powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Olsztyn. Wieczór z Teatrem kloszArt

W sobotę, 30 listopada od godziny 16:00 w Sali Widowiskowej Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbędzie się Wieczór z Teatrem kloszART.

Przewidziane są spektakle teatralne, koncert oraz prezentacja warsztatowych etiud teatralnych. W związku z tym, iż odbywać się ono będzie w Andrzejki, nastrój wróżb i magii również będzie towarzyszył widzom. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Dodatkowo, na publiczność czekać będzie poczęstunek oraz kącik z wróżbami. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Jego Magnificencji Rektora UWM w Olsztynie prof. dr hab. Ryszarda Góreckiego oraz Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Sobotnie popołudnie rozpocznie się od premiery Teatru kloszART pt. "Płonąca kukła". Jest to spektakl oparty na dramacie Kerstin Specht. Porusza on tematykę trudnych relacji rodzinnych na wsi w czasach powojennych. Próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące rozbitych rodzin, wpływu jednych relacji międzyludzkich na inne oraz ukazuje podłoża zachowań poszczególnych postaci, kładąc nacisk na tło psychologiczne i biograficzne postaci. Spektakl ukazuje samotność bohaterów, którzy mimo, że tworzą rodzinę, to są jak planety - każde rusza się po swojej własnej orbicie.

Występują:

Babcia - Agata Drozdowicz

Matka - Barbara Sidor

Anke- Katarzyna Wiśniewska

Syn - Mateusz Sobolewski

Berthold - Adrian Kopp

Reżyseria: Adrian Kopp

Kolejną częścią wieczoru będzie podsumowanie warsztatów teatralnych, które odbyły się w ramach projektu "Dwie strony kurtyny" oraz prezentacja wybranych warsztatowych etiud teatralnych. Będą Państwo mieli okazję zobaczyć efekty niemal 15 godzinnej pracy olsztyńskiej młodzieży, która podczas warsztatów obracała się w zagadnieniach muzyki w ruchu scenicznym, komedii dell'arte oraz interpretacji i analizy tekstów literackich.

Po prezentacji warsztatowej przyjdzie pora na koncert zespołu "Wano Wejta".

Skład zespołu: Lena Nowak - klarnet, śpiew

Mikołaj Petryczenko - lira korbowa

Krzysztof Baranowski - kontrabas, gitara

Marcin Sojka - perkusjonalia, sampler

Paweł Malinowski - fortepian

"Wano Wejta" jest spotkaniem pięciu młodych muzycznych osobowości. Zespół czerpie inspiracje z polskiej muzyki tradycyjnej ze szczególnym zwróceniem uwagi na muzykę z regionu Warmii. Chociaż każdy członek bandu porusza się na co dzień w innej przestrzeni muzycznej (jazz, rock, rap, muzyka klasyczna i oczywiście muzyka tradycyjna) to na próbach łączy swoje doświadczenia i pomysły, tworząc własny styl brzmienia. Początkowo "Wano Wejta" miał być jednorazową przygodą wynikającą z konieczności regularnego koncertowania - członkowie grupy są uczniami i absolwentami olsztyńskiej Szkoły Muzycznej. Rezultat kilkudniowej pracy zaskoczył publiczność i przede wszystkim młodych muzyków. Z coraz większą ciekawością i pasją organizowali kolejne próby, aby przekonać się w jakim kierunku estetycznym rozwinie się współpraca. Postanowili nie narzucać sobie żadnych ograniczeń stylistycznych czy gatunkowych.

Wieczór z Teatrem kloszART zamknie spektakl przygotowany przez ten Teatr, oparty na opowiadaniu I. Bergmana pt. "Duchowa przypadłość". Spektakl przedstawia w formie monologów portret kobiety, zagubionej w społeczeństwie, wśród otaczających ją ludzi, ale także zagubionej w samej sobie, próbującej odnaleźć prawdziwą siebie. Próbuje ona uciec w świat wspomnień i wyobrażeń, ale to lekarstwo na jej samotność i wyobcowanie może okazać się jej przekleństwem. Do czego ostatecznie doprowadziło ją to zagubienie i zatracenie własnej osoby? Tego dowiedzą się Państwo podczas spektaklu Teatru kloszART.

Występują:

Agata Drozdowicz, Ewelina Jasińska, Barbara Sidor, Katarzyna Wiśniewska oraz Katarzyna Urbańska, Jacek Parciak, Mateusz Sobolewski oraz Adrian Kopp.

Reżyseria: Adrian Kopp