Szczecin. Odznaczenia i wspomnienia na jubileuszu Pleciugi

Sześćdziesiąt lat temu oficjalnie w Szczecinie zaczął działać teatr lalek. Z tej okazji w Pleciudze trwa wielkie świętowanie. Jego kulminacją były weekendowe uroczystości - choćby gala jubileuszowa i premiera znakomitego spektaklu pt. "Bajki samograjki"

«Z okazji jubileuszu w piątek w Pleciudze odbyła się uroczystość nadania odznaczenia przyznawanego przez zarząd województwa zachodniopomorskiego. I tak Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego otrzymał wspomniany Teatr Lalek Pleciuga, a Srebrną - Zbigniew Niecikowski - dyrektor naczelny i artystyczny teatru. Z kolei w sobotę po spektaklu premierowym "Bajek samograjek" teatr Pleciuga został odznaczony Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina, przyznawanym przez Radę Miasta Szczecin. Wręczył go przewodniczący Jan Stopera. Zresztą, sobotnia gala zgromadziła wielu oficjeli. Był choćby prezydent Piotr Krzystek, który ze sceny wspominał czasy, gdy jako dziecko chodził do Pleciugi z klasą:

- Pamiętam, że odświętnym strojem do teatru była biała koszula z granatową aksamitką przewiązaną pod kołnierzem - usłyszeli goście gali. - Ze spektakli zapamiętałem jeden tytuł - "Porwanie w Tiutiurlistanie". To był spektakl politycznie zaangażowany.

Podczas uroczystości odczytano list od pierwszego dyrektora teatru lalek (wtedy nosił on nazwę: "Rusałka"), Stanisława Laguna oraz od ministra kultury - Bogdana Zdrojewskiego. Ten drugi przywiózł osobiście pracownik resortu, znany szczecinianom jako dawny dyrektor Teatru Współczesnego - Zenon Butkiewicz. Jak żartował, jest rówieśnikiem teatru lalek.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego