powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Czytanie budynków teatralnych

W Bałuckim Centrum Kultury cykl spotkań "Antropologia architektury teatralnej". 16 grudnia wykład "Architektura spotkania - domy w których mieszka widzenie". Prowadzenie Arkadiusz Rogoziński.

Lotniska, centra handlowe, multikina a nawet domy i mieszkania. Coraz częściej okazuje się, że wyglądają wszędzie tak samo. Jako budynki i wnętrza spełniają kilka prostych funkcji, sprawiają wrażenie jakby nam "mówiły", aby nie oczekiwać od nich niczego więcej. Podobnie jest z teatrami, które, jak powiedział T. Suzuki, można by odwrócić do góry nogami i wiele by to nie zmieniło.

Skoro wszystko powoli tak wygląda, to czemu poświęcać teatrowi szczególną uwagę? Z powodu natury sztuki, jaką jest teatr, który występując w licznych gatunkach i odmianach zawsze posiada kilka podstawowych elementów. Musi być scena i widownia, chociaż mogą wyglądać bardzo dziwnie, a nawet na pierwszy rzut oka stanowić jedną przestrzeń. Wszystko zależy od tego, co dany teatr chce nam o świecie powiedzieć. Przestrzeń teatralna, nawet pusta, zanim jeszcze przyjdą aktorzy i widzowie, zanim pojawi się dramat, lub cokolwiek innego, ona już "mówi i pokazuje". Kieruje uwagę. Sugeruje, co jest ważne, a co nie. Daje pewien potencjał, który ma swoje prawa, ograniczenia i preferencje.

W spotkaniach ważniejszy jest teatr niż architektura. Chodzi o spojrzenie z wielu różnych perspektyw na sztukę teatru, a w szczególności na to w jakich przestrzeniach obecnie występuje. Wcale wszędzie nie wyglądają tak samo, ani nie były takie same zawsze. Dlaczego tak, a nie inaczej? O czym jest.

Arkadiusz Rogoziński

***

16 grudnia, g. 18