pruszczu
Przez całe lato Teatr Wybrzeże będzie pokazywał swoje produkcje na plenerowej scenie w Pruszczu Gdańskim. W repertuarze znajdą się starsze spektakle, ale niewykluczone, że na potrzeby nowej sceny powstaną nowe przedstawienia.
09-06-2009
Gdańsk. Letnia Scena Teatru Wybrzeże w Pruszczu
Po raz pierwszy w historii, Teatr Wybrzeże uruchomi swoją Scene Letnią w... Pruszczu Gdańskim. Zainauguruje ją recital Karoliny Piechoty i zespół Kobiety. 4 lipca artyści wykonają wspólnie program złożony z songów Kurta Weila do tekstów Bertolta Brechta, m.in. z "Happy endu" i "Opery za trzy grosze".
01-06-2009
Wrocław. Teatralne lato młodych
Teatr Polski zaprasza młodzież w wieku 16-18 lat na letnie warsztaty teatralne od 6 do 19 lipca.