Białystok. Russian National Ballet w Dramatycznym

Jeśli mowa o najbardziej znanych baletach na świecie, "Dziadek do orzechów" jest w ścisłej czołówce. To ponadczasowe przedstawienie, które wraca na sceny teatrów każdego roku, w okolicach świąt.

«Nie inaczej będzie w Białymstoku. Spektakl zobaczyć można już 10 grudnia na deskach Teatru Dramatycznego. Wystąpią artyści z The Russian National Ballet. To zespół, który od lat zachwyca swoim kunsztem, cieszy się wielkim uznaniem i przez to zdobył ogromną popularność. Sukces, który osiągnął zawdzięcza perfekcyjnej technice tańca klasycznego jak i twórcy-choreografowi Siergiejowi Radchenko. Artyści w naszym regionie spędzą chwilę. Nocować mają w Hotelu Borowinowy Zdrój w Supraślu, położonym w przepięknym otoczeniu Puszczy Knyszyńskiej. Z okien rozciąga się widok na sta-rorzecze. Po występie można zrelaksować się na basenie i w SPA. Artyści będą też mieli szansę skosztować kuchni regionalnej i zaznać trochę podlaskiej gościnności i ciepłej domowej atmosfery.

Atmosfera to jest też coś, co wyróżnia ten balet. Bohaterką jest mała dziewczynka, Klara, która dostaje w prezencie dziadka do orzechów. Po zabawie, tańcach wokół choinki zapada w sen. A dziadek przeistacza się w pięknego księcia Koklusza. Ożywają również ołowiane żołnierzyki, lalki i inne zabawki. Książę zaprasza Klarę w fantastyczną podróż. Razem wędrują przez Krainę Słodyczy, gdzie wszystko jest barwne, pachnące, smakowite i panuje ogólna radość. W końcu jednak Klara budzi się i - jak to w bajkach bywa - w ramionach trzyma nie księcia ale dziadka do orzechów. Balet jest pełen radości i skrywanych lęków, oczekiwań i rozczarowań, odkrywa przed widzem tajniki świata dziecięcej wyobraźni.

Spektakl to nie tylko piękny, dopracowany do perfekcji taniec, ale też stroje, scenografia i porywająca muzyka. Będzie można to zobaczyć już w grudniu na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego