Podsumowanie sezonu teatralnego 2008/2009

20-05-2009
06-09-2009
Widz ma mocne nerwy
Dawno nie było sezonu teatralnego, któremu towarzyszyłby taki entuzjazm recenzentów. Wybuchy ekstazy, podniecenia, zachwytu ścigały się ze sobą lotem błyskawicy - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
13-08-2009
Trójpolówka czyli sceniczny areał 2008/2009
Jeden z nas zajął się sceną narodową. Drugi zabrał się za awangardę. Trzeciemu przypada kawałek, który z braku lepszego określenia należy zwać teatrem popularnym. Tak dzieląc sceniczny areał, próbujemy opowiedzieć o minionym sezonie na polskich scenach - piszą recenzenci Przekroju: Tadeusz Nyczek, Łukasz Drewniak i Jacek Sieradzki.
01-08-2009
Wielki teatr w czasach kryzysu
Teatr w zakończonym sezonie podjął wysiłek, by zmierzyć się z makro- i mikrokryzysami obejmującymi wszystkie dziedziny życia - od schyłku kapitalizmu po kryzys ojcostwa, męskości, miłości. Efekt: wiele świetnych spektakli przepełnionych pesymizmem i niepokojem - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
28-07-2009
Posezonowy remanent
Ostatnie premiery i wydarzenia mamy już za sobą, pora więc odpowiedzieć na pytanie, jaki był ten miniony sezon. Jak zawsze nie obyło się bez zmian personalnych na dyrektorskich fotelach. Zmieniła się dyrekcja w Operze Narodowej oraz Teatrze Wielkim w Łodzi. Z końcem sezonu odchodzi Sławomir Pietras, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, zastępuje go Michał Zaniecki. Jednak na kondycji polskiej opery najmocniej odcisnął swoje piętno kryzys finansowy. Można powiedzieć, że polska opera zaczyna cienko śpiewać - pisze Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
15-07-2009
Jeden sezon, cztery spektakle...
Przedstawienia "mistrzów" - Lupy, Warlikowskiego, Klaty. Ale też wysyp ciekawych propozycji startujących reżyserów: Krzysztofa Garbaczewskiego, Szymona Kaczmarka, Radka Rychcika, Barbary Wysockiej... - miniony sezon ocenia Marcin Kościelniak w Tygodniku Powszechnym.
15-07-2009
Teatry po sezonie
Najważniejszymi wydarzeniami sezonu były festiwale związane z obchodami trwającego Roku Grotowskiego. Czerwcowy festiwal "Świat miejscem prawdy", jak i kwietniowe prezentacje związane z wręczeniem Europejskiej Nagrody Teatralnej to nie tylko prezentacje najciekawszych światowych twórców, ale też okazja do poszerzenia teatralnych horyzontów - dolnośląski sezon teatralny podsumowuje Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
07-07-2009
Papierowy teatr, lalki i bajkobus
Chciałem się pokornie wyspowiadać z wszystkich grzechów Wrocławskiego Teatru Lalek jako jego dyrektor. Moja gorliwa spowiedź będzie obejmowała wszystkie fanaberie artystyczne, które popełniliśmy w minionym sezonie - pisze Robert Skolmowski w cyklu "Dyrektorzy dolnośląskich teatrów podsumowują sezon artystyczny" w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
30-06-2009
Opera Bałtycka rozwija skrzydła
- Niedawno na "Don Giovannim" był u nas recenzent z Opernwelt. Był pod wrażeniem, że w tak krótkim czasie udało nam się przeprowadzić tak gruntowną reformę teatru - wykreować nowy zespół, który tworzy nowoczesny teatr. Nie wspomnę już o jego zachwycie nad samym przedstawieniem - Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej, podsumowuje swój pierwszy sezon w Gdańsku.
30-06-2009
Teatr nasz mało wyrazisty
Końca dobiega właśnie sezon 2008/2009, kolejny, w którym płocki teatr nie odpowiedział sobie na podstawowe pytania. Co lubi robić najbardziej? Dla kogo właściwie działa? Było dokładnie tak, jak w ciągu kilku lat przed remontem - pisze Milena Orłowska w Gazecie Wyborczej Płock.
29-06-2009
Taniec z kajdanami
Jeśli spodziewacie się ostrej rozprawy z aktorami i realizatorami na zakończenie drugiego roku działalności nowego Teatru Dramatycznego, to spotka was srogi zawód. Ale czas wystawiania laurek, niestety, jeszcze nie nadszedł. Ze smutkiem stwierdzam, że premiery kończące sezon psują obraz całości rodzimej sceny - pisze Jarosław Wanecki w Gazecie Wyborczej - Płock.
18-06-2009
Warszawa wraca do gry
Mijający sezon był dla stolicy czasem ekstremów. Obok spektakli skandalicznych, banalnych, nieznośnie manierycznych powstało wreszcie kilka produkcji zaskakujących. Przyćmiły one nawet na chwilę centrum teatralne ostatnich lat - Dolny Śląsk - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
20-05-2009
Sezon z wolna finiszuje
Z mijającego sezonu do rangi wydarzenia pretendować mogą, według mnie, tylko cztery przedstawienia. "Macbeth" w Teatrze Pieśń Kozła oraz trzy premiery na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego: "Bat Yam - Tykocin", choć nie bez zastrzeżeń, kolaż teatralny "np. Majakowski" i najlepszy w tym sezonie na tej scenie "Kaspar" Handkego w energetycznej reżyserii Barbary Wysockiej - jeszcze niepełne podsumowanie Krzysztofa Kucharskiego w Polsce Gazecie Wrocławskiej.